Stamp scrip

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Μαθηματικών της Αγοράς και της παραγωγής.
Post Reply
Κώστας Παπαδόπουλος
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:33 pm
Gender:

Stamp scrip

Post by Κώστας Παπαδόπουλος » Sat Nov 19, 2011 6:59 pm

Καλησπέρα,έχω ένα blog στο οποίο προτείνω τη χρήση stamp scrip σαν εναλλακτική οικονομία. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει από οικονομικά να πει περισσότερα; (Όχι απαραίτητα στο blog, γενικά).
Ευχαριστώ.
User avatar
ctm
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Thu Oct 27, 2011 1:04 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Stamp scrip

Post by ctm » Sun Nov 20, 2011 5:21 am

Διάβασα το κείμενο..
Πραγματικά αν μπορούσε να εφαρμοστεί αυτό θα ρίχναμε τρελά γέλια.
Ολοι οι Έλληνες θα ψάχνανε (και θα βρίσκανε εννοείται) τρόπο να μήν σφραγίσουν το stamp scrip τους.
Ε ρε γλέντια..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Νέα νομοθεσία: Αμέλησες να σφραγίσεις το stamp scrip σου.. :smt018 ΕΝΟΧΟΣ.
ΟΧΙ στη καταστροφή της χαράς, ΝΑΙ στη χαρά της καταστροφής. :bounce:
Κώστας Παπαδόπουλος
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:33 pm
Gender:

Re: Stamp scrip

Post by Κώστας Παπαδόπουλος » Sun Nov 20, 2011 1:01 pm

Ποιός/ποιοί πιστεύεις οτί θα είναι αυτός ο τρόπος/οι που θα μπορούσαν να βρούν ωστέ να μη σφραγίσουν το stamp scrip τους;
User avatar
ctm
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Thu Oct 27, 2011 1:04 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Stamp scrip

Post by ctm » Sun Nov 20, 2011 5:28 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Απο Το πείραμα του Wörgl: Τα χρήματα τού Wörgl έχαναν το 1% τής ονομαστικής τους αξίας κάθε μήνα. Για να αποφευχθεί αυτή η υποτίμηση ο ιδιοκτήτης του γραμματίου το δαπανούσε όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Ειδάλλως, την πρώτη μέρα τού επόμενου μήνα, έπρεπε να αγοράσει ένα κουπόνι σαν γραμματόσημο, με αξία το 1% τής ονομαστικής αξίας και να το κολλήσει στο χαρτονόμισμα. Υπήρχε δηλαδή μία λειτουργία αντίθετη από τον τοκισμό, που επέτρεπε στο χρήμα να κυκλοφορεί συνεχώς.
Πιστεύω οτι θα συνέχιζαν να υπάρχουν συναλλαγές με ασφράγιστα stamp scrip (σα να λέμε αφορολόγιτα σήμερα) π.χ σε πληρώνω αλλά "δεν το λέμε σε κανέναν για να τα έχεις κρυφά" (και να μήν τα σφραγίζεις).
Η απλά δεν πιστεύω οτι τίμια θα πάει ο Έλληνας να κάνει αυτή τη δουλειά.
Τώρα να μου πείς οτι θα αλλάζει το νόμισμα κάθε βδομάδα και το παλιό θα είναι υποβαθμισμένο χωρίς να εμπλέκεται δραστηριότητα του πολίτη(δηλ να σφραγίζει τα νομίσματα) μου ακούγεται πιο λογικό.
ΟΧΙ στη καταστροφή της χαράς, ΝΑΙ στη χαρά της καταστροφής. :bounce:
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Stamp scrip

Post by AmmarkoV » Sun Nov 20, 2011 7:50 pm

Ενδιαφέρον σύστημα σαν σύλληψη αλλά για μακροχρόνια εφαρμογή πιστεύω θα δημιουργούσε φοβερή περιβαλλοντική καταστροφή από την στιγμή που πριμοδοτεί την καταναλωτική μανία .
Από την άλλη σε περιπτώσεις που τα γρανάζια της οικονομίας σταματάνε επειδή κανένας δεν έχει εμπιστοσύνη στους άλλους και η τακτική που ακολουθεί είναι να κάνει τα λεφτά του μασούρια θα μπορούσε όντως να βοηθήσει παροδικά.
Σε κάθε περίπτωση , όπως σε όλα τα συστήματα θα διαφθειρόταν όπως όλα τα οικονομικά συστήματα..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Stamp scrip

Post by rose » Mon Nov 21, 2011 12:36 pm

Κώστας Παπαδόπουλος wrote:Καλησπέρα,έχω ένα blog στο οποίο προτείνω τη χρήση stamp scrip σαν εναλλακτική οικονομία. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει από οικονομικά να πει περισσότερα; (Όχι απαραίτητα στο blog, γενικά).
Ευχαριστώ.
Εγώ το καταλαβαίνω σαν μια παραλαγη της ιδέας του Κέϋνς που αντι για δημόσια κατανάλωση - παρεμβαση προτείνει την ιδιωτική. Θυμίζω οτι το μοντέλο Keynes μετα το κραχ και τουλάχιστον μεχρι το 1980 ηταν stadard εργαλειο οικονομικής ανάπτυξης.


