Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Sun Mar 14, 2010 1:27 pm

Λοιπόν, θέλω να αγοράσω ένα Macbook σαν δεύτερο laptop. Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί στη ζωή μου με mac γενικότερα, θέλω κάποιες συμβουλές, προτάσεις, εντυπώσεις και οτιδήποτε άλλο αφορά αυτού του είδους τους υπολογιστές από κάποιον που έχει ασχοληθεί και γνωρίζει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
What to say man...what to say....
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by redlabel » Sun Mar 14, 2010 2:46 pm

Αισθητικά, το θεωρώ εξαιρετικό προϊόν. Το ίδιο και από πλευράς φιλικότητας και λειτουργικότητας της γραφικής διεπαφής :smt024

Δ. Γκρ.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Sun Mar 14, 2010 5:45 pm

Το ¨άσχημο¨ της υπόθεσης είναι η τιμή του mac. Δηλαδή, η φθηνότερη που βρήκα για macbook ήταν λίγο πιο κάτω από 1000 ευρώ. Το ξέρω ότι τα αξίζει, αλλά ένα αντίστοιχο netbook έχει περίπου 350 ευρώ...
What to say man...what to say....
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by sandra » Sun Mar 14, 2010 6:05 pm

Και τοτε γιατί να πάρεις Mac? Απλά για τη μουρη? Θα σου δώσει τίποτα παραπάνω?
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by The Punisher » Sun Mar 14, 2010 6:06 pm

άλλο netbook άλλο macbook
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by f@bio » Sun Mar 14, 2010 6:09 pm

Συμβουλή!

Μην αγοράσεις :-p
Image
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Sun Mar 14, 2010 9:08 pm

Το mac δεν είναι θέμα μούρης!
Είναι το ότι είναι πολύ καλύτερο από θέμα λειτουργικότητας από τα pc. Απ' ότι έχω ακούσει βεβαίως...

@f@bio: γιατί παρακαλώ? :smt016 :smt016
Last edited by crash_override on Mon Mar 15, 2010 8:48 am, edited 1 time in total.
What to say man...what to say....
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by redlabel » Sun Mar 14, 2010 9:13 pm

Ο Υ.Δ. μου Νίκος Βιρβίλης (nvir [at] aueb [dot] gr) χρησιμοποιεί mac, για επαγγελματικούς και ερευνητικούς λόγους, εδώ και αρκετά χρόνια. ΓΙα την ακρίβεια, το έχει ..."φάει με το κουτάλι"! Μπορείς να τον ρωτήσεις, εκ μέρους μου, και θα ακούσεις μια έγκυρη άποψη. :smt023

Δ. Γκρ.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Mon Mar 15, 2010 4:04 pm

Ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή.

Ενημερώθηκα από τον συνεπή κ. Βιρβίλη!
Γρήγορη απάντηση.
What to say man...what to say....
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by stoupeace » Mon Mar 15, 2010 5:02 pm

crash_override wrote:Ευχαριστώ πολύ για την παραπομπή.

Ενημερώθηκα από τον συνεπή κ. Βιρβίλη!
Γρήγορη απάντηση.
Δεν ενημερώνεις κι εδώ?
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Mon Mar 15, 2010 5:26 pm

Γενικότερα είναι ένα μηχάνημα που βολεύει ιδιαίτερα. Δύσκολα θα βρεις κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις με mac. Υπάρχει software σχεδόν για τα πάντα. Εκεί που ίσως έχεις πρόβλημα είναι αν θες να τρέξεις κάποιασυγκεκριμένη εφαρμογή που δεν υπάρχει mac version. Τότε έχεις 2εναλλακτικές. Η πρώτη είναι να στήσεις ένα Virtual Machine στο mac σου που θα τρέχει windows (αυτό έχω κάνει εγώ).H δεύτερη, να περάσεις natively windows στο mac (και όταν κάνει boot θα σε ρωτάει αν θες να bootareis mac os ή windows).
"once you go mac you never go back"
What to say man...what to say....
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by f@bio » Mon Mar 15, 2010 9:16 pm

Ξέρεις πόσα πρέπει να πληρώσεις αν ας πούμε σου χυθεί ο καφές πάνω? (Υπαρκτός κίνδυνος, αληθινή ιστορία)
Image
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Mon Mar 15, 2010 9:47 pm

Δεν πίνω καφέ!! :smt005 :smt005
What to say man...what to say....
User avatar
f@bio
byte level
byte level
Posts: 146
Joined: Sat Jun 03, 2006 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: Στου διαόλου την μάνα!!!

