Building a New PC - Προτάσεις

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Feth
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 263
Joined: Fri Apr 24, 2009 5:51 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Γλυφάδα, Αθήνα
Contact:

Building a New PC - Προτάσεις

Post by Feth » Sun Aug 28, 2011 8:43 pm

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο desktop, μετά από 8-9 χρόνια :-D

Δηλώνω εξαρχής άσχετος περί hardware, πραγματικά οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και συνοψίζονται στο να συντηρώ/καθαρίζω το εσωτερικό και να αλλάζω καμία RAM/PCI ή harddrives. Δεν γνωρίζω τι πρέπει να κοιτάω στα περισσότερα parts, πολύ λίγα από specs και γενικότερα σε αυτό χρειάζομαι καθοδήγηση/βοήθεια.

-------------------------------------------------------

Windows σαν main OS. Το μηχάνημα προορίζεται κυρίως για Graphic Design (Photoshop, Flash, Illu), Development, Μουσική (ηχογράφηση, μίξη, DAWs, Effects Simulation) και heavy multitasking. Games δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Επίσης δεν πρόκειται να αγοράσω περιφερειακά, μιλάμε μόνο για το Tower -αρχικά, αργότερα θα ξαναρωτήσω και για οθόνη όταν συνέλθω λίγο οικονομικά - . Budget ~1000 (+- 100, ιδανικά 800-1000 αλλά αν αξίζει κάτι πολύ δεν έχω πρόβλημα να δώσω λίγα παραπάνω)

ΣΗΜ: Κάρτα Ήχου έχω εξωτερική USB οπότε δεν με ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο build, μου κάνει και η onboard της μητρικής.

Διάβασα λίγο και το 2011 Buying Guide του Techspot και γύρω από αυτό κινήθηκα στις επιλογές μου για να κάνω αυτό το build από το plaisio:
http://i147.photobucket.com/albums/r315 ... cbuild.jpg

- Ελλάδα ή από έξω? Υπάρχει κάποιο αναγνωρισμένο και πλήρως αξιόπιστο Web Store στην Ευρώπη για παραγγελίες? Θα μου βγεί πιο φθηνά? Πρέπει να προσέξω κάτι?

- Αν από Ελλάδα, Πλαίσιο? E-shop? Multirama? άλλο? Γενικότερα δεν έχω καθόλου καλή εμπειρία από το πλαίσιο σε υποστήριξη, αν και το desktop που είχα αγοράσει (8 χρόνια πριν όπως προανέφερα βέβαια) το χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα και δουλεύει άψογα με την κατάλληλη συντήρηση.

- Έτοιμο PC ή Parts? Να το συναρμολογήσουν αυτοί ή εγώ (ή φίλος)? Τείνω προς Parts ξεχωριστά μιας και συγκρίνοντας βλέπω να κερδίζω σε budget και specs. Όσο για τη συναρμολόγηση θα ήθελα πολύ να την κάνω μόνος μου για να μάθω επιτέλους, αλλά έχω και το φόβο μήπως κάνω κάτι λάθος οπότε το σκέφτομαι. Το καλύτερο θα ήταν να με βοηθήσει κάποιος ώστε να μάθω παράλληλα μάλλον.

- Αξίζουν τόσα λεφτά για τη συγκεκριμένη χρήση? Θέλω οπωσδήποτε να επενδύσω σε ένα πολύ καλό και αξιόπιστο μηχάνημα που θα μου μείνει. Πλούσιος δεν είμαι και δουλεύω για αυτά τα λεφτά οπότε παίζει τεράστιο ρόλο για μένα το Value for Money.

