Μαθήματα για παρακολούθηση

Συζητήσεις σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
aplaFFS
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 199
Joined: Wed Feb 04, 2009 5:44 pm
Academic status: N>4
Gender:

Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by aplaFFS » Tue Sep 30, 2014 7:47 pm

Λόγω φορτωμένου προγράμματος,θα ήθελα να μου πείτε ποια μαθήματα από το χειμερινό εξάμηνο αξίζουν να παρακολουθήσεις τις διαλέξεις τους.Αναφέρομαι κυρίως σε 2ο-3ο έτος.Επίσης,αν και όχι υποχρεωτικό μάθημα(για να μην κάνω καινούριο topic :-p ),οι διαλέξεις Ασφάλειας ΠΣ βοηθάνε γενικά?Ευχαριστώ!
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by MpoMp » Wed Oct 01, 2014 11:04 am

aplaFFS wrote:οι διαλέξεις Ασφάλειας ΠΣ βοηθάνε γενικά?Ευχαριστώ!
Αν έχεις όρεξη για live trolling, ναι.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by nikolas17 » Wed Oct 01, 2014 12:39 pm

aplaFFS wrote:Λόγω φορτωμένου προγράμματος,θα ήθελα να μου πείτε ποια μαθήματα από το χειμερινό εξάμηνο αξίζουν να παρακολουθήσεις τις διαλέξεις τους.Αναφέρομαι κυρίως σε 2ο-3ο έτος.Επίσης,αν και όχι υποχρεωτικό μάθημα(για να μην κάνω καινούριο topic :-p ),οι διαλέξεις Ασφάλειας ΠΣ βοηθάνε γενικά?Ευχαριστώ!
Θες να μας πεις συγκεκριμένα μαθήματα που έχεις για να εκφέρουμε γνώμη; ;)
Image
aplaFFS
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 199
Joined: Wed Feb 04, 2009 5:44 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by aplaFFS » Wed Oct 01, 2014 12:49 pm

Δομές,C++,ΟΣΥ,Δίκτυα Επικοινωνιών.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by MpoMp » Wed Oct 01, 2014 1:02 pm

aplaFFS wrote:Δομές,C++,ΟΣΥ,Δίκτυα Επικοινωνιών.
Το ιδανικό θα ήταν να πας στις 2-3 πρώτες διαλέξεις κάθε μαθήματος και να κρίνεις μόνος για να αποκομίσεις το μέγιστο από κάθε μάθημα.

Η δική μου γνώμη:
  • Δομές έχει ο Μαρκάκης, καταπληκτικός καθηγητής αν και μπορεί να σε κουράσει λίγο στις διαλέξεις λόγω θεωρίας. Εγώ παρακολουθούσα.
  • C++ έχει ο Παπαϊωάννου ο οποίος έχει πολύ καλή φήμη σαν καθηγητής. Προσωπικά δεν τον έχω πετύχει σε μάθημα, αλλά το ότι έχει και τα γραφικά σημαίνει ότι θα είναι ενδιαφέρον το μάθημά του και ότι πιθανότατα θα κάνετε και κάποια εργασία με απλά γραφικά.
  • ΟΣΥ έχει ο Κουτσόπουλος που και αυτόν δεν τον ξέρω, αλλά γενικά αφού δεν είναι Μαριάς, εγώ θα πήγαινα. :-p
  • Δίκτυα με Αποστολόπουλο πήγαινε αν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο. :-p Φροντιστήρια όμως πας οπωσδήποτε.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
aplaFFS
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 199
Joined: Wed Feb 04, 2009 5:44 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by aplaFFS » Wed Oct 01, 2014 1:13 pm

