Αγγλικά IV

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Αγγλικά IV

Post by tassos » Tue Mar 06, 2012 5:07 pm

Σε αυτό το εξάμηνο μπορούμε να πάρουμε και αγγλικά 4 που είναι υποχρεωτικό για το πτυχίο. Έψαξα λίγο στις παλαιότερες συζητήσεις και το μόνο ουσιαστικό που βρήκα είναι αυτό το site http://www.aueb.gr/lessons/english/eng4 ... labus.html.

Μόνο αυτό υπάρχει; Πρέπει λέει να δίνουμε εργασίες για τις οποίες υπάρχει και deadline πώς τα μαθαίνει κανείς αυτά; Πληροφορίες για τις εργασίες από πού μπορούμε να βρίσκουμε; Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πηγαίνει στις διαλέξεις; Πότε είναι αυτές;

Ευχαριστώ
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Αγγλικά IV

Post by MpoMp » Tue Mar 06, 2012 5:09 pm

Καταρχάς νομίζω και σε μικρότερο εξάμηνο μπορείς να πάρεις όποιο μάθημα μεγαλύτερου έτους θες. Ας επιβεβαιώσει κάποιος όμως.
Το πρόγραμμα των διαλέξεων υπάρχει στο γενικό πρόγραμμα της σχολής... Δες τμήμα πληροφορικής, 4ο εξάμηνο...

Πάντως και εγώ το έχω απορία, πώς γίνεται ένα μάθημα να μην έχει κανένα μέσο επικοινωνίας με τους φοιτητές. Ειδικά όταν είναι υποχρεωτικό.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tassos » Tue Mar 06, 2012 5:17 pm

MpoMp wrote:Καταρχάς νομίζω και σε μικρότερο εξάμηνο μπορείς να πάρεις όποιο μάθημα μεγαλύτερου έτους θες. Ας επιβεβαιώσει κάποιος όμως.
Το πρόγραμμα των διαλέξεων υπάρχει στο γενικό πρόγραμμα της σχολής... Δες τμήμα πληροφορικής, 4ο εξάμηνο...

Πάντως και εγώ το έχω απορία, πώς γίνεται ένα μάθημα να μην έχει κανένα μέσο επικοινωνίας με τους φοιτητές. Ειδικά όταν είναι υποχρεωτικό.
Ευχαριστώ.

Άρα δηλαδή μόνο αν πηγαίνει στις διαλέξεις κάποιος μπορεί να ασχοληθεί με αυτό το μάθημα. Εγώ ας πούμε που δουλεύω (δεν πάω σε καμία διάλεξη κανενός μαθήματος) δε δικαιούμαι να πάρω αυτό το μάθημα.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by chriskin » Tue Mar 06, 2012 6:22 pm

Επειδή δουλεύεις δεν έχεις ούτε γνωστούς να σε ενημερώσουν ;
Ουτε εδω μεσα δεν μπορεις να βρεις καποιον να σου λεει;

μην βάζουμε τη δουλειά πάντα για δικαιολογία -.-

για καλο η για κακό το ΟΠΑ δεν είναι ανοιχτό πανεπιστήμιο. Άμα αποφασίσει κάποιος να μην έρχεται ποτέ για οποιοδήποτε λόγο παίρνει το ρίσκο ο ίδιος - κάτι που έχω κάνει αρκετές φορές λόγω δουλειάς η τεμπελιας, χωρίς να παραπονιεμαι όμως


Νομίζω το 4 μπορείς να το αποφύγεις με proficiency , απλα κάτσε οπότε έχεις χρόνο και διάβασε για εκείνο . Μέχρι να πάρεις πτυχίο θα το έχεις πάρε αυτο οπότε θα είσαι οκ μετα
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tassos » Tue Mar 06, 2012 7:32 pm

chriskin wrote:Επειδή δουλεύεις δεν έχεις ούτε γνωστούς να σε ενημερώσουν ;
Ουτε εδω μεσα δεν μπορεις να βρεις καποιον να σου λεει;

μην βάζουμε τη δουλειά πάντα για δικαιολογία -.-

για καλο η για κακό το ΟΠΑ δεν είναι ανοιχτό πανεπιστήμιο. Άμα αποφασίσει κάποιος να μην έρχεται ποτέ για οποιοδήποτε λόγο παίρνει το ρίσκο ο ίδιος - κάτι που έχω κάνει αρκετές φορές λόγω δουλειάς η τεμπελιας, χωρίς να παραπονιεμαι όμως


Νομίζω το 4 μπορείς να το αποφύγεις με proficiency , απλα κάτσε οπότε έχεις χρόνο και διάβασε για εκείνο . Μέχρι να πάρεις πτυχίο θα το έχεις πάρε αυτο οπότε θα είσαι οκ μετα
Το ΟΠΑ είναι μια σχολή η οποία υποστηρίζει την εξ' αποστάσεως Φοίτηση γι’ αυτό ακριβώς δεν έχει υποχρεωτικές παρουσίες.
Με πλήρη απασχόληση παράλληλα παρακολουθώ τη σχολή χωρίς να παραπονούμε (όπως πιστεύεις ότι κάνω) και ξοδεύω την κανονική άδεια μου στις εξεταστικές και στις προόδους κυρίως χωρίς να παραπονούμε.
Πραγματικά το eclass και το venus είναι υπέρ-πολύτιμα για μένα και για όλους πιστεύω.
Δεν γνωρίζω κανένα φοιτητή γιατί δεν πάω στη σχολή (και γιατί είμαι και 35 χρονών – παίζει και αυτό το ρόλο του) και όποτε πάω φεύγω βιαστικά λόγω χρόνου (βλέπεις είμαι και παντρεμένος – μάλλον παίζει και αυτό το ρόλο του :) ).
Τέλος πάντων είμαι το τελευταίο άτομο που θα έψαχνε για δικαιολογίες.
Μάλλον θα το αφήσω για το τέλος και βλέπω..

Ευχαριστώ.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Αγγλικά IV

Post by MpoMp » Tue Mar 06, 2012 11:08 pm

chriskin wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Επειδή δουλεύεις δεν έχεις ούτε γνωστούς να σε ενημερώσουν ; Ουτε εδω μεσα δεν μπορεις να βρεις καποιον να σου λεει; μην βάζουμε τη δουλειά πάντα για δικαιολογία -.- για καλο η για κακό το ΟΠΑ δεν είναι ανοιχτό πανεπιστήμιο. Άμα αποφασίσει κάποιος να μην έρχεται ποτέ για οποιοδήποτε λόγο παίρνει το ρίσκο ο ίδιος - κάτι που έχω κάνει αρκετές φορές λόγω δουλειάς η τεμπελιας, χωρίς να παραπονιεμαι όμως Νομίζω το 4 μπορείς να το αποφύγεις με proficiency , απλα κάτσε οπότε έχεις χρόνο και διάβασε για εκείνο . Μέχρι να πάρεις πτυχίο θα το έχεις πάρε αυτο οπότε θα είσαι οκ μετα
Αν κατάλαβα καλά τι γράφεις στις τελευταίες προτάσεις σου, προτείνεις να πάρει proficiency αντί να δώσει Αγγλικά 4?

Επίσης, και εγώ που δε δουλεύω και παρακολουθώ τη σχολή τακτικά, θεωρώ αναγκαίο να υπάρχει ένα μέσο ενημέρωσης των φοιτητών. Έστω για τυχόν ακυρώσεις, αλλαγές των μαθημάτων, ανάρτηση τυχόντος υλικού.
Άρα πόσο μάλλον κάποιος με πολύ περισσότερες υποχρεώσεις έχει ανάγκη μια τέτοια υποστήριξη από τη σχολή του.
Το ότι δεν υπάρχει αυτή η υποστήριξη για το μάθημα, εμένα μου λέει ότι το έχουν "για πέταμα" στη σχολή. Και δε καταλαβαίνω αφού το έχουν έτσι, γιατί είναι υποχρεωτικό για πτυχίο. Αποδεικνύεις ότι ξέρεις Αγγλικά? Όχι.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by chriskin » Tue Mar 06, 2012 11:46 pm

ναι, η ευκολοτερη και καλυτερη (σε θεμα γνωσεων) κινηση ειναι να παει κανεις για proficiency αντι να δωσει το μαθημα. διαβαζεις οποτε θελεις και με την ανεση σου και στο τελος , λιγο πριν παρεις πτυχιο, πας και δινεις ενα μεταφρασμενο - νομιζω - αντιγραφο και εισαι ετοιμος.
εκτος, παντα, αμα εχω καταλαβει κατι τελειως λαθος με το θεμα των αγγλικων - που δεν το νομιζω.

για το κατα ποσο ειναι αναγκαιο να υπαρχει ενημερωση των φοιτητων δεν εχω καποια διαφωνια, ετσι κι αλλιως εγω το δραματικο "Εγώ ας πούμε που δουλεύω (δεν πάω σε καμία διάλεξη κανενός μαθήματος) δε δικαιούμαι να πάρω αυτό το μάθημα." σχολιασα.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Αγγλικά IV

Post by MpoMp » Wed Mar 07, 2012 12:13 am

Σε θέμα γνώσεων προφανώς, αλλά το proficiency θα σου κοστίσει 1000-2000 ευρώ για τα μαθήματα και το πτυχίο και πολλές ώρες διαβάσματος/μαθημάτων. Η απαλλαγή όντως ισχύει.

ΟΚ, πάντως και εγώ που έχω proficiency και ξέρω καλά Αγγλικά γιατί τα χρησιμοποιώ (το λέω γιατί πολλοί/πολλές έχουν πτυχία και δεν έχουν ιδέα) προτιμώ να δώσω το μάθημα παρά να τρέχω να βγάλω αντίγραφο.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
tassos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Mon Dec 27, 2010 4:40 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tassos » Wed Mar 07, 2012 2:45 pm

chriskin wrote: ετσι κι αλλιως εγω το δραματικο "Εγώ ας πούμε που δουλεύω (δεν πάω σε καμία διάλεξη κανενός μαθήματος) δε δικαιούμαι να πάρω αυτό το μάθημα." σχολιασα.
Δηλαδή μπήκες να γράψεις κάτι μόνο για να απαξιώσεις κάποιον. Μπήκες απλά για να κάνεις παρατήρηση και να το παίξεις αυστηρός (εσύ που παραδέχεσαι ότι δεν πας στη σχολή από τεμπελιά), σε κάποιον που δεν ξέρεις.
Αντί να προσφέρεις κάτι από την εμπειρία σου στη σχολή μπήκες για να σχολιάσεις τη δραματική φράση μου.
Είναι καλό να μην ήμαστε αυστηροί με τους ανθρώπους ειδικά με αυτούς που δεν ξέρουμε.
Όποτε ήμουν αυστηρός με κάποιον το μετάνιωσα.
Είναι ανώριμο να είσαι αυστηρός με κάποιον που δεν ξέρεις. Ο άλλος μπορεί ας πούμε να έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας. Μπορεί να έχει πρόβλημα επικοινωνίας. Μπορεί να είναι ανάπηρος κι έτσι να μην έχει την ευκολία να επικοινωνεί με άλλους φοιτητές.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by chriskin » Wed Mar 07, 2012 11:00 pm

Αν αυτο καταλαβες ξαναδιαβασε τι γραφω.
το οτι καποιος ειναι μεγαλυτερος δεν σημαινει οτι εχει αναγκαστικα δικιο οποτε προσπαθησε να μην εχεις τη συμπεριφορα του "εισαι ανωριμος" χωρις να ξερεις κατι για τον αλλο - αυτο που κανεις δεν ταιριαζιε και τοσο με το "Είναι καλό να μην ήμαστε αυστηροί με τους ανθρώπους ειδικά με αυτούς που δεν ξέρουμε." :)

επισης :
*ειπα οτι δεν ερχομουν συχνα στη σχολη λογω τεμπελιας Η ΔΟΥΛΕΙΑΣ. yep, δεν εισαι ο μοναδικος που δουλευει.
*εδωσα την ιδεα που πιστευω πως ειναι η καλυτερη για την περιπτωση σου - να πας για proficiency καποιο καλοκαιρι που δεν θα εχεις παραπανω διαβασμα η να διαβαζεις σιγα σιγα τα σαββατοκυριακα (αμα δεν προλαβαινεις για ενταντικα λογω δουλειας) και να πας σε κανα δυο χρονια να το παρεις.
deflep
byte level
byte level
Posts: 50
Joined: Thu Apr 15, 2010 4:17 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by deflep » Sat Mar 10, 2012 3:46 am

Αν μπορει καποιος που παρακολουθει να μας πει, μερικες πληροφοριες για το μαθημα. Οι εβδομαδιαιες ασκησεις που δινει εχουν ξεκινησει?
εχουν γινει και οι 4 διαλεξεις μεχρι στιγμης? πως γινεται το μαθημα? πινακας-σημειωσεις κλπ? γιατι αποτι καταλαβα διαφανειες δεν υπαρχουν...
μαρια
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 221
Joined: Fri Nov 30, 2007 1:40 am

Re: Αγγλικά IV

Post by μαρια » Sun Mar 18, 2012 2:08 pm

μπορει κάποιος να αναρτήσει ώρες μέρες κτλ...???
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Αγγλικά IV

Post by MpoMp » Sun Mar 18, 2012 3:24 pm

Υπάρχουν στο πρόγραμμα, στο 4ο εξάμηνο του τμήματος πληροφορικής. :roll:
http://www.aueb.gr/pages/news/attachments/1286_0.pdf
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
evridiki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 218
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:45 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by evridiki » Mon Mar 26, 2012 9:15 pm

Αν έχεις proficiency τα πέρνας κατευθείαν τα αγγλικά σωστά;Τωρά ξέρει κανείς που μεταφράζουμε το πτυχίο αυτό και τι χρειάζεται ακριβώς να κάνω ;
Ευχαριστώ!
User avatar
MoonShadow
Venus Former Team Member
Posts: 867
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by MoonShadow » Mon Mar 26, 2012 9:21 pm

evridiki wrote:Αν έχεις proficiency τα πέρνας κατευθείαν τα αγγλικά σωστά;Τωρά ξέρει κανείς που μεταφράζουμε το πτυχίο αυτό και τι χρειάζεται ακριβώς να κάνω ;
Ευχαριστώ!
Αυτό νομίζω θα σε βοηθήσει σχετικά με τα διαδικαστικά
Image
tolis
byte level
byte level
Posts: 93
Joined: Tue Oct 13, 2009 7:05 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by tolis » Mon Apr 02, 2012 1:12 pm

Μήπως ξέρει κανείς ώρες γραφείου της καθηγήτριας?
jimakos_1990
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Wed Feb 03, 2010 1:04 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by jimakos_1990 » Wed Apr 04, 2012 12:32 am

tolis wrote:Μήπως ξέρει κανείς ώρες γραφείου της καθηγήτριας?
Νομίζω είναι 11-1 την Πέμπτη. Αλλά επειδή και εγώ για να ρωτήσω αυτό μπήκα, ας το επιβεβαιώσει κάποιος.
chr_21
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 155
Joined: Thu Jan 13, 2011 4:04 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by chr_21 » Wed Apr 04, 2012 1:24 am

jimakos_1990 wrote:
tolis wrote:Μήπως ξέρει κανείς ώρες γραφείου της καθηγήτριας?
Νομίζω είναι 11-1 την Πέμπτη. Αλλά επειδή και εγώ για να ρωτήσω αυτό μπήκα, ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Σύμφωνα με το παρακάτω link είναι Πέμπτη 11-1.

http://www.aueb.gr/lessons/english/timetable.html
User avatar
enias
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:43 pm
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by enias » Wed Apr 04, 2012 9:17 pm

Αγγλικά αύριο θα έχει ??? ξέρει κανείς ??....ευχαριστώ !!
User avatar
Hinata16
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Fri Oct 15, 2010 2:35 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by Hinata16 » Wed May 16, 2012 9:19 pm

Καλησπερα ,

Ρε παιδια ας βοηθησει καποιος να μου πει τι θελει να διαβασουμε για τις εξετασεις και οτι αλλο θελει αυτη για το διαγωνισμα να ξεμπερδευουμε και με αυτο το μαθημα..ουφ..

Ευχαριστω!
Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα..
User avatar
sta8hs
bit level
bit level
Posts: 41
Joined: Thu Apr 14, 2011 7:50 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by sta8hs » Wed May 30, 2012 2:35 pm

Ξερει κανεις τι πρεπει να διαβασουμε ; Υπαρχουν τιποτα σημειωσεις η θα διαβασουμε απο το βιβλιο; Και τι πεφτει σηνθως;
eliza
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 191
Joined: Wed Mar 18, 2009 10:42 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγγλικά IV

Post by eliza » Wed May 30, 2012 3:06 pm

sta8hs wrote:Ξερει κανεις τι πρεπει να διαβασουμε ; Υπαρχουν τιποτα σημειωσεις η θα διαβασουμε απο το βιβλιο; Και τι πεφτει σηνθως;
Στο μάθημα τις προηγούμενης Πέμπτης μας έδωσε να δούμε και γράψαμε και το δεύτερο μέρος απο τα θέματα του σεπτεμβρίου, νομίζω οτι αν δεν παρακολουθείς δυσκολά καταλαβαίνεις τι ζητάει,το πρ΄ωτο μέρος δεν το γράφουν όσοι έχουν κάνει την εργασία που θέλει και το δεύτερο είναι να γράψουμε ένα αθρο, οτι και η εργασία δηλαδή.
Post Reply

Return to “Μαθήματα ελεύθερης επιλογής”