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by f@bio » Mon Mar 15, 2010 10:01 pm

Τσάι?Coca Cola?Fanta?Στην τελική νερό θα πίνεις!

Το συμπέρασμα είναι οτι εκτός από ανούσια ακριβό service μπορεις να πάρεις με τα ίδια λεφτά ένα πολύ καλύτερο μηχάνημα όπου θα του περάσεις Linux και θα πετάει!
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by chriskin » Mon Mar 15, 2010 10:15 pm

crash_override wrote:
Γενικότερα είναι ένα μηχάνημα που βολεύει ιδιαίτερα. Δύσκολα θα βρεις κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις με mac. Υπάρχει software σχεδόν για τα πάντα. Εκεί που ίσως έχεις πρόβλημα είναι αν θες να τρέξεις κάποιασυγκεκριμένη εφαρμογή που δεν υπάρχει mac version. Τότε έχεις 2εναλλακτικές. Η πρώτη είναι να στήσεις ένα Virtual Machine στο mac σου που θα τρέχει windows (αυτό έχω κάνει εγώ).H δεύτερη, να περάσεις natively windows στο mac (και όταν κάνει boot θα σε ρωτάει αν θες να bootareis mac os ή windows).
"once you go mac you never go back"

το "τα κανω οπως θελω εγω εμφανισιακα και οχι οπως θελει η apple" το εχει ακουσει κανεις;
συγγνωμη αλλα ειναι μια "κακια" που ενας χρηστης windows μπορει να θεωρησει υπερβολικη (μιας και αυτα δεν αλλαζουν ιδιαιτερα) αλλα φανταζομαι καθε χρηστης linux μπορει να καταλαβει τι εννοω
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by stoupeace » Tue Mar 16, 2010 8:30 pm

chriskin wrote:[το "τα κανω οπως θελω εγω εμφανισιακα και οχι οπως θελει η apple" το εχει ακουσει κανεις;
συγγνωμη αλλα ειναι μια "κακια" που ενας χρηστης windows μπορει να θεωρησει υπερβολικη (μιας και αυτα δεν αλλαζουν ιδιαιτερα) αλλα φανταζομαι καθε χρηστης linux μπορει να καταλαβει τι εννοω
Κακά τα ψέμματα, για κάποια πράγματα (κυρίως για επαγγελματικές εφαρμογές) τα mac υπερέχουν και των windows και του linux. Ατράνταχτα παραδείγματα από τα οποία έχω εμπειρία είναι τα προγράμματα ηχογράφησης, μίξης και sound engineering και ιατρικές εφαρμογές.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by necrofear_13 » Tue Mar 16, 2010 9:35 pm

Stoupeace++. Ούτοσι άλλως το λειτουργικό είναι στην υπηρεσία του χρήστη το σημαντικό είναι να τον βολέβει. Από εκεί και πέρα είναι στο θέμα χρήστη/προγραμματιστή πως θα το χρησιμοποιήσει. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα τα πάντα φτάνει να με βόλεβαν καλύτερα. Δεν κάνει ούτοσι άλλως το λειτουργικό τον προγραμματιστή ή τον designer ή τον οποιδήποτε επαγγελματία του χώρου των υπολογιστών αλλά το μεράκι και η ενασχόληση. Τραντακτά παραδείγματα συμφοιτητών μας ξέρουμε όλοι. Εσύ κύριε πίσω από τα κάγκελα το εγκώμιό σου πλέκω!!!! :-D :-D :-D
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by chriskin » Wed Mar 17, 2010 12:53 am

Stoupeace wrote:
chriskin wrote:[το "τα κανω οπως θελω εγω εμφανισιακα και οχι οπως θελει η apple" το εχει ακουσει κανεις;
συγγνωμη αλλα ειναι μια "κακια" που ενας χρηστης windows μπορει να θεωρησει υπερβολικη (μιας και αυτα δεν αλλαζουν ιδιαιτερα) αλλα φανταζομαι καθε χρηστης linux μπορει να καταλαβει τι εννοω
Κακά τα ψέμματα, για κάποια πράγματα (κυρίως για επαγγελματικές εφαρμογές) τα mac υπερέχουν και των windows και του linux. Ατράνταχτα παραδείγματα από τα οποία έχω εμπειρία είναι τα προγράμματα ηχογράφησης, μίξης και sound engineering και ιατρικές εφαρμογές.
δεν ειπα οχι, ειδικα τα linux μπαζουν απο παντου σε θεματα προγραμματων
αν και για να ειμαι ειλικρινης τις αναγκες μου τις καλυπτουν αρκετα καλα, εως Πολυ καλα
πχ δεν χρειαστηκε να βαλω driver για τιποτα, εχουν δικα τους προγραμματα για συμπιεσμενα αρχεια, για pdf και djvu, εχει προγραμμα που υποστηριζει πληρως το scanner/εκτυπωτη/κτλ μου. δεν εχω καποιο προβλημα μαζι τους ως μη επαγγελματιας χρηστης


αυτο που ειπα παντως ηταν κατι πιο απλο:
το παραπανω μηνυμα ελεγε κατι της φασης πως τα mac δεν εχουν καμια ελλειψη - ετσι εδειξα μια τεραστια ελλειψη τους
τοσο τεραστια που δεν θα αντεχα να τα χρησιμοποιησω καν , αμα δεν τα χρειαζομουν για επαγγελματικους σκοπους (που δεν τα χρειαζομαι):???:
μπορει να ειμαι "ποζερι" που λενε αλλα αμα δεν ειναι ομορφο ΚΑΙ γρηγορο το περιβαλλον που δουλευω , τι να το κανω;
και τα mac το θεμα της ομορφιας το εχουν χαμενο . καποτε ηταν το πιο προσεγμενο εμφανισιακα λειτουργικο , μετα εμειναν σχεδον σταθερα για δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι ποσα χρονια
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Wed Mar 17, 2010 1:06 am

chriskin wrote:
Stoupeace wrote:
chriskin wrote:[το "τα κανω οπως θελω εγω εμφανισιακα και οχι οπως θελει η apple" το εχει ακουσει κανεις;
συγγνωμη αλλα ειναι μια "κακια" που ενας χρηστης windows μπορει να θεωρησει υπερβολικη (μιας και αυτα δεν αλλαζουν ιδιαιτερα) αλλα φανταζομαι καθε χρηστης linux μπορει να καταλαβει τι εννοω
Κακά τα ψέμματα, για κάποια πράγματα (κυρίως για επαγγελματικές εφαρμογές) τα mac υπερέχουν και των windows και του linux. Ατράνταχτα παραδείγματα από τα οποία έχω εμπειρία είναι τα προγράμματα ηχογράφησης, μίξης και sound engineering και ιατρικές εφαρμογές.
δεν ειπα οχι, ειδικα τα linux μπαζουν απο παντου σε θεματα προγραμματων
αν και για να ειμαι ειλικρινης τις αναγκες μου τις καλυπτουν αρκετα καλα, εως Πολυ καλα
πχ δεν χρειαστηκε να βαλω driver για τιποτα, εχουν δικα τους προγραμματα για συμπιεσμενα αρχεια, για pdf και djvu, εχει προγραμμα που υποστηριζει πληρως το scanner/εκτυπωτη/κτλ μου. δεν εχω καποιο προβλημα μαζι τους ως μη επαγγελματιας χρηστης


