Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
penytheod
byte level
byte level
Posts: 50
Joined: Wed Apr 28, 2010 3:38 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by penytheod » Mon May 01, 2017 6:00 pm

ψάχνει κανείς ομάδα???αν θελει ας στείλει άμεσα μήνυμα :)
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Shocker » Wed May 03, 2017 12:41 pm

Νομίζω έχει λήξει η διορία
Agelos123
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Sat Jun 03, 2017 4:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Agelos123 » Wed Mar 28, 2018 3:43 pm

Ψάχνω συνεργάτη για την εργασία σύνθεσης. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει μήνυμα.
User avatar
v4ss4s1n
byte level
byte level
Posts: 80
Joined: Tue Nov 05, 2013 2:50 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by v4ss4s1n » Tue Apr 10, 2018 7:00 pm

Καλησπέρα, ψάχνω ομάδα για την εργασία σύνθεσης. Σκοπός είναι ένας αρκετά καλός βαθμός, εάν δεν έχετε σκοπό να ασχοληθείτε σοβαρά, ίσως θα ήταν καλύτερα να μην στείλετε.
Coders Cycle

:smt017 -> :smt018 -> :smt021 -> :smt022 -> :smt025
User avatar
TheArtist
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Mon Oct 01, 2012 2:25 am
Academic status: 1st year
Gender:
Location: /dev/null

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by TheArtist » Sun Apr 15, 2018 1:36 pm

Καλησπέρα! Ψάχνω και εγώ ομάδα για εργασία σύνθεσης!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
What are you searching for? There is nothing here!
User avatar
okostas17
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Wed Jun 04, 2014 11:25 am
Academic status: N>4

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by okostas17 » Fri Apr 20, 2018 10:52 am

Άν υπάρχει κάποιος που ψάχνει ακόμα για ομάδα στην εργασία σύνθεσης ας μου στείλει
Μάριος Θεόφιλος
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Sat Feb 07, 2015 4:22 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Μάριος Θεόφιλος » Mon Sep 24, 2018 3:21 pm

Θέματα Σεπτεμβρίου 2018

1. Δινόταν απόσπασμα Telos με 2 οντότητες και ένας περιορισμός ακεραιότητας. α)Γιατί χαρακτηρίζεται δυναμικός ο περιορισμός ακεραιότητας; β) να επεκτείνουμε το telos για να κάνουμε τον π.α. στατικό.

2. RDF να το κάνουμε σχήμα και Telos.

3. Σχήμα, χαρακτηρισμός γνωρισμάτων σε βασικούς, παράγωγους. και ορισμός παραγωγικού κανόνα.

4. Σχήμα uml για το Αττικό μετρό. Να δείξουμε τοπολογία και πώς λειτουργούσαν τα δρομολόγια των συρμών. (κατά την γνώμη μου έμοιαζε με την άσκηση των γράφων)
efev2014
byte level
byte level
Posts: 120
Joined: Tue Oct 07, 2014 8:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by efev2014 » Sat Mar 09, 2019 10:12 pm

Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν υπάρχουν σημειώσεις από το 2ο φροντιστήριο;
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Shocker » Tue Mar 12, 2019 12:06 pm

Δυστυχώς το venus ειναι τέρμα νεκρό. Δοκίμασε τέτοιου είδους απορίες σε μια ομαδα που υπάρχει στο fb
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by m4ver1ck » Wed Mar 13, 2019 10:58 pm

το οποίο είναι?
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Shocker » Fri Mar 15, 2019 1:25 am

yagosdrakos
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Mon Apr 04, 2016 5:24 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by yagosdrakos » Sun Mar 17, 2019 10:48 pm

Είμαι όλη τη μέρα μπροστά απ την οθόνη του pc και προσπαθώ να κάνω την εργασία και ταυτόχρονα να συνειδητοποιήσω ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης αυτού του μαθήματος και αυτού του καθηγητή στο πανεπιστήμιο. Με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο και το επιστημονικό έργο του κύριου Κωνσταντόπουλου, θα ήθελα να ρωτήσω σε πόσους απο εσάς φάνηκε χρήσιμο στην ακαδημαϊκή ή επαγγελματική σας καριέρα κάποιο μάθημα εκ των ΑΣΠΣ και Εννοιολογική Μοντελοποίηση. Κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα με διαφορετικές ορολογίες. Την μία διαγράμματα κλάσεων, την άλλη διαγράμματα τάξεων. Μισά ελληνικά, μισά αγγλικά. Μας αναγκάζει να εγκαταστήσουμε πλατφόρμες που δεν χρησιμοποιούνται πουθενά στο κλάδο της πληροφορικής και τρέχουν μόνο σε vms με windows 7.

