Μαθήματα Επιλογής Α' Εξαμήνου

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Πληροφοριακά Συστήματα.
Post Reply
Innovator
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Sun Oct 11, 2009 2:42 pm
Academic status: MSc
Gender:

Μαθήματα Επιλογής Α' Εξαμήνου

Post by Innovator » Sun Oct 11, 2009 5:11 pm

Καταρχάς καλή αρχή σε όλους για το νέο (και απαιτητικό όπως προμηνύεται) εξάμηνο!

Χαίρομαι γιατί, αν και αρχή ακόμα, έχω δει καθηγητές με όρεξη για αυτό που κάνουν και συναδέλφους με διάθεση και φιλοδοξίες, πράγμα που είναι καλό για όλους. Μου έχει κάνει εντύπωση το επίπεδο οργάνωσης που υπάρχει, που για τα ελληνικά δεδομένα είναι πραγματικά καλό.

Το μόνο που με απασχολεί είναι το θέμα με τα μαθήματα επιλογής. Το είχαμε αναφέρει και την πρώτη μέρα της εισαγωγικής συνάντησης. Ουσιαστικά έχουμε τρία μαθήματα επιλογής, και τα τρία καλύπτουν μόνο 1 από τα 6 γνωστικά πεδία (την ασφάλεια) και μόνο ένα από αυτά καλύπτει ένα δεύτερο γνωστικό πεδίο. Αυτό πραγματικά νιώθω ότι περιορίζει τις επιλογές μας, και πρακτικά καταρρίπτει εν μέρει την έννοια της "επιλογής": Αυτοί που ενδιαφέρονται για το γνωστικό πεδίο της ασφάλειας εκ των πραγμάτων θα αναγκαστούν να απορρίψουν ένα (και πολύ πιθανόν) δύο μαθήματα του πεδίου τους, και αυτοί που ενδιαφέρονται για άλλο γνωστικό πεδίο ουσιαστικά πάσχουν από... έλλειψη επιλογών!

Άποψη μου είναι πως με τρία μαθήματα επιλογής στο εξάμηνο θα μπορούσαμε να είχαμε καλύψει και τις 6 γνωστικές περιοχές εξειδίκευσης: 3 μαθήματα χ 2 γν.περιοχές ανά μάθημα = 6 γν.περιοχές (ξέρω ΚΑΙ πολλαπλασιασμό, ουάου). Φυσικά αυτό θα ήταν το ιδανικότερο σενάριο, αλλά γνωρίζω ότι δε ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο, οπότε καταλαβαίνω ότι οι καθηγητές έχουν και αυτοί άλλες υποχρεώσεις και δε μπορούν να είναι διαθέσιμοι όποτε μας βολεύει εμάς. Αλλά πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση.

Στην εισαγωγική συνάντηση ακούστηκε ότι ενδέχεται να προστεθεί κάποιο μάθημα, πράγμα πολύ θετικό αν γίνει, αλλά ακούστηκε πιο πολύ ως ένα μικρό ενδεχόμενο, το οποίο δεν γνωρίζω κατά πόσο θα προχωρίσει. Είναι ακόμα αρχή του εξαμήνου, οπότε αν γίνει κάτι, θα γίνει τώρα, γι'αυτό και θέτω το θέμα εδώ, για να το δουν καθηγητές και συνάδελφοι και να εκφράσουν ελεύθερα τις απόψεις τους επ'αυτού.

Ευχαριστώ για την προσοχή και καλό απόγευμα!

Κ. Λιακόπουλος
Last edited by Innovator on Thu Oct 07, 2010 9:49 am, edited 1 time in total.
User avatar
Trifyllenia
byte level
byte level
Posts: 86
Joined: Sat Jun 06, 2009 12:58 pm
Academic status: PhD
Gender:

Re: Μαθήματα Επιλογής Α' Εξαμήνου

Post by Trifyllenia » Sun Oct 11, 2009 5:52 pm

Καλησπέρα σε όλους! Καλή μας αρχή, καλή δύναμη, και μας βλέπω και όλους ορεξάτους!

Αν και εγώ ελκύομαι πιο πολύ προς την περιοχή της Ασφάλειας μάλλον (αλλά και η 4η κατεύθυνση έχει μαθήματα που μου αρέσουν, γενικότερα ακόμη δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω :razz: κ για το άλλο εξάμηνο), θεωρώ πως το θέμα πρέπει να το δούμε πιο "συλλογικά" - ομαδικά, για τα παιδιά που θα θελήσουν να κατευθυνθούν προς άλλες γνωστικές περιοχές.
Innovator wrote:Αυτοί που ενδιαφέρονται για το γνωστικό πεδίο της ασφάλειας εκ των πραγμάτων θα αναγκαστούν να απορρίψουν ένα (και πολύ πιθανόν) δύο μαθήματα του πεδίου τους, και αυτοί που ενδιαφέρονται για άλλο γνωστικό πεδίο ουσιαστικά πάσχουν από... έλλειψη επιλογών!

