Visual Basic Help

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
Post Reply
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Visual Basic Help

Post by photisd » Mon Jul 14, 2014 5:57 pm

Παιδιά καλησπέρα! Έχω ένα project για μέχρι την Τετάρτη και κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.. :smt011

Το project γίνεται σε Visual Studio 2008 με VB.NET και αντιμετωπίζω 2 προβλήματα. Το ένα πρόβλημα είναι ότι ο ίδιος κώδικας στο pc μου τρέχει, ενώ σε άλλο όχι. Το δεύτερο πρόβλημα βρίσκεται στην χρήση crystal reports, όπου ενώ δημιουργείται η crystal report, δεν μπορώ να εμφανίσω τα δεδομένα μέσω ενός dataset. Το έχω googlάρει αρκετά, έχω βάλει τις εντολές που πρέπει κλπ και δεν μπορώ να φορτώσω τα πεδία και τις τιμές τους...

Όποιος έχει ιδέα (έστω και μικρή) από VB, θα το εκτιμούσα δεόντως να ρίξει έστω ένα βλέφαρο! Μπορεί να δει κάτι απλό, που εγώ λόγω άγχους ή κούρασης μπορεί να μην το βλέπω...
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
phanisk
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Mon Jul 14, 2014 9:57 pm
Gender:

Re: Visual Basic Help

Post by phanisk » Mon Jul 14, 2014 10:02 pm

Καλησπέρα,

Τι μπορείς να δώσεις από τον κώδικα;
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Visual Basic Help

Post by nachos » Tue Jul 15, 2014 10:46 am

Τσέκαρε ότι ο υπολογιστής που προσπαθείς να κάνεις deploy έχει την έκδοση του .net που απαιτείται από το project σου. Επίσης, υπάρχει η πιθανότητα (αν π.χ. παίζεις με .net 4+) το target pc να έχει .net client profile μόνο, κι εσύ να χρειάζεσαι το full .net framework.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”