-------------------------------------------------------

Οπότε θέλω όποιος μπορεί να με βοηθήσει απαντώντας σε αυτές τις ερωτήσεις, αξιολογώντας αυτό το build, προτείνοντας αλλαγές, parts φθηνότερα με παρόμοια αν όχι ίση απόδοση, parts ακριβότερα που αξίζουν να δώσω κάτι παραπάνω σε λεφτά, γενικότερα δεν υπάρχει περιορισμός. Είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να περάσατε όλοι ένα τέλειο καλοκαίρι. :)
Image
Facebook Profile
God is Real, unless declared Integer.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by cypher » Sun Aug 28, 2011 9:05 pm

-Απο ελλάδα προφανώς. Τα μεταφορικά απο έξω δεν αξίζουν
-Απο καταστήματα πας σε πλαίσιο λογω αρκετά καλύτερου after-sales service
-Parts με συναρμολόγηση η απο εσένα η απο κάποιον γνωστό (αν θές και είναι προ-οκτώβρη μπορώ). Οταν τα συναρμολογούν αυτοί δεν σου δίνουν κουτιά/φυλλάδια κτλ και είναι κρίμα. :-p
-Αν τα έχεις και σου περισσεύουν αξίζουν αλλά μπορείς και με 600-800 να φτιάξεις αντίστοιχα καλό μηχάνημα που δεν του λείπει τιποτα σε επιδόσεις.

Τώρα για την σύνθεση:
  • 200 ευρώ για κουτί είναι σκέτο πέταμα αν δεν ασχολείσαι με βαρύ gaming (αρα θες χώρο για κάρτες) και άν δεν κάνεις modding/overclocking.
    Ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... -550-K.htm θα σου ταίριαζε πολυ πολυ καλύτερα. Το έχω πάρει και ειναι εντελώς αθόρυβο και με καλοσχεδιασμένο εσωτερικό. :-D
  • Τροφοδοτικό πάρε αυτό http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... d-CMPS.htm φθηνότερο, ομοίως αποδοτικό και ήσυχο. Και θα σου αρκέσουν και με το παραπάνω 500w.
  • Μητρική θα προτιμούσα μια gigabyte (πιο αξιόπιστη μάρκα) σαν αυτή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... 3-00-G.htm αλλά και η msi σου καλή είναι.
  • Τέλος για κάρτα γραφικών μια http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... 00-20R.htm ειναι φθηνότερη κατα 60 ευρώ και δεν θα προσέξεις καμια διαφορά για την χρήση που την θές. Προσωπικά θα πήγαινα και σε πιο φθηνή αλλα τέσπα. :-p
Με τα λεφτά που γλίτωσες μας κερνας και μπύρες και είσαι οκ. :-D
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by nks » Sun Aug 28, 2011 9:48 pm

Απο Ελλαδα,αν και θα σου λεγα να παρεις τα parts ξεχωριστα απο διαφορα καταστηματα για να σου βγει πιο φτηνα.

-Συμφωνω για το κουτι με cypher.
-τροφοδοτικο ειναι υπερβολη τα 650.Φοβερη η corsair σαν μαρκα,αλλα θα σου λεγα να κοιταξεις enermax 500-520W.και efficient φοβερο.
-ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2.κοιτα μια που να εχει αλλον controller απο P67, H67.ειναι προβληματικοι.
-καρτα overkill και οι δυο που προταθηκαν.Απο τη στιγμη που δεν κινησαι για games και τη θες για rendering κλπ,κινησου σε nVidia που εχει CUDA.Καλο το stream της ΑMD,αλλα το Cuda εχει πιο πολλα χρονια στην πλατη του και καλυτερη υποστηριξη.Τσεκαρε να εχει πολλους shaders και υψηλο memory interface.Τα ρολογια μη σε νοιαζουν τοσο για τη δουλεια που το θες.

-Σκληρος δισκος:Οχι αυτον που διαλεξες.Αφου κανεις Photoshop,τα RAW αρχεια θα σε σκισουν.Παρε ενα GREEN 1ΤΒ.->δεν σε νοιαζει εδω η ταχυτητα ,γιατι ειναι data storage.


