Προτεινόμενα Συγγράμματα

Συζητήσεις σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by chriskin » Tue Oct 12, 2010 9:16 am

ειχα μια μικρη ελπιδα - αλλο ενα site σχολης που πρεπει να παρακολουθω
γιατι δεν βαζουν κανα rss τουλαχιστον ;
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by ultimate_aektzis » Tue Oct 12, 2010 8:14 pm

chriskin wrote: ακομα μου φαινεται τελειως απιθανο να τα εχουν απο την πρωτη μερα :-D
Γιατι σου φαινεται απιθανο?Μεχρι την Παρασκευη θα τα εχω παρει ολα, το υπολογισα.2 βδομαδες...μια χαρα.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by chriskin » Tue Oct 12, 2010 8:49 pm

πραγματι, πηρα ηδη 3 στα 4 :shock:
eudoxus ftw
User avatar
mxsar.opa
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 630
Joined: Tue Sep 07, 2010 9:27 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Μαρούσι, Αθήνα

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by mxsar.opa » Tue Oct 12, 2010 8:56 pm

Παιδιά, δεν το συζητάω, από τις λίγες μεταρρυθμίσεις που εφαρμόστηκαν ποτέ στην Ελλάδα και πραγματικά έχει αντίκρυσμα. Και χωρίς πολλά πολλά, αυτό είναι το eudoxos, δηλώστε, πηγαίνετε να παραλάβετε. Περίμενα να γίνει τρελό χάος αλλά πραγματικά παίρνουμε τα συγγράμματα στην ώρα τους. :smt023
Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by XaviannNJ » Thu Oct 14, 2010 11:19 pm

ultimate_aektzis wrote:
chriskin wrote: ακομα μου φαινεται τελειως απιθανο να τα εχουν απο την πρωτη μερα :-D
Γιατι σου φαινεται απιθανο?Μεχρι την Παρασκευη θα τα εχω παρει ολα, το υπολογισα.2 βδομαδες...μια χαρα.
Δήλωσα συγγράμματα 00.15 το βράδυ!14 ώρες μετά τα είχα όλα στα χέρια μου! :shock: :-D
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by tassos » Mon Apr 04, 2011 12:32 am

Παιδιά τα συγγράμματα είναι διαθέσιμα; Από τη στιγμή που τα δηλώσαμε μπορούμε να πάμε αμέσως να τα πάρουμε ή πρέπει να περιμένουμε τη λήξη της προθεσμίας των δηλώσεων;
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by XaviannNJ » Mon Apr 04, 2011 12:57 am

tassos wrote:Παιδιά τα συγγράμματα είναι διαθέσιμα; Από τη στιγμή που τα δηλώσαμε μπορούμε να πάμε αμέσως να τα πάρουμε ή πρέπει να περιμένουμε τη λήξη της προθεσμίας των δηλώσεων;
Αμέσως! :-D

XaviannNJ wrote:
ultimate_aektzis wrote:
chriskin wrote: ακομα μου φαινεται τελειως απιθανο να τα εχουν απο την πρωτη μερα :-D
Γιατι σου φαινεται απιθανο?Μεχρι την Παρασκευη θα τα εχω παρει ολα, το υπολογισα.2 βδομαδες...μια χαρα.
Δήλωσα συγγράμματα 00.15 το βράδυ!14 ώρες μετά τα είχα όλα στα χέρια μου! :shock: :-D
(στο χειμερινό εξάμηνο όλα αυτά!)
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by tassos » Mon Apr 04, 2011 1:36 am

XaviannNJ wrote:
tassos wrote:Παιδιά τα συγγράμματα είναι διαθέσιμα; Από τη στιγμή που τα δηλώσαμε μπορούμε να πάμε αμέσως να τα πάρουμε ή πρέπει να περιμένουμε τη λήξη της προθεσμίας των δηλώσεων;
Αμέσως! :-D

XaviannNJ wrote:
ultimate_aektzis wrote: Γιατι σου φαινεται απιθανο?Μεχρι την Παρασκευη θα τα εχω παρει ολα, το υπολογισα.2 βδομαδες...μια χαρα.
Δήλωσα συγγράμματα 00.15 το βράδυ!14 ώρες μετά τα είχα όλα στα χέρια μου! :shock: :-D
(στο χειμερινό εξάμηνο όλα αυτά!)
Τέλεια, ε... τότε θα τα πάρω κι εγώ αμέσως!
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by XaviannNJ » Wed Jun 08, 2011 7:09 pm

nikolas17 wrote: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

Πρόταση 1: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΕ JAVA , ΚΑΒΟΥΡΑΣ , ISBN:9602096888 , ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ Ε.Π.Ε.
Πρόταση 2: ΠΛΗΡΕΣ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΗΣ JAVA 6 , R. CADENHEAD, L. LEMAY , ISBN:9605125382 , ΒΙΒΛΙΟΔΙΑΝΟΜΗ


