ερωτηση για δηλωση μαθηματων

Συζητήσεις σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
Post Reply
venusinfurs
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sat Apr 02, 2022 10:47 pm
Academic status: 1st year
Gender:

ερωτηση για δηλωση μαθηματων

Post by venusinfurs » Sat Apr 02, 2022 10:57 pm

Γεια σας και συγγνωμη για την ενοχληση

Δινω φετος και ευελπιστω να μπω στο τμημα ,αλλα λογο καποιων προβληματων θα ηθελα να προσπαθησω να παρω το πτυχιο σε 3 αντι για 4 ετη.Διαβασα τον οδηγων σπουδων και αναφερει τον αριθμο των ect ανα εξαμηνο και τα προαπαιτουμενα του καθε μαθηματος.Αν θελω μπορω να παιρνω μαθηματα απο μεγαλυτερα ετη αν καλύπτω τις δυο παραπανω απαιτησες?.Δηλαδη αν εχω χωρο απο ect στην δηλωση και τα προαπαιτουμενα μαθηματα περασμενα μπορω να παρω μαθηματα κυκλων απο μικροτερο απο το 4 ετος κλτπ η απαγορευεται?

Αν γινεται αυτο παρακαλω απαντηστε μου γιατι θα κρινει αν επιλεξω το τμημα η οχι

Σας ευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων.
venusinfurs
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sat Apr 02, 2022 10:47 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: ερωτηση για δηλωση μαθηματων

Post by venusinfurs » Tue Apr 05, 2022 6:36 pm

Γειας σας ξανα για να το κανω πιο απλο το ερωτημα ,διοτι μπορει να μην ηταν κατανοητο το προηγουμενο ποστ.

Ειναι επιτρεπτο στο τμημα να δηλωνεις μαθηματα μεγαλυτερων ετων.

Σας ευχαριστω.
User avatar
giannistolou
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Feb 13, 2019 12:50 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: ερωτηση για δηλωση μαθηματων

Post by giannistolou » Sun Apr 10, 2022 1:10 pm

Σε κάθε εξάμηνο ανάλογα με το έτος έχουμε όριο σε ECTS που μπορούμε να δηλώσουμε και όλα τα μαθήματα έχουν αλυσίδες. Δηλαδή πρέπει να περάσεις τουλάχιστον 1 από τα 2 μαθήματα που θεωρεί ως αλυσίδες. Νομίζω θεωρητικά είναι ακατόρθωτο (δες και το πρόγραμμα σπουδών) αλλά και πρακτικά γιατί έχουμε πάρα πολλές εργασίες.
venusinfurs
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Sat Apr 02, 2022 10:47 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: ερωτηση για δηλωση μαθηματων

Post by venusinfurs » Mon Apr 11, 2022 5:39 am

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν με βοηθησες σε αυτο που ρωτησα¨(

Εχω διαβασει τον οδηγο σπουδων και ξερω για τα προαπαιτουμενα και τα ορια,Αναφερει πρωτο ετος 36 ect δευτερο 46 τριτο 54 etc.

Εγω θελω να ξερω αν εχω κενες μοναδες ect και τα προαπαιτουμενα περασμενα αν μπορω να παρω μαθηματα μεγαλυτερου ετους κατα την δηλωση.Δηλαδη επιτρεπεται να δηλωνω μαθηματα μεγαλυτερου ετους αμα πληρω τις προυποθεσεις η αναγκαστικα απο το ετος φοιτησης?
chrispapageorge
Administrator
Posts: 37
Joined: Fri Jan 18, 2019 1:08 pm
Academic status: 4th year

Re: ερωτηση για δηλωση μαθηματων

Post by chrispapageorge » Sat Jun 18, 2022 1:10 pm

venusinfurs wrote: Mon Apr 11, 2022 5:39 am Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν με βοηθησες σε αυτο που ρωτησα¨(

Εχω διαβασει τον οδηγο σπουδων και ξερω για τα προαπαιτουμενα και τα ορια,Αναφερει πρωτο ετος 36 ect δευτερο 46 τριτο 54 etc.

Εγω θελω να ξερω αν εχω κενες μοναδες ect και τα προαπαιτουμενα περασμενα αν μπορω να παρω μαθηματα μεγαλυτερου ετους κατα την δηλωση.Δηλαδη επιτρεπεται να δηλωνω μαθηματα μεγαλυτερου ετους αμα πληρω τις προυποθεσεις η αναγκαστικα απο το ετος φοιτησης?
Ναι, μπορείς κανονικά
Post Reply

Return to “Υποχρεωτικά Μαθήματα”