Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
dimkr
bit level
bit level
Posts: 6
Joined: Sat Jan 23, 2016 3:48 pm

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by dimkr » Sat Sep 03, 2016 9:50 pm

Funk wrote:
dimkr wrote:παιδια, ο κυκλος βασεων δεδομενων ειναι σχετικα δυσκολος? γιατι ενδιαφερομαι, αλλα καποιοι μ λενε οτι εχει δυσκολα μαθηματα (πχ Τεχνητη Νοημοσυνη)
Τα υποχρεωτικά μαθήματα του κύκλου σίγουρα θέλουν παρακολούθηση και αρκετό διάβασμα.

Προσωπική άποψη:
Ο κ. Ανδρουτσόπουλος (σε περίπτωση που δεν έχει τύχει να είχες μάθημά του) είναι πολύ ανοιχτός σε απορίες και στην Τ.Ν. γίνονται ωραίες διαλέξεις, όπως επίσης και στο Σχεδιασμό Β.Δ.
Τα Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών είναι κάπως "μπερδεμένο" μάθημα, χρειάζεται αρκετό ψάξιμο για να καταλάβεις τα πάντα.

χμμ, οχι δεν εχω κανει μαθημα παλι μαζι του, αλλα για να το λες ετσι θα ναι;ρ οποτε με βλεπω να γερνω προς τα εκει τελικα;ρ
ευχαριστω πολυ! :smt023
User avatar
chriskal
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Sun Aug 31, 2014 10:44 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by chriskal » Wed Sep 07, 2016 12:50 pm

παιδια μπαινω 3ο ετος και λέω να επιλέξω τον κύκλο "Πληροφοριακά Συστήματα και Ασφάλεια" και "Οικονομικά Πληροφορικής".Θα μπορουσατε να δωσετε καποιες πληροφοριες σχετικα με τα μαθηματα, την δυσκολια και γενικα αν θα ειναι χρησιμο να επιλεξω αυτους τους κυκλους?
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by feronimus » Tue Sep 27, 2016 4:42 pm

Καλησπέρες σε όλους και όλες.

Έχω διαλέξει κύκλους I και IV.

Αυτό που ψάχνω είναι 1 σχετικά εύκολο μάθημα για τον IV κύκλο και 1 επιλογής ότι νάνε για να κλείσω 10αδα.
Όταν λέω εύκολο εννοώ χωρίς πολλά μαθηματικά ή πολλές εργασίες (αν γίνεται να μην έχει και καθόλου καλύτερα )

Έχω πάρει μόνο τα Υποχρεωτικά και την θεωρεία παιγνίων. Από τον I κύκλο είμαι καλυμμένος.

PS. Αν γίνεται το μάθημα να είναι και χειμερινού εξαμήνου καλύτερα\

Ευχαριστώ
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Funk » Tue Sep 27, 2016 8:02 pm

feronimus wrote: Αυτό που ψάχνω είναι 1 σχετικά εύκολο μάθημα για τον IV κύκλο και 1 επιλογής ότι νάνε για να κλείσω 10αδα.
Όταν λέω εύκολο εννοώ χωρίς πολλά μαθηματικά ή πολλές εργασίες (αν γίνεται να μην έχει και καθόλου καλύτερα )

PS. Αν γίνεται το μάθημα να είναι και χειμερινού εξαμήνου καλύτερα\
Επιλογής 4ου: Ασφάλεια Π.Σ., Τεχνολογία Πολυμέσων, Τεχνολογίες κ Προγραμ. Εφ. στον Ιστό - όλα έχουν τις εργασίες τους αλλά είναι εύκολα μαθήματα από άποψη θεωρίας.
Απ'ότι κατάλαβα ψάχνεις και για ελεύθερης επιλογής; Ποια έχεις πάρει ήδη;
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by feronimus » Tue Sep 27, 2016 10:01 pm

Funk wrote: Επιλογής 4ου: Ασφάλεια Π.Σ., Τεχνολογία Πολυμέσων, Τεχνολογίες κ Προγραμ. Εφ. στον Ιστό - όλα έχουν τις εργασίες τους αλλά είναι εύκολα μαθήματα από άποψη θεωρίας.
Απ'ότι κατάλαβα ψάχνεις και για ελεύθερης επιλογής; Ποια έχεις πάρει ήδη;

Ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ.

Έχω πάρει τα Υποχρεωτικά από 1 και 4. Την Θεωρεία παιγνίων και θα πάρω φέτος το "Γραφικά Υπολογιστών" που μου φάνηκε ενδιαφέρον, ένα από αυτά που είπες λογικά (θα τα κοιτάξω) για να ολοκληρώσω τα 3 και 3 και θέλω ένα ακόμα για να κλείσω με τους κύκλους.

Edit. Θα μπορούσα ίσως να πάρω μόνο ένα κοινό και 2 "εύκολα" αλλά τα κοινά δεν ξέρω. Με φοβίζουν λίγο :shock:

Νομίζω θα παίζουν πολλά μαθηματικά! Και θα πάρω Ίδη Μαθηματικά 1 και Υπολογιστικά. Ας μην το τερματίσω.
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by pgetsos » Wed Sep 28, 2016 1:26 am

Προγραμματισμο στον ιστο το προτεινω. Με πολυ λιγη ενασχοληση στις εργασιες εκτος της τελευταιας που θελει 1-2 μερες (ομαδικη) και με σχετικα λιγο διαβασμα μονο διαφανειες παιρνεις και καλο βαθμο
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
feronimus
byte level
byte level
Posts: 63
Joined: Sat Apr 10, 2010 6:17 pm
Academic status: MSc
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by feronimus » Wed Sep 28, 2016 2:43 pm

pgetsos wrote:Προγραμματισμο στον ιστο το προτεινω. Με πολυ λιγη ενασχοληση στις εργασιες εκτος της τελευταιας που θελει 1-2 μερες (ομαδικη) και με σχετικα λιγο διαβασμα μονο διαφανειες παιρνεις και καλο βαθμο

Thnx! Θα το κοιτάξω!
User avatar
Lavlarous
byte level
byte level
Posts: 64
Joined: Fri Nov 20, 2015 3:12 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Lavlarous » Thu Sep 29, 2016 8:20 am

Παιδια για κυκλους δικτυων κι οικονομικων που εχω, λεω να διαλεξω τα εξης τεσσερα επιλογης: Επικοινωνια ανθρωπου - υπολογιστη, Ασφαλεια δικτυων και Χρονολογικες σειρες, μαθηματικο προγραμματισμο αντιστοιχα. Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; Απο αποψη ισως ευκολιας, ενδιαφεροντος στο μαθημα, βαθμο στο τελος απο καθηγητη, support κτλ;
:smt024
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Mon Oct 10, 2016 6:19 pm

Παιδια εχω μπερδευτει πολυ, στον (προφανως πιο προσφατο) οδηγο σπουδων διαφερει το 3ο υποχρεωτικο μαθημα του 3ου κυκλου με το προγραμμα σπουδων του aueb, στο ενα εχει την εννοιολογικη μοντελοποιηση συστηματων ενω στο αλλο την αναλυση και σχεδιαση επιχειρησιακων εφαρμογων. Τι ειναι αυτο που ισχυει τελικα?

Επισης, μεχρι τωρα ηξερα οτι η ασφαλεια πληροφοριακων συστηματων ηταν επιλογης κυκλου, τωρα την εμφανιζει ως υποχρεωτικο, προσφατα εγινε τετοια αλλαγη?
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Funk » Mon Oct 10, 2016 6:38 pm

Η Ασφάλεια ΠΣ είναι υποχρεωτικό του 3ου και επιλογής στον 2ο και 4ο, δεν έχει αλλάξει αυτό νομίζω.
Το Ανάλυση και Σχεδίαση Επιχειρησιακών Εφαρμογών που το βρήκες; Η ΕΜΣ είναι σίγουρα το υποχρεωτικό. Γενικά, αν θες να είσαι 110% σίγουρος ότι ολοκληρώνεις κύκλους σπουδών με τα μαθήματα που έχεις πάρει (αν αυτό είναι που σε προβληματίζει) πήγαινε στη γραμματεία και ρώτα τον κ. Σακελλαρίου.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Thu Oct 13, 2016 4:00 pm

Lavlarous wrote:Παιδια για κυκλους δικτυων κι οικονομικων που εχω, λεω να διαλεξω τα εξης τεσσερα επιλογης: Επικοινωνια ανθρωπου - υπολογιστη, Ασφαλεια δικτυων και Χρονολογικες σειρες, μαθηματικο προγραμματισμο αντιστοιχα. Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; Απο αποψη ισως ευκολιας, ενδιαφεροντος στο μαθημα, βαθμο στο τελος απο καθηγητη, support κτλ;
Ενδιαφερομαι και γω να μαθω ποια θεωρουντα τα ευκολοτερα επιλογης απο κυκλο οικονομικων, αμα μαθεις κατι πες και απο δω μια.
User avatar
leecher
Venus Former Team Member
Posts: 139
Joined: Fri Jan 23, 2015 9:47 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by leecher » Thu Oct 13, 2016 4:39 pm

Η επιλογή των κύκλων σπουδών γίνεται στο e-grammateia;
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Alive » Thu Oct 13, 2016 5:09 pm

όχι
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Funk » Thu Oct 13, 2016 5:13 pm

leecher wrote:Η επιλογή των κύκλων σπουδών γίνεται στο e-grammateia;
Όχι, δεν το δηλώνεις κάπου παρά μόνο όταν πας για αίτηση απόκτησης πτυχίου. Απλώς περνάς τα μαθήματα που πρέπει για να ολοκληρώσεις τους κύκλους που θες.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
Lavlarous
byte level
byte level
Posts: 64
Joined: Fri Nov 20, 2015 3:12 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Lavlarous » Thu Oct 13, 2016 10:32 pm

Gnsd wrote:
Lavlarous wrote:Παιδια για κυκλους δικτυων κι οικονομικων που εχω, λεω να διαλεξω τα εξης τεσσερα επιλογης: Επικοινωνια ανθρωπου - υπολογιστη, Ασφαλεια δικτυων και Χρονολογικες σειρες, μαθηματικο προγραμματισμο αντιστοιχα. Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; Απο αποψη ισως ευκολιας, ενδιαφεροντος στο μαθημα, βαθμο στο τελος απο καθηγητη, support κτλ;
Ενδιαφερομαι και γω να μαθω ποια θεωρουντα τα ευκολοτερα επιλογης απο κυκλο οικονομικων, αμα μαθεις κατι πες και απο δω μια.

Στατιστικη στην πληροφορικη, χρονολογικες σειρες και μαθηματικος προγραμματισμος τα πιο ευκολα μετα απο αρκετο ψαξιμο.
:smt024
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by XaviannNJ » Fri Oct 14, 2016 1:52 am

konstantina480 wrote:Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω με τι ακριβως ασχολειται η θεωρητικη πληροφορικη? Ειναι σχειτικα ευκολος κυκλος? Σκεφτομουν για 9 υποχρεωτικα μαθηματα, κυκλοι Ι, ΙΙΙ, V.
Αν και άπειρα καθυστερημένα, ας απαντήσω.
Η θεωρητική πληροφορική ασχολείται γενικά με την σχεδίαση αλγορίθμων και τον υπολογισμό της πολυπλοκότητας αυτών. Ενδιαφέρων κύκλος,αλλά δεν τον λες και εύκολο.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
Gnsd
byte level
byte level
Posts: 148
Joined: Tue Jan 08, 2013 2:41 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Gnsd » Sat Oct 15, 2016 7:33 pm

Lavlarous wrote:
Gnsd wrote:
Lavlarous wrote:Παιδια για κυκλους δικτυων κι οικονομικων που εχω, λεω να διαλεξω τα εξης τεσσερα επιλογης: Επικοινωνια ανθρωπου - υπολογιστη, Ασφαλεια δικτυων και Χρονολογικες σειρες, μαθηματικο προγραμματισμο αντιστοιχα. Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο; Απο αποψη ισως ευκολιας, ενδιαφεροντος στο μαθημα, βαθμο στο τελος απο καθηγητη, support κτλ;
Ενδιαφερομαι και γω να μαθω ποια θεωρουντα τα ευκολοτερα επιλογης απο κυκλο οικονομικων, αμα μαθεις κατι πες και απο δω μια.

