Προγραμματιστική απορία σε Java

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
User avatar
cyberpython
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 654
Joined: Wed Nov 21, 2007 8:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αθηνα
Contact:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by cyberpython » Wed Jan 21, 2009 11:35 am

@
Stoupeace wrote:Βασικά έσβησα το project και το ξαναέκανα απο την αρχή και βγήκε.
Βασικά ,πιστεύω με την εντολή clean+build θα ήσουν ok (εκτός και αν είχες πειράξει το ant script...).
ultimate_aektzis wrote:
Βιτσιο του καθε ide ειναι αυτο.Ειχα συναντησει μαι μουφια που το ηθελε στον ιδιο φακελο με το εκτελεσιμο.
Δε νομίζω οτι έχει να κάνει με το ide, αλλά περισσότερο με το classpath - οτι βάζουμε στο φάκελο src "χύμα" είναι στο default package (δεν προτείνεται) όταν θα κάνουμε build - γενικότερα καλύτερα είναι να χρησιμοποιούμε αντικείμενα URL και όχι File για τον εντοπισμό εξωτερικών resources όταν δεν έχουμε absolute path.

Edit: Π.χ.

Code: Select all

ClassLoader cl = getClass().getClassLoader();
URL url = cl.getResource(relativefilenameasstring_includingpackageinfo);
if(url != null) {
    file = new File( url.getFile() );
}
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by necrofear_13 » Thu Jan 29, 2009 8:19 pm

Η απορια μου εχει να κανει με διαχειριση μνημης οποιος μπορει μου απανταει.Εστω οτι εχω μια κλασικη ταξη Node με ενα πεδιο τιμης και ενα πεδιο next.Και εστω ενας πινακας απο Node εστω α=Καθε α[ι] ειναι ενα Node ενολιγης μια συλλογη.Αμα θελω να κανω μια clear του πινακα ωστε να απελευθερωθει μνημη και να βοηθηθει ο gc τι πρεπει να κανω.(μιλαω παντα για την πιο γρηγορη υλοποιηση).Σκεφτηκα 2 πραγματα το ενα ειναι να κανω ολα τα Node null και το αλλο ειναι να κανω null ολα τα node καθε Node(δηλαδη Node,Node.next........κλπκλπ).Στη πρωτη περιπτωση η clear ειναι πιο γρηγορη αλλα δεν ξερω την συμπεριφορα του gc ενω στη δευτερη αργει η clear λιγο παραπανω και επισης δεν ξερω τι κανει ο gc.Αυτα ευχαριστω πολυ!!!
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by tsilochr » Thu Jan 29, 2009 8:41 pm

δοκίμασε να κάνεις το a=null και μετά το a = new Node [];
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by necrofear_13 » Thu Jan 29, 2009 8:52 pm

Χωρις το new θα εχει διαφορα?Και η απορια μου ουσιαστικα ειναι η εξης αξιζει να κανω πιο πολυπλοκη την clear ωστε να κανο οποιαδηποτε αναφορα null και οποια δηποτε αναφορα προς αυτη null η οχι?Εννοω βοηθιεται ετσι ο gc η οχι?Και αυτο με το new αμα μπορεις να μου το εξηγησεις γιατι το λες.Ευχαριστω
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
maxthebest
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Fri Dec 02, 2005 5:23 pm
Location: Παράδεισος

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by maxthebest » Thu Jan 29, 2009 9:13 pm

Εγω γνωριζω τα εξης :

1) Καθε αντικειμενο εχει ενα πληθος αναφορων = ποσοι τον κοιτανε. Οταν γινει 0 τοτε ειναι συλλεξιμο απο τον gc (οποτε θελει θα σβηστει).
2) Αρα αν αλλαξεις την τιμη του πινακα = οτιδηποτε(new / null δεν εχει σημασια) , τοτε ο πινακας θα αφαιρεση κατα 1 τις αναφερες οποτε επειδη θα ειναι 0 :
2α) ειναι double linked list , στο πρωτο στοιχειο κοιταει το τελευταιο => εχεις memory leak.
2b) κανεις αλλος δεν κοιταζει στα node δηλαδη κανενα next δεν δειχνει στο 1ο στοιχειο, ουτε ο πινακας (ας κανουν οτι θελουν τα αλλα next αφου διωχνοντας το 1ο της συλλογης (αφου δεν κοιταει κανεις), θα εχει ως αποτελεσμα και το 2ο να μην το κοιταει κανεις και ουτε καθε εξης ... αρα μετα θα ειναι ολα για garbage collection. )
αρα θα σβηστει και ο πινακας και ολα τα node , αφου σε κανενα σημειο του προγραμματος δεν χρησιμοποιηται.