αυτο που ειπα παντως ηταν κατι πιο απλο:
το παραπανω μηνυμα ελεγε κατι της φασης πως τα mac δεν εχουν καμια ελλειψη - ετσι εδειξα μια τεραστια ελλειψη τους
τοσο τεραστια που δεν θα αντεχα να τα χρησιμοποιησω καν , αμα δεν τα χρειαζομουν για επαγγελματικους σκοπους (που δεν τα χρειαζομαι):???:
μπορει να ειμαι "ποζερι" που λενε αλλα αμα δεν ειναι ομορφο ΚΑΙ γρηγορο το περιβαλλον που δουλευω , τι να το κανω;
και τα mac το θεμα της ομορφιας το εχουν χαμενο . καποτε ηταν το πιο προσεγμενο εμφανισιακα λειτουργικο , μετα εμειναν σχεδον σταθερα για δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι ποσα χρονια
Το πραγματικά όμορφο είναι πάντα όμορφο, ανεξαρτήτως εποχής και μόδας. Οι πραγματικά καλοσχεδιασμένες γραμματοσειρές για παράδειγμα εκτιμώνται ακόμη από τους γραφίστες ανα την υφήλιο ακόμη κι αν έχουν περάσει δεκαετίες ή και αιώνες από το σχεδιασμό τους. Πχ η Helvetica σχεδιάστηκε το 1957 και οι περισσότεροι designers σήμερα τη λατρεύουν. Η Bodoni σχεδιάστηκε το 1798! Η Clarendon το 1845!

Προφανώς μπερδεύεις το όμορφο με το κάθε λογής eye candy που υπάρχει σε αφθονία σε διάφορα themes του KDE και στα εφεδάκια του Compiz Fusion. Eye candy προχειρότατο, δίχως καμία μελέτη και συχνά από σχεδιαστές χωρίς καμία εικαστική παιδεία, με μόνο σκοπό τον εντυπωσιασμό (τον οποίο και πετυχαίνουν απ'ότι βλέπω).

Το UI του OSX, είναι αποτέλεσμα μελέτης και συνεργασίας κορυφαίων επαγγελματιών, πολλών διαφορετικών ειδικοτήτων. Και ο λόγος που ο κόσμος το λατρεύει δεν είναι το αν τα κουμπάκια είναι ...γυαλιστερά ή ματ, αλλά η ιδιαίτερη προσοχή που δίνεται από την Apple σε θέματα ευχρηστίας, πέρα από θέματα εμφάνισης. Το καλό UI δεν είναι μόνο θέμα eye candy. Δεν είναι καν αυτό το κυριότερο. Το κυριότερο είναι να είναι εύχρηστο και άμεσα κατανοητό, και σε αυτό τον τομέα η Apple ρίχνει ανέκαθεν στους άλλους τη σκόνη της. :)
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by chriskin » Wed Mar 17, 2010 1:24 am

το πραγματικα ομορφο ειναι αυτο που ταιριαζει σε καθε ανθρωπο
το ομορφο για μενα και το ομορφο για αυτον που εφτιαξε την εμφανιση των mac ειναι διαφορετικο

φανταζομαι οτι το ιδιο ισχυει με περιπου ολους, βλεποντας οτι δεν εχουν ολοι mac
μια εμφανιση ΠΡΕΠΕΙ να μπορει να την κανει ο χρηστης οπως θελει, να νιωσει πραγματικα σαν να ειναι δικος του υπολογιστης
να βαλει το δικο του μενου κατω , το δικο του σχεδιο στο πανελ του, διαφανες η οχι αναλογα με το πως το θελει
να βαλει η να μην βαλει dock και αμα βαλει να βαλει Οπου θελει αυτος , οχι αναγκαστικα κατω (οπως και το πανελ οχι αναγκαστικα πανω)
προφανως πρεπει να μπορει να αλλαξει και τα χρωματα παντου, να βαλει οτι γραμματοσειρα θελει οπου θελει

επισης πρεπει να μπορει να βαλει Ο,τι εφεδακια θελει
σκετο χωρις εφε? με απλοικα εφεδακια ? τουμπανο compiz να νομιζεις οτι εισαι σε παρασταση μαγειας; Ο,τι θελει ο χρηστης, δικο του ειναι
αυτη ειναι η αποψη μου : ομορφο ειναι αυτο που ταιριαζει στην αισθητικη του ιδιοκτητη - αλλωστε τον αγορασα τον υπολογιστη, θελω να μπορω να τον εχω δικο μου, δεν ειναι τελειως παραλογο αυτο, ειναι;
----
οσο για χρηστικοτητα :
θελω να ειναι ειναι οι επιλογες του παραθυρου μου στο πανελ? τις βαζω
θελω να ειναι στο παραθυρο? τις παω εκει.
θελω να ειναι τα κουμπακια δεξια ? αριστερα? ομοιως.

