Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
Post Reply
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by Yagami » Wed May 28, 2014 11:46 pm

Για όσους δεν γνωρίζουν, υπάρχει ο παγκόσμιος φοιτητικός διαγωνισμό πληροφορικής ICPC. Γενικά, η ιδέα είναι ότι συμμετέχεις σε ένα διαγωνισμό επίλυσης αλγορίθμων, ως ομάδα 3 ατόμων.

Ο ανταγωνισμός είναι τρελός, και το επίπεδο πολύ υψηλότερο από αυτά που κάνουν στη σχολή. Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή υπάρχει ανταγωνισμός εκεί δεν αξίζει να πας. Το ακριβώς αντίθετο. Πιστεύω ότι όσοι μπορούν να συμμετάσχουν εκεί το ξέρουν και έχουν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους.

Η συμμετοχή γίνεται σε ομάδες 3 ατόμων. Θα ήθελα πολύ να πάω. Πιστεύω ότι μία ομάδα 3 ατόμων από τη σχολή που έχουν πάθος για την πληροφορική μπορούν να καταφέρουν πολλά.

Οπότε, ποιος από δω πιστεύει ότι μπορεί να συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο;

Έπαθλα:

Φυσικά, εάν νικήσεις εκεί σε παίρνει άνετα όποιο πανεπιστήμιο θες στο σύμπαν για μεταπτυχιακό/διδακτορικό χωρίς πολλά πολλά ανεξαρτήτως βαθμού πτυχίου κ.ο.κ. Και φυσικά σε παίρνει όποια εταιρεία ζητήσεις π.χ. google, facebook, apple χαλαρά χωρίς πολλά πολλά. Γενικά σε θεωρούν όλοι genius κ.ο.κ.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by necrofear_13 » Thu May 29, 2014 8:02 pm

Yagami wrote:Για όσους δεν γνωρίζουν, υπάρχει ο παγκόσμιος φοιτητικός διαγωνισμό πληροφορικής ICPC. Γενικά, η ιδέα είναι ότι συμμετέχεις σε ένα διαγωνισμό επίλυσης αλγορίθμων, ως ομάδα 3 ατόμων.

Ο ανταγωνισμός είναι τρελός, και το επίπεδο πολύ υψηλότερο από αυτά που κάνουν στη σχολή. Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή υπάρχει ανταγωνισμός εκεί δεν αξίζει να πας. Το ακριβώς αντίθετο. Πιστεύω ότι όσοι μπορούν να συμμετάσχουν εκεί το ξέρουν και έχουν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους.

Η συμμετοχή γίνεται σε ομάδες 3 ατόμων. Θα ήθελα πολύ να πάω. Πιστεύω ότι μία ομάδα 3 ατόμων από τη σχολή που έχουν πάθος για την πληροφορική μπορούν να καταφέρουν πολλά.

Οπότε, ποιος από δω πιστεύει ότι μπορεί να συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο;

Έπαθλα:

Φυσικά, εάν νικήσεις εκεί σε παίρνει άνετα όποιο πανεπιστήμιο θες στο σύμπαν για μεταπτυχιακό/διδακτορικό χωρίς πολλά πολλά ανεξαρτήτως βαθμού πτυχίου κ.ο.κ. Και φυσικά σε παίρνει όποια εταιρεία ζητήσεις π.χ. google, facebook, apple χαλαρά χωρίς πολλά πολλά. Γενικά σε θεωρούν όλοι genius κ.ο.κ.
Έψαξα το διαγωνισμό με το όνομα που έβαλες και δεν βρήκα κάτι. Για δώσε κάνα link....
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by Yagami » Thu May 29, 2014 8:08 pm

Έλα ρε, είναι 1ο αποτέλεσμα στο google: http://icpc.baylor.edu/ Είναι μόνο για φοιτητές και ανώτερος από τον διαγωνισμό για μαθητές λυκείου, IOI, αλλά κατώτερος από τους διαγωνισμούς για επαγγελματίες, Top Coder, Google Code Jam και Facebook Hacker Cup.

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για τους διαγωνισμούς πληροφορικής εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Competitive_programming
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by DrTemna » Thu May 29, 2014 9:19 pm

Δεν ξέρω την ακριβή δυσκολία του διαγωνισμού πάντως αν είναι όπως το φαντάζομαι θα δυσκολευτείς να βρεις partners, τουλάχιστον από τα πρώτα έτη...

