Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Συζητήσεις σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by zweistein » Sat Nov 16, 2013 12:02 am

Το υλικό ως τώρα:

Link προς πλήρες υλικό μαθήματος
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[b]► ► [url=https://www.dropbox.com/s/7xm65381e8e5p4r/Material_1.pdf]meeting notes 1[/url] ► ► [url=https://www.dropbox.com/s/4arsf76b5c7vuvn/Material_2.pdf]meeting notes 2 && 3[/url][/b] --- ☻[url=https://www.dropbox.com/sh/agyopwmmthvomxk/2cGlLKDqaA]παλιά θέματα και λύσεις[/url] --- ☻[url=https://www.dropbox.com/sh/qlh14h71f7k2gph/bP8rDbgusa]slides φροντιστηρίου 2012-2013[/url] --- ☻[url=https://www.dropbox.com/sh/ffz0xumg53up84p/jWJnxKnsO5]slides μαθήματος 2012-2013[/url] --- ☻[[url=http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20111214220435AAShgRp]link[/url]] σχόλιο από yahoo answers σχετικά με συσχέτιση Taylor και big o notations --- ☻[url=https://www.dropbox.com/sh/efwkyuoqgh81ub7/0s8aBVJhPh]general notes[/url] --- ☻[url=https://www.dropbox.com/sh/pb7pfa42wk4yttn/ScmUoKGyop]slides φροντιστηρίου 2011-2012[/url] --- ☻[url=https://www.dropbox.com/sh/5skyt44d2sy476w/6Civ1t8vup]slides μαθήματος 2011-2012[/url] extras για περαιτέρω μελέτη: ☣ [url=https://www.dropbox.com/sh/wwegfztxagjk7ny/Dx9NDPZiAv]ebooks[/url] ☣ [url=https://www.dropbox.com/sh/qbb9zchhoas69g8/d-EKehcff2]Τμήμα Μαθηματικών Πανεπιστήμιου Αθηνών - Απειροστικός Λογισμός I - full material[/url] ☣ [url=https://www.dropbox.com/sh/rd7c5anq2lhimse/teVnoR1eTT]Τμήμα Μαθηματικών Πανεπιστήμιου Αθηνών - Απειροστικός Λογισμός II - full material[/url]

___________________________________________________________________________________________
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω από περιέργεια να ρωτήσω, αν οργανωνόταν φροντιστήριο από φοιτητές για φοιτητές στο συγκεκριμένο μάθημα ποιοι θα ήταν πρόθυμοι να έρθουν να παρακολουθήσουν και ποιοι να συνεισφέρουν στην διδασκαλία?
Έχω μια ιδέα αλλα πριν πω οτιδήποτε θέλω μια πρώτη εικόνα απαντήσεων.
Image
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by myra_dante » Sat Nov 16, 2013 12:31 am

zweistein wrote:Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω από περιέργεια να ρωτήσω, αν οργανωνόταν φροντιστήριο από φοιτητές για φοιτητές στο συγκεκριμένο μάθημα ποιοι θα ήταν πρόθυμοι να έρθουν να παρακολουθήσουν και ποιοι να συνεισφέρουν στην διδασκαλία?
Έχω μια ιδέα αλλα πριν πω οτιδήποτε θέλω μια πρώτη εικόνα απαντήσεων.
δηλωνω προθυμη να συμμετασχω εαν μπορω να βοηθησω και να βοηθηθω. εχει προοπτικη.
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by XaviannNJ » Sat Nov 16, 2013 12:53 am

myra_dante wrote:
zweistein wrote:Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω από περιέργεια να ρωτήσω, αν οργανωνόταν φροντιστήριο από φοιτητές για φοιτητές στο συγκεκριμένο μάθημα ποιοι θα ήταν πρόθυμοι να έρθουν να παρακολουθήσουν και ποιοι να συνεισφέρουν στην διδασκαλία?
Έχω μια ιδέα αλλα πριν πω οτιδήποτε θέλω μια πρώτη εικόνα απαντήσεων.
δηλωνω προθυμη να συμμετασχω εαν μπορω να βοηθησω και να βοηθηθω. εχει προοπτικη.
Ομοίως.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by zweistein » Sat Nov 16, 2013 1:54 am

Αν μαζευτούμε min 4 με 5 άτομα, προτείνω συνάντηση Δευτερα στις 15:00 σε μια αίθουσα (θα δω ποίες είναι άδειες).
Προσωπικά κατέχω το πρώτο ~70% της ύλης και αν θέλετε μπορούμε να ξεκινήσουμε με απλά αντιπροσωπευτικά παραδείγματα από αριθμούς μηχανής, και μετά αναλόγως τον χρόνο να δούμε μεδόδους διχοτόμησης, γενική επαναληπτική, τέμνουσα, N-R..

αν ξεκινήσουμε από αυτά αναλόγως με το κέφι και την συνεργασία μπορούμε να μπούμε σε διαφορές και διηρημένες διαφορές (όπου βρίσκεται η παρούσα ύλη) σχετικά σύντομα.