Μάλλον αυτό θα κάνω,θα πάω στις πρώτες διαλέξεις και βλέπουμε..Τώρα σχετικά με την Ασφάλεια από ό,τι κατάλαβα δεν ε..μόνο με την εργασία αξίζει να ασχοληθείς?
User avatar
Hinata16
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Oct 15, 2010 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by Hinata16 » Wed Oct 01, 2014 1:35 pm

aplaFFS wrote:Μάλλον αυτό θα κάνω,θα πάω στις πρώτες διαλέξεις και βλέπουμε..Τώρα σχετικά με την Ασφάλεια από ό,τι κατάλαβα δεν ε..μόνο με την εργασία αξίζει να ασχοληθείς?
Οι πρώτες διαλέξεις είναι θεωρητικές οπότε είναι επιλογή σου αν έχεις χρόνο να πηγαίνεις.Με εργασία να ασχοληθείς σίγουρα(μιας κ χωρίς αυτήν δεν περνάς στην επόμενη φάση).Όσον αφορά τις επόμενες διαλέξεις που θα είναι σαν εργαστήρια ,απλά μη χάσεις κανένα γιατί θα έχεις και εξέταση πάνω σε αυτά αργότερα.
Αυτάάάά!
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα..
aplaFFS
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 199
Joined: Wed Feb 04, 2009 5:44 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by aplaFFS » Wed Oct 01, 2014 1:50 pm

Μάλιστα κατάλαβα..Είναι αρκετά απαιτητικό το μάθημα γενικά δηλαδή.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
User avatar
flea
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:16 pm
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by flea » Thu Oct 02, 2014 1:04 pm

aplaFFS wrote:Δομές,C++,ΟΣΥ,Δίκτυα Επικοινωνιών.
Θα εκφέρω άποψη για το ΟΣΥ είναι καλός ο καθηγητής και τα εξηγεί μέσω των διαφανειών του απλά είναι λίγο βαρετός λόγω τόνου φωνής :-p Τα φροντιστήρια όμως μην τα χάσεις γιατί πάνω σε αυτά θα βασιστεί η εργασια εγώ πέρσυ τα έχασα και δεν μπορούσα να την κάνω...

Nα ρωτησω κι εγώ με τη σειρά μου αν πρέπει να παρακολουθήσω Οικονομία(μάθημα που το χα αφήσει) ή θα είναι χάσιμο χρόνου.Περσι είχα πάει σε μία διάλεξη μόνο και γινόταν φασαρία.Εχω υλικό για το μάθημα.Περνιέται χωρίς παρακολούθηση;
Do it with passion or not at all
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by stoupeace » Thu Oct 02, 2014 1:20 pm

flea wrote: Nα ρωτησω κι εγώ με τη σειρά μου αν πρέπει να παρακολουθήσω Οικονομία(μάθημα που το χα αφήσει) ή θα είναι χάσιμο χρόνου.Περσι είχα πάει σε μία διάλεξη μόνο και γινόταν φασαρία.Εχω υλικό για το μάθημα.Περνιέται χωρίς παρακολούθηση;
Ξεκάθαρα μην πας ποτέ.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
flea
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:16 pm
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by flea » Thu Oct 02, 2014 5:52 pm

και μια ακόμη απορία.Έχω αναλυτικές σημειώσεις Διακριτά μαθηματικά από πρόπερσι αλλά δε θυμάμαι τίποτα απολύτως έχω αρκετά κενά κλπ..Θέλω φέτος οπωσδήποτε να το περάσω και να κρατησω μια επαφή με το μάθημα μες στη χρονιά.Να πηγαίνω διαλέξεις που τα εξηγεί,ή φροντιστήρια για να βλέπω ασκήσεις;Ευχαριστω πολύ
Do it with passion or not at all
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by XaviannNJ » Thu Oct 02, 2014 5:59 pm

flea wrote:και μια ακόμη απορία.Έχω αναλυτικές σημειώσεις Διακριτά μαθηματικά από πρόπερσι αλλά δε θυμάμαι τίποτα απολύτως έχω αρκετά κενά κλπ..Θέλω φέτος οπωσδήποτε να το περάσω και να κρατησω μια επαφή με το μάθημα μες στη χρονιά.Να πηγαίνω διαλέξεις που τα εξηγεί,ή φροντιστήρια για να βλέπω ασκήσεις;Ευχαριστω πολύ
Φροντιστήρια οπωσδήποτε(δεν ξέρω αν γινονται οπως γινοταν και τότε που ειχα περασει το μαθημα αλλα βοηθανε πολυ) και διαλέξεις σίγουρα σε θεωρία γραφημάτων. (Πάντως ο κ.Κατερίνης είναι γενικα προθυμος να απανταει σε αποριες,οποτε ακομα και να μην μπορεις να πηγαινεις σε διαλεξεις,μην δισταζεις να τον ρωτας.)
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
aplaFFS
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 199
Joined: Wed Feb 04, 2009 5:44 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by aplaFFS » Thu Oct 02, 2014 6:10 pm