3) how to detect if you have memory leak , βαλε for 1 εως 99999999 και καλεσε την μεθοδο που πιστευεις οτι εχει memory leak και δες αν ειναι γνησιως αυξουσα συναρτηση το ποσο της μνημης που σπαταλας .

beware : "premature optimazation is the root of all evil" , δηλαδη τσαμπα σπαταλας το χρονο σου , σε τοσο low level πραγματα, υπαρχουν και η συλλογες της java ετοιμες ...
Ούτοι συνέχθειν, αλλά συμφιλείν έφυν (Αντιγόνη στοίχος 523) =
Δεν γεννήθηκα για να συμμερίζομαι το μίσος , αλλά για να αγαπώ και να με αγαπούν.
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by rose » Tue Jun 09, 2009 5:20 pm

Εχω ενα JPanel με layout gridLayout και τοποθετώ JPanels, μπορω να ρυθμίσω το μέγεθος των cells?
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by cypher » Tue Jun 09, 2009 6:13 pm

rose wrote:Εχω ενα JPanel με layout gridLayout και τοποθετώ JPanels, μπορω να ρυθμίσω το μέγεθος των cells?
Νομιζω μπορεις μονο να ρυθμισεις το ελαχιστο μεγεθος του καθε κελιου http://java.sun.com/j2se/1.4.2/docs/api ... ayout.html αλλα το ολο νοημα του gridlayout ειναι να στα οργανωνει σε ομοιου μεγεθους κελια. Αν θες να βαζεις τα components σου σε διαφοερτικου μεγεθους κελια δες για το GridBagLayout αν και ειναι λιγο πιο πολυπλοκο ειναι και αρκετα πιο παραμετροποιησιμο. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by ultimate_aektzis » Mon Oct 05, 2009 7:38 pm

Εχω καμποσα java threads...μπορουν να διαβασουν(και μονο) απο ενα κοινο αρχειο "ταυτοχρονα"?
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by tsilochr » Mon Oct 05, 2009 10:25 pm

ultimate_aektzis wrote:Εχω καμποσα java threads...μπορουν να διαβασουν(και μονο) απο ενα κοινο αρχειο "ταυτοχρονα"?
παρότι το να διαβάσεις από ένα αρχεία δεν υποδηλώνει race conditions, ανέτρεξε στο documentation των βιβλιοθηκών που θα χρησιμοποιήσεις για Ι/Ο. Βεβαιώσου ότι είναι threadsafe, διότι μπορεί κάποιες υλοποιήσεις να έχουν κάποιες βελτιστοποιήσεις (π.χ. κοινοί buffers, απλά εικάζω) και να μην κάνουν για multithreading.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by ultimate_aektzis » Mon Oct 05, 2009 10:39 pm

tsilochr wrote:
ultimate_aektzis wrote:Εχω καμποσα java threads...μπορουν να διαβασουν(και μονο) απο ενα κοινο αρχειο "ταυτοχρονα"?
παρότι το να διαβάσεις από ένα αρχεία δεν υποδηλώνει race conditions, ανέτρεξε στο documentation των βιβλιοθηκών που θα χρησιμοποιήσεις για Ι/Ο. Βεβαιώσου ότι είναι threadsafe, διότι μπορεί κάποιες υλοποιήσεις να έχουν κάποιες βελτιστοποιήσεις (π.χ. κοινοί buffers, απλά εικάζω) και να μην κάνουν για multithreading.

Σωστος, μου ξεφυγε το συγκεκριμενο.Thanks :smt023
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by Serendipity » Tue Jan 05, 2010 10:57 am

παιδια Καλημέρα!!Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι για τα Threads.Αν επιλέξουμε σε ένα Thread να κάνει .sleep(4000);
Μετά αυτό θα ξαναξεκινήσει απο την αρχή η θα συνεχίσει απο εκεί που ήταν.?Και αν θέλω να το ξαναξεκινήσω απο την αρχή τι πρεπει να κάνω?
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by HdkiLLeR » Tue Jan 05, 2010 11:19 am

Εάν η run() του thread έχει κάποιο loop τότε θα επαναλάβει ότι του έχεις πει να κάνει. Εάν δεν έχει καμία τέτοια δομή τότε θα είναι one shoot, θα τρέξει, θα περιμένει και θα τερματίσει -- όπως και οπιοδήποτε άλλο serial application. Το thread απλά σου δίνει ένα concurrent execution path δεν υπονοεί καμία επαναλληπτική διαδικασία.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by sandra » Fri Feb 12, 2010 5:34 pm

