java2 χωρίς java1

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: java2 χωρίς java1

Post by dexter » Thu Feb 14, 2013 6:02 pm

άμα ξέρεις αγγλικά δες και αυτό http://chortle.ccsu.edu/cs151/cs151java.html
εγώ έτσι πέρασα java1 και 2 έναν σεπτέμβρη..
πολύ βοηθητικό ειδικά οι ασκήσεις, αν δεν έχεις την όρεξη να γράφεις κώδικα συνέχεια και να δοκιμάζεις παραδείγματα και ασκήσεις από τα βιβλία :smt023
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: java2 χωρίς java1

Post by Ισοβίτης » Fri Feb 15, 2013 3:44 pm

ja_the_invincible wrote:This shit is comfusing.

Λοιπόν ας μιλήσουμε λίγο σωστά.Η java2 δεν είναι πιο εύκολη από την 1.Δεδομένου όμως ότι έχεις φάει την κρυάδα στο 1ο εξάμηνο θα είσαι λιγότερο ψαρωμένη και θα κάνεις πολύ πιο σωστό διάβασμα.Από εκεί και πέρα η ύλη της 1 αποτελείται από 2 βασικά κομμάτια : το 1ο είναι συναρτησιακή λογική και έχει κατανόηση πινάκων , επαναλήψεων , συναρτήσεων.Το 2ο είναι οι κλάσεις , τα αντικείμενα και η κληρονομικότητα.Θα βοηθούσε να μας πεις ( σε πμ ή εδώ ) σε ποιο σημείο κολλάς ακριβώς για να σου δώσουμε συγκεκριμένες οδηγίες στο τι να δεις κλπ.Αν έχεις πρόβλημα μόνο στο 2ο κομμάτι έχε υπόψιν ότι στην 2 γίνεται μια μερική επανάληψη αυτού του κομματιού και ότι πολύ λίγοι συμφοιτητές σου έτσι και αλλιώς καταλαβαίνουν το concept της αντικειμενοστρέφειας πλήρως , ανεξάρτητα από το αν έχουν βγάλει ή όχι τις εργασίες.
ja++

Πάρε Java2 απλά και μόνο επειδή είναι τζάμπα. Αλλά το αν θα μάθεις προγραμματισμό είναι τελείως άλλη συζήτηση. Όποιος "καταφέρνει" (σε πολλά εισαγωγικά) την Java2 πριν την Java1, απλώς έχει συνηθίσει μια άλφα λογική και βρίσκει διεξόδους λόγω της εγγενούς στροφής του μαθήματος στην ίδια τη γλώσσα προγραμματισμού (και όχι στις θεμελιώδεις αντικειμενοστραφείς έννοιες). Εκτός πια αν έχουν γίνει τόσο τραγικοί οι καθηγητές σε σχέση με την εποχή μου (δεν τους ξέρω τους ανθρώπους)...
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by ultimate_aektzis » Fri Feb 15, 2013 8:46 pm

AmbitiousLady wrote:ja_the_invisible τα κενά μου αφορούν κυρίως τα αντικείμενα τα οποία δεν έχω καν ακουμπήσει...Ωστόσο με βοήθησαν αρκετα οι απαντήσεις όλως,ευχαριστώ πολύ παιδιά λέω το μάθημα να το προσπαθήσω να μη μου μείνει για του χρόνου,θα κάνω ό,τι μπορώ :-)
Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα ζορικα τα πραματα αν δεν εχεις εντρυφησει με αντικειμενα, ειναι το Α και το Ω στην java2...αν και τουλαχιστον στο μακρινο 2007-2008 ο Παπαιωαννου, ειχε κανει και μια επαναληψη γιατι δεν ετρεφε αυταπατες οτι ειμαστε gurus. Δεν ξερω τι θα γινει φετος. Οποτε οπως προειπα με λιγο...καψιματακι εχεις ελπιδες.
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: java2 χωρίς java1

Post by PASCAL » Fri Feb 22, 2013 9:36 pm

Ναι εννοείται περνάς. Μην το σκέφτεσαι, διάβασε, κάνε εργασίες και δώσε Java 2 χωρίς ενοχές. :) Θα έχεις προετοιμαστεί και για java 1.
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”