Απορία για Java και Facebook

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
Post Reply
User avatar
MoonShadow
Venus Former Team Member
Posts: 867
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Απορία για Java και Facebook

Post by MoonShadow » Wed Aug 31, 2011 5:30 pm

Καλησπέρα.Κάνοντας εξάσκηση στο HttpURLConnection της java προσπαθώ να περάσω κάποια δεδομένα που με ενδιαφέρουν απο σελίδες στην εφαρμογή μου.Σκέφτηκα να κάνω κάτι παρόμοιο για το facebook.Έως τώρα κατάφερα μόνο να πάρω τον αριθμό των likes από την σελίδα.Τα υπόλοιπα νομίζω δημιουργούνται δυναμικά στην σελίδα(χμ ελπίζω να τα λέω σωστά καθώς είμαι αρχάριος).Υπάρχεί τρόπος να πάρω για παράδειγμα τα posts στο wall?Είχα διαβάσει για ένα Facebook API που αφορούσε την java αλλά πλέον είδα ότι δεν υποστηρίζεται.
ΥΓ:Αναφέρομαι σε public σελίδες.Επίσης το γεγονός ότι δεν έχω λογαριασμό στο εν λόγω site ίσως με καθιστά ακόμα πιό άσχετο αλλά το βλέπω σαν μια μορφή εξάσκησης :-)
Image
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Απορία για Java και Facebook

Post by necrofear_13 » Wed Aug 31, 2011 5:33 pm

MoonShadow wrote:Καλησπέρα.Κάνοντας εξάσκηση στο HttpURLConnection της java προσπαθώ να περάσω κάποια δεδομένα που με ενδιαφέρουν απο σελίδες στην εφαρμογή μου.Σκέφτηκα να κάνω κάτι παρόμοιο για το facebook.Έως τώρα κατάφερα μόνο να πάρω τον αριθμό των likes από την σελίδα.Τα υπόλοιπα νομίζω δημιουργούνται δυναμικά στην σελίδα(χμ ελπίζω να τα λέω σωστά καθώς είμαι αρχάριος).Υπάρχεί τρόπος να πάρω για παράδειγμα τα posts στο wall?Είχα διαβάσει για ένα Facebook API που αφορούσε την java αλλά πλέον είδα ότι δεν υποστηρίζεται.
ΥΓ:Αναφέρομαι σε public σελίδες.Επίσης το γεγονός ότι δεν έχω λογαριασμό στο εν λόγω site ίσως με καθιστά ακόμα πιό άσχετο αλλά το βλέπω σαν μια μορφή εξάσκησης :-)
Πάντως in case που θες για εξάσκηση έχει και το twitter αντίστοιχο api(ένα jaraki είναι). Οπότε αν δεν βγάλεις άκρη με το ένα δοκίμασε και το άλλο.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
MoonShadow
Venus Former Team Member
Posts: 867
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Απορία για Java και Facebook

Post by MoonShadow » Wed Aug 31, 2011 6:02 pm

Η αλήθεια είναι ότι δεν κοίταξα το twitter.Θα το δοκιμάσω
Thanks :smt023
Image
User avatar
madness
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Tue May 29, 2007 3:07 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κατά βάση στον κόσμο μου!!!

Re: Απορία για Java και Facebook

Post by madness » Sat Oct 15, 2011 8:39 pm

MoonShadow wrote:Η αλήθεια είναι ότι δεν κοίταξα το twitter.Θα το δοκιμάσω
Thanks :smt023
Επειδή τελευταία λόγο δουλειάς βρέθηκα να δουλεύω πάνω σε κάποιο API του Facebook αν θέλεις να μπεις μέσα στα πράγματα και να βρεις αναλυτική χρήση του καλό θα ήταν να κάνει έναν λογαριασμό σε αυτό και μετά πρέπει με αυτόν τον λογαριασμό μπορείς να μπεις και στο developer.facebook (απαιτείται και μια έχτρα αυθεντικοποίηση ότι είσαι υπαρκτό πρόσωπο - με αριθμό κινητού ή πιστωτικής) οπότε και να φτιάξεις κάποιο εξωτερικό application που αλληλεπιδρά με την ιστοσελίδα του facebook.

Αν και εξετάζοντας αυτή την στιγμή το https://developers.facebook.com/docs/sdks/ (ίσως να θες λογαριασμό για να το δεις) βλέπω διαθέσιμα τα παρακάτω SDKs:
JavaScript SDK
PHP SDK
iOS SDK
Android SDK
Tools
και όχι κάτι που να παραπέμπει σε Java desktop εφαρμογή!

ΥΓ. αφού έγραψα την απάντηση είδα ότι είναι κάπως παλιό το ποστ... τα έγραψα που τα έγραψα μπορεί να ενδιαφέρεται και κανένας άλλος οπότε το ποστάρω! :smt016
Καθένας με την τρέλα του...
...εγώ προτιμώ την δική μου!!!
@Mobile Application Development (Symbian Qt, bada, Android, Java ME)
User avatar
MoonShadow
Venus Former Team Member
Posts: 867
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Απορία για Java και Facebook

Post by MoonShadow » Mon Oct 17, 2011 7:12 pm

madness wrote: Επειδή τελευταία λόγο δουλειάς βρέθηκα να δουλεύω πάνω σε κάποιο API του Facebook αν θέλεις να μπεις μέσα στα πράγματα και να βρεις αναλυτική χρήση του καλό θα ήταν να κάνει έναν λογαριασμό σε αυτό και μετά πρέπει με αυτόν τον λογαριασμό μπορείς να μπεις και στο developer.facebook (απαιτείται και μια έχτρα αυθεντικοποίηση ότι είσαι υπαρκτό πρόσωπο - με αριθμό κινητού ή πιστωτικής) οπότε και να φτιάξεις κάποιο εξωτερικό application που αλληλεπιδρά με την ιστοσελίδα του facebook.

Αν και εξετάζοντας αυτή την στιγμή το https://developers.facebook.com/docs/sdks/ (ίσως να θες λογαριασμό για να το δεις) βλέπω διαθέσιμα τα παρακάτω SDKs:
JavaScript SDK
PHP SDK
iOS SDK
Android SDK
Tools
και όχι κάτι που να παραπέμπει σε Java desktop εφαρμογή!

ΥΓ. αφού έγραψα την απάντηση είδα ότι είναι κάπως παλιό το ποστ... τα έγραψα που τα έγραψα μπορεί να ενδιαφέρεται και κανένας άλλος οπότε το ποστάρω! :smt016
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :) Δημιούργησα την εφαρμογή μου με το API του Twitter,λόγω της απουσίας της Java στο ανάλογο API του facebook.Μάλλον πρέπει να το δουλέψω με php το κομμάτι για το facebook :-(
Ευχαριστώ και πάλι :-D
Image
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Απορία για Java και Facebook

Post by tsilochr » Mon Oct 17, 2011 7:28 pm

για την ιστορία, για Java υπάρχει και Youtube API
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”