(με την ευκαιρια, θα ηθελα να βοηθησεις λιγο στο πως κατεληξες πως δεν εχουν χρηστικοτητα τα εφε του compiz και γιατι ειναι "προχειροτατα".
κανουν πραγματα που δεν μπορει να ονειρευτει το mac, τα κανουν με ομορφο τροπο Και με τροπο που βοηθαει στην αποδοτικοτητα του χρηστη
win/win/win φαση :lol: )
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Wed Mar 17, 2010 1:53 am

chriskin wrote:το πραγματικα ομορφο ειναι αυτο που ταιριαζει σε καθε ανθρωπο
το ομορφο για μενα και το ομορφο για αυτον που εφτιαξε την εμφανιση των mac ειναι διαφορετικο

φανταζομαι οτι το ιδιο ισχυει με περιπου ολους, βλεποντας οτι δεν εχουν ολοι mac
μια εμφανιση ΠΡΕΠΕΙ να μπορει να την κανει ο χρηστης οπως θελει, να νιωσει πραγματικα σαν να ειναι δικος του υπολογιστης
να βαλει το δικο του μενου κατω , το δικο του σχεδιο στο πανελ του, διαφανες η οχι αναλογα με το πως το θελει
να βαλει η να μην βαλει dock και αμα βαλει να βαλει Οπου θελει αυτος , οχι αναγκαστικα κατω (οπως και το πανελ οχι αναγκαστικα πανω)
προφανως πρεπει να μπορει να αλλαξει και τα χρωματα παντου, να βαλει οτι γραμματοσειρα θελει οπου θελει

επισης πρεπει να μπορει να βαλει Ο,τι εφεδακια θελει
σκετο χωρις εφε? με απλοικα εφεδακια ? τουμπανο compiz να νομιζεις οτι εισαι σε παρασταση μαγειας; Ο,τι θελει ο χρηστης, δικο του ειναι
αυτη ειναι η αποψη μου : ομορφο ειναι αυτο που ταιριαζει στην αισθητικη του ιδιοκτητη - αλλωστε τον αγορασα τον υπολογιστη, θελω να μπορω να τον εχω δικο μου, δεν ειναι τελειως παραλογο αυτο, ειναι;
----
οσο για χρηστικοτητα :
θελω να ειναι ειναι οι επιλογες του παραθυρου μου στο πανελ? τις βαζω
θελω να ειναι στο παραθυρο? τις παω εκει.
θελω να ειναι τα κουμπακια δεξια ? αριστερα? ομοιως.
- Για το ωραίο υπάρχουν κανόνες και πανεπιστήμια που το διδάσκουν, δεν είναι μόνο θέμα γούστου. Θέμα γούστου είναι από ένα σημείο και μετά, σημείο στο οποίο τα περισσότερα KDE themes (και τα συναφή) δεν φτάνουν.
- To customization δεν αναιρεί την ανάγκη για σωστά defaults (http://www.useit.com/alertbox/customization.html) Ένα δύσχρηστο UI δεν σώζεται από δυνατότητες customization.
- Mac δεν έχουν όλοι διότι δεν ταιριάζει στις ανάγκες όλων. Εσύ μίλησες για UI και γι'αυτό επικεντρώθηκα εκεί.
- Κάθε εφεδάκι είναι ανούσιο αν δεν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό (και ναι, ενίοτε ευνοούν το usability), και απλά τρώει χρόνο από το χρήστη (Το wow factor φεύγει μετά τις πρώτες φορές και μένει απλά η ενόχληση του έξτρα χρόνου που απαιτούν).
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by chriskin » Wed Mar 17, 2010 2:08 am

Michelle wrote:
- Για το ωραίο υπάρχουν κανόνες και πανεπιστήμια που το διδάσκουν, δεν είναι μόνο θέμα γούστου. Θέμα γούστου είναι από ένα σημείο και μετά, σημείο στο οποίο τα περισσότερα KDE themes (και τα συναφή) δεν φτάνουν.
- To customization δεν αναιρεί την ανάγκη για σωστά defaults (http://www.useit.com/alertbox/customization.html) Ένα δύσχρηστο UI δεν σώζεται από δυνατότητες customization.
- Mac δεν έχουν όλοι διότι δεν ταιριάζει στις ανάγκες όλων. Εσύ μίλησες για UI και γι'αυτό επικεντρώθηκα εκεί.
- Κάθε εφεδάκι είναι ανούσιο αν δεν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό (και ναι, ενίοτε ευνοούν το usability), και απλά τρώει χρόνο από το χρήστη (Το wow factor φεύγει μετά τις πρώτες φορές και μένει απλά η ενόχληση του έξτρα χρόνου που απαιτούν).

- υπαρχουν κανονες και πανεπιστημιο που διδασκουν τι ειναι ωραιο; εδω θα εβαζα ενα μεγαλο "wtf?" αλλα θα ηταν λιγο αγενες νομιζω
αμα μπορεις εξηγησε τι εννοεις
θα σου διδαξει αλλος τι σου αρεσει εσενα;!;!; μου φαινεται λιγο...παραλογο , μεχρι και καπως χαζο :???:
-το "σωστα" ποιος το οριζει? για μενα ειναι λαθος του mac τα defaults πχ. δεν βλεπω τι θελεις να πεις
-...η στο γουστο τους
-ποιος ειπε οτι δεν εξυπηρετει καποιο σκοπο?
δεν εξυπηρετει σκοπο ο κυβος του compiz? η το να τα βαζεις σε grid ολα τα παραθυρα (οπως αποτυχημενα προσπαθει να κανει και το mac? - ναι πριν το αρχισουν τα linux δεν λεω οχι. το σημαντικο ειναι ποιος ειναι ο καλυτερος ομως, οχι ο πρωτος. σαν χρηστης δεν ενδιαφερομαι για την ιστορια αλλα για τη χρηστικοτητα.)
δεν εξυπηρετει σκοπο να μπορεις να κανεις διαφανα τα παραθυρα να δεις απο πισω;(οπως αποτυχημενα αρχισαν να κανουν και τα windows?)
αυτο δεν ειναι "ενιοτε ευνοουν το usability" ειναι "παντα" - εκτος αμα απο μονος του καποιος βαλει κατι που θα το χαλαει (ολα πληρως διαφανη πχ, να μην βλεπει τιποτα - πρεπει να ειναι τελειως χαζος για να το κανει αυτο δεν ειναι καν θεμα συζητησης νομιζω. με 2 λεπτα το compiz γινεται πολυ πιο ευχρηστο απο τα mac - ουτε καν βασικα, απλα πατας την επιλογη "extra" και εισαι ετοιμος.)
κατι που δεν μπορω να πω για την ελλειψη των αναλογων στα mac, ουτε για το αισχρο εφε στο minimize που με κανει να θελω να σπασω την οθονη, να απολυμανω και να ξανασπασω τα κομματια, αφου τα καψω κιολας : ειναι απλα τοσο ασχημο :???:

μια ταπεινη αποψη (αποτυχημενη προσπαθεια να μεταφρασω το imo): επειδη λενε οτι τα mac ειναι ομορφα, δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να το πιστεψει.
επισης σοβαρη απορια: δεν νιωθεις ασχημα να ειναι ο υπολογιστης σου ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιος με καθε αλλο mac παγκοσμιως? πως ειναι δικος σου τοτε; :S
------------------------------


Μην σχολιασω και το αισχρο οτι ειναι ολα ακριβως ιδιο χρωμα , ακριβως ιδιο σχημα και με ακριβως ιδια σχεδια παντου.
εμενα μ'αρεσουν τα μαυρα laptop με σχεδιο στο καπακι και ασημενιο μονο εκει που ακουμπαω τα χερια μου. δεν αντεχω να βλεπω μια γκριζιλα γυρω γυρω απο την οθονη μου, χαλαει την αισθηση που θελω να νιωσω οταν καθομαι να χαλαρωσω στον υπολογιστη μου
Post Reply

Return to “Hardware”