2ο Εξάμηνο


ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΙ

Πρόταση 1: ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ , Η. ΦΛΥΤΖΑΝΗΣ , ISBN:9602550678 , Π. ΣΜΠΙΛΙΑΣ Α.Ε.Β.Ε.
Πρόταση 2: ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ: ΘΕΩΡΙΑ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ , Γ. ΔΟΝΑΤΟΣ, Μ. ΑΔΑΜ , ISBN:9789600111934 , Εκδόσεις Gutenberg
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
O διδάσκων δεν προτείνει ξεκάθαρα συγκεκριμένο βιβλίο καθώς η εξέταση βαζίσεται κυρίως στις σημειώσεις του μαθήματος.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΜΕ JAVA

Στο χειμερινό εξάμηνο που μας πέρασε τα βιβλία για την Java δεν ήταν αυτά!(Δεν θυμάμαι τα φετινά δυστυχώς)
Για τα Μαθηματικά 2 πλέον διατίθεται ένα σύγγραμα δίτομο του Φλυτζάνη (και του Κατερίνη μαζί νομίζω) και παρ'ολο που όντως δεν έχει σημασία το σύγγραμα που θα επιλεγεί,το βιβλίο των Δονάτου-Αδάμ έχει πολλές φορές πολύ παραπάνω πράγματα απ'όσα είναι απαραίτητα!Το έχω πάρει και δεν το συνιστώ και πολύ.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by Zifnab » Fri Oct 21, 2011 5:07 pm

Προσωπικά για την Εισαγωγή στην Οικονομική Επιστήμη του Mankiw μου άρεσε πολύ περισσότερο από του Begg - τυχαίνει να τα έχω και τα δύο. Παιδιά κάποιοι που να έχουν πρόσβαση στο eudoxus (όλοι εσείς το ξέρω :lol: ) πείτε αν υπάρχουν αλλαγές στα συγγράμματα της λίστας πάνω - όταν θα σας έχουν εμφανιστεί.. :smt023
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by XaviannNJ » Thu Oct 27, 2011 8:11 pm

Μιας και πλέον έχουν αλλάξει εξάμηνο ανταλλάξτε πιθανότητες και Υπολογιστικά Μαθηματικά!
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by Zifnab » Thu Oct 27, 2011 8:39 pm

XaviannNJ wrote:Μιας και πλέον έχουν αλλάξει εξάμηνο ανταλλάξτε πιθανότητες και Υπολογιστικά Μαθηματικά!
done :cool:
User avatar
Bασίλης
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 262
Joined: Wed Oct 05, 2011 8:51 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by Bασίλης » Mon Oct 31, 2011 9:56 am

Στον Ευδοξο σε μερικα συγγραμματα γραφει οτι απομενουν 0. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να αλλαξω τη δηλωση και να βαλω αλλο συγγραμμα? Η τελικα φερνουν κι αλλα αναλογα με τη ζητηση?
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by zaveti » Mon Oct 31, 2011 11:14 am

οχι,δεν αλλαζεις τη δηλωση..μετα απο 1-2 βδομαδες το πολυ φερνουν καινουριες ποσοτητες συγγραμματων
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by chriskin » Mon Oct 31, 2011 1:50 pm

αισιοδοξος zaveti ftw :lol:

εγω περσι σε ενα μαθημα εκανα αρκετα πανω απο μηνα να το παρω
takispan
bit level
bit level
Posts: 19
Joined: Mon Jun 27, 2011 12:39 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Χολαργός

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by takispan » Sun Mar 25, 2012 7:10 pm

Παιδιά, φέτος άλλαξαν τα πράγματα και δικαιούμαστε μόνο ένα σύγγραμμα ανά μάθημα έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον εμένα μου έχει μόνο επιλογές με ένα σύγγραμμα!

Ας πούμε Βάσεις Δεδομένων έχει τις παρακάτω επιλογές

1. "Συστήματα διαχείρισης βάσεων δεδομένων" Σύγγραμμα, Ramakrishnan Raghu, Gehrke Johannes, 2011, ΤΖΙΟΛΑ, ISBN: 978-418-960-371-5
2. "ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΒΑΣΕΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ SQL" Σύγγραμμα, ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, 2009, ΕΥΓΕΝΙΑ ΜΠΕΝΟΥ, ISBN: 978-960-85122-8-3

Ξέρει κανένας ποιο να επιλέξω; Θέλω να πάρω του Γιαννακουδάκη μιας και αυτός το διδάσκει φέτος το μάθημα αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το βιβλίο του... Ίσως αν δεν ξέρουν οι παλιοί να ξέρει κανένας που το πήρε φέτος;

Επίσης στο μάθημα "Λειτουργικά Συστήματα" έχει πλέον τρεις επιλογές, ποιο προτείνετε;

