Single-core, Multi-core etc...

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
Xrhstos_kiP
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1196
Joined: Fri Sep 26, 2008 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Single-core, Multi-core etc...

Post by Xrhstos_kiP » Wed Jul 21, 2010 10:28 pm

Computer-Scientists to-be guys !!


Πριν ξεκινησω το googling :-p διαφωτιστε με:

Μπορει ενας multi-core επεξεργαστης να εκμεταλευτει πληρως μια εφαρμογη που ειναι φτιαγμενη για single-core επεξεργαστη??
H για παραδειγμα, θα χρησιμοποιησει η εφαρμογη κ τους 2 με καποιο τροπο που να υπαρχει βελτιωση της αποδοσης, η απλα θα χρησιμοποιησει τον εναν κλπ..?
:-)


Thanx
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by netharis » Thu Jul 22, 2010 12:59 am

Όχι, το αν θα χρησιμοποιηθούν οι πυρήνες (όταν μιλάμε για παράλληλα instructions) εξαρτάται από το επίπεδο του parallelization του λογισμικού.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξαναγραφτούν τα προγράμματα που είναι σχεδιασμένα για single-core επεξεργαστές.
Γενικά υπάρχει πολύ research τα 2 τελευταία χρόνια για αυτό το θέμα funded από μεγάλες εταιρίες.
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by dexter » Thu Jul 22, 2010 2:25 am

εγώ πάντως τώρα πήρα έναν εξαπύρηνο του έβαλα και ubuntu και επειδή σίγουρα θα έχω 2-3 προγράμματα - παράθυρα συνέχεια ανοιχτά πάει σφαίρα και χρησιμοποιούνται και οι 6 πυρήνες..
πιστεύω σε θέματα λειτουργικού βοηθούν οι περισσότεροι πυρήνες αλλά για ένα μόνο πρόγραμμα συμφωνώ με τον netharis..

σκέφτεσαι να πάρεις υπολογιστή και ρωτάς?
ή θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Xrhstos_kiP
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1196
Joined: Fri Sep 26, 2008 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by Xrhstos_kiP » Thu Jul 22, 2010 12:54 pm

Οχι για υπολογιστη, για εφαρμογη.. Κ συγκεκριμενα, παιχνιδι του 2004...που τοτε δεν ειχαν βγει οι multi core.. :-)
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by Luke » Thu Jul 22, 2010 5:49 pm

Σε περίπτωση single-threaded εφαρμογής συμψηφίζονται απλά οι χρονισμοί από κάθε πυρήνα ώστε να αυξηθούν με αυτό τον τρόπο οι επιδόσεις ή ούτε αυτό συμβαίνει;
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ω ναι, είμαι ακόμα με single-core επεξεργαστή :-( και δεν έχω δει κάτι από πρώτο χέρι.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by cypher » Thu Jul 22, 2010 6:06 pm

Luke wrote:Σε περίπτωση single-threaded εφαρμογής συμψηφίζονται απλά οι χρονισμοί από κάθε πυρήνα ώστε να αυξηθούν με αυτό τον τρόπο οι επιδόσεις ή ούτε αυτό συμβαίνει;
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ω ναι, είμαι ακόμα με single-core επεξεργαστή :-( και δεν έχω δει κάτι από πρώτο χέρι.
Nope αν δεν κανω λαθος δεν ειναι μονο θεμα συμψηφισμου. :-p Ειναι θεμα του ποσο καλα μπορει να διανεμει τον φορτο αναμεσα στους πυρηνες το λειτουργικο (στην περιπτωση που οι εφαρμογες εχουν γραφτει για εναν πυρηνα και δεν εκμεταλευονται >1). Οποτε με εναν σωστο scheduler το λειτουργικο αξιοποιει καπως καλυτερα τους επιπλεον πυρηνες (οχι βεβαια τοσο καλα οσο αν ηταν γραμμενες οι εφαρμογες για >1 πυρηνες).
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by Luke » Thu Jul 22, 2010 11:47 pm