Επίσης,Java 1 αν πηγαίνω εργαστήρια είμαι οκ?Ή είναι σημαντικές οι διαλέξεις?Το λέω πιο πολύ γιατί είναι κ μάθημα 1ου έτους και θα γίνεται ένας χαμός..
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by MpoMp » Thu Oct 02, 2014 7:21 pm

aplaFFS wrote:Επίσης,Java 1 αν πηγαίνω εργαστήρια είμαι οκ?Ή είναι σημαντικές οι διαλέξεις?Το λέω πιο πολύ γιατί είναι κ μάθημα 1ου έτους και θα γίνεται ένας χαμός..
Και εργαστήρια θα καταλήξεις να μη πηγαίνεις, χειρότερος χαμός γίνεται...

Δοκίμασε να διαβάζεις διαφάνειες διαλέξεων και εργαστηρίων και να λύνεις ασκησούλες από το σύγγραμμα.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by DrTemna » Thu Oct 02, 2014 7:27 pm

Βασικά java 1 και 2 το θέμα είναι πως τα εργαστήριο μπορειί να μη φτάνουν. Νομίζω μια καλή τακτική είναι να κοιτάς τις διαφάνειες, να λύνεις τις ασκήσεις των εργαστηρίων και σ' ό,τι δεν καλύπτεται από το εργαστήριο, να λύνεις ασκήσεις από το σύγγραμα ή από το ίντερνετ.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by michalis » Fri Oct 03, 2014 6:22 pm

Στη φάση που είστε εγώ προτείνω να διαβάζετε *καλά* τη θεωρία από βιβλίο (Deitel κυρίως) και διαφάνειες και να λύνετε τα αντίστοιχα παραδείγματα. Επίσης μπορείτε να λύνετε τα ίδια τα labs, συνήθως ανεβαίνουν στο eclass. Καθιερώστε 2-3 ώρες την εβδομάδα για να κάνετε μόνο αυτό. Πολλές φορές βοηθάει πολύ περισσότερο το hands-on από ένα lab με 80 άτομα, στο οποίο θα πρέπει να αντιμετωπίσετε το χρόνο, τη βαβούρα και, πολλές φορές δυστυχώς, την ανεπάρκεια του διδάσκοντος. Δεν ξέρω ποιος κάνει φέτος τα labs αλλά είναι ορισμένοι με τους οποίους η παρακολούθηση είναι απλά χάσιμο χρόνου. Να τονίσω, όμως, ότι το στυλ του βοηθού σε άλλους ταιριάζει, σε άλλους όχι. Μόνο εσείς οι ίδιοι θα κρίνετε αν σας καλύπτει ένα lab ή όχι. Δοκιμάστε να πάτε στα 2-3 πρώτα τουλάχιστον, για να σχηματίσετε γνώμη.
User avatar
Future Hacker
byte level
byte level
Posts: 103
Joined: Tue Oct 16, 2012 8:07 pm
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by Future Hacker » Sat Oct 04, 2014 8:43 am

Καλημερα, για ΑΣΠΣ και Δικτυα επικοινωνιων χρειαζεται παρακολουθηση? οι καθηγητες βαθμολογουν ενταξει? γιατι για τον κωσταντοπουλο ακουσα οτι το χρωστανε πολλοι! Υπαρχει κανα TIP για να μας βοηθησει να τα περασουμε σιγουρα αυτα τα μαθηματα?
το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by MpoMp » Sat Oct 04, 2014 10:31 am

