Μαθήματα για παρακολούθηση

Συζητήσεις σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by DrTemna » Sat Oct 04, 2014 6:33 pm

pgetsos wrote: Οικονομια και Διακριτα ειλικρινα τα περασα και με καλυτσικο βαθμο (7 και 6.5 αντιστοιχα) χωρις να εχω πατησει ποτε στο μαθημα. Μονο φροντιστηρια που μας εκανε ενας βοηθος στα Διακριτα, πηγα στα μισα λογω ωρων και περασα με αυτα
Καλά μη τα ισοπεδώνεις δεν είναι το ίδιο. Τα οικονομικά είναι πλήρως άχρηστα ενώ τα διακριτά είναι ό,τι πιο σημαντικό από μαθηματικά υπάρχει. Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι λιώσιμο κάθε βδομάδα. Και ναι, είναι δύσκολα να τα μάθεις. :roll:
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by michalis » Sat Oct 04, 2014 8:52 pm

DrTemna wrote:
pgetsos wrote: Οικονομια και Διακριτα ειλικρινα τα περασα και με καλυτσικο βαθμο (7 και 6.5 αντιστοιχα) χωρις να εχω πατησει ποτε στο μαθημα. Μονο φροντιστηρια που μας εκανε ενας βοηθος στα Διακριτα, πηγα στα μισα λογω ωρων και περασα με αυτα
Καλά μη τα ισοπεδώνεις δεν είναι το ίδιο. Τα οικονομικά είναι πλήρως άχρηστα ενώ τα διακριτά είναι ό,τι πιο σημαντικό από μαθηματικά υπάρχει. Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι λιώσιμο κάθε βδομάδα. Και ναι, είναι δύσκολα να τα μάθεις. :roll:
Η Γραμμική είναι. :) Δυστυχώς ο τρόπος με τον οποίο διδάσκονται αμφότερα, σε περνάει μεν, αλλά δεν αφήνει τίποτα ως γνώση.
User avatar
flea
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:16 pm
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by flea » Sun Oct 05, 2014 11:26 pm

να κάνω μια επιπλέον ερώτηση αφού συζητάμε για διάφορα μαθήματα,αλλή μη με λιθοβολήσετε παιδιά...είμαι αδύναμη στα μαθηματικά και έχω να ασχοληθώ με όρια,ολοκληρώματα 4 χρόνια,από τις πανελλήνιες...θυμάμαι λίγα πράγματα...δεν έχω περάσει μαθηματικά 1 ειχα παρακολουθησει λίγες διαλέξεις τότε στην αρχή και το παράτησα.Φέτος θέλω να ξεμπερδεύω με Τουμπή...Ειλικρινά αξίζει να κάνω φροντιστήριο; Νιώθω ανήμπορη να τα καταφέρω μόνη μου γιατί η ύλη του μαθήματος είναι μεγάλη και τα χρονικά περιθώρια μικρά..
Do it with passion or not at all
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by michalis » Mon Oct 06, 2014 1:38 am

flea wrote:να κάνω μια επιπλέον ερώτηση αφού συζητάμε για διάφορα μαθήματα,αλλή μη με λιθοβολήσετε παιδιά...είμαι αδύναμη στα μαθηματικά και έχω να ασχοληθώ με όρια,ολοκληρώματα 4 χρόνια,από τις πανελλήνιες...θυμάμαι λίγα πράγματα...δεν έχω περάσει μαθηματικά 1 ειχα παρακολουθησει λίγες διαλέξεις τότε στην αρχή και το παράτησα.Φέτος θέλω να ξεμπερδεύω με Τουμπή...Ειλικρινά αξίζει να κάνω φροντιστήριο; Νιώθω ανήμπορη να τα καταφέρω μόνη μου γιατί η ύλη του μαθήματος είναι μεγάλη και τα χρονικά περιθώρια μικρά..
Τα όρια γενικά είναι θεωρητική έννοια που πρέπει να καταλάβεις. Στις ασκήσεις η επίλυση ενός ορίου πρακτικά έχει την ίδια δυσκολία με μια εξίσωση, εκτός από τις λίγες, συγκεκριμένες περιπτώσεις απροσδιοριστίας. Τα ολοκληρώματα κι αυτά είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, δεν είναι κάτι δύσκολο. Εγώ θα σου έλεγα να ξαναδιαβάσεις μια στα γρήγορα τα μαθηματικά της τρίτης λυκείου για να εξοικειωθείς με τις έννοιες και μετά να παρακολουθήσεις ολόκληρο το μάθημα. Παιδιά, πρέπει να γίνει κατανοητό πως όταν κάποτε δεν παρακολουθήσαμε ένα μάθημα και δεν το περάσαμε, σημαίνει ότι μάλλον θα πρέπει, για αρχή, να το παρακολουθήσουμε. Κι αυτό περιλαμβάνει διαλέξεις, φροντιστήρια, ασκήσεις και ό,τι άλλο προσφέρεται.
User avatar
flea
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:16 pm
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by flea » Mon Oct 06, 2014 9:52 am

