Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Αριωνας » Mon Oct 14, 2013 6:46 pm

II - III ή ΙΙ - IV ;
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Ο III ή ο IV έχει πιο "βατά" μαθήματα; Είμαι ανάμεσα σ'αυτούς τους 2 συνδυασμούς και δεν ξέρω τι να διαλέξω.
ImageImage
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Polkiller13 » Mon Oct 14, 2013 8:01 pm

Αριωνας wrote:II - III ή ΙΙ - IV ;
Ποια είναι η καλύτερη επιλογή; Ο III ή ο IV έχει πιο "βατά" μαθήματα; Είμαι ανάμεσα σ'αυτούς τους 2 συνδυασμούς και δεν ξέρω τι να διαλέξω.
Εξαρτάται τι θεωρείς βατό. Κατά τη γνώμη μου ο κύκλος ΙΙΙ έχει πιο θεωριτικά μαθήματα σε σχέση με τον κύκλο των βάσεων.Αν και είναι καθαρά υποκειμενικό πιστεύω ο ΙV.Αν πάρεις έναν κύκλο που δεν σου αρέσει και πολύ μόνο και μόνο επειδή είναι <<πιο βατός>> μπορεί να σου φανεί πολύ πιο δύσκολος από όσο περίμενες
lekmann
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 232
Joined: Mon Nov 08, 2010 6:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by lekmann » Thu Oct 17, 2013 11:55 am

Να κάνω μια ερώτηση, αρκετά από τα μαθήματα των κύκλων δεν τα βρίσκω στο eclass, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται;;;
Δε γνωρίζω το κλειδί για την επιτυχία, αλλά το κλειδί για την αποτυχία, είναι να προσπαθείς να τους ευχαριστείς όλους.

- Bill Cosby
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by necrofear_13 » Tue Oct 29, 2013 6:06 am

lekmann wrote:Να κάνω μια ερώτηση, αρκετά από τα μαθήματα των κύκλων δεν τα βρίσκω στο eclass, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται;;;
Πολύ απλά δεν έχουν e-class!!!! To eclass και άλλες πλατφόρμες (π.χ. moodle) είναι κάποιες πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το πανεπιστήμιο και τις προτείνε ιστους καθηγητές. Δεν είναι αναγκασμένος κανένας καθηγητής να το χρησιμοποιεί.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
virus6
byte level
byte level
Posts: 118
Joined: Mon May 17, 2010 7:49 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by virus6 » Tue Nov 05, 2013 2:00 pm

Εγώ δεν έχω πάρει κύκλο, γιατι είμαι μεγάλο έτος.
Έχετε να προτείνετε κανένα υποχρεωτικό ή επιλογής κύκλου που να παλεύεται ?
...f**k dat system !
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by nks » Sat Nov 16, 2013 10:03 pm

θα ηθελα να ρωτησω,συμφωνα με τον οδηγο του '08,

εχω παρει τον 2 και 4 κυκλο ,με 3+3 υποχρεωτικα και εχω παρει και 3 κοινα επιλογης.
το αλλο 1 που μενει,πρεπει να ειναι και αυτο κοινο επιλογης,ή μπορει να ειναι οποιοδηποτε μαθημα,οποιουδηποτε κυκλου?
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by stoupeace » Sat Nov 16, 2013 10:18 pm

nks wrote:θα ηθελα να ρωτησω,συμφωνα με τον οδηγο του '08,

εχω παρει τον 2 και 4 κυκλο ,με 3+3 υποχρεωτικα και εχω παρει και 3 κοινα επιλογης.
το αλλο 1 που μενει,πρεπει να ειναι και αυτο κοινο επιλογης,ή μπορει να ειναι οποιοδηποτε μαθημα,οποιουδηποτε κυκλου?
Αρκεί να'ναι μάθημα κύκλου, απ'όπου να'ναι.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by vasilaros69 » Wed Nov 27, 2013 11:52 am

Μπορουμε αντι για μαθημα κυκλου να συμπληρωσουμε καποιον κυκλο με πτυχιακη 'η πρακτικη?
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Wed Nov 27, 2013 2:29 pm

vasilaros69 wrote:Μπορουμε αντι για μαθημα κυκλου να συμπληρωσουμε καποιον κυκλο με πτυχιακη 'η πρακτικη?
Με πτυχιακή νομίζω ότι γίνεται.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by michalis » Wed Feb 19, 2014 4:23 pm

Καλησπέρα guys....για να συμπληρώσω τον κύκλο Δικτύων χρειάζομαι 2 μαθήματα επιλογής.

