CVS in NetBeans

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
Post Reply
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

CVS in NetBeans

Post by rapadder » Thu Jan 10, 2008 5:18 pm

Έχει στήσει κανένας CVS Server με τρόπο ώστε να επικοινωνεί με το NetBeans; Εγκατέστησα το πρόγραμμα CVSNT αλλά έχω προβλήματα. Συγκεκριμένα το NetBeans δεν μου το αναγνωρίζει. Βρήκα τις παρακάτω οδηγίες τις οποίες και παραθέτω:

## Connecting via {{:local:}}
*** install CVSNT and setup you local repositories in its GUI: open CVSNT control panel
*** select Repository configuration panel
*** push "Add" button - within this dialog new repository will be created and initialized
*** "Name" column value is used as "your_path_to_repository" in Checkout wizard then
*** switch back to main panel and start CVSNT service
*** start CVSNT locking service
*** set CVS_EXE environment variable to point to CVSNT executable, e.g. C:\utils\CVSNT\cvs.exe
*** in Netbeans, use :local:/your_path_to_repository


Στο Service control panel του CVSNT έχω ορίσει ένα Repository. Συγκεκριμένα έχω φτιάξει έναν φάκελο CVS ( C:/Documents and Settings/Stam/CVS) που είναι το Location (στο αντίστοιχο πεδίο) ενώ ως Νame έχω βάλει /CVS. Ο φάκελος CVS φαίνεται να έχει αρχικοποιηθεί όπως πρέπει.
Όταν πήγαίνω στο NetBeans και βάζω ως CVS Root :local:/CVS το NetBeans μου εμφανίζει:
Cannot access specified repository. Καμιά ιδέα;
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: CVS in NetBeans

Post by silegav » Sun Jan 13, 2008 1:33 pm

Κάποια στιγμή είχα προσπαθήσει στα γρήγορα να στήσω ένα CVS για να έχω ένα history των εκδόσεων του λογισμικού που έκανα και τελικά κατέληξα με ένα format να έχω χάσει το repository και τώρα να έχω μείνει αμανάτι με ένα κάρο CVS folders και ενοχλητικά χρώματα στο navigator του netbeans.
Από τα παραπάνω μάλλον θα καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά έχω μια παρατήρηση να κάνω. Όταν είχα το CVS δεν μπορούσα να κάνω πάνω από μια έκδοση back track και δεν μπόρεσα μέσα από το Netbeans να δω τα σχόλια που έκανα κάθε φορά που έκανα commit μια νέα έκδοση, με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά άχρηστο.

Οπότε, πρόταση μου είναι να δείς συνολικά πως στήνεται ένα CVS και πως χρησιμοποιείται και μετά να δεις πως μπορείς να κάνεις commit κώδικα από το netbeans.

Όποιος έχει απορίες πάνω σε αυτό θα με βοηθούσε κι εμένα, αλλιώς μας μένει μόνο ένα mail στον Σπινέλλη, ο οποίος θα χαρεί αν ακούσει ότι υπάρχουν άνθρωποι στην Ελλάδα που από μόνοι τους θέλουν να βάλουν CVS και να αρχίσουν να μαθαίνουν πως γράφεται ο κώδικας. :-)
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: CVS in NetBeans

Post by tsilochr » Sun Jan 13, 2008 5:16 pm

βασικά θα αντιπροτείνω να χρησομοποιείσετε subversion και eclipse. Παίζουν μια χαρά.
alasondro
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Sat May 01, 2004 4:03 am
Academic status: N>4

Re: CVS in NetBeans

Post by alasondro » Sun Jan 13, 2008 9:37 pm

και εγώ θα πρότεινα να μην "χάσετε" τον χρόνο σας με cvs καθώς θεωρείται πολύ ξεπερασμένο εκτός αν το project που δουλεύετε το επιβάλλει...καλύτερα να κινηθείτε προς subversion η ακόμη καλύτερα προς κάποιο distributed scm όπως το git η το mercurial
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: CVS in NetBeans

Post by silegav » Mon Jan 14, 2008 3:34 pm

Δώσε κανα παραπάνω hint για subversion.
Συνεργάζεται με netbeans? Το χρησιμοποιώ πάρα πολύ καιρό και μάλλον έχω γίνει locked στην λογική του.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: CVS in NetBeans

Post by tsilochr » Mon Jan 14, 2008 4:51 pm

Για το στήσιμο του subversion δεν έχω ιδέα, το βρήκα έτοιμο. Όμως στην eclipse μπαίνει πανεύκολα με την εγκατάσταση του plugin Subclipse. Μέσα από την eclpise του λες που είναι το repository και τα βρίσκει όλα από μόνο του.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: CVS in NetBeans

Post by The Punisher » Mon Jan 14, 2008 7:44 pm

κανα καλό tutorial για το πως μπορεί κάποιος να στήσει repository για την ομάδα του?
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Re: CVS in NetBeans

Post by TaRaNTuLa » Tue Feb 05, 2008 3:15 am

Θα έχω το feedback που χρειάζεσαι, Χάρη, εντός λίγων ημερών.... ;)
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Re: CVS in NetBeans

Post by vangos » Thu Feb 07, 2008 12:59 am

Γιατί CVS και όχι SVN (Subnersion)? Το SVN είναι πιο πρόσφατο και από ότι έχω διαβάσει ανώτερο από το CVS. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει CVS οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Με το SVN πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν θες να στήσεις SVN σε Windows μπορείς να συμβουλευτείς το παρακάτω tutorial
http://blogs.vertigosoftware.com/teamsy ... ndows.aspx
Δυστυχώς επειδή η σελίδα είναι λίγο παλιά κάποια από το links που δίνει δεν δουλεύουν. Ψάξτα μέσω Google.

Για Linux δεν σου δίνω link γιατί πολύ πιο εύκολο να βρεις. Υπάρχουν άπειρα.

Επίσης αν θες να το κάνεις προσβάσιμο και μέσω web μπορείς να δεις αυτό: http://www.clearmud.homeip.net/subversion.html
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”