1. "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ" Σύγγραμμα, Τόμος: ΙΙ, ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. ΚΑΒΟΥΡΑΣ, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-244-4
2. "ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ" Σύγγραμμα, ANDREW S. TANENBAUM, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-200-0
3. "Λειτουργικά συστήματα" Σύγγραμμα, Silberschatz Abraham,Galvin Peter B. ,Gagne Greg, 2009, Ίων, ISBN: 978-960-411-692-8
Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the universe is winning. (Rick Cook)
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by cypher » Sun Mar 25, 2012 7:17 pm

takispan wrote:Παιδιά, φέτος άλλαξαν τα πράγματα και δικαιούμαστε μόνο ένα σύγγραμμα ανά μάθημα έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον εμένα μου έχει μόνο επιλογές με ένα σύγγραμμα!

Ας πούμε Βάσεις Δεδομένων έχει τις παρακάτω επιλογές

1. "Συστήματα διαχείρισης βάσεων δεδομένων" Σύγγραμμα, Ramakrishnan Raghu, Gehrke Johannes, 2011, ΤΖΙΟΛΑ, ISBN: 978-418-960-371-5
2. "ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΒΑΣΕΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ SQL" Σύγγραμμα, ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, 2009, ΕΥΓΕΝΙΑ ΜΠΕΝΟΥ, ISBN: 978-960-85122-8-3

Ξέρει κανένας ποιο να επιλέξω; Θέλω να πάρω του Γιαννακουδάκη μιας και αυτός το διδάσκει φέτος το μάθημα αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το βιβλίο του... Ίσως αν δεν ξέρουν οι παλιοί να ξέρει κανένας που το πήρε φέτος;

Επίσης στο μάθημα "Λειτουργικά Συστήματα" έχει πλέον τρεις επιλογές, ποιο προτείνετε;

1. "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ" Σύγγραμμα, Τόμος: ΙΙ, ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. ΚΑΒΟΥΡΑΣ, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-244-4
2. "ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ" Σύγγραμμα, ANDREW S. TANENBAUM, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-200-0
3. "Λειτουργικά συστήματα" Σύγγραμμα, Silberschatz Abraham,Galvin Peter B. ,Gagne Greg, 2009, Ίων, ISBN: 978-960-411-692-8
Aυτό του Ramakrishnan ειναι πολύ καλό. Μπορείς όντως να μάθεις βάσεις απο εκεί. Και για να δεις τι θα ζητήσει ο γιαννακουδάκης στο τέλος κοιτάς διαφάνειες η διαλέξεις κτλ. Προσωπικά δηλαδή δεν θα έπαιρνα βιβλίο του. :-p

Για τα λειτουργικά τώρα απέφυγε αυτό του κάβουρα.
Ο tanenbaum ενώ εξηγεί πολλά θέματα έχει την τάση να τα γεμίζει με ενα σωρό σάλτσες και ιστορίες και τουλαχιστον εμένα με κουράζει. Σε άλλους αρέσει. Dunno.
Εγώ θα πήγαινα προς την τρίτη επιλογή του Sillberschatz αν και δεν έχω ιδέα αν ειναι καλό το βιβλίο η όχι. :-p Με απαγωγή και μόνο.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by dexter » Sun Mar 25, 2012 11:27 pm

cypher wrote:
takispan wrote:Παιδιά, φέτος άλλαξαν τα πράγματα και δικαιούμαστε μόνο ένα σύγγραμμα ανά μάθημα έτσι δεν είναι; Τουλάχιστον εμένα μου έχει μόνο επιλογές με ένα σύγγραμμα!

Ας πούμε Βάσεις Δεδομένων έχει τις παρακάτω επιλογές

1. "Συστήματα διαχείρισης βάσεων δεδομένων" Σύγγραμμα, Ramakrishnan Raghu, Gehrke Johannes, 2011, ΤΖΙΟΛΑ, ISBN: 978-418-960-371-5
2. "ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΒΑΣΕΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ SQL" Σύγγραμμα, ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, 2009, ΕΥΓΕΝΙΑ ΜΠΕΝΟΥ, ISBN: 978-960-85122-8-3

Ξέρει κανένας ποιο να επιλέξω; Θέλω να πάρω του Γιαννακουδάκη μιας και αυτός το διδάσκει φέτος το μάθημα αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το βιβλίο του... Ίσως αν δεν ξέρουν οι παλιοί να ξέρει κανένας που το πήρε φέτος;

Επίσης στο μάθημα "Λειτουργικά Συστήματα" έχει πλέον τρεις επιλογές, ποιο προτείνετε;