Θα μπορούσε κάποιος που έχει παρακολουθήσει έστω ένα απ'αυτά να κάνει ένα μικρό summary;
Μάλλον θα επιλέξω ανάμεσα στα εξής:

-Ασφάλεια Δικτύων
-Επαλήθευση
-Οικονομικά Δικτύων (Σταμούλης)
-Τεχνολογία Πολυμέσων (Πολύζος)


Με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο να μάθω τι φόρτο απαιτεί μέσα στο εξάμηνο (εργασίες ή και χρήσιμες παρακολουθήσεις), πόσο ανθρώπινα διαβάζεται στο τέλος (πχ. να μην είναι Λειτουργικά...) κι αν γενικώς, με την κατάλληλη ενασχόληση, προσφέρεται για βαθμό>7.

Κι εννοείτε αν προτείνετε και κάποιο άλλο του κύκλου, καλοδεχούμενο! :-)
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by ala_mages » Wed Feb 19, 2014 5:00 pm

michalis wrote: -Επαλήθευση
Γενικά εύκολο μάθημα, η ύλη είναι πολύ μικρή και οι ασκήσεις συγκεκριμένες (αν πας στα φροντ άνετα αλλά και μόνο σου να τις δεις άνετα). Η ύλη είναι όλη και όλη 70 σελίδες (όχι όλες γεμάτες). Έχει μια προαιρετική εργασία(βιβλιογραφική :-& ). Το κακό είναι ότι άν δεν κάνεις την εργασία δεν σε παίρνει "με καλό μάτι" οπότε δεν βάζει και μεγάλους βαθμούς ποτέ στο τέλος παρά μόνο σε όσους έχουν δώσει εργασίες. Για χωρίς εργασία και 2-3 μέρες διάβασμα στο τέλος το μάθημα προσφέρεται για το πολύ 7-7.5 (μπορεεεί και 8 αλλά πολύ δύσκολο) αν θες παραπάνω πρέπει να κάνεις την εργασία :-p
michalis wrote: -Ασφάλεια Δικτύων
Επίσης ένα σχετικά εύκολο μάθημα, αυτό έχει 2 εργασίες-εξέτασεις σε όλο το εξάμηνο που πιάνουν το 30-40% στο βαθμό. Παλαιότερα ήταν σε φάση 2 εξετάσεις(ψιλοχαζούλες και εύκολες) του τύπου:

1η εξέταση σε nmap (basic commands, πως κάνω scan σε μία ip, σε range ip και πχ πως κάνω stealth κτλ) τα οποία και να μην τα ξέρεις έστω και μία φορά να έχεις λερώσει τα χέρια σου με command line tools το να μάθεις τι χρειάζεται στην εξέταση είναι θέμα 2 ωρών.
2η εξέταση, κάτι εξίσου απλό , νομίζω με wireshark επίσης basic λειτουργίες

Αυτό άλλαξε πέρυσι. Επειδή δεν είχε βοηθούς το μάθημα οι εξετάσεις αυτές έγιναν small projects του τύπου: ανακοινώνει ο καθηγητής το θέμα της εργασίας στις 11 το πρωί και πρέπει να ανεβάσεις ενα pdf με τις απαντήσεις μέχρι τις 12 το βράδυ. Πάλι τα projects είναι στο ίδιο concept (nmap, wireshark) απλά αντί να τα λες στον βοηθό τα τρέχεις μόνος σου, γράφεις 5 γραμμές σε κάθε ερώτημα με το τι παρατηρείς και βάζεις και κάνα screenshot(οπότε κάθε ένα max 5 ωρες δουλειά, μπορεί και πολύ λιγότερο). αυτά.

Η ύλη του μαθήματος είναι normal γενικά, κάποια concepts θα τα έχεις ήδη υπόψιν από άλλα μαθήματα και η νέα ύλη βγαίνει πιστεύω στο τέλος με 6-7(μπορείς και σε 4εις εντατικό πολύ) μέρες διάβασμα (θεωρώντας ότι τα βλέπεις όλα τότε 1η φορά). Έχοντας κάνει και τις 2 εργασίες/εξετάσεις πιστεύω ότι προσφέρεται για >7.5/8 (έχοντας βέβαια βγάλει την ύλη)
michalis wrote: -Τεχνολογία Πολυμέσων (Πολύζος)
Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο μάθημα. Το μεγαλύτερο κομμάτι της ύλης έχει να κάνει με δίκτυα οπότε πολλά πράγματα θα σου είναι γνώριμα επίσης έχει κάποια φροντ. που λύνονται ασκήσεις από την ύλη, δεν είναι πολλά αυτά. H ύλη στο τέλος βγαίνει χαλαρα σε 4-5 μέρες.

Βέβαια το μάθημα θέλει ψιλο-ενασχόληση σε όλο το εξάμηνο γιατί έχει διάφορα projects. To 1o είναι απλό , να κάνεις μια παρουσίαση(σε μια html σελίδα) για κάποιο θέμα που αφορά multimedia, ότι θες εσύ (πχ εγώ θυμάμαι στο 3ο έτος είχα κάνει πως να βάζεις υπότιτλους σε βίντεο με το adobe premiere) σε φάση η παρουσίαση είναι max 10 λεπτά οπότε δεν χρειάζεται και πολύ content.

Το 2ο project, που είναι και το βασικότερο, είναι κάπως πιο μεγάλο. Προσφέρεται μια λίστα θεμάτων από τον καθηγητή. Αν θες διαλέγεις κάποιο από αυτά ή προτείνεις εσύ κάποιο δικό σου(πάσης φύσεως αρκεί να έχει έεστω και κάποια μικρή σχέση με multimedia). Κάνεις και 2 παρουσιάσεις μέσα στο εξάμηνο από όσο θυμάμαι ,μία στην μέση του εξαμήνου για να δείξεις πως πάει το project, και μια στο τέλος όπου και παρουσιάζεις το project με ένα μικρό demo.

Είναι πολύ ωραίο μάθημα και αν έχεις ήδη κάτι κατά νου που θα ήθελες να γράψεις(ή έχεις ήδη γράψει :-p ) για την πάρτυ σου και πιστεύεις ότι συνδιάζεται με το μάθημα τότε γράψε το και δώσε το για εργασία οπότε γλυτώνεις μπαμ μπαμ από το project+ κάνεις κάτι που γουστάρεις(που θα το έγραφες ας πούμε και μόνος σου) και το φορτώνεις στο μάθημα.

Εχοντας κάνει τα παραπάνω και 4-5 μέρες διάβασμα στο τέλος είσαι σίγουρα >8 στο βαθμό.

Αυτά νομίζω, δεν μου έρχεται κάτι αλλο :-D
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by stoupeace » Wed Feb 19, 2014 5:34 pm

Στο υπερθρέντ είδα ότι στην Ανάπτυξη Εφαρμογών ΠΣ ο μέσος όρος των βαθμών είναι στο θεό.
Για πείτε εμπειρίες (α λα ala_mages περιγραφή παρακαλώ)

Και ένα διπλό ελληνικό μέτριο.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Wed Feb 19, 2014 5:47 pm

ala_mages wrote:
michalis wrote: -Τεχνολογία Πολυμέσων (Πολύζος)
Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο μάθημα. Το μεγαλύτερο κομμάτι της ύλης έχει να κάνει με δίκτυα οπότε πολλά πράγματα θα σου είναι γνώριμα επίσης έχει κάποια φροντ. που λύνονται ασκήσεις από την ύλη, δεν είναι πολλά αυτά. H ύλη στο τέλος βγαίνει χαλαρα σε 4-5 μέρες.

Βέβαια το μάθημα θέλει ψιλο-ενασχόληση σε όλο το εξάμηνο γιατί έχει διάφορα projects. To 1o είναι απλό , να κάνεις μια παρουσίαση(σε μια html σελίδα) για κάποιο θέμα που αφορά multimedia, ότι θες εσύ (πχ εγώ θυμάμαι στο 3ο έτος είχα κάνει πως να βάζεις υπότιτλους σε βίντεο με το adobe premiere) σε φάση η παρουσίαση είναι max 10 λεπτά οπότε δεν χρειάζεται και πολύ content.

Το 2ο project, που είναι και το βασικότερο, είναι κάπως πιο μεγάλο. Προσφέρεται μια λίστα θεμάτων από τον καθηγητή. Αν θες διαλέγεις κάποιο από αυτά ή προτείνεις εσύ κάποιο δικό σου(πάσης φύσεως αρκεί να έχει έεστω και κάποια μικρή σχέση με multimedia). Κάνεις και 2 παρουσιάσεις μέσα στο εξάμηνο από όσο θυμάμαι ,μία στην μέση του εξαμήνου για να δείξεις πως πάει το project, και μια στο τέλος όπου και παρουσιάζεις το project με ένα μικρό demo.

Είναι πολύ ωραίο μάθημα και αν έχεις ήδη κάτι κατά νου που θα ήθελες να γράψεις(ή έχεις ήδη γράψει :-p ) για την πάρτυ σου και πιστεύεις ότι συνδιάζεται με το μάθημα τότε γράψε το και δώσε το για εργασία οπότε γλυτώνεις μπαμ μπαμ από το project+ κάνεις κάτι που γουστάρεις(που θα το έγραφες ας πούμε και μόνος σου) και το φορτώνεις στο μάθημα.

Εχοντας κάνει τα παραπάνω και 4-5 μέρες διάβασμα στο τέλος είσαι σίγουρα >8 στο βαθμό.

Αυτά νομίζω, δεν μου έρχεται κάτι αλλο :-D
Για όποιον δεν έχει σχέση με δίκτυα παλεύεται ή θα νιώθω συνέχεια ότι έχω κενά γνώσεων; :-D
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by ala_mages » Wed Feb 19, 2014 7:12 pm

XaviannNJ wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[quote="ala_mages"] [quote="michalis"] -Τεχνολογία Πολυμέσων (Πολύζος)
Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο μάθημα. Το μεγαλύτερο κομμάτι της ύλης έχει να κάνει με δίκτυα οπότε πολλά πράγματα θα σου είναι γνώριμα επίσης έχει κάποια φροντ. που λύνονται ασκήσεις από την ύλη, δεν είναι πολλά αυτά. H ύλη στο τέλος βγαίνει χαλαρα σε 4-5 μέρες.

Βέβαια το μάθημα θέλει ψιλο-ενασχόληση σε όλο το εξάμηνο γιατί έχει διάφορα projects. To 1o είναι απλό , να κάνεις μια παρουσίαση(σε μια html σελίδα) για κάποιο θέμα που αφορά multimedia, ότι θες εσύ (πχ εγώ θυμάμαι στο 3ο έτος είχα κάνει πως να βάζεις υπότιτλους σε βίντεο με το adobe premiere) σε φάση η παρουσίαση είναι max 10 λεπτά οπότε δεν χρειάζεται και πολύ content.

Το 2ο project, που είναι και το βασικότερο, είναι κάπως πιο μεγάλο. Προσφέρεται μια λίστα θεμάτων από τον καθηγητή. Αν θες διαλέγεις κάποιο από αυτά ή προτείνεις εσύ κάποιο δικό σου(πάσης φύσεως αρκεί να έχει έεστω και κάποια μικρή σχέση με multimedia). Κάνεις και 2 παρουσιάσεις μέσα στο εξάμηνο από όσο θυμάμαι ,μία στην μέση του εξαμήνου για να δείξεις πως πάει το project, και μια στο τέλος όπου και παρουσιάζεις το project με ένα μικρό demo.