Στείλε μου αν θες, είμαι τέρμα noobie γι' αυτά τα πράγματα, αλλά θα ήθελα να πάω για την εμπειρία και σίγουρα σκοπεύω να ασχοληθώ πολύ πιο εκτενώς στο μέλλον.
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by Yagami » Thu May 29, 2014 10:07 pm

Πρώτα πας εδώ: http://icpc.baylor.edu/regionals/finder ... urope-2014 (με όλους τους άσχετους) Δεν είμαι σίγουρος εάν είναι online ή local. Πιστεύω οι καθηγητές μας θα ξέρουν και θα έχουν κάποια εμπειρία (όχι όλοι φυσικά) αλλά κάποιος ψαγμένος όπως π.χ. πιστεύω είναι ο Βάσσαλος 99.9999% θα ξέρει να μας πει λεπτομέρειες.
Registration starts on 30 Jun 2014 and ends on 18 Sep 2014.
Οπότε, έχουμε λίγο χρόνο μέχρι τότε. Εάν όντος θες να πάμε, μπορούμε να συναντηθούμε και να ρωτήσουμε κάνα καθηγητή για το θέμα (καθηγητές πανεπιστημίου βάζουν τα θέματα anyway).

Δεν έχω εμπειρία για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό γιατί είμαι 1ο έτος και ο διαγωνισμός είναι μόνο για φοιτητές, συμμετείχα όμως στον PDP (πρέπει να διακριθείς εκεί για να πας στον IOI πού είναι για μαθητές λυκείου). Για όσους έχουν αδέρφια κ.ο.κ. στο λύκειο: http://www.pdp.gr/ Μπορείς να συμμετέχεις όσες φορές θες (2 online φάσεις, μετά πας στο πολυτεχνείο για local) στο γυμνάσιο και λύκειο. Οι νικητές συνήθως ξεκινούν να συμμετάσχουν από το γυμνάσιο για να νικήσουν στην 2α, 3η λυκείου. Εγώ το έμαθα στην 3η λυκείου που ο χρόνος δεν είναι αρκετός στην για να μάθω τους αλγορίθμους + να διαβάσω όλα αυτά τα άχρηστα μαθήματα (κλασσικά ΑΟΔΕ) στο λύκειο. Πήρα μέρος αλλά αποκλείστηκα επειδή αντί να βάλω '>=' σε ένα σημείο έβαλα '>', και το πρόγραμμά μου σκόραρε 6/10 (test cases), και αυτοί πέρασαν όσους είχαν 7/10 και πάνω. Εάν δεν ήταν αυτό το '=' θα είχα 10/10. Γενικά είμαι καλός αλλά θέλω εξάσκηση. Εάν πάω έτσι όπως είμαι τώρα θα με σκίσουν. Για τη δυσκολία δες εδώ: http://www.pdp.gr/files/26b/PDP_26_B_LYK.pdf Για να έχεις ελπίδες πρέπει να μπορείς να λύσεις αυτό για πλάκα. Ένα παλιό θέμα πιο σοβαρό στον PDP είναι αυτό: http://www.pdp.gr/files/24b/PDP_24_B_LYK.pdf

Μπορείς να προπονηθείς για όλους τους διαγωνισμούς τέτοιου είδους εδώ: http://cerberus.delos.com:790/usacogate

Btw, αν νικήσεις στον IOI σε παίρνουν σε όποιο πανεπιστήμιο του κόσμου θες χωρίς εξετάσεις.

Διάβασε εδώ για τον ICPC: http://www.acmsolver.org/?p=560
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by necrofear_13 » Fri May 30, 2014 4:02 am

Yagami wrote:Έλα ρε, είναι 1ο αποτέλεσμα στο google: http://icpc.baylor.edu/ Είναι μόνο για φοιτητές και ανώτερος από τον διαγωνισμό για μαθητές λυκείου, IOI, αλλά κατώτερος από τους διαγωνισμούς για επαγγελματίες, Top Coder, Google Code Jam και Facebook Hacker Cup.

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για τους διαγωνισμούς πληροφορικής εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Competitive_programming
Για κάποιο λόγο μέχρι χθες το google δεν μου έβγαζε κανένα αποτέλεσμα (και ναι ξέρω να ψάχνω στο google). Και δεν κάνω πλάκα.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by Yagami » Fri May 30, 2014 3:52 pm

Είναι γνωστό ότι η google βγάζει alpha προγράμματα σε production. π.χ. το youtube είναι μες στα bugs, το android στην αρχή ήταν τελείως χάλια και τώρα είναι καλό αλλά δεν έχουν καταφέρει να ελέγξουν την κατάσταση στο app store, σε αντίθεση με την apple. Δεν μου κάνει εντύπωση να έβγαλε τυχαία results :P

Anyway, ξέρει κανείς αν/πότε είχαν συμμετάσχει σε τέτοιο διαγωνισμό φοιτητές απ' την ΑΣΟΕΕ ή άλλο Ελληνικό πανεπιστήμιο;
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by necrofear_13 » Fri May 30, 2014 9:49 pm

Yagami wrote:Είναι γνωστό ότι η google βγάζει alpha προγράμματα σε production. π.χ. το youtube είναι μες στα bugs, το android στην αρχή ήταν τελείως χάλια και τώρα είναι καλό αλλά δεν έχουν καταφέρει να ελέγξουν την κατάσταση στο app store, σε αντίθεση με την apple. Δεν μου κάνει εντύπωση να έβγαλε τυχαία results :P

