Καμμενο τροφοδοτικο?? or??

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
nik_sak
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 220
Joined: Mon Jun 30, 2008 12:38 pm
Academic status: N>4
Gender:

Καμμενο τροφοδοτικο?? or??

Post by nik_sak » Sat Aug 29, 2009 1:22 pm

καλημερα παιδες, εχω το εξης θεμα. μετα απο πενθημερες διακοπες πηγα να ανοιξω το pc. με το πο πατας το κουμπι λοιπον πεφτει η ασφαλεια( κατι που γινετια συχνα σχετικα , αφου στα ιδια 2 πολυμπριζα εχω πανω ολα τα περιφερειακα, ενισχυτες keyboards κλπ κλπ) τα εβγαλα ολα απο την πριζα για να σηκωθει η ασφαλεια και τα ξαναεβαλα, ολα λειτουργουν κανονικα , εκτοσ απο το pc, το οποιο δεν αναβει καν. πιστευω λοιπον πως εχω θεμα με το τροφοδοτικο..(ουτε η cdιερα ανοιγει, ουτε το φαν που ειναι πανω στο κουτι και αν δν κανω λαθος συνδεται απευθειας με το τροφοδοτικο κλπ) απλα ψαχνω μια επιβεβαιωση γιατι δεν θελω να μπλεξω στη διαδικασια: πηγαινε στο πλαισιο, πληρωσε τους μονο για να το ανοιξουν, περιμενε τοσες μερες κλπ.. αν ειναι οντως το τροφοδοτικο ( καποιος τροπος να το επιβεβαιωσω??) θα αγορασω ενα και θα το βαλω μονος μου να τελειωνουμε.. ευχαριστω:)
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Καμμενο τροφοδοτικο?? or??

Post by cypher » Sat Aug 29, 2009 1:27 pm

Δοκιμασε το pc και σε αλλη πριζα απο μονο του και εν αναγκη βγαλε το τροφοδοτικο, βραχυκυκλωσε στο 24pin βυσμα το πρασινο και το διπλανο μαυρο καλωδιο με ενα συρματακι και δοκιμασε να δεις αν δουλευει ετσι μονο του. Λογικα θα γυρναει ο ανεμιστηρας του. Αν δεν γυρναει τοτε δυστηχως καηκε οποτε και σου προτεινω ενα ποιοτικο/αποδοτικο enermax, corsair, seasonic η κατι παρομοιο στα watt που αντιστοιχουν στο pc σου.

Επισης μην βαζεις ποτε τοσες πολλες συσκευες σε μια πριζα με πολυπριζα. Δεν ειναι καθολου καλο και μπορει να καουν και αλλα μηχανηματα με την σειρα τους. Εν αναγκη παρε μια μπαλαντεζα και συνδεσε τα σε αλλη πριζα (σε αλλο δωματιο ετσι ωστε να βρισκεται σε ξεχωριστη γραμμη). :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Καμμενο τροφοδοτικο?? or??

Post by Zifnab » Mon Aug 31, 2009 2:46 pm

Επισης μην βαζεις ποτε τοσες πολλες συσκευες σε μια πριζα με πολυπριζα. Δεν ειναι καθολου καλο και μπορει να καουν και αλλα μηχανηματα με την σειρα τους. Εν αναγκη παρε μια μπαλαντεζα και συνδεσε τα σε αλλη πριζα (σε αλλο δωματιο ετσι ωστε να βρισκεται σε ξεχωριστη γραμμη). :)
Αφού όλες οι μπρίζες καταλήγουν σε μία ασφάλεια - τί διαφορά έχει? Για εξήγησε μου λίγο :smt024
Σίγουρα το να συνδέσεις ένα σωρο πράγματα σε μια μπρίζα δεν έχει πρόβλημα - αρκεί να μην είναι airconditions και τοστιέρες οπότε τα Ampere μπορεί να είναι μεγάλα για την γραμμή...

Το μέγιστο που έχω συνδέσει επάνω σε μία μπρίζα είναι 3 desktop (μία οθόνη) & 1 laptop ένα φωτιστικό 200W και ενισχυτής ηχοσυστήματος, που έχει κατανάλωση μέχρι 500W. Και δούλευαν όλα... Προφανώς το UPS (800VA ~ 950W) διαμαρτυρήθηκε ... όταν έπαιζε τέρμα η μουσική και ήταν ανοικτό το φωτιστικό...
Post Reply

Return to “Hardware”