Είναι πολύ ωραίο μάθημα και αν έχεις ήδη κάτι κατά νου που θα ήθελες να γράψεις(ή έχεις ήδη γράψει :-p ) για την πάρτυ σου και πιστεύεις ότι συνδιάζεται με το μάθημα τότε γράψε το και δώσε το για εργασία οπότε γλυτώνεις μπαμ μπαμ από το project+ κάνεις κάτι που γουστάρεις(που θα το έγραφες ας πούμε και μόνος σου) και το φορτώνεις στο μάθημα.

Εχοντας κάνει τα παραπάνω και 4-5 μέρες διάβασμα στο τέλος είσαι σίγουρα >8 στο βαθμό.

Αυτά νομίζω, δεν μου έρχεται κάτι αλλο :-D[/quote][/spoiler]

Για όποιον δεν έχει σχέση με δίκτυα παλεύεται ή θα νιώθω συνέχεια ότι έχω κενά γνώσεων; :-D[/quote]
Φυσικά και παλεύεται (όταν το είχα δώσει εγώ δεν είχα δώσει καν δίκτυα επικοινωνιών νομίζω). Απλά όποιος έχει κάποια παραπάνω οικειότητα με δίκτυα θα του είναι κάποια κομμάτια της ύλης απλά πιο εύκολα.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
DAUNTLESS10000
bit level
bit level
Posts: 11
Joined: Tue Oct 19, 2010 3:02 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by DAUNTLESS10000 » Wed Feb 19, 2014 7:42 pm

Ξερει κανείς κανένα εύκολο μάθημα από τον κύκλο της ασφάλειας? Εκτώς από Διοἰκηση Ανθρωπίνων Πόρων!
The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem...
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by lost_noni_dw » Wed Feb 19, 2014 8:37 pm

stoupeace wrote:Στο υπερθρέντ είδα ότι στην Ανάπτυξη Εφαρμογών ΠΣ ο μέσος όρος των βαθμών είναι στο θεό.
Για πείτε εμπειρίες (α λα ala_mages περιγραφή παρακαλώ)

Και ένα διπλό ελληνικό μέτριο.
Καφέ ελληνικό δεν έχω, οπότε θα αρκεστείς στα περί μαθήματος. :-p

Το λοιπόν, μέχρι πρόπερσι όλο το μάθημα ήταν μια εργασία. Διαλέγεις να φτιάξεις κάτι σύμφωνα με κάποιο γενικό θέμα που δίνει ο καθηγητής (σε μας ήταν "Πλατφόρμα Ηλεκτρονικής Διασύνδεσης και Ανταλλαγής Περιεχομένου" ή “Ηλεκτρονική Δημοπρασία” - τόσο γενικό). Γίνεται κάπως σαν τεχνολογία λογισμικού και παραδίδεις ανάλυση απαιτήσεων, σχεδιαγράμματα κλπ. Πέρυσι όμως σαν bad luck brianna που ήμουν άλλαξε κάπως το μάθημα. :-p Δηλαδή, η εργασία πιάνει πλέον 70% και υπάρχει και τελικό γραπτό που πιάνει 30%. Η θεωρία που κάνει είναι πάνω σε Big Data (nice και ενδιαφέρον κατ'εμέ) και βγαίνει σε λίγες διαλέξεις γιατί είναι μικρή. Στο τέλος παρουσιάζεις την εργασία και βαθμολογεί πολύ καλά αν έχεις δουλέψει. Στο γραπτό όμως σας κλασσικός Κωτίδης είναι λίγο κοψάκιας. Αν κάνεις όμως την εργασία και διαβάσεις θεωρία (που είναι και μικρή και εύκολη) πιστεύω πας για βαθμό. Α και κάποια στοιχεία της θεωρίας υπάρχουν και σε άλλα μαθήματα (σχεδιασμός βάσεων, κατανεμημένα συστήματα), οπότε αν τα έχεις παρακολουθήσει θα είναι ακόμη πιο εύκολο να τη μάθεις.
Image
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by stoupeace » Wed Feb 19, 2014 9:44 pm

lost_noni_dw wrote:
stoupeace wrote:Στο υπερθρέντ είδα ότι στην Ανάπτυξη Εφαρμογών ΠΣ ο μέσος όρος των βαθμών είναι στο θεό.
Για πείτε εμπειρίες (α λα ala_mages περιγραφή παρακαλώ)