Άποψη μου είναι πως με τρία μαθήματα επιλογής στο εξάμηνο θα μπορούσαμε να είχαμε καλύψει και τις 6 γνωστικές περιοχές εξειδίκευσης: 3 μαθήματα χ 2 γν.περιοχές ανά μάθημα = 6 γν.περιοχές (ξέρω ΚΑΙ πολλαπλασιασμό, ουάου).
Αυτό είναι που με προβληματίζει κ μένα. Δηλ. ενώ μου αρέσει και το Δίκαιο της Πληροφορίας και η Κρυπτογραφία, θα πρέπει να "αποχωριστώ" κάποιο γιατί δε θέλω να τα πάρω εις "βάρος" των βασικών μαθημάτων που θέλω να εστιάσω. Έτσι θα ήθελα να μπορούσα να πάρω πχ την Κρυπτογραφία στο Εαρινό, αν επιλέξω τώρα το Δίκαιο της Πληροφορίας αλλά όπως λέει και ο Κυριάκος παρακάτω:
Innovator wrote: Φυσικά αυτό θα ήταν το ιδανικότερο σενάριο, αλλά γνωρίζω ότι δε ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο, οπότε καταλαβαίνω ότι οι καθηγητές έχουν και αυτοί άλλες υποχρεώσεις και δε μπορούν να είναι διαθέσιμοι όποτε μας βολεύει εμάς. Αλλά πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση.
:oops: :oops: :oops:
Cloud Connected...
mikrh
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Mon Oct 09, 2006 3:57 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Aθήνα

Re: Μαθήματα Επιλογής Α' Εξαμήνου

Post by mikrh » Mon Oct 12, 2009 1:36 am

Καλησπέρα κι από εμένα και καλή μας αρχή :-) !

Κι εμένα με προβληματιζει πολύ το θέμα των μαθημάτων επιλογής που προσφέρονται σε αυτό το εξάμηνο.Μολονότι
όλα τα μαθηματα είναι αρκετά ενδιαφεροντα και χρήσιμα, ακόμα και αν κάποιος που θα τα παρακολουθήσει δεν
επιλέξει τελικά την κατεύθυνση της Ασφάλειας, θα ήταν πολύ χρήσιμο να υπήρχε μεγαλύτερη ποικιλία επιλογών
ώστε να μπορούμε να σχηματίσουμε μια πρώτη εικόνα και για τις άλλες κατευθύνσεις. Επιπροσθέτως ίσως διευκόλυνε
τους φοιτητές που θα επιλέξουν την κατεύθυνση της Ασφάλειας, προκειμένου να μπορέσουν να επικεντρωθούν στα
υποχρεωτικά μαθήματα αυτό το εξάμηνο, είτε να προσφέρονται τα μαθήματα αυτά και στο εαρινό εξάμηνο όπως πρότεινε
η trifyllenia:
Trifyllenia wrote:Αυτό είναι που με προβληματίζει κ μένα. Δηλ. ενώ μου αρέσει και το Δίκαιο της Πληροφορίας και η Κρυπτογραφία, θα πρέπει να "αποχωριστώ" κάποιο γιατί δε θέλω να τα πάρω εις "βάρος" των βασικών μαθημάτων που θέλω να εστιάσω.Έτσι θα ήθελα να μπορούσα να πάρω πχ την Κρυπτογραφία στο Εαρινό, αν επιλέξω τώρα το Δίκαιο της Πληροφορίας
είτε εναλλακτικά να μπορουν να επιλέξουν ένα μάθημα επιλογής στο τρίτο εξάμηνο παράλληλα με το Σεμινάριο και
την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας.
User avatar
Trifyllenia
byte level
byte level
Posts: 86
Joined: Sat Jun 06, 2009 12:58 pm
Academic status: PhD
Gender:

Re: Μαθήματα Επιλογής Α' Εξαμήνου

Post by Trifyllenia » Mon Oct 12, 2009 12:56 pm

** Ανακοίνωση που στάλθηκε από τη Γραμματεία **

Μόλις ήρθε σε όλους μας mail μια ανακοίνωση (γιατί το site έχει πέσει προς το παρόν... -- edit επανήλθε!)
Παρακαλούνται οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του ακαδ. έτους 2009-10 να δηλώσουν στη Γραμματεία του Προγράμματος, μέχρι την Δευτέρα 26 Οκτωβρίου, έως 2 μαθήματα επιλογής που θα παρακολουθήσουν στο Α’ Εξάμηνο.
Επισημαίνεται ότι το μάθημα επιλογής Δίκαιο της Πληροφορίας είναι μισής βαρύτητας (20 διδακτικές ώρες) οπότε οι διαλέξεις του θα ολοκληρωθούν την Τρίτη 1 Δεκεμβρίου.

Και φέτος το Δίκαιο θα είναι μισής μονάδας.... Απλά μέχρι τώρα στην ιστοσελίδα έγραφε πως ήταν μίας μονάδας. :-( .. Anyway, θα συμπληρώσω τη μονάδα στο επόμενο εξάμηνο με ένα μάθημα παραπάνω που έχω υπόψιν μου! ;)

Κ λίγο άγχος τώρα.... Ευελπιστώ στο επόμενο εξάμηνο να μπορώ να δηλώσω ένα παραπάνω μάθημα (εννοώ μισής βαρύτητας) για να συμπληρώσω τις μονάδες. Κοινώς μπορώ να πάρω μόνο Δίκαιο τώρα ή επιβάλλεται να δηλώσω και άλλο μάθημα?
//edit: Μόλις μίλησα με τη Γραμματεία και μου απάντησε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα :smt023
Cloud Connected...
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Πληροφοριακών Συστημάτων”