Aπορία. Η μέθοδος forname της τάξης Class τι κάνει? Έχω βρει κάπου έτοιμο κώδικα που το χρησιμοποιεί, αλλά δε μπορώ να πω πως το πιάνω. Το argument που παίρνει τι είναι και που πρέπει να βρίσκεται?
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by stoupeace » Fri Feb 12, 2010 5:39 pm

sandra wrote:Aπορία. Η μέθοδος forname της τάξης Class τι κάνει? Έχω βρει κάπου έτοιμο κώδικα που το χρησιμοποιεί, αλλά δε μπορώ να πω πως το πιάνω. Το argument που παίρνει τι είναι και που πρέπει να βρίσκεται?
http://java.sun.com/j2se/1.4.2/docs/api/
forName

public static Class forName(String className)
throws ClassNotFoundException

Returns the Class object associated with the class or interface with the given string name. Invoking this method is equivalent to:

Class.forName(className, true, currentLoader)


where currentLoader denotes the defining class loader of the current class.

For example, the following code fragment returns the runtime Class descriptor for the class named java.lang.Thread:

Class t = Class.forName("java.lang.Thread")


A call to forName("X") causes the class named X to be initialized.

Parameters:
className - the fully qualified name of the desired class.
Returns:
the Class object for the class with the specified name.
Throws:
LinkageError - if the linkage fails
ExceptionInInitializerError - if the initialization provoked by this method fails
ClassNotFoundException - if the class cannot be located
forName

public static Class forName(String name,
boolean initialize,
ClassLoader loader)
throws ClassNotFoundException

Returns the Class object associated with the class or interface with the given string name, using the given class loader. Given the fully qualified name for a class or interface (in the same format returned by getName) this method attempts to locate, load, and link the class or interface. The specified class loader is used to load the class or interface. If the parameter loader is null, the class is loaded through the bootstrap class loader. The class is initialized only if the initialize parameter is true and if it has not been initialized earlier.

If name denotes a primitive type or void, an attempt will be made to locate a user-defined class in the unnamed package whose name is name. Therefore, this method cannot be used to obtain any of the Class objects representing primitive types or void.

If name denotes an array class, the component type of the array class is loaded but not initialized.

For example, in an instance method the expression:

Class.forName("Foo")


is equivalent to:

Class.forName("Foo", true, this.getClass().getClassLoader())


Note that this method throws errors related to loading, linking or initializing as specified in Sections 12.2, 12.3 and 12.4 of The Java Language Specification. Note that this method does not check whether the requested class is accessible to its caller.

If the loader is null, and a security manager is present, and the caller's class loader is not null, then this method calls the security manager's checkPermission method with a RuntimePermission("getClassLoader") permission to ensure it's ok to access the bootstrap class loader.

Parameters:
name - fully qualified name of the desired class
initialize - whether the class must be initialized
loader - class loader from which the class must be loaded
Returns:
class object representing the desired class
Throws:
LinkageError - if the linkage fails
ExceptionInInitializerError - if the initialization provoked by this method fails
ClassNotFoundException - if the class cannot be located by the specified class loader
Since:
1.2
See Also:
forName(String), ClassLoader
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by sandra » Fri Feb 12, 2010 5:47 pm

Ναι το έχω ψάξει αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως λειτουργει.
name - fully qualified name of the desired class
Και από ότι βλέπω λέει απλά myClass = Class.forName("org.mplampla");
Το παράδειγμα που βρήκα είναι μέσα στον φάκελο mplampla, αλλά τώρα που έχω κάνει add το αντίστοιχο jar στο project μου και πάω να χρησιμοποίησω αντίστοιχο κώδικα με του παραδείγματος μάλλον δε μπορεί να δει αυτό το org.mplampla :-(
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by stoupeace » Fri Feb 12, 2010 5:52 pm