Και ένα διπλό ελληνικό μέτριο.
Καφέ ελληνικό δεν έχω, οπότε θα αρκεστείς στα περί μαθήματος. :-p

Το λοιπόν, μέχρι πρόπερσι όλο το μάθημα ήταν μια εργασία. Διαλέγεις να φτιάξεις κάτι σύμφωνα με κάποιο γενικό θέμα που δίνει ο καθηγητής (σε μας ήταν "Πλατφόρμα Ηλεκτρονικής Διασύνδεσης και Ανταλλαγής Περιεχομένου" ή “Ηλεκτρονική Δημοπρασία” - τόσο γενικό). Γίνεται κάπως σαν τεχνολογία λογισμικού και παραδίδεις ανάλυση απαιτήσεων, σχεδιαγράμματα κλπ. Πέρυσι όμως σαν bad luck brianna που ήμουν άλλαξε κάπως το μάθημα. :-p Δηλαδή, η εργασία πιάνει πλέον 70% και υπάρχει και τελικό γραπτό που πιάνει 30%. Η θεωρία που κάνει είναι πάνω σε Big Data (nice και ενδιαφέρον κατ'εμέ) και βγαίνει σε λίγες διαλέξεις γιατί είναι μικρή. Στο τέλος παρουσιάζεις την εργασία και βαθμολογεί πολύ καλά αν έχεις δουλέψει. Στο γραπτό όμως σας κλασσικός Κωτίδης είναι λίγο κοψάκιας. Αν κάνεις όμως την εργασία και διαβάσεις θεωρία (που είναι και μικρή και εύκολη) πιστεύω πας για βαθμό. Α και κάποια στοιχεία της θεωρίας υπάρχουν και σε άλλα μαθήματα (σχεδιασμός βάσεων, κατανεμημένα συστήματα), οπότε αν τα έχεις παρακολουθήσει θα είναι ακόμη πιο εύκολο να τη μάθεις.
Θενξ, αναλυτικότατη.
Tις αηδίες της τεχνολογίας λογισμικού τις εχει κρατήσει ακόμα;
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
lost_noni_dw
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 538
Joined: Wed Mar 03, 2010 9:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by lost_noni_dw » Wed Feb 19, 2014 10:03 pm

Θέλει κάποια πράγματα, αλλά δεν πρήζει όσο η τουλου. Για να καταλάβεις, θέλει μόνο ένα έγγραφο προδιαγραφής απαιτήσεων λογισμικού (το γνωστό και ως ΕΠΑΛ :-p ) και ένα ER διάγραμμα της εφαρμογής. Από εκεί και πέρα απλά coding. :smt024 Κάτι που ξέχασα να πω είναι ότι τον Κωτίδη τον νοιάζει πιο πολύ το οπτικό αποτέλεσμα της εφαρμογής και όχι να κάνει παπάδες από άποψη κώδικα.
Image
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by michalis » Thu Feb 20, 2014 12:56 am

ala_mages ντάξει....αμεσότατη η ανταπόκριση! Thanks! :)
Θα τα διαβάσω λίγο πιο ήσυχα όσα έγραψες και θα επανέλθω με απορίες!