Τα παραπανω ειναι σαν προταση της ΚΚΕ..ολο λεω και δεν προτεινω συγκεκριμενα πραγματα.Αυτο επειδη διαβαζω.Αν χαλαρωσει καπως το πραγμα μπορω να σου κοιταξω συκεκριμενες προτασεις.
User avatar
Clouseau
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 272
Joined: Mon May 11, 2009 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by Clouseau » Sun Aug 28, 2011 11:31 pm

Στη θέση σου ασυζητητί(αν δε θες οπωσδήποτε desktop) : http://www.amazon.co.uk/Apple-Macbook-N ... 026&sr=8-4

Κυρίως για 2 λόγους:
1. Graphic Design (Photoshop, Flash, Illu)
2. Μουσική (ηχογράφηση, μίξη, DAWs, Effects Simulation)
Το Logic είναι εκπληκτικό DAW και έρχεται πακέτο με ενα σωρό effects και samplers/instruments.

Ίσως σου βγεί κάτι παραπάνω βέβαια αν χρειαστείς extra οθόνη αφού το θές για χρήση στο σπίτι.
Exceptions, gotta catch 'em all!
Feth
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 263
Joined: Fri Apr 24, 2009 5:51 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Γλυφάδα, Αθήνα
Contact:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by Feth » Mon Aug 29, 2011 12:00 am

Clouseau wrote:Στη θέση σου ασυζητητί(αν δε θες οπωσδήποτε desktop) : http://www.amazon.co.uk/Apple-Macbook-N ... 026&sr=8-4

Κυρίως για 2 λόγους:
1. Graphic Design (Photoshop, Flash, Illu)
2. Μουσική (ηχογράφηση, μίξη, DAWs, Effects Simulation)
Το Logic είναι εκπληκτικό DAW και έρχεται πακέτο με ενα σωρό effects και samplers/instruments.

Ίσως σου βγεί κάτι παραπάνω βέβαια αν χρειαστείς extra οθόνη αφού το θές για χρήση στο σπίτι.
Ευχαριστώ για το reply αλλά όπως ανέφερα Windows θα είναι το main OS μου. Καλά τα mac αλλά για πολύ πιο συγκεκριμένα πράγματα ή πιο casual users, αν ασχολούμουν ΜΟΝΟ με γραφιστική ίσως να τα κοίταγα αλλά για την ώρα δεν καλύπτουν όλες τις ανάγκες μου και έτσι κι αλλιώς δεν έχω το budget για ένα καλό iMac.
cypher wrote:-Απο ελλάδα προφανώς. Τα μεταφορικά απο έξω δεν αξίζουν
-Απο καταστήματα πας σε πλαίσιο λογω αρκετά καλύτερου after-sales service
-Parts με συναρμολόγηση η απο εσένα η απο κάποιον γνωστό (αν θές και είναι προ-οκτώβρη μπορώ). Οταν τα συναρμολογούν αυτοί δεν σου δίνουν κουτιά/φυλλάδια κτλ και είναι κρίμα. :-p
-Αν τα έχεις και σου περισσεύουν αξίζουν αλλά μπορείς και με 600-800 να φτιάξεις αντίστοιχα καλό μηχάνημα που δεν του λείπει τιποτα σε επιδόσεις.

Με τα λεφτά που γλίτωσες μας κερνας και μπύρες και είσαι οκ. :-D
Thank you. :-D Αν μπορείς όντως κερνάω και pizza και μπύρες και σου παίζω κι ένα τραγούδι στην κιθάρα. Έρχεται κι ο Βαγγέλας για cheering και γίναμε.
nks wrote:Απο Ελλαδα,αν και θα σου λεγα να παρεις τα parts ξεχωριστα απο διαφορα καταστηματα για να σου βγει πιο φτηνα.

