Daily Programming Thread

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Daily Programming Thread

Post by necrofear_13 » Thu May 22, 2014 5:44 am

Jami wrote:Πριν λιγο καιρο που ειχα παει στο Java Day ειχε μια ομιλια περι ενος διαφορετικου τροπου οργανωσης των πακετων σε ενα project.

Αυτο που μας ειχαν δειξει στη σχολη και εκανα και εγω ειναι να οργανωνω τα πακετα by layer, δηλαδη να εχω σε ενα φακελο μαζεμενα ολο το domain, σε εναν αλλο το gui, σε εναν αλλο τα dao, ολους τους controllers κοκ (+ με subfolders εντος αυτων για ιεραρχια).

Αυτος ομως ο τροπος εχει ενα προβλημα. Αν χρειαστει να αλλαξω κατι πχ στο billing θα πρεπει να πηγαινω σε καθε φακελο απο αυτους και να βρισκω αυτους που αφορουν το billing και να κανω αλλαγες. Και ολα αυτα αντε να γινουν και γρηγορα αν το project ειναι δικο μου, φανταστειτε σε project χιλιαδων γραμμων τι γινεται.

Αυτο που προτεινε ο ομιλητης εκει ηταν η οργανωση των πακετων by feature και νομιζω οτι με κερδισε.

Η ιδεα ειναι να μαζευεις σε καθε φακελο ολα τα αρχεια που σχετιζονται με καθε ξεχωριστη λειτουργια/υπηρεσια/χαρακτηριστικο της εφαρμογης. Δηλαδη αν το project εχει μια λειτουργια billing, να εχεις εναν φακελο ονοματι billing και μεσα του οτιδηποτε σχετιζεται με αυτη την λειτουργια. Και μιλωντας πρακτικα για Java μπορεις να κανεις τις κλασεις σου να εχουν scope μονο εντος φακελου (default scope οταν δεν βαζεις εναν εκ των public, private, protected), οποτε εχεις μια σιγουρια οτι δεν μπορεις να κανεις ζημια με τις αλλαγες σου καπου αλλου στο project. Επισης αν θες να αλλαξεις κατι σε αυτη την λειτουργια ξερεις οτι, ο,τι χρειαστεις θα το βρεις εκει περα.

Και απαξ και ενσωματωσεις αυτο το μοντελο, μπορεις μετα απο κατω να εχεις κανονικα το by layer σου ιεραρχια, εχοντας ουσιαστικα μια hybrid προσεγγιση. Αλλα το κερδος ειναι οτι βρισκεις σε γραμμικο χρονο τα αρχεια που πρεπει να κανεις αλλαγες, που σιγουρα θα χρειαστει πολλες φορες να κανεις.

Εγω για δοκιμη, ενσωματωσα αυτη την λογικη στο project μας στην ΑΕΠΣ του Κωτιδη και εχω να πω οτι βοηθαει απιστευτα, ειδικα για project που ξεφευγουν σε γραμμες κωδικα. Τι λετε εσεις, θα το δοκιμαζατε?

Το pdf της παρουσιασης
Νομίζω πως το πιο ενδιαφέρον και το πιο άμεσα εφαρμόσιμο είναι το hybrid approach που αναφέρει στο τέλος. Γιατί συνδυάζει τα καλά και των δύο τεχνικών.
Δηλαδή εγώ θέλω να έχω ένα package GUI/VIEW αλλά να το έχω έτσι χύμα δεν πολυβοηθάει αλλα είναι καλύτερα να χωρίσεις ξεχωριστά τα views ανάλογα με λειτουργία, τους handlers κλπκλπ.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Daily Programming Thread

Post by ja_the_invincible » Thu May 22, 2014 2:42 pm

Jami wrote:Πριν λιγο καιρο που ειχα παει στο Java Day ειχε μια ομιλια περι ενος διαφορετικου τροπου οργανωσης των πακετων σε ενα project.