cypher wrote:Οποτε με εναν σωστο scheduler το λειτουργικο αξιοποιει καπως καλυτερα τους επιπλεον πυρηνες (οχι βεβαια τοσο καλα οσο αν ηταν γραμμενες οι εφαρμογες για >1 πυρηνες).
Ναι, προφανώς. :)
Απλά εννοούσα ότι δουλεύοντας μία τέτοια "απλή" εφαρμογή ο dual-core θα πρέπει λογικά να έχει καλύτερες επιδόσεις ακόμα κι αν οι χρονισμοί των 2 επεξεργαστών / πυρήνα είναι ίδιοι. Βέβαια πολλές φορές φαντάζομαι ότι υπάρχουν διαφορές στην επίδοση και λόγω διαφορετικού πλήθους ολοκληρωμένων κυκλωμάτων, cache, κλπ...
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by cypher » Fri Jul 23, 2010 3:51 am

Luke wrote: Απλά εννοούσα ότι δουλεύοντας μία τέτοια "απλή" εφαρμογή ο dual-core θα πρέπει λογικά να έχει καλύτερες επιδόσεις ακόμα κι αν οι χρονισμοί των 2 επεξεργαστών / πυρήνα είναι ίδιοι.
Αν οπως καταλαβα συγκρινεις επιδοσεις 'απλης' εφαρμογης σε μονοπυρηνο και σε διπυρηνο (με ιδιο χρονισμο) τοτε ειναι πανω κατω οι ιδιες. Αν θεωρησεις και τους υπολογιστικους πορους που τραβαει και το λειτουργικο αμελητεους τοτε συγκλινουν αρκετα. Μπορεις να το δοκιμασεις αν κανεις π.χ. ενα cpu specific task οπως video encoding σε εναν μονοπυρηνο και σε εναν διπυρηνο με ιδιους χρονισμους. (π.χ. στα γρηγορα πετυχα ενα αρχαιο τεστ του 2005 http://www.tomshardware.com/reviews/single,1165-10.html και απο οχι τοσο αξιοπιστη πηγη αλλα τεσπα :-p )
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by tsilochr » Fri Jul 23, 2010 11:43 am

παιδιά, με τους multicore σίγουα θα έχετε καλύτερες επιδόσεις οριακά μόνο και μόνο γιατί το λειτουργικό θα χρονοπρογραμματίζει καλύτερα τα threads τόσο της εφαρμογής σας όσο και των υπόλοιπων διεργασιών που τρέχουν παράλληλα στο σύστημα σας αλλά σε καμία περίπτωση η βελτίωση δεν θα είναι αναλογική του αριθμού των πυρήνων, δλδ 1/2 του χρόνου για διπύρηνο ή 1/4 για τετραπύρηνο κλπ.

Για να υπάρξει τέτοια βελτίωση θα πρέπει να γραφτούν τα πάντα έχοντας κατά νου την παραλληλία (και όχι την ψευδοπαραλληλία του χρονοπρογραμματιστή)
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by Luke » Fri Jul 23, 2010 4:14 pm

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Νομίζω καλύφθηκα.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
Xrhstos_kiP
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1196
Joined: Fri Sep 26, 2008 1:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by Xrhstos_kiP » Fri Jul 23, 2010 9:06 pm

Luke wrote:Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Νομίζω καλύφθηκα.
Me too guys thanx! :-)
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by tsilochr » Tue Jul 27, 2010 12:31 am

Και ένα σχετικό άρθρο που μόλις εντόπισα, από τον David Patterson
http://spectrum.ieee.org/computing/soft ... -multicore

Διαβάστε και τα σχόλια για την κριτική :-)
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Single-core, Multi-core etc...

Post by AmmarkoV » Tue Jul 27, 2010 11:46 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Hardware”