Πρόβλημα με Python και τοπικο server

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
Post Reply
foteini
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Tue Dec 21, 2010 3:25 pm
Academic status: N>4
Gender:

Πρόβλημα με Python και τοπικο server

Post by foteini » Fri Apr 17, 2015 1:08 am

Έχω 3 ερωτήσεις:

[1]Οταν κάνω import το System.Runtime.Interopservices μου βγάζει error "Νο module named System.Runtime.Interopservices".Προσπάθησα να βρω απάντηση στο διαδίκτυο ή έστω ένα module γι' αυτό αλλά δεν βρήκα απολύτως τίποτα.Παρόλο που το συγκεκριμένο γίνεται import σε Python προγράμματα γιατί το είδα(http://nullege.com/codes/search/System. ... opServices).Το μόνο που βρήκα χρήσιμο είναι το παρακάτω

link:http://www.snoxd.net/index.php/topic/21 ... it-access/

όπου τρέχει ένα πρόγραμμα σε C# στην οποία κάνει import το παραπάνω και τρέχει παρόμοιο πρόγραμμα σε Python και κάνει import το win32com.client το οποίο και κατέβασα μήπως τα 2 modules είναι κοινά.

[2]Θέλοντας να συνδέσω dll με το πρόγραμμά μου ώστε να μπορώ να κάλω συναρτήσεις από αυτό βρήκα πως αυτό γίνεται μέσω του ctypes όπου έστω ότι θέλουμε να καλέσουμε τις ακόλουθες συναρτήσεις από το dll:

add(a, b) returns addition of two numbers
sub(a, b) returns substraction of two numbers

Program in python:

Code: Select all

from ctypes import*
# give location of dll
mydll = cdll.LoadLibrary("C:\\demo.dll") #edw mou emfanizetai error: "the specified module could not be found
result1= mydll.add(10,1)
result2= mydll.sub(10,1)
Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκω πουθενά με ποιο module θα τρέξει

[3]Το πρόγραμμα μου τρέχει κανονικά σε visual studio όταν βάζω ελληνικούς χαρακτήρες.Φυσικά χρησιμοποίησα εντολές για σωστή κωδικοποιήση.Με τον ίδιο όμως κώδικα ο τοπικός server μου κρασάρει,ακόμα και αν βάλω σε σχόλια τους ελλήνικούς χαρακτήρες.Αυτό ξέρει κάποιος πως διορθώνεται?
Last edited by Alive on Fri Apr 17, 2015 1:19 am, edited 1 time in total.
Reason: Add code tags
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”