Αυτο που μας ειχαν δειξει στη σχολη και εκανα και εγω ειναι να οργανωνω τα πακετα by layer, δηλαδη να εχω σε ενα φακελο μαζεμενα ολο το domain, σε εναν αλλο το gui, σε εναν αλλο τα dao, ολους τους controllers κοκ (+ με subfolders εντος αυτων για ιεραρχια).

Αυτος ομως ο τροπος εχει ενα προβλημα. Αν χρειαστει να αλλαξω κατι πχ στο billing θα πρεπει να πηγαινω σε καθε φακελο απο αυτους και να βρισκω αυτους που αφορουν το billing και να κανω αλλαγες. Και ολα αυτα αντε να γινουν και γρηγορα αν το project ειναι δικο μου, φανταστειτε σε project χιλιαδων γραμμων τι γινεται.

Αυτο που προτεινε ο ομιλητης εκει ηταν η οργανωση των πακετων by feature και νομιζω οτι με κερδισε.

Η ιδεα ειναι να μαζευεις σε καθε φακελο ολα τα αρχεια που σχετιζονται με καθε ξεχωριστη λειτουργια/υπηρεσια/χαρακτηριστικο της εφαρμογης. Δηλαδη αν το project εχει μια λειτουργια billing, να εχεις εναν φακελο ονοματι billing και μεσα του οτιδηποτε σχετιζεται με αυτη την λειτουργια. Και μιλωντας πρακτικα για Java μπορεις να κανεις τις κλασεις σου να εχουν scope μονο εντος φακελου (default scope οταν δεν βαζεις εναν εκ των public, private, protected), οποτε εχεις μια σιγουρια οτι δεν μπορεις να κανεις ζημια με τις αλλαγες σου καπου αλλου στο project. Επισης αν θες να αλλαξεις κατι σε αυτη την λειτουργια ξερεις οτι, ο,τι χρειαστεις θα το βρεις εκει περα.

Και απαξ και ενσωματωσεις αυτο το μοντελο, μπορεις μετα απο κατω να εχεις κανονικα το by layer σου ιεραρχια, εχοντας ουσιαστικα μια hybrid προσεγγιση. Αλλα το κερδος ειναι οτι βρισκεις σε γραμμικο χρονο τα αρχεια που πρεπει να κανεις αλλαγες, που σιγουρα θα χρειαστει πολλες φορες να κανεις.

Εγω για δοκιμη, ενσωματωσα αυτη την λογικη στο project μας στην ΑΕΠΣ του Κωτιδη και εχω να πω οτι βοηθαει απιστευτα, ειδικα για project που ξεφευγουν σε γραμμες κωδικα. Τι λετε εσεις, θα το δοκιμαζατε?

Το pdf της παρουσιασης
Στο project που δουλεύω ακολουθούμε και τα 2. Δηλαδή υπάρχει ο διαχωρισμός front end-back end, π.χ έχεις φακέλους db, web, κλπ αλλά υπάρχει και καθαρός διαχωρισμός με βάση την λειτουργικότητα π.χ util, tasks, tests τα οποία είναι πράγματα που χρησιμοποιούνται σε διάφορα layers. Σίγουρα καλύτερη οργάνωση από αυτό που μαθαίνουμε στην σχολή, ωραίος που το παρατήρησες :smt023
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by nikosk » Mon Jun 09, 2014 2:27 pm

Έχει κάνεις να προτείνει βιβλία και online πηγές για την εκμάθηση της γλώσσας haskell??
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Daily Programming Thread

Post by Spongebobu » Mon Jun 09, 2014 5:24 pm

nikosk wrote:Έχει κάνεις να προτείνει βιβλία και online πηγές για την εκμάθηση της γλώσσας haskell??
http://programming-***.com/become.html#Haskell
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by michalis » Tue Jun 10, 2014 5:27 pm

Jami wrote:Πριν λιγο καιρο που ειχα παει στο Java Day ειχε μια ομιλια περι ενος διαφορετικου τροπου οργανωσης των πακετων σε ενα project.

Αυτο που μας ειχαν δειξει στη σχολη και εκανα και εγω ειναι να οργανωνω τα πακετα by layer, δηλαδη να εχω σε ενα φακελο μαζεμενα ολο το domain, σε εναν αλλο το gui, σε εναν αλλο τα dao, ολους τους controllers κοκ (+ με subfolders εντος αυτων για ιεραρχια).

Αυτος ομως ο τροπος εχει ενα προβλημα. Αν χρειαστει να αλλαξω κατι πχ στο billing θα πρεπει να πηγαινω σε καθε φακελο απο αυτους και να βρισκω αυτους που αφορουν το billing και να κανω αλλαγες. Και ολα αυτα αντε να γινουν και γρηγορα αν το project ειναι δικο μου, φανταστειτε σε project χιλιαδων γραμμων τι γινεται.

Αυτο που προτεινε ο ομιλητης εκει ηταν η οργανωση των πακετων by feature και νομιζω οτι με κερδισε.

Η ιδεα ειναι να μαζευεις σε καθε φακελο ολα τα αρχεια που σχετιζονται με καθε ξεχωριστη λειτουργια/υπηρεσια/χαρακτηριστικο της εφαρμογης. Δηλαδη αν το project εχει μια λειτουργια billing, να εχεις εναν φακελο ονοματι billing και μεσα του οτιδηποτε σχετιζεται με αυτη την λειτουργια. Και μιλωντας πρακτικα για Java μπορεις να κανεις τις κλασεις σου να εχουν scope μονο εντος φακελου (default scope οταν δεν βαζεις εναν εκ των public, private, protected), οποτε εχεις μια σιγουρια οτι δεν μπορεις να κανεις ζημια με τις αλλαγες σου καπου αλλου στο project. Επισης αν θες να αλλαξεις κατι σε αυτη την λειτουργια ξερεις οτι, ο,τι χρειαστεις θα το βρεις εκει περα.

Και απαξ και ενσωματωσεις αυτο το μοντελο, μπορεις μετα απο κατω να εχεις κανονικα το by layer σου ιεραρχια, εχοντας ουσιαστικα μια hybrid προσεγγιση. Αλλα το κερδος ειναι οτι βρισκεις σε γραμμικο χρονο τα αρχεια που πρεπει να κανεις αλλαγες, που σιγουρα θα χρειαστει πολλες φορες να κανεις.

Εγω για δοκιμη, ενσωματωσα αυτη την λογικη στο project μας στην ΑΕΠΣ του Κωτιδη και εχω να πω οτι βοηθαει απιστευτα, ειδικα για project που ξεφευγουν σε γραμμες κωδικα. Τι λετε εσεις, θα το δοκιμαζατε?

Το pdf της παρουσιασης

Ήταν απ'τις καλύτερες ομιλίες της ημέρας και άκρως ενδιαφέρουσα. Κι εγώ θα το δοκιμάσω μάλλον σε επόμενο project. Συσχετίζει πολύ καλά τη λογική της εφαρμογής με τη λογική του κώδικα.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Thu Nov 13, 2014 11:58 am

Ψάχνω κάποιο όμορφο template για να μπει κάτι σαν automated customer support σε ένα σάητ.

H λειτουργία που θέλω να έχει, είναι να γράφει κάτι ο επισκέπτης (π.χ. υπόλοιπο πιστωτικής κάρτας) και η μηχανή που υπάρχει έτοιμη από πίσω να του δίνει την απάντηση. Ολο αυτό το φαντάζομαι με τη μορφή ενός chat παραθύρου. Σα να μιλάς στο facebook ξέρω γω.

Εξήγησα το τι θα κάνει, για να σας βάλω κάπως στο κλίμα από θέμα εμφάνισης. Θέλω να'ναι clean και business-like.

Ξέρετε πώς μπορώ να βρω ή να φτιάξω κάτι τέτοιο; Σε φάση, πείτε μου τεχνολογίες ή που να ψάξω, δεν ξέρω χριστό από φροντ-εντ.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Daily Programming Thread

Post by Spongebobu » Thu Nov 13, 2014 1:36 pm

Τσέκαρε το bootstrap αν δουλεύεις με javascript. Έχει πολλά έτοιμα templates και τα χρησιμοποιεί σχεδόν κάθε startup. Υπάρχουν δυνατότητες customization αλλά και με τα default κάνεις δουλειά.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by Luke » Sat Nov 22, 2014 1:08 am

Bootstrap και από εμένα. :smt023
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Sat Nov 22, 2014 4:46 pm

Ευχαριστώ για τις προτάσεις γκάηζ. Btw το έκανα με jquery. Δεν ήξερα ότι έχει και UI. Εχει και UI. Ωραίο είναι.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Daily Programming Thread

Post by Zifnab » Tue Nov 25, 2014 9:35 pm

jquery should just die!!
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Tue Dec 02, 2014 2:50 pm

Zifnab wrote:jquery should just die!!
Γιατί ψηλέ μου, τι έπαθες;

=========================================

Ε γεια. Προσπαθάω να λινκάρω όλα τα libraries του ffmpeg σε ένα δικό μου C προγραμματίδιον.

Το πρόβλημα είναι ότι αναγκαστικά παίζω σε windows, οπότε και δουλεύω με mingw. Επειδή λεπόν δεν τα ήξερα εγώ αυτά τα του σατανά, λέω γιόλο, θα τις λινκάρω όλες στατικά, κι ας βγει το εκτελέσιμο 60mb.
Αλλά κάτι δεν παίζει στο τελικό κομπάηλ, στο θέμα της σύνδεσης.

Εδώθε η εντολή:

Code: Select all

gcc myprog.c -o myprog $(pkg-config --libs --cflags ΕΔΩΤΑLIBS)
Είτε μπορώ να λινκάρω μόνο ένα library (στην καλύτερη) είτε παίρνω έρρορ. Θέλω να τα βάλω όλα. Και θέλουνε λέει να μπούνε και με τη σωστή σειρά.

Βλαμμένοι C coders.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by nikosk » Tue Dec 02, 2014 5:05 pm

Ποσταρε το error που σου βγάζει αν μπορείς..
Επίσης νομίζω ότι το mingw βλέπει συγκεκριμένους φακέλους για τα libs .Οπότε δές αυτό:
http://www.mingw.org/wiki/LibraryPathHOWTO
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Tue Dec 02, 2014 6:12 pm

nikosk wrote:Ποσταρε το error που σου βγάζει αν μπορείς..
Επίσης νομίζω ότι το mingw βλέπει συγκεκριμένους φακέλους για τα libs .Οπότε δές αυτό:
http://www.mingw.org/wiki/LibraryPathHOWTO
undefined references πετάει. Και έχω βάλει ένα pkg-config να βλέπει στο σωστό ντιρέκτορι οπότε από αυτό είμαστε κομπλέ.

Απ'ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να δώσω με τη σωστή σειρά τα αρχεία .pc που έχουν δημιουργηθεί. Διάβασα ότι μετράει η σειρά στο static linking.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nikosk
Venus Former Team Member
Posts: 545
Joined: Thu Oct 14, 2010 7:13 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by nikosk » Tue Dec 02, 2014 9:11 pm

stoupeace wrote:
nikosk wrote:Ποσταρε το error που σου βγάζει αν μπορείς..
Επίσης νομίζω ότι το mingw βλέπει συγκεκριμένους φακέλους για τα libs .Οπότε δές αυτό:
http://www.mingw.org/wiki/LibraryPathHOWTO
undefined references πετάει. Και έχω βάλει ένα pkg-config να βλέπει στο σωστό ντιρέκτορι οπότε από αυτό είμαστε κομπλέ.

Απ'ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να δώσω με τη σωστή σειρά τα αρχεία .pc που έχουν δημιουργηθεί. Διάβασα ότι μετράει η σειρά στο static linking.
Οκ για δοκίμασε με --static:
gcc myprog.c -o myprog $(pkg-config -- static --libs --cflags ΕΔΩΤΑLIBS)
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.
Samuel Beckett
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Wed Dec 03, 2014 11:34 am

nikosk wrote: Οκ για δοκίμασε με --static:
gcc myprog.c -o myprog $(pkg-config -- static --libs --cflags ΕΔΩΤΑLIBS)
Eπαιξε η αηδία, έπαιξε. Θενξ!
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Daily Programming Thread

Post by Zifnab » Sun Dec 07, 2014 3:21 am

stoupeace wrote:
Zifnab wrote:jquery should just die!!
Γιατί ψηλέ μου, τι έπαθες;
Έκανε τον κόσμο να γράφει αρχεία δεκάδων χιλιάδων γραμμών """javascript""" που είναι πραγματικά δύσκολη γλώσσα να την κάνεις master, χωρίς καμία αρχιτεκτονική .. και τα πληρώνω εγώ τώρα...jquery legacy code is the worst! Ζήτω angularJS 2.0 που δεν θα έχει ούτε jqlite!!
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Mon Dec 22, 2014 11:39 am

Κανα καλό eclipse plugin που δεν έχετε κάνει ανινστόλ μετά από 2 δευτερόλεπτα;
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by Alive » Mon Dec 22, 2014 2:44 pm

stoupeace wrote:Κανα καλό eclipse plugin που δεν έχετε κάνει ανινστόλ μετά από 2 δευτερόλεπτα;
StartExplorer
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by cypher » Mon Dec 22, 2014 5:11 pm

Για λιγότερα distractions http://marketplace.eclipse.org/content/fullscreen-mode
http://marketplace.eclipse.org/content/ ... pse-plugin για να βρίσκεις χαζά λαθάκια
http://marketplace.eclipse.org/content/checkstyle-plug για να ελέγχει το coding style σε όλα τα αρχεία και να σε πιέζει να γράφεις καθαρό/όμορφο κώδικα
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Mon Dec 22, 2014 5:23 pm

cypher wrote:Για λιγότερα distractions http://marketplace.eclipse.org/content/fullscreen-mode
http://marketplace.eclipse.org/content/ ... pse-plugin για να βρίσκεις χαζά λαθάκια
http://marketplace.eclipse.org/content/checkstyle-plug για να ελέγχει το coding style σε όλα τα αρχεία και να σε πιέζει να γράφεις καθαρό/όμορφο κώδικα
Το τσεκστάηλ έφυγε στα πρώτα δύο δευτερόλεπτα, όταν προσπαθούσε να μου εξηγήσει ότι τα tab identations είναι "bad practice".

Δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα από το tab σε nested σκηνικά. Τίποτα.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by cypher » Mon Dec 22, 2014 5:27 pm

Τα ρυθμίζεις αυτά απο τα settings αν σε ενοχλεί τόσο. :-p Επίσης η κάθε γλώσσα εχει δικά της coding conventions που υπάρχουν οχι μονο για να διαβάζεις εσύ πιο άνετα τον κώδικα αλλα για να τον διαβάζουν και άλλοι με ευκολία ξέρωντας τι να περιμένουν.
Τέσπα. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Daily Programming Thread

Post by stoupeace » Tue Dec 23, 2014 4:00 pm

Tip που θα ήθελα να ξέρω πριν αρχίσω να ανεβάζω proprietary κώδικα στο github:

Τσεκάρετε το https://bitbucket.org/
Μπορείς να φέρεις τα πάντα από το git σου, plus σου δίνει ένα private repo τσάμπα.

Αν δεν έχετε κάποιο svn στη δουλειά, μετράει πολύ. Αυτά.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”