Πραγματικά τι άλλο θέλει να μας πεί που δεν μάθαμε ήδη απ το ΑΣΠΣ ή την Τεχνολογία λογισμικού ή τον σχεδιασμό βάσεων δεδομένων?

Πώς γίνεται να έχει master και phd απο Carnegie-Mellon και ΜΙΤ και να διδάσκει αυτές τις σάχλες?

Συγγνώμη για το hate αλλά νομίζω δεν είμαι μόνος.

Το γράφω εδώ ακόμα κ αν δεν το δεί κανένας. Το fb δεν είναι μέρος για τέτοιες κουβέντες.
User avatar
MrGoumX
Venus Former Team Member
Posts: 15
Joined: Mon Oct 17, 2016 8:41 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by MrGoumX » Sun Mar 17, 2019 11:40 pm

Καλησπέρα,

Κοίτα σαν προπτυχιακός το ΑΣΠΣ είναι ένα σχετικά χρήσιμο μάθημα, πρέπει να έχεις μια ιδέα για το πως πρέπει να σχεδιάσεις ένα σύστημα. Το θέμα είναι ότι διδάσκεται υπερβολικά πιεστικά (10 εργασίες), όπως και η μοντελοποίηση το ίδιο ακριβώς πράγμα. Τώρα το γεγονός ότι μας αναγκάζει να χρησιμοποιούμε προγράμματα να κάνουμε ολόκληρες εγκαταστάσεις για μια εργασία και μετά δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουμε ποτέ ξανά, ναι είναι σπαστικό και κουραστικό. Δυστυχώς αυτή η συζήτηση είναι δίκοπο μαχαίρι. Αλλά συζήτηση να γίνεται.
yagosdrakos
bit level
bit level
Posts: 17
Joined: Mon Apr 04, 2016 5:24 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by yagosdrakos » Mon Mar 18, 2019 3:23 am

Το πώς "πρέπει να σχεδιάσεις ενα σύστημα" είναι κάπως γενικό. Η τεχνολογία λογισμικού και ο σχεδιασμός βάσεων δεδομένων είναι δύο μαθήματα που προσπαθούν να μας διδάξουν αυτό που λές. Δεν χρειαζόμαστε επιπλέον 2 μαθήματα, το ΑΣΠΣ και την εννοιολογικη που θα μας λένε φουλ θεωρητικά πώς να κάνουμε διαγράμματα σε κόλλες Α4 και απαρχαιομένες και άγνωστες πλατφόρμες. Πάω στοίχημα οτι παρακολουθώντας και τα δύο μαθήματα του κ. Κωνσταντόπουλου οπου υποτίθεται μαθαίνουμε να "σχεδιάζουμε συστήματα" κανένας φοιτητής δεν θα μπορεί να περάσει το systems design κομμάτι στο interview μιας καλής εταιρίας ή τελος πάντων να μπορεί να σχεδιάσει(?) ένα πληροφοριακό σύστημα ή μία βάση δεδομένων.

Εφόσον αυτές τις γνώσεις τις παίρνουμε (υποτίθεται) πιο πρακτικά μέσα απο άλλα μαθήματα που προανέφερα τότε το καλύτερο είναι να καταργηθούν τα μαθήματα του κυρίου απ τον οδηγό σπουδών και να αντικατασταθούν με τίποτα πιο χρήσιμο όπως γλώσσες προγραμματισμού (ml και functional programming κλπ..δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει ήδη σε κάποιο κύκλο που δεν παρακολουθώ).

Να μήν αναφέρω οτι στο μάθημα τεχνολογίας λογισμικού στο ΔΕΤ οι φοιτητές μαθαίνουν πώς να συνεισφέρουν σε κάποιο open source project ενώ εμείς κοιτάμε πάλι διαγράμματα.

Επίσης δεν πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι οτι διδάσκεται πιεστικά το μάθημα με πολλές εργασίες κλπ. Το πρόβλημα είναι το ίδιο το αντικείμενο του μαθήματος το οποίο είναι παντελώς άχρηστο, μας ξενερώνει και οι εργασίες μας αναγκάζουν να σπαταλάμε πολύτιμο χρόνο στα καλύτερα χρόνια της ζωής μας την ώρα που οι εξελίξεις στο κλάδο μας τρέχουν ταχύτατα. Τις προάλλες σπατάλησα ένα ολόκληρο απόγευμα για να ψάξω να βρώ τις οικογένειες φυτών που ανήκει η πορτοκαλία και η κερασία... Σε τμήμα πληροφορικής....το 2019....

Ολη αυτή η γκρίνια είναι γιατί πραγματικά γίνεται δουλειά στο τμήμα μας και σε πολλά μαθήματα γίνονται βελτιώσεις ακόμα κι αν παίρνουν κάποια χρόνια. Είναι κρίμα να σπαταλάμε πολύτιμο χρόνο και να υποβαθμίζουμε την εμπειρία σπουδών μας με μαθήματα όπως αυτά του κυριου Κωνσταντόπουλου.
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Shocker » Tue Mar 19, 2019 6:50 pm

Yago είμαι πολύ μεγάλο έτος στη σχολή, δεν λέω, υπήρχαν πολλοί λόγοι που δεν έχω αποφοιτήσει ακόμη, αλλά ένας απο τους πιο σημαντικούς είναι το ότι κόπηκα δύο φορές ενώ είχα προσπαθήσει πάρα πολυ πρώτα στο ΑΣΠΣ, και μετα απο χρόνια, αποφάσισα οτι μπορώ να ανταποκριθώ στις 'απαιτήσεις' που θα υπάρξουν απο το μυαλό μου στο μάθημα τις εννοιολογικής.Απέτυχα πάλι, όταν είδα το adox, στο καπάκι την telos και μετά άλλη μια protege νομιζω; Το παράτησα ξανά. Φέτος επειδή αν δν περάσω την εννοιολογική θα πρέπει να αλλάξω κύκλο και να περάσω καινούργια μαθήματα, είπα να το προσπαθήσω άλλη μια φορά. Ευτυχως μας έσωσε με την επιλογή να δηλώσουμε μερικές απο τις παλαιοτερες εργασίες, αλλα και πάλι , το ίδιο ζόρι μου είναι. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι σε νοιώθω άπειρα...
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Shocker » Wed Jun 12, 2019 8:48 pm

Θέματα Ιουνιου 2019
α) RDF -> σχήμα και μετά telos
β)Θέμα σχετικό με έγγραφο που αποτελειται απο ενότητες και σελίδες . Να το κανουμε σχημα και προσθήκη παραγωγικοι κανονες και χαρακτηρισμος παραγωγικων κανονων
γ)Εννοιολογικό σχημα . Δεν θυμάμαι ακριβώς
δ)Θέμα σχετικό με γράφους (gps και διαδρομη) , να το κανουμε σχήμα . Ενα με γνωρισματα και ενα με εξειδίκευση .

Ας τα επαληθευσει κάποιος. Και καλά αποτελέσματα
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Shocker on Thu Jun 13, 2019 10:37 am, edited 1 time in total.
User avatar
MrGoumX
Venus Former Team Member
Posts: 15
Joined: Mon Oct 17, 2016 8:41 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by MrGoumX » Wed Jun 12, 2019 9:40 pm

Το Δ είναι το Γ, το Δ πρέπει να είχε να κάνει με ένα σύνολο υπηρεσιών να κάνεις ένα σχήμα, το β πως μπορείς να το μετατρέψεις με γενίκευση και ταξινόμηση και το γ πως εφαρμόζεται η ιεραρχική (δεν θυμάμαι τι) στα α και β.
User avatar
Giorgos7osfp
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Mon Nov 04, 2013 5:02 pm

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Giorgos7osfp » Thu Jun 13, 2019 12:02 am

Στο θέμα Γ (αυτό με το gps) τι είδους σχήμα κάνατε; Το κλασικό με τις οντότητες (πεδία) και τις συσχετίσεις μεταξύ τους; Ή έπρεπε να κάνουμε κάτι διαφορετικό;
User avatar
Shocker
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1080
Joined: Wed Sep 19, 2007 11:59 pm
Academic status: N>4
Location: Beehives / Anabyss
Contact:

Re: Εννοιολογική Μοντελοποίηση Συστημάτων

Post by Shocker » Thu Jun 13, 2019 10:37 am

Εγώ έκανα μια επέκταση απο το γνωστό που υπάρχει με τους γράφους. Μπορεί να είναι και εντελώς λάθος , αλλά δεν ξέρω, αυτό μου ήρθε, αυτό έκανα. Δεν είχαμε κ άπειρο χρόνο
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”