A εγω στην αρχη καταλαβα οτι του δινεις ορισμα ενα ονομα ταξης κι σου δημιουργει τετοιο αντικειμενο :oops: n00b.
Τωρα ετσι οπως το βλεπω, καταλαβαινω οτι αφου επιστρέφει αντικείμενο Class ειναι κατι που δεν προκειται να πιασω χωρις εξηγηση :-D
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by Luke » Fri Feb 12, 2010 8:27 pm

sandra wrote:Aπορία. Η μέθοδος forname της τάξης Class τι κάνει? Έχω βρει κάπου έτοιμο κώδικα που το χρησιμοποιεί, αλλά δε μπορώ να πω πως το πιάνω. Το argument που παίρνει τι είναι και που πρέπει να βρίσκεται?
Σου επιστρέφει δυναμικά την κλάση που της δίνεις ως όρισμα σε μορφή ενός αντικειμένου. Δεν είναι απλά ένα instance της κλάσης αλλά ολόκληρη η κλάση (αν μπορώ να το πω έτσι). Από εκεί και πέρα σου δίνει ένα api μέω του οποίου μπορείς να βρεις διάφορες πληροφορίες για αυτή την κλάση (π.χ. ποιοι οι "απόγονοι" ή οι "πρόγονοι" αυτής της κλάσης). Κάτι τέτοιο δε γίνεται μέσω ενός απλού instance.
sandra wrote:Ναι το έχω ψάξει αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως λειτουργει.
name - fully qualified name of the desired class
Και από ότι βλέπω λέει απλά myClass = Class.forName("org.mplampla");
Το παράδειγμα που βρήκα είναι μέσα στον φάκελο mplampla, αλλά τώρα που έχω κάνει add το αντίστοιχο jar στο project μου και πάω να χρησιμοποίησω αντίστοιχο κώδικα με του παραδείγματος μάλλον δε μπορεί να δει αυτό το org.mplampla :-(
Το όρισμα είναι αυτό που αναφέρεις παραπάνω, απλά πρόσθεσε στο τέλος και .<όνομα_class_που_θες_να_φορτώσεις>, δηλ. θέλει το πλήρες path packages/subpackages μέχρι να φτάσεις στην κλάση σου + την κλάση στο τέλος. Εδώ προσπαθείς να φορτώσεις ένα πακέτο αντί για μία κλάση.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by sandra » Fri Feb 12, 2010 8:50 pm

Δεν το διευκρίνησα αυτό, έτσι το κάνω. Δηλαδή φτάνω μέχρι και την τάξη. Η απορία μου είναι πως μπορεί να δει η java, αυτήν την τάξη οπουδήποτε κι αν είναι? Δεν πρέπει να βρίσκεται σε συγκεκριμένο path? Το μόνο που έχω είναι στο ίδιο επίπεδο με το src έναν φάκελο java που περιλαμβάνει όλο αυτό το src του jar. Αλλά είτε το βάλω java.org.tartarus.snowball.ext.englishStemmer είτε
org.tartarus.snowball.ext.englishStemmer
δεν το βλέπει :-( Και μέσα στο src το έβαλα στον ίδιο φάκελο με το πακέτο που έχω την τάξη μου και τίποτα. :smt022
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by Luke » Fri Feb 12, 2010 9:05 pm

Αν το τρέχεις από κάποιο IDE δεν αρκεί να το βάλεις μέσα σε κάποιο folder. Τώρα βέβαια μιλάς και για source κώδικα που κανονικά θα έπρεπε να το βλέπει, αλλά τέλος πάντων.
Αν έχεις το jar και το τρέχεις από NetBeans πρέπει να προσθέσεις αυτό το jar στο classpath του project σου. Μέσα από το IDE κάνε expand από τα αριστερά τα περιεχόμενα του project σου, δεξί κλικ στα libraries και Add jar/folder. Από εκεί θα προσθέσεις το jar σου στο project, όπου κι αν βρίσκεται αυτό (ακόμα και εκτός φακέλου project εντελώς). Ελπίζω να δουλέψει με αυτό τον τρόπο.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by sandra » Fri Feb 12, 2010 11:41 pm

Το'χω κάνει. Τις βλέπει όλες τις τάξεις κανονικά γιατί χρησιμοποιώ κι αλλού κάποιες από αυτές. Αλλά απλά για δημιουργία αντικειμένων. Εδώ πάλι δεν...

Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο. Δεν καταλαβαίνω γιατί είχε ένα θέμα με τα κεφαλαία και τα μικρά. Άουτς, νιώθω πολύ ηλίθια τώρα. Ευχαριστώ πολύ πάντως και τους δυο σας! :oops:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by tsilochr » Sat Feb 13, 2010 9:26 am

Αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις τι είναι και τι προσφέρει το reflaction API της Java
http://java.sun.com/docs/books/tutorial/reflect/
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Προγραμματιστική απορία σε Java

Post by rose » Sat Feb 13, 2010 2:22 pm

Δεν βλέπει το path στο fornam? Θέλει ολο τα path δεν πιστεύω να λές class.forname("person") και το person να ειναι στο org.sandra
που θα πάει θα το δουμε...
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”