Anyway, ξέρει κανείς αν/πότε είχαν συμμετάσχει σε τέτοιο διαγωνισμό φοιτητές απ' την ΑΣΟΕΕ ή άλλο Ελληνικό πανεπιστήμιο;
Μια διόρθωση δεν είναι γνωστό ότι η Google βγάζει πράγματα με bugs. Είναι γνωστό ότι δεν υπάρχει μεγάλου scale πρόγραμμα χωρίς bugs. In any case αν δεν υπήρχαν bugs και τα computer ήταν έξυπνα δεν θα είχαμε δουλειά in any case.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by Yagami » Fri May 30, 2014 10:36 pm

Αυτό που λες ότι τα μεγάλα προγράμματα έχουν bugs ισχύει αλλά η κάθε εταιρία έχει τα δικά της standard για το πόσο bug free και σταθερό πρέπει να είναι ένα πρόγραμμα πριν βγει σε production. Η Google έχει χαμηλά standard. Το search engine γενικά δεν είναι στην ίδια μοίρα με τα υπόλοιπα, αλλά:

1) το youtube έχει bugs από τότε που βάλανε το κόκκινο loading bar (δεν ξέρω αν τα fixaran αλλά πριν 1 μήνα ήταν εκεί),

2) το android είναι γενικά γνωστό ότι απαιτεί ισχυρότερο hardware για να τρέξει lag free σε αντίθεση με το iOS. Το Galaxy S4 κολλάει σε φάσεις ενώ το iPhone 5 όχι. Η ανάλυση της οθόνης παίζει ρόλο αλλά μέχρι ένα σημείο. Στις πρώτες του εκδόσεις το android ήταν κλάσης κατώτερο από το iOS στους τομείς της σταθερότητας και της απόδοσις. Σήμερα είναι κλάσης κατώτερο στους τομείς της ασφάλειας και της προστασίας των προσωπικών δεδομένων.

3) η Google δεν παρέχει κανένα support για τα προϊόντα της ever (εκτός εάν είσαι busness πελάτης). Δηλαδή εάν δεν μπορείς να κάνεις login στο account σου είσαι ΜΟΝΟΣ. Κανένα support ever.

Οπότε μπορεί όλα να τα δίνουν free αλλά δεν τα υποστηρίζουν και δεν τα ελέγχουν στον ίδιο βαθμό με άλλες εταιρίες, Apple, Oracle κ.ο.κ.

Η Apple ποτέ δε θα πουλούσε ένα pre-pre-pre alpha προϊόν όπως το Google Glass.
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by Alive » Fri May 30, 2014 10:58 pm

2) το android είναι γενικά γνωστό ότι απαιτεί ισχυρότερο hardware για να τρέξει lag free σε αντίθεση με το iOS. Το Galaxy S4 κολλάει σε φάσεις ενώ το iPhone 5 όχι. Η ανάλυση της οθόνης παίζει ρόλο αλλά μέχρι ένα σημείο. Στις πρώτες του εκδόσεις το android ήταν κλάσης κατώτερο από το iOS στους τομείς της σταθερότητας και της απόδοσις. Σήμερα είναι κλάσης κατώτερο στους τομείς της ασφάλειας και της προστασίας των προσωπικών δεδομένων.
Ο λόγος που το Galaxy S4 κολλάει είναι το touchwiz της Samsung, το stock android που τρέχουν οι nexus συσκεύες είναι το ίδιο smooth με το ios.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by nachos » Fri May 30, 2014 11:46 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://ih1.redbubble.net/image.11907026.4950/flat,550x550,075,f.jpg[/img]
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Συμμετοχή στο διαγωνισμό ICPC

Post by Yagami » Sat May 31, 2014 12:32 am

Alive wrote:Ο λόγος που το Galaxy S4 κολλάει είναι το touchwiz της Samsung, το stock android που τρέχουν οι nexus συσκεύες είναι το ίδιο smooth με το ios.
Ισχύει ότι το touchwiz παίζει ρόλο αλλά και πάλι: http://appleinsider.com/articles/11/12/ ... d_than_ios

Εφ' όσον αφορά το android αν και ανέφερα τα μειονεκτήματα του, αναφέρθηκα σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Android κινητό έχω γιατί το πλεονέκτημα του ανοιχτού κώδικα είναι πολύ ανώτερο των μειονεκτημάτων που ανέφερα.

Ο καθένας βλέπει την κάθε εταιρία με βάσει τις εμπειρίες του και οι δικές μου εμπειρίες με τη Google, αν και χρησιμοποιώ πολλά προϊόντα τους δεν είναι καλές...

Anyway, ελπίζω να βρω κάποιον με ενδιαφέρον για τους φοιτητικούς διαγωνισμούς πληροφορικής...
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”