edit1:
Η αλήθεια είναι ότι αρχικά έκλινα προς επαλήθευση/ασφάλεια, καθαρά γιατί απ'όσο ήξερα και πριν δεν τρώνε πολύ χρόνο και ασχολούνται με πράγματα που μάλλον θα έχω ξαναδεί σε κάποιο βαθμό. Απλά φοβόμουν την επαλήθευση, αφ'ενός γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει μ'αυτή την εργασία (αν είναι δηλαδή ατελείωτες ώρες βαρετού ψαξίματος και στο τέλος να σου βάλει 5) κι αφετέρου γιατί δεν έχω δει καλούς βαθμούς.
Τώρα, τα πολυμέσα η αλήθεια είναι δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα (καθόλου για να είμαι ειλικρινής) απλά με έψηνε ο Πολύζος...απλά είχα την εντύπωση (και την επιβεβαίωσες) ότι θα μου τρώει τον περισσότερο χρόνο σε σχέση με τα άλλα δύο, καθαρά γιατί είναι μάθημα που γίνεται αρκετά σοβαρά απ'όσο ξέρω....

-Ιδανικά θα ήθελα να πάρω Τεχνολογία στον Ιστό αλλά δεν το βλέπω στο πρόγραμμα φέτος συν του ότι δεν έχω καμία όρεξη να μου βγάλουν το λάδι χωρίς λόγο. Μακάρι να υπήρχε καλύτερη άποψη γι'αυτό το μάθημα απ'τα προηγούμενα χρόνια...
μαρια
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 221
Joined: Fri Nov 30, 2007 1:40 am

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by μαρια » Fri Feb 21, 2014 1:28 am

θεωρεια πληροφοριας τι παιζει??ξερει καποιος??
User avatar
LL_Orionis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 175
Joined: Sun Oct 18, 2009 1:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Orion Nebula (Milky Way galaxy)

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by LL_Orionis » Fri Feb 21, 2014 3:10 am

μαρια wrote:θεωρεια πληροφοριας τι παιζει??ξερει καποιος??
Ωραίο μάθημα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να δει θέματα όπως η συμπίεση σήματος και δεδομένων, να μάθει τι εστί πληροφορία από τη σκοπιά της πληροφορικής και γενικά να μάθει τους νόμους που την διέπουν.

Στα αρνητικά, είναι ένα εντελώς καινούριο αντικείμενο, δεν υπάρχουν ιδιαίτερες επικαλύψεις με άλλα μαθήματα (πέρα από κάποια στοιχεία Πιθανοτήτων και μια μικρή αναφορά που γίνεται περί κωδικοποίησης στα Ειδικά Θέματα Διακριτών Μαθηματικών).

Επιβάλλεται συνεπής παρακολούθηση και ενασχόληση με τις ασκήσεις, γιατί απαντώνται πολλές καινούριες έννοιες και χρειάζεται γρήγορη εξοικείωση.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα! :)
Ten little kingdoms never could agree
How to work together and so they went free.
Ten little kingdoms too weak to stand alone,
A foreign nation conquered them, and then they were gone.
User avatar
bandolero
byte level
byte level
Posts: 123
Joined: Wed May 29, 2013 6:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by bandolero » Sun Feb 23, 2014 11:42 pm

Καλησπερα παιδια!
Απορια πρωτη!Απο ποτε εγινε η επαληθευση επιλογης σε δευτερο και τεταρτο κυκλο?γιατι στον οδηγο σπουδων του 12-13 λεει απλα πως ειναι υποχρεωτικο στον τριτο κυκλο.
Δευτερον,αν και παρακολουθησα την συζητηση παραπανω μου λειπει ενα ακομη μαθημα επιλογης.Θελω ενα μαθημα που κατα προτιμηση να μην παιδευτεις πολυ στην ενασχοληση και να εχεις ενα βαθμο στο τελος γυρω στο 7 η παραπανω.
Οι επιλογες μου ειναι : Οικονομικά των Δικτύων(μεταπτυχιακο),Ανάλυση Επίδοσης Συστημάτων & Δικτύων(μεταπτυχιακο),ασφαλεια δικτυων,ασφαλιστικα μαθηματικα,τεχνολογια πολυμεσων,θεωρια πληροφοριας,θεωρια παιγνιων και αποφασεων,υπολογιστικη χρηματοοικονομικη, επαληθευση & επικυρωση.
Ας με διαφωτισει καποιος..Ευχαριστω εκ των προτερων.
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”