1. "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ" Σύγγραμμα, Τόμος: ΙΙ, ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. ΚΑΒΟΥΡΑΣ, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-244-4
2. "ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ" Σύγγραμμα, ANDREW S. TANENBAUM, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-200-0
3. "Λειτουργικά συστήματα" Σύγγραμμα, Silberschatz Abraham,Galvin Peter B. ,Gagne Greg, 2009, Ίων, ISBN: 978-960-411-692-8
Aυτό του Ramakrishnan ειναι πολύ καλό. Μπορείς όντως να μάθεις βάσεις απο εκεί. Και για να δεις τι θα ζητήσει ο γιαννακουδάκης στο τέλος κοιτάς διαφάνειες η διαλέξεις κτλ. Προσωπικά δηλαδή δεν θα έπαιρνα βιβλίο του. :-p

Για τα λειτουργικά τώρα απέφυγε αυτό του κάβουρα.
Ο tanenbaum ενώ εξηγεί πολλά θέματα έχει την τάση να τα γεμίζει με ενα σωρό σάλτσες και ιστορίες και τουλαχιστον εμένα με κουράζει. Σε άλλους αρέσει. Dunno.
Εγώ θα πήγαινα προς την τρίτη επιλογή του Sillberschatz αν και δεν έχω ιδέα αν ειναι καλό το βιβλίο η όχι. :-p Με απαγωγή και μόνο.
για τα λειτουργικά καλύτερα όχι του silberschatz
ενώ διαβάζεται πιο εύκολα από του tanenbaum είναι σε πολύ χαμηλότερο επίπεδο..
καλύτερα tanenbaum και ας διαβάζεται αργά και δύσκολα.
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
nikolas17
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1117
Joined: Sun Sep 20, 2009 12:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: 192.168.1.1

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by nikolas17 » Mon Mar 26, 2012 11:31 am

Πάντως φέτος ο κ. Ξυλωμένος έχει ανανεώσει τις διαφάνειες του και βασίζονται στο βιβλίο του Tanenbaum! Πρότεινε μάλιστα να μην πάρουμε το βιβλίο του Silberschatz... εγώ πάντως Tanenbaum θα επέλεγα στην θέση σου. Πιστεύω βοηθάει πολύ πάντως να είσαι στις διαλέξεις - το βιβλίο δεν είναι από τα ευκολοδιάβαστα.

Όσον αφορά τις βάσεις, έχω του Ramakrishnan αλλά το γεγονός ότι ο κ. Γιαννακουδάκης δεν ανεβάζει διαφάνειες και κάνει θέματα μόνο από το βιβλίο του, μάλλον σε "αναγκάζει" να πάρεις το δικό του. Βάσεις δεν ξέρω εάν θα μάθεις, αλλά θα περάσεις το μάθημα φαντάζομαι :-p
Image
blabla
byte level
byte level
Posts: 96
Joined: Sun Mar 15, 2009 1:18 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by blabla » Thu Mar 29, 2012 10:45 pm

παιδια για το μαθημα "Ειδικα θεματα αλγοριθμων" ποιο απο τα παρακατω βιβλια μου προτεινετε?

[254] "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΓΟΙΘΜΟΥΣ ΤΟΜΟΣ ΙΙ"Σύγγραμμα, Τόμος: ΙΙ, CORMEN T.H., LEISERSON C.E., RIVEST R.L., STEIN C., 2010, ΙΤΕ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗΣ, ISBN: 978-960-524-226-8

[13583] "ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ"Σύγγραμμα, SANJOY DASGUPTA, CHRISTOS PAPADIMITRIOU, UMESH VAZIRANI, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-211-6

[13898] "ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΑΛΓΟΡΙΘΜΩΝ"Σύγγραμμα, JON KLEINBERG, EVA TARDOS, 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-207-9
drosi
byte level
byte level
Posts: 115
Joined: Sun Sep 11, 2011 3:33 am
Gender:

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by drosi » Fri Oct 19, 2012 7:56 pm

Παιδια μεταξυ του spivak και του Thomas στα μαθηματικα Ι ποιο θα προτεινατε... Θα ηθελα κατι το οποιο να χει και αρκετες ασκησεις μεσα οχι μονο την θεωρια
Επισης για την java να παρω του κ.Καβουρα ή το ΠΛΗΡΕΣ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΗΣ JAVA 6 , R. CADENHEAD, L. LEMAY . Εχω μερικες γνωσεις απο pascal και με τους αλγοριθμους τα πηγαινα πολυ καλα στην γ λυκειου.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Προτεινόμενα Συγγράμματα

Post by Funk » Fri Oct 19, 2012 8:09 pm

Για τη java, σίγουρα του δεύτερο και για Μαθηματικά 1, θυμάμαι ότι ο κ.Τουμπής είχε πει "τότε" πως του Spivak έχει περισσότερες ασκήσεις από του Thomas. (Του Spivak έχω και έχει αρκετές ασκήσεις μέσα).
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
Post Reply

Return to “Υποχρεωτικά Μαθήματα”