Ανενεργά DVD-ROM

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Ανενεργά DVD-ROM

Post by proskopos » Tue Apr 28, 2009 8:31 pm

Από προχθές και χωρίς κανένα λόγο, σταμάτησε ο υπολογιστής του πατέρα μου να αναγνωρίζει dvd/cd rom...
έχει τα:
Plextor cd-r premium και HL-DT-ST dvd-rom gdr8162b. Και Windows Xp (το λεω γιατί κάπου είχα ακούσει ότι μπορεί να φταίει το λειτουργικό)

Έχει την ίδια "έκδοση" μαϊμού :-) windows που είχα και εγώ... Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ κάποτε, αλλα κατέβασα έναν driver και όλα έφτιαξαν... Για αυτά όμως δεν βρήσκω τίποτα για να κάνω... ΄
Αυτόματη αναζήτηση από το ίντερνετ έχω βάλει και κάνει και δεν βρίσκει τίποτα...

Ιδέες?
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ανενεργά DVD-ROM

Post by cypher » Tue Apr 28, 2009 8:57 pm

Δοκιμασε με δεξι κλικ στον υπολογιστη μου/διαχειρηση/διαχειρηση συσκευων να απεγκαταστησεις τον Ata ελεγκτη που τις ελεγχει και να ξαναεγκαταστησεις την νεωτερη εκδοση των chipset drivers που θα κατεβασεις απο το site. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Ανενεργά DVD-ROM

Post by proskopos » Tue Apr 28, 2009 9:14 pm

cypher wrote:Δοκιμασε με δεξι κλικ στον υπολογιστη μου/διαχειρηση/διαχειρηση συσκευων να απεγκαταστησεις τον Ata ελεγκτη που τις ελεγχει και να ξαναεγκαταστησεις την νεωτερη εκδοση των chipset drivers που θα κατεβασεις απο το site. :)
Χμμμ, φοβάμαι ότι δεν καταλαβα... Να απεγκαταστήσω δηλαδή το dvd-rom? Ποιός Ata ελεγκτης τα ελέγχει? που το βλέπω...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ανενεργά DVD-ROM

Post by cypher » Tue Apr 28, 2009 9:20 pm

Δεξι κλικ στον υπολογιστη μου/ διαχειρηση/ διαχειρηση συσκευων. Εκει θα δεις ολες σου τις συσκευες. Βρισκεις ενα "Ελεγκτης Ide/Atapi συσκευων" (η κατι τετοιο) και κανεις δεξι κλικ πανω του και απεγκατασταση συσκευης οδηγησης (δηλαδη του driver). Επειτα εγκαθιστας την νεωτερη εκδοση των chipset drivers της μητρικης σου που εχεις κατεβασει απο το site του κατασκευαστη. Αυτο πιθανοτατα θα το φτιαξει. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Hardware”