Δυστυχώς για τους Ελληνες η κατανάλωση πρεπει να πεσει ωστε μακροπροθεσμα να οδηγηθουμε σε ποσοστά κατανάλωσης που επιτρέπει η οικονομία μας. Αρα αυτό το μετρο πιστευω οτι δεν εχει να προσφέρει τιποτα, μονο βραχυχρονια μια αυξηση των εισαγωγών που σιγουρα δεν ειναι το ζητουμενο.
που θα πάει θα το δουμε...
Κώστας Παπαδόπουλος
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:33 pm
Gender:

Re: Stamp scrip

Post by Κώστας Παπαδόπουλος » Fri Nov 25, 2011 5:08 am

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.Άλλες γνωμες;
Εν μέρει καθυστέρησα να απαντήσω επίτηδες, γιατί θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις γι'αυτό το μείζον ζήτημα. Εκτός αυτού, διάβασα και κάποια πράγματα για τον Keynes, για να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε ευκολότερα.

@ctm
Όντως θα μπορούσε να παραβιαστεί το σύστημα κατ'αυτό τον τρόπο. Και ίσως με τον τρόπο που προτείνεις να μπορεί να επιλυθεί το πρόβλημα-τη στιγμή που γράφω δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ ποια άλλα προβλήματα μπορεί να προκύψουν.

@AmmarkoV
Με απασχολεί επίσης η "καταναλωτική μανία" που θα μπορούσε να επιφέρει.
Τέλειο πάντως σύστημα δεν πρόκειται να υπάρξει-απλά αναζητούμε το καλύτερο για συγκεκριμένες περιστάσεις.

@rose
Διάβασα 3-4 άρθρα στην Wikipedia για οικονομολογία και τον Keynes, για να μπορέσω να καταλάβω κάποια πράγματα. Άν δεν έχετε πρόβλημα διορθώστε τα λάθη μου σας παρακαλώ, γιατί θέλω να μαθαίνω.
Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως-σύμφωνα με τα άρθρα πάντα-από τότε που ξέσπασε η τελευταία κρίση, έχει γίνει και πάλι στροφή προς τον Keynes από την πλευρά των κυβερνήσεων, και αυτό το έχουν δηλώσει ρητά κυβερνητικοί εκπρόσωποι.
Τώρα, αν δεν κάνω λάθος, ο Keynes υποστήριζε την κυβερνητική παρέμβαση σε περιόδους κρίσης με αυξήσεις των κυβερνητικών δαπανών και μειώσεις φόρων, ώστε να προωθηθεί η ανάπτυξη.
Στην πράξη όμως δε βλέπω αυτό από τις κυβερνήσεις (άλλωστε και το IMF μου φαίνεται οτί είναι υπέρ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας), κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τις παραπάνω δηλώσεις.
Έχω διαβάσει επίσης οτί το stamp scrip έχει συνάφεια με την κεύνσιανή θεωρία, αλλά εσύ το καταλαβαίνεις καλύτερα αυτό φυσικά. Πιστεύεις οτί το stamp scrip δε μπορεί να έχει όφελος ούτε σαν συμπληρωματικό νόμισμα, παράλληλο π.χ. με το ευρώ;
Όσο για τη μείωση της κατανάλωσης, προσωπικά δεν με απασχολούν όσοι θα σταματήσουν να θερμαίνουν τα εξοχικά τους, αλλά όσοι θα σταματήσουν να θερμαίνουν το ένα και μοναδικό τους σπίτι.
Σίγουρα δεν υπάρχει εναλλακτική;

Τέλος, που θα μπορούσα να ρωτήσω και να μάθω περισσότερα για την οικονομία/πολιτική; Ψάχνω για έγκυρες πηγές και, απαραιτήτως, για άτομα που δεν έχουν συμφέροντα.
Ευχαριστώ και πάλι!
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Stamp scrip