-Συμφωνω για το κουτι με cypher.
-τροφοδοτικο ειναι υπερβολη τα 650.Φοβερη η corsair σαν μαρκα,αλλα θα σου λεγα να κοιταξεις enermax 500-520W.και efficient φοβερο.
-ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2.κοιτα μια που να εχει αλλον controller απο P67, H67.ειναι προβληματικοι.
-καρτα overkill και οι δυο που προταθηκαν.Απο τη στιγμη που δεν κινησαι για games και τη θες για rendering κλπ,κινησου σε nVidia που εχει CUDA.Καλο το stream της ΑMD,αλλα το Cuda εχει πιο πολλα χρονια στην πλατη του και καλυτερη υποστηριξη.Τσεκαρε να εχει πολλους shaders και υψηλο memory interface.Τα ρολογια μη σε νοιαζουν τοσο για τη δουλεια που το θες.

-Σκληρος δισκος:Οχι αυτον που διαλεξες.Αφου κανεις Photoshop,τα RAW αρχεια θα σε σκισουν.Παρε ενα GREEN 1ΤΒ.->δεν σε νοιαζει εδω η ταχυτητα ,γιατι ειναι data storage.


Τα παραπανω ειναι σαν προταση της ΚΚΕ..ολο λεω και δεν προτεινω συγκεκριμενα πραγματα.Αυτο επειδη διαβαζω.Αν χαλαρωσει καπως το πραγμα μπορω να σου κοιταξω συκεκριμενες προτασεις.
Ευχαριστώ! Άρα καταλήξαμε σε κουτί μιας και συμφωνείτε και οι 2, όντως ούτε με overclocking πρόκειται τουλάχιστον άμεσα να ασχοληθώ οπότε η πρόταση είναι μια χαρά. Αν βρεις χρόνο και σου είναι εύκολο θα ήθελα να ακούσω και συγκεκριμένες προτάσεις για mobo/gpu.

Σε ότι αφορά δίσκους: Αξίζει ο SSD τα λεφτά του ή να πάω πιθανώς σε Velociraptor? Για storage μάλλον το βλέπω για WD Caviar Green/Black 500GB-1TB, οι διαφορές μεταξύ τους είναι μεγάλες? Να πάω σε Green για την εξοικονόμηση και τα χρήματα μιας και είναι μόνο για Storage? Οι καλύτερες επιδόσεις του Black θα με επηρεάσουν καθόλου ή κάτι τέτοιο θα συνέβαινε μόνο αν τον είχα για Primary partition?
Image
Facebook Profile
God is Real, unless declared Integer.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by cypher » Mon Aug 29, 2011 12:11 am

Feth wrote: Σε ότι αφορά δίσκους: Αξίζει ο SSD τα λεφτά του ή να πάω πιθανώς σε Velociraptor? Για storage μάλλον το βλέπω για WD Caviar Green/Black 500GB-1TB, οι διαφορές μεταξύ τους είναι μεγάλες? Να πάω σε Green για την εξοικονόμηση και τα χρήματα μιας και είναι μόνο για Storage? Οι καλύτερες επιδόσεις του Black θα με επηρεάσουν καθόλου ή κάτι τέτοιο θα συνέβαινε μόνο αν τον είχα για Primary partition?
Αξίζει ο ssd. Λιγότερη φασαρία, τρομερά μικρότερο seek time και μεγαλύτερες ταχύτητες μεταφοράς.
Τωρα μεταξύ green/black εγώ θα πήγαινα σε black γιατί* παίρνωντας ssd θα μεταφέρεις τους temp και my documents φακέλους στον hdd για να μην εχεις υπερβολικά read/write και μειώνεις το life expectancy του οπως και οποιοδήποτε φάκελο γράφεται συχνά με πολλά μικρά αρχεία πέρα απο αυτούς του λειτουργικού. Οπότε και με εναν black ίσως καταλάβεις διαφορά σε οτι διεργασίες περιλαμβάνουν τα αποπάνω. Επίσης γενικά θεωρούