Πρακτική Άσκηση

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής. Για συζητήσεις παλαιοτέρων ετών κοιτάξτε στην κατηγορία "Παλιές Συζητήσεις "
xristpap89
bit level
bit level
Posts: 21
Joined: Wed Apr 25, 2012 6:04 pm
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by xristpap89 » Fri Feb 27, 2015 1:40 pm

Έχει κάνει κανείς πρακτική στον Δημόκριτο να πει μια άποψη?
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Jami » Fri Feb 27, 2015 2:15 pm

Εγω εκανα πρακτικη στο Δημοκριτο αλλα οχι μεσω σχολης. Eχω τις καλυτερες εντυπωσεις, βεβαια ρολο παιζει και σε ποιο lab θα πας (εγω ημουν στο SKEL, Software and Knowledge Engineering Lab). Εμενα οι supervisors μου ηταν πολυ βοηθητικοι στα tasks που μου ειχαν αναθεσει και μου εμαθαν ουσιαστικα πραγματα!
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by stoupeace » Fri Feb 27, 2015 3:48 pm

Και για να μην απογοητευθείτε όπως εγώ, άλλα είναι τα labs στο Δημόκριτο, που ασχολούνται με ερευνητικά σκηνικά, άλλο πράμα είναι οι εταιρείες που απλά στεγάζονται στο χώρο του δημόκριτου και μπορεί να σας θέλουνε για να γράφετε τζάβασκριπτ.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
D-E-G
byte level
byte level
Posts: 106
Joined: Sun Apr 10, 2011 7:48 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by D-E-G » Fri Feb 27, 2015 4:47 pm

D-E-G wrote:κάποιος που να είχε επιβλέποντα Μαρκάκη ή Κωτίδη,είναι συννενοήσιμοι ,βάζουν καλό βαθμό?
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Polkiller13 » Thu Apr 02, 2015 6:25 pm

Πότε περίπου βγαίνει ανακοίνωση για δήλωση πρακτικής άσκησης την καλοκαιρινή περίοδο;
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Polkiller13 » Sat May 02, 2015 7:36 pm

Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος αν σε περίπτωση που θέλει κανείς να κάνει πρακτική την καλοκαιρινή περίοδο,θα έπρεπε να κάνει δήλωση στο εαρινό εξάμηνο ή θα δοθεί η δυνατότητα να κάνει δήλωση στην γραμματεία αργότερα?
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Spongebobu » Sat May 02, 2015 10:20 pm

Βγαίνει ανακοίνωση για την καλοκαιρινή. Τσέκαρε το http://www.internship.aueb.gr/news.php ή απλά στείλε ενα mail.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by MpoMp » Sun May 03, 2015 12:28 am

Πρέπει να έχεις δηλώσει το "μάθημα" στην e-grammateia στο εξάμηνο, αν εννοείς αυτό. Και όταν βγει η ανακοίνωση στέλνεις βιογραφικό και κάνεις τα υπόλοιπα απαιτούμενα. Δες το αντίστοιχο pdf εδώ: http://internship.aueb.gr/docgroup.php?id=6
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Polkiller13 » Sun May 03, 2015 4:39 am

MpoMp wrote:Πρέπει να έχεις δηλώσει το "μάθημα" στην e-grammateia στο εξάμηνο, αν εννοείς αυτό. Και όταν βγει η ανακοίνωση στέλνεις βιογραφικό και κάνεις τα υπόλοιπα απαιτούμενα. Δες το αντίστοιχο pdf εδώ: http://internship.aueb.gr/docgroup.php?id=6
Δηλαδή εγώ πχ που δεν είμαι σίγουρος για το αν θα κάνω πρακτική στο καλοκαιρινό η στο χειμερινό,αν αποφασίσω να κάνω το καλοκαίρι θα έπρεπε να είχα δηλώσει το μάθημα στο εαρινό εξάμηνο?
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by MpoMp » Sun May 03, 2015 12:36 pm

Polkiller13 wrote: Δηλαδή εγώ πχ που δεν είμαι σίγουρος για το αν θα κάνω πρακτική στο καλοκαιρινό η στο χειμερινό,αν αποφασίσω να κάνω το καλοκαίρι θα έπρεπε να είχα δηλώσει το μάθημα στο εαρινό εξάμηνο?
Νομίζω ναι. Στείλε ένα email στην κα. Νυφλή να ρωτήσεις για σιγουριά και γράψε να μας πεις κι εμάς τι σου απάντησε. :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
enifli [at] aueb.gr
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
D-E-G
byte level
byte level
Posts: 106
Joined: Sun Apr 10, 2011 7:48 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by D-E-G » Tue May 12, 2015 6:42 pm

Καλησπέρα παιδιά..έχει κανείς καμιά ενδεικτική αναφορά προόδου να μου στείλει πμ?θα βοηθούσε αρκετά γτ έχω κολλήσει λγ στο πως ακριβώς πρέπει να τη γράψουμε !!
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Polkiller13 » Sun May 17, 2015 4:04 pm

Καλησπέρα...προσπαθώ να συμπληρώσω την αίτηση για πρακτική και αφού έχω συπληρώσει το βιογραφικό στην ηλεκτρονική πλατφόρμα,στην συνέχεια μου ζητείται να ανεβάσω το βιογραφικό σε ηλεκτρονική μορφή,αλλά όχι το αρχείο του συστήματος που είναι σε μορφή aspx.Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το αν θέλει να ανεβάσω ένα δικό μου βιογραφικό ανεξάρτητο(διαφορετικής μορφής) αυτού που φτιάχνει το σύστημα ,ή θα πρέπει να ανεβάσω το ίδιο αρχείο απλά σε άλλη μορφή(και αν ναι πως μπορώ να το μετατρέψω απο aspx σε pdf).
Ευχαριστώ.
User avatar
RideR
byte level
byte level
Posts: 136
Joined: Sat Oct 09, 2010 4:51 pm
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by RideR » Mon May 18, 2015 12:29 pm

Polkiller13 wrote:Καλησπέρα...προσπαθώ να συμπληρώσω την αίτηση για πρακτική και αφού έχω συπληρώσει το βιογραφικό στην ηλεκτρονική πλατφόρμα,στην συνέχεια μου ζητείται να ανεβάσω το βιογραφικό σε ηλεκτρονική μορφή,αλλά όχι το αρχείο του συστήματος που είναι σε μορφή aspx.Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το αν θέλει να ανεβάσω ένα δικό μου βιογραφικό ανεξάρτητο(διαφορετικής μορφής) αυτού που φτιάχνει το σύστημα ,ή θα πρέπει να ανεβάσω το ίδιο αρχείο απλά σε άλλη μορφή(και αν ναι πως μπορώ να το μετατρέψω απο aspx σε pdf).
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα,
Κατά 99% θέλει να φτιάξεις ένα βιογραφικό δικό σου με ο,τι θες εσύ μέσα το οποίο θα μοιάζει σαν ένα βιογραφικό που θα έδινες για μια θέση εργασίας ανεξαρτήτως σχολής.Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά, το σύστημα σου φτιάχνει ένα ενδεικτικό βιογραφικό με τις απολύτως απαραίτητες πληροφορίες. Από κει και πέρα εξαρτάται από το αν θες εσύ να δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες ή όχι, αν και πιστεύω ότι γενικά θα ήταν καλό να φτιάξεις ένα δικό σου.Και όπως αναφέρθηκε παραπάνω, για περισσότερες λεπτομέρειες στείλε ένα mail στην κ. Νυφλή, θα σε βοηθήσει σίγουρα.
User avatar
RideR
byte level
byte level
Posts: 136
Joined: Sat Oct 09, 2010 4:51 pm
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by RideR » Wed May 20, 2015 11:43 am

Καλημέρα,
Έχει γίνει σε κανέναν accepted/ rejected η αίτηση για την καλοκαιρινή πρακτική?
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by MpoMp » Wed May 20, 2015 12:03 pm

RideR wrote:Καλημέρα,
Έχει γίνει σε κανέναν accepted/ rejected η αίτηση για την καλοκαιρινή πρακτική?
Σ' εμένα έχει γίνει αποδεκτή, βλέπω τη λίστα με τις εταιρείες.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
RideR
byte level
byte level
Posts: 136
Joined: Sat Oct 09, 2010 4:51 pm
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by RideR » Wed May 20, 2015 12:07 pm

MpoMp wrote:Σ' εμένα έχει γίνει αποδεκτή, βλέπω τη λίστα με τις εταιρείες.
Ναι ε? ! Καλώς οκ σ ευχαριστώ!
User avatar
IRAKLIO-13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 166
Joined: Thu Mar 06, 2008 2:29 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by IRAKLIO-13 » Thu May 21, 2015 11:18 am

Γνωρίζει μήπως κανείς, πότε θα πληρωθούν αυτοί που έχουν κάνει πρακτική το χειμερινό εξάμηνο;
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Polkiller13 » Thu May 21, 2015 1:06 pm

Καλησπέρα....'εχω δηλώσει πρακτική για την καλοκαιρινή περιόδο.Βρήκα μια ενδιαφέρουσα αγγελία για πρακτική άσκηση(Στο site επιχείρησης),όμως δεν είναι διαθέσιμη στις προσφερόμενες εταιρείες/αγγελίες του site της πρακτικής.Γνωρίζει μήπως κάποιος πως μπορώ να την δηλώσω?
Ευχαριστώ
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Spongebobu » Thu May 21, 2015 3:13 pm

Polkiller13 wrote:Καλησπέρα....'εχω δηλώσει πρακτική για την καλοκαιρινή περιόδο.Βρήκα μια ενδιαφέρουσα αγγελία για πρακτική άσκηση(Στο site επιχείρησης),όμως δεν είναι διαθέσιμη στις προσφερόμενες εταιρείες/αγγελίες του site της πρακτικής.Γνωρίζει μήπως κάποιος πως μπορώ να την δηλώσω?
Ευχαριστώ
Μπορείς να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και να τους πεις να γραφτούν στο πρόγραμμα πρακτικής του ΟΠΑ. Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις το γραφείο τί μπορείς να κάνεις. Νομίζω εαν ο επιβλέπων καθηγητής εγκρίνει μπορείς να κάνεις πρακτική στην εταιρεία χωρίς να είναι στη λίστα, αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
Bασίλης
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 262
Joined: Wed Oct 05, 2011 8:51 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Bασίλης » Mon May 25, 2015 1:15 pm

Spongebobu wrote:
Polkiller13 wrote:Καλησπέρα....'εχω δηλώσει πρακτική για την καλοκαιρινή περιόδο.Βρήκα μια ενδιαφέρουσα αγγελία για πρακτική άσκηση(Στο site επιχείρησης),όμως δεν είναι διαθέσιμη στις προσφερόμενες εταιρείες/αγγελίες του site της πρακτικής.Γνωρίζει μήπως κάποιος πως μπορώ να την δηλώσω?
Ευχαριστώ
Μπορείς να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και να τους πεις να γραφτούν στο πρόγραμμα πρακτικής του ΟΠΑ. Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις το γραφείο τί μπορείς να κάνεις. Νομίζω εαν ο επιβλέπων καθηγητής εγκρίνει μπορείς να κάνεις πρακτική στην εταιρεία χωρίς να είναι στη λίστα, αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις.
Απλα ετσι θα περασει μονο το μαθημα επιλογης "Πρακτικη Ασκηση" εχοντας τη συναινεση του καθηγητη. Αν η εταιρεια ειναι στο συστημα θα πληρωθει κιολας απο την σχολη γιατι ολη η διαδικασια θα γινει απο το γραφειο πρακτικης με μια τριμερη συμβαση (φοιτητης, σχολη, εταιρεια).
Μπορει βεβαια αν η εταιρεια δινει καποιο ποσο να μην το δωσει οταν μαθει οτι θα πληρωθεις και απο την σχολη. Ρωτα στο γραφειο πρακτικης καλυτερα και θα σου λυσουν ολες τις διαδικαστικες αποριες
User avatar
Polkiller13
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 234
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:55 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Athens

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by Polkiller13 » Fri May 29, 2015 7:11 pm

Καλησπέρα.Έχω ένα θέμα σχετικά με την πρακτική μου.Συγκεκριμένα με αποδέχτηκε μία εταιρεία,όμως δεν μπορώ να κάνω check το κουτάκι <<έγκριση φοιτητή>>.Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω?
Ευχαριστώ.
User avatar
motouboubati
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 222
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:31 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πρακτική Άσκηση

Post by motouboubati » Mon Jun 08, 2015 6:02 pm

Ειναι σε κανεναν ακομα η αιτηση σε κατασταση pending; Ξερετε μεχρι ποτε εχουν διορια για να βγαλουν τα αποτελεσματα;
Post Reply

Return to “Μαθήματα ελεύθερης επιλογής”