Post by rose » Sat Nov 26, 2011 8:18 pm

O keynes υποστηριζε οτι μια προγραμματισμένη δαπάνη απο το κράτος θα δρουσε πολλαπλασιαστικά για το το εισόδημα της κοινωνίας. Ειναι απλό, για παράδειγμα εστω οτι εχεις μια εταιρεια που παραγει 20 μήλα, τωρα αν το κρατος σου έλεγε θα αγοράσω επιπλέον 10 μηλα αυτο για σενα θα ηταν επιπλεον εισόδημα(για απλότητα θεωρουμε οτι σε συμφέρει να παραγεις επιπλέον 10 μήλα). Η διαφορά πραγματικής απο προγραμματισμένης δαπάνης ηταν η ουσία της πολιτικής του Keynes.
Κώστας Παπαδόπουλος wrote:Τώρα, αν δεν κάνω λάθος, ο Keynes υποστήριζε την κυβερνητική παρέμβαση σε περιόδους κρίσης με αυξήσεις των κυβερνητικών δαπανών και μειώσεις φόρων, ώστε να προωθηθεί η ανάπτυξη.
Στην πράξη όμως δε βλέπω αυτό από τις κυβερνήσεις (άλλωστε και το IMF μου φαίνεται οτί είναι υπέρ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας), κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τις παραπάνω δηλώσεις.
Ο keynes είναι απλά μια προσέγγιση δεν είναι η μοναδική. Ο keynes δεν ηταν κατά της ιδιωτικής πρωτοβουλίας αφού η θεωρία του είχε ως στόχο να τονώσει το εισόδημα της αγοράς όχι του κράτους.

Πιστευω οτι η κρατική παρέμβαση στην κρίση είναι αρκετά ισχυρή, εκβιαστική σχεδόν (βλ psi). Κόβουν χρέος 100δις, είναι σαν να σου δίνουν 100δις .
Κώστας Παπαδόπουλος wrote:χω διαβάσει επίσης οτί το stamp scrip έχει συνάφεια με την κεύνσιανή θεωρία, αλλά εσύ το καταλαβαίνεις καλύτερα αυτό φυσικά. Πιστεύεις οτί το stamp scrip δε μπορεί να έχει όφελος ούτε σαν συμπληρωματικό νόμισμα, παράλληλο π.χ. με το ευρώ;
Οτιδήποτε μπορεί να οδηγήσει σε μη προγραμματισμένη δαπάνη μπορούμε να πούμε οτι θυμίζει keynes.

Προσωπικά πιστεύω οτι δεν υπάρχει χρήμα έτσι και αλλιώς...
που θα πάει θα το δουμε...
Κώστας Παπαδόπουλος
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sat Nov 19, 2011 6:33 pm
Gender:

Re: Stamp scrip, CES, παραγωγή

Post by Κώστας Παπαδόπουλος » Thu Dec 01, 2011 11:47 pm

:) Πίστευα οτί δεν θα απαντούσε κάποιος.

Χμμ, τώρα καταλαβαίνω την ιδέα του Keynes καλύτερα. Έχω και άλλες απορίες πάνω στον Keynes, θα ήθελα να συνεχίσω με την άδεια σας όμως πρίν γίνω κουραστικός.

Έχω επίσης και άλλες δύο προτάσεις/ιδέες:
(α) Ποιά είναι η γνώμη σας και για το Community Exchange System; ( http://www.ces.org.za/ - πληροφορίες στο αριστερό τμήμα της σελίδας)
(β) Η ιδέα γενικότερα οτί θα πρέπει να παράγουμε περισσότερο (από τους φυσικούς μας πόρους), αντί να κόβουμε μισθούς και συντάξεις, έχει βάση θεωρητικά; Είναι εφαρμόσιμη πρακτικά; Τί πιστεύετε;

Τον τελευταίο χρόνο έχω ακούσει απόψεις επί απόψεων και συζητήσεις επί συζητήσεων για την κρίση, και έχω εκτεθεί σε συγκριτικά πολύ λιγότερες απόψεις οικονομολόγων. Αυτό που δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ είναι μια συζήτηση μεταξύ οικονομολόγων για την κρίση... το ιδανικό θα ήταν να γινόταν δημόσια. Τη στιγμή που γράφω μου έρχεται αυτή η ιδέα, να ψάξω για μία τέτοια συζήτηση, ίσως σε κάποιο forum. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ πολύ ας το μοιραστεί!

Κατά τ'άλλα, θέλω να ευχαριστήσω (και προκαταβολικά) πολύ όλους όσους πήραν το χρόνο να διαβάσουν το thread, όσους πήραν το χρόνο να απαντήσουν και ειδικά τον rose.
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Μαθηματικών της Αγοράς και της παραγωγής”