PHP & λίστες (η μία να εξαρτάται από την επιλογή της άλλης)

Συζητήσεις για γλώσσες προγραμματισμού και θέματα σχετικά με προγραμματισμό.
Post Reply
User avatar
akism
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Fri Feb 20, 2009 3:16 pm
Gender:

PHP & λίστες (η μία να εξαρτάται από την επιλογή της άλλης)

Post by akism » Fri Feb 20, 2009 4:11 pm

Σαν αρχή θα πρέπει να αναφέρω ότι είμαι "καινουριος" σε ότι αφορά την PHP. Το πρόβλημα τώρα:

Έχω δημιουργήσει ένα database σε MySQL το οποίο περιέχει 4 πίνακες. Το table που μου χρειάζεται ας πούμε ότι είναι το παρακάτω και έχει τις εξής στήλες:
COUNTRIES [ID, Zone_ID, Country_Name].
Θέλω να φτιάξω μία σελίδα η οποία θα περιέχει πχ 2 drop down lists (το πρώτο θα περιέχει πληροφορίες από τη στήλη Zone_ID και το δεύτερο από τη στήλη Country_Name).

Για να σας δώσω να καταλάβετε το όλο πρόβλημα...
Φανταστείτε εναν πάροχο τηλεφωνίας που χωρίζει τις διεθνείς κλήσεις σε Ζώνες (πχ η Ζώνη 1 έχει τις χώρες Α, Β και Γ...η Ζώνη 2 έχει τις Δ, Ε, Ζ κλπ κλπ) ώστε να χρεώνει διαφορετικά για τις αντίστοιχες κλήσεις.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι: Όταν επιλέγω κάποιο στοιχείο από το πρώτο drop down, στο δεύτερο να βλέπω μόνο ότι αφορά τη συγκεκριμένη επιλογή. Δηλαδή αν από το πρώτο list επιλέγει ο χρήστης πχ Ζώνη 1, στο δεύτερο να βλέπει μόνο τις χώρες της συγκεκριμένης ζώνης.

Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε για το πως μπορώ να "γεμίσω" αυτά τα drop down (δεν αναφέρομαι στο query που πρέπει να τρέξει αλλά στον κώδικα που απαιτείται για να περάσουν οι συγκεκριμένες εγγραφές από το DB στο συγκεκριμένο list)

Το μεγαλύτερο κομμάτι κώδικα το έχω γραψει αλλά έχω κολλήσει στα δυο θεματάκια που σας αναφέρω παραπάνω.

Περιμένω για συμβουλές, προτάσεις, ιδέες και γενικώς οτιδήποτε μπορεί να με κάνει να ξεκολλήσω από το παραπάνω.

Σας ευχαριστώ.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: PHP & λίστες (η μία να εξαρτάται από την επιλογή της άλλης)

Post by Luke » Fri Feb 20, 2009 6:08 pm

Κατ' αρχάς καλώς όρισες!
Κοίτα εδώ από το 11ο post και κάτω.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
akism
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Fri Feb 20, 2009 3:16 pm
Gender:

Re: PHP & λίστες (η μία να εξαρτάται από την επιλογή της άλλης)

Post by akism » Wed Feb 25, 2009 12:11 pm

Σε ευχαριστώ...το link που πρότεινες με βοήθησε πάρα πολύ.
Post Reply

Return to “Προγραμματισμός”