αν θέλετε να μαζέψετε φίλους που έχουν απορίες ενημερώστε (θα ήταν καλο όμως να είναι όλοι πρόθυμοι για σοβαρή δουλειά και όχι για χαβαλέ)

PS: μιας και έχω λιώσει το μάθημα στο παρελθόν, και επειδή έχω ακούσει για περιπτώσεις που ο καθηγητής έφυγε γιατί τσατίστηκε, νομίζω είναι ευκαιρία για όσους θέλουν να ρωτήσουν ή να συνεισφέρουν
Image
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by Gewitter » Sat Nov 16, 2013 2:20 am

μέσα και εγώ. Θα προτιμούσα να βρισκόμασταν Τρίτη 3.30 ή Τετάρτη πριν τις 5.Για συνεισφορά κυρίως..:P
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
Hinata16
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Oct 15, 2010 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by Hinata16 » Sat Nov 16, 2013 4:13 am

Πρώτη φορά ασχολούμαι με το μάθημα σοβαρά οπότε δύσκολο να συνεισφέρω δυστυχώς..αλλά καλό είναι να συναντιόμαστε και να λύνουμε έστω απορίες μεταξύ μας..είμαι μέσα, απλά θα προτιμούσα και εγώ Τρίτη όπως ο Gewitter.
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα..
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by zweistein » Sat Nov 16, 2013 3:06 pm

Τρίτη στις 13:00 τι λέτε?
Image
User avatar
voula13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 159
Joined: Sun Sep 26, 2010 2:16 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Hogwarts

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by voula13 » Sat Nov 16, 2013 8:19 pm

zweistein wrote:Τρίτη στις 13:00 τι λέτε?
Εγω ειμαι μεσα αν και επειδη ειναι η πρωτη φορα που παρακολουθω το μαθημα δεν θα μπορω να συνεισφερω στη διδασκαλια.
"The one with the power to vanquish the Dark Lord approaches ... born to those who have thrice defied him,
born as the seventh month dies ... and the Dark Lord will mark him as his equal,
but he will have power the Dark Lord knows not ... and either must die at the hand of the other for neither can live while the other survives ...
the one with the power to vanquish the Dark Lord will be born as the seventh month dies ..."
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by XaviannNJ » Sat Nov 16, 2013 9:04 pm

voula13 wrote:
zweistein wrote:Τρίτη στις 13:00 τι λέτε?
Εγω ειμαι μεσα αν και επειδη ειναι η πρωτη φορα που παρακολουθω το μαθημα δεν θα μπορω να συνεισφερω στη διδασκαλια.
Εγώ όχι,έχω μάθημα που δεν χάνεται. :-(
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by Gewitter » Sat Nov 16, 2013 11:10 pm

XaviannNJ wrote:
voula13 wrote:
zweistein wrote:Τρίτη στις 13:00 τι λέτε?
Εγω ειμαι μεσα αν και επειδη ειναι η πρωτη φορα που παρακολουθω το μαθημα δεν θα μπορω να συνεισφερω στη διδασκαλια.
Εγώ όχι,έχω μάθημα που δεν χάνεται. :-(
Κεγώ. Τρίτη 3.30 και μετά. Έχω μάθημα 9 με 3 και είναι υποχρεωτικό να είμαι εκεί.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by zweistein » Sun Nov 17, 2013 1:46 am

εγώ έχω μετά βάρδιες οποτε μάλλον να πούμε άλλη μέρα? :P
από πρωινά τι προτείνετε?
Image
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by myra_dante » Sun Nov 17, 2013 10:44 am

zweistein wrote:εγώ έχω μετά βάρδιες οποτε μάλλον να πούμε άλλη μέρα? :P
από πρωινά τι προτείνετε?
απο πρωινα εγω εχω μονο ελευθερη την τεταρτη..στα αλλα ολο και κατι χωνεται..επισης την πεμπτη εχω κενο πριν τις 3 αν βολευει!
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by XaviannNJ » Sun Nov 17, 2013 11:47 am

myra_dante wrote:
zweistein wrote:εγώ έχω μετά βάρδιες οποτε μάλλον να πούμε άλλη μέρα? :P
από πρωινά τι προτείνετε?
απο πρωινα εγω εχω μονο ελευθερη την τεταρτη..στα αλλα ολο και κατι χωνεται..επισης την πεμπτη εχω κενο πριν τις 3 αν βολευει!
εγω ουσιαστικά μπορώ όλα τα πρωινά πέρα από αυτό της Παρασκευής,και την Πεμπτη μπορω μετα τις 11.30.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by Gewitter » Sun Nov 17, 2013 1:17 pm

Εγώ μπορώ Τετάρτη πρίν τις 5.00.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
kaliteros
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 277
Joined: Tue Jun 01, 2010 2:46 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by kaliteros » Sun Nov 17, 2013 3:28 pm

Μήπως θα ήταν καλά, αν μπορούνε αρκετοί, να γίνει πριν/μετά απο διάλεξη υπολογιστικών ? έτσι πιστεύω θα έρθουν πολλοί.
User avatar
Hinata16
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Oct 15, 2010 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by Hinata16 » Sun Nov 17, 2013 4:07 pm

kaliteros wrote:Μήπως θα ήταν καλά, αν μπορούνε αρκετοί, να γίνει πριν/μετά απο διάλεξη υπολογιστικών ? έτσι πιστεύω θα έρθουν πολλοί.


Συμφωνώ..
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα..
timphilby88
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 178
Joined: Tue Jun 15, 2010 10:37 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by timphilby88 » Sun Nov 17, 2013 5:35 pm

Hinata16 wrote:
kaliteros wrote:Μήπως θα ήταν καλά, αν μπορούνε αρκετοί, να γίνει πριν/μετά απο διάλεξη υπολογιστικών ? έτσι πιστεύω θα έρθουν πολλοί.


Συμφωνώ..
Η τρίτη νομίζω πως δεν είναι γενικά φορτωμένη μέρα και ακολουθεί διάλεξη υπολογιστικών 5-7 .Νομίζω θα ταν καλή επιλογή.Αλλά και για δευτέρες μετά τις 3 πιθανά να βόλευε επίσης(προσωπικά είναι μια χαρα).Θα ναι πολύ ωραία πρωτοβουλία πάντως να γίνει κάτι τέτοιο.
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by Gewitter » Sun Nov 17, 2013 5:40 pm

Θα θέλατε να γίνει την Τρίτη μία συνάντηση 3.30 να δούμε με τι να ξεκινήσουμε και να βρούμε ώρες. Να δούμε και πόσοι θα είναι κτλ κτλ Και να ξεκινήσει πιο οργανωμένα το όλο θέμα από βδομάδα.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
myra_dante
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 375
Joined: Wed Oct 29, 2008 11:40 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Ζωγράφου/Παλληνη

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by myra_dante » Sun Nov 17, 2013 5:41 pm

Gewitter wrote:Θα θέλατε να γίνει την Τρίτη μία συνάντηση 3.30 να δούμε με τι να ξεκινήσουμε και να βρούμε ώρες. Να δούμε και πόσοι θα είναι κτλ κτλ Και να ξεκινήσει πιο οργανωμένα το όλο θέμα από βδομάδα.
μεσα.Να φερουμε και υλικο???
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by Gewitter » Sun Nov 17, 2013 6:00 pm

myra_dante wrote:
Gewitter wrote:Θα θέλατε να γίνει την Τρίτη μία συνάντηση 3.30 να δούμε με τι να ξεκινήσουμε και να βρούμε ώρες. Να δούμε και πόσοι θα είναι κτλ κτλ Και να ξεκινήσει πιο οργανωμένα το όλο θέμα από βδομάδα.
μεσα.Να φερουμε και υλικο???
Φέρτε ότι θέλετε. Σκεφτόμουν αρχικά απλά να δούμε ποια θέματα δεν είναι κατανοητά να εστιάσουμε εκεί. ΝΑ ετοιμάσουμε μία παρουσιάση (όχι ppt απαραίτητα) για να ξεκινήσουμε οργανωμένα από την επόμενη φορά. Και προφανώς να δούμε και για ώρα μέρα.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
marilou555
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 201
Joined: Thu Jan 06, 2011 5:43 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by marilou555 » Mon Nov 18, 2013 1:11 am

παιδιά κι εγώ μέσα για τρίτη... ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα καθώς έχω διάφορες απορίες (έχω κάνει όμως αρκετό διάβασμα και κάποιες μπόνους οπότε έχω μια ιδέα)... ό,τι εχω καταλάβει κι εγώ διατίθεμαι να το εξηγήσω!
- Be there or be square -
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Φροντιστήριο φοιτητών για Υπολογιστικά Μαθηματικά

Post by zweistein » Mon Nov 18, 2013 1:49 am

λοιπόν παιδιά, επειδή η ερχόμενη βδομάδα μπαίνει λέω άμεσα να κανονίσουμε κάτι έστω και πρόχειρα.
εγώ προσωπικά μπορώ να παρευρεθώ και να συνεισφέρω στην διδασκαλία σε όλα τα πρώτα κεφαλαια μέχρι τις διηρημένες διαφορες (και λίγο πιο παρακάτω) Δευτερα και Τρίτη στις 13:00, Τεταρτη και Παρασκευή πρωί (πχ στις 10:00)
Δυστυχώς άλλες μέρες και ώρες έχω πλήρες φόρτο υποχρεώσεων.
Μπορώ να τσεκάρω να δω ποίες αίθουσες είναι κενές για να συνεννοηθούμε.
Εάν θέλετε στείλτε μου σε inbox ή ψηφίστε στο doodle που έφτιαξα με το venus user name σας.

http://doodle.com/kge6pkhu4bisws9u

lets do this :)
Image
Post Reply

Return to “Υποχρεωτικά Μαθήματα”