Στατιστικη στην πληροφορικη, χρονολογικες σειρες και μαθηματικος προγραμματισμος τα πιο ευκολα μετα απο αρκετο ψαξιμο.
Οι χρονολογικες σειρες ομως δεν γινεται απ την Δημελη που θεωρειται οτι παιρναει δυσκολα? Στατιστικη στην πληροφορικη ειναι το μονο που χω αποφασισει παρεπιπτοντως.
User avatar
Lavlarous
byte level
byte level
Posts: 64
Joined: Fri Nov 20, 2015 3:12 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Lavlarous » Sun Oct 16, 2016 1:05 am

Gnsd wrote:
Lavlarous wrote:
Gnsd wrote: Ενδιαφερομαι και γω να μαθω ποια θεωρουντα τα ευκολοτερα επιλογης απο κυκλο οικονομικων, αμα μαθεις κατι πες και απο δω μια.

Στατιστικη στην πληροφορικη, χρονολογικες σειρες και μαθηματικος προγραμματισμος τα πιο ευκολα μετα απο αρκετο ψαξιμο.
Οι χρονολογικες σειρες ομως δεν γινεται απ την Δημελη που θεωρειται οτι παιρναει δυσκολα? Στατιστικη στην πληροφορικη ειναι το μονο που χω αποφασισει παρεπιπτοντως.
Ειναι Δημελη ναι αλλα αν βρεις τα θεματα που βαζει περιπου λυμενα στα φροντιστηρια απο το Γιαχαλη δεν θελεις κατι αλλο. Τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει, απο εκει και περα δεν γνωριζω περαιτερω.
:smt024
nikos8232
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Thu Oct 02, 2014 1:13 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by nikos8232 » Sat Nov 12, 2016 2:54 am

Μολις μπηκα 3ο ετος αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να επιλεξω κυκλους λογο αλυσιδων και η επιλογη κυκλων ειναι δυο το πολυ?
giorgos11
bit level
bit level
Posts: 40
Joined: Fri Oct 03, 2008 6:01 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by giorgos11 » Mon Jan 30, 2017 12:06 pm

παιδιά καλημέρα...έχω διαλέξει τους κύκλους 3 και 5 με έτος εισαγωγής 2009...πέρασα επιλογής το διοίκηση ανθρωπίνων πόρων το 2015 αλλά κάπου διάβασα πως προσμετράται μόνο αν το έχεις περάσει το 2013-14..γνωρίζετε κάτι γι αυτό?
garry
byte level
byte level
Posts: 89
Joined: Sat Sep 21, 2013 7:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by garry » Mon Jan 30, 2017 12:46 pm

giorgos11 wrote:παιδιά καλημέρα...έχω διαλέξει τους κύκλους 3 και 5 με έτος εισαγωγής 2009...πέρασα επιλογής το διοίκηση ανθρωπίνων πόρων το 2015 αλλά κάπου διάβασα πως προσμετράται μόνο αν το έχεις περάσει το 2013-14..γνωρίζετε κάτι γι αυτό?
Καλημέρα, κοίτα επειδή με αυτό το μάθημα όπως και με τα Ασφαλιστικά Μαθηματικά υπήρχε θέμα γιατί άλλαξε ο κύκλος σπουδών, θα πρότεινα να κάνεις μια ερώτηση στην γραμματεία για να είσαι απόλυτα σίγουρος. Κι αν δεν μπορείς να πας, πάρε ένα τηλέφωνο για να ενημερωθείς. :smt023
User avatar
Sawyer
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue Sep 01, 2015 7:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός επιλογής κύκλων σπουδών

Post by Sawyer » Fri Feb 17, 2017 1:00 am

Καλησπερα σας,
Εχω διαλεξεις τους κυκλους των βασεων και των οικονομικων. Τι γνωμη εχετε για την Θεωρια Παιγνιων; Και αναμεσα σε αυτο και σε αυτα :
-Tεχνολογια Πολυμεσων
-Τεχνολογιες και Προγραμματισμος Εφαρμογων στον Ιστο
-Μαθηματικος Προγραμματισμος
Ποιο/α θεωρειτε ειναι το πιο βατο(ή τα πιο βατα); Ή αν εχετε καποιο αλλο επιλογης σε αυτους τους κυκλους ιδιας δυσκολιας .
Θα παω και στα πρωτα μαθηματα να παρω κλιμα απλως ηθελα να ακουσω και την γνωμη ατομων που κατι ξερουν για αυτα.
Ευχαριστω
Post Reply

Return to “Μαθήματα Κύκλων και Κατευθύνσεων”