Future Hacker wrote:Καλημερα, για ΑΣΠΣ και Δικτυα επικοινωνιων χρειαζεται παρακολουθηση? οι καθηγητες βαθμολογουν ενταξει? γιατι για τον κωσταντοπουλο ακουσα οτι το χρωστανε πολλοι! Υπαρχει κανα TIP για να μας βοηθησει να τα περασουμε σιγουρα αυτα τα μαθηματα?
Πολλή υπομονή και προσωπική ενασχόληση με εξωτερικές πηγές, στο internet...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by michalis » Sat Oct 04, 2014 2:01 pm

Future Hacker wrote:Καλημερα, για ΑΣΠΣ και Δικτυα επικοινωνιων χρειαζεται παρακολουθηση? οι καθηγητες βαθμολογουν ενταξει? γιατι για τον κωσταντοπουλο ακουσα οτι το χρωστανε πολλοι! Υπαρχει κανα TIP για να μας βοηθησει να τα περασουμε σιγουρα αυτα τα μαθηματα?
Δίκτυα Επικοινωνιών σίγουρα το φροντιστήριο της Άννας Κεφάλα. Οι διαλέξεις δεν αξίζουν και τόσο.
ΑΣΠΣ θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά με τις εβδομαδιαίες ασκήσεις (ακόμη κι αν δεν τις καταλαβαίνεις....), τόσο για το bonus βαθμό, όσο και γιατί στο τέλος αυτά βάζει. Προσωπικά ασχολήθηκα με όλα τα σετ και με πέρασε με τη μία και με βαθμό, για τα δεδομένα του. Άσχετα αν το γραπτό μου είμαι σίγουρος ότι ήταν μέτριο. Εγώ σου λέω να τον παρακολουθείς τον Κωνσταντόπουλο, καθαρά γιατί ο τρόπος που τα λέει σε βάζει σε ένα κλίμα....και μου φάνηκαν πολύ δομημένες και οργανωμένες οι διαλέξεις του. Ακούω, βέβαια, πολλά για ανεμιστήρες, αλλά δεν έχω άποψη προσωπική γι'αυτό...
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by pgetsos » Sat Oct 04, 2014 3:57 pm

Ας πω και γω τη γνωμη μου,,,,

Ο Κουτσοπουλος ηταν ο πιο βαρετος καθηγητης στο 1ο ετος, μετα τον Κατερινη και τη Δημελη :-p

Οικονομια και Διακριτα ειλικρινα τα περασα και με καλυτσικο βαθμο (7 και 6.5 αντιστοιχα) χωρις να εχω πατησει ποτε στο μαθημα. Μονο φροντιστηρια που μας εκανε ενας βοηθος στα Διακριτα, πηγα στα μισα λογω ωρων και περασα με αυτα
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
StRanastassis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by StRanastassis » Sat Oct 04, 2014 3:57 pm

Ανάκτηση και εξόρυξη χρειάζεται να παρακολουθήσεις διαλέξεις ,μπορείς να τα πας καλά χωρίς να πατάς , γενικότερα αξίζουν ?
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Μαθήματα για παρακολούθηση

Post by Spongebobu » Sat Oct 04, 2014 5:16 pm

Ανάκτηση δεν θα το έλεγα, το πολύ να κοιμηθείς. Εξόρυξη αξίζουν, ειδικά τα φροντιστήρια. Ο καθηγητής πάντως δεν είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, παραδίδει πολύ στεγνά και δεν διεγείρει το ενδιαφέρον. Επίσης σε 2-3 διαλέξεις έλλειπε στο εξωτερικό οπότε έκανε διάλεξη μέσω Skype, όχι ό,τι το καλύτερο, ειδικά όταν λαγάρει καθε 2 λεπτά και δεν ακούγεται τίποτα. Πάντως θα έλεγα πως μπορείς να τα πάς καλά χωρίς ιδιαίτερη παρακολούθηση, απλά να πηγαίνεις στα φροντιστήρια/εργαστήρια.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
Post Reply

Return to “Υποχρεωτικά Μαθήματα”