michalis wrote:
flea wrote:να κάνω μια επιπλέον ερώτηση αφού συζητάμε για διάφορα μαθήματα,αλλή μη με λιθοβολήσετε παιδιά...είμαι αδύναμη στα μαθηματικά και έχω να ασχοληθώ με όρια,ολοκληρώματα 4 χρόνια,από τις πανελλήνιες...θυμάμαι λίγα πράγματα...δεν έχω περάσει μαθηματικά 1 ειχα παρακολουθησει λίγες διαλέξεις τότε στην αρχή και το παράτησα.Φέτος θέλω να ξεμπερδεύω με Τουμπή...Ειλικρινά αξίζει να κάνω φροντιστήριο; Νιώθω ανήμπορη να τα καταφέρω μόνη μου γιατί η ύλη του μαθήματος είναι μεγάλη και τα χρονικά περιθώρια μικρά..
Τα όρια γενικά είναι θεωρητική έννοια που πρέπει να καταλάβεις. Στις ασκήσεις η επίλυση ενός ορίου πρακτικά έχει την ίδια δυσκολία με μια εξίσωση, εκτός από τις λίγες, συγκεκριμένες περιπτώσεις απροσδιοριστίας. Τα ολοκληρώματα κι αυτά είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, δεν είναι κάτι δύσκολο. Εγώ θα σου έλεγα να ξαναδιαβάσεις μια στα γρήγορα τα μαθηματικά της τρίτης λυκείου για να εξοικειωθείς με τις έννοιες και μετά να παρακολουθήσεις ολόκληρο το μάθημα. Παιδιά, πρέπει να γίνει κατανοητό πως όταν κάποτε δεν παρακολουθήσαμε ένα μάθημα και δεν το περάσαμε, σημαίνει ότι μάλλον θα πρέπει, για αρχή, να το παρακολουθήσουμε. Κι αυτό περιλαμβάνει διαλέξεις, φροντιστήρια, ασκήσεις και ό,τι άλλο προσφέρεται.
σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,είχα παρακολουθήσει κάποιες διαλέξεις και είχα προσπαθήσει τα 2 πρώτα σετ ασκήσεων αλλά τα παράτησα γιστί...δεν τα κατάφερνα!μια άσκηση μπορεί να μου έπαιρνε και 5-6 ώρες!Και επίσης το μάθημα προχωρούσε με γρήγορους ρυθμούς.Και αυτό έγινε τότε που τα είχα και πρόσφατα από τις Πανελλήνιες(εκεί είχα γραψει 15..).Τώρα 4 χρόνια μετά δεν θα μου είναι πολύ πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο να συντονιστώ και να τα πάω καλά;(να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και άλλα μαθήματα που πιέζουν ασφυκτικά).Ο ίδιος ο κ.Τουμπής θυμάμαι έλεγε ότι σε 4-5 χρόνια ξεχνάς σχεδόν ό,τι ξέρεις από μαθηματικά αν δεν ασχολείσαι μαζί τους.Γιαυτό ρωτάω τη γνώμη σας για την έξωθεν βοήθεια,αν θα είναι πεταμένα λεφτά ή αν θα με βοήθησει να μπω σε ρυθμούς και να "πάρω το κολάι".Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :-)
Last edited by flea on Mon Oct 06, 2014 11:40 am, edited 1 time in total.
Do it with passion or not at all
asoee4ever
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 394
Joined: Fri Oct 22, 2010 8:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αμπελόκηποι

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by asoee4ever » Mon Oct 06, 2014 10:11 am

Εγώ πιστεύω πως θα είναι πεταμένα λεφτά δυστυχώς. Καλύτερα ζήτα βοήθεια από κάποιο συμφοιτητή σου, να διαβάζετε μαζί και να σου δείχνει τον τρόπο σκέψης του/της και να συζητάτε τις απορίες σου. Επίσης μπορείς να πηγαίνεις και στις ώρες γραφείου του κ.Τουμπή για περαιτέρω ανάλυση. Τέλος, πίστεψε στις δυνάμεις σου και πάρε το όσο πιο ζεστά μπορείς και θα δεις ότι θα έχεις αποτέλεσμα. Ολα θέμα διαβάσματος είναι και μπορεί όπως λες να απέχεις αρκετό καιρό από τη μελέτη των συγκεκριμένων μαθηματικών, αλλά από την άλλη έχεις δει πολλά πράγματα αυτά τα χρόνια σε διάφορα μαθήματα που σίγουρα θα έχουν βοηθήσει το μυαλό σου να σκέφτεται και ένα βήμα παραπέρα, οπότε αυτό θα σε βοηθήσει ακολούθως και στο να επιτύχεις στα Μαθηματικά 1. Καλή επιτυχία και καλό διάβασμα!
Post Reply

Return to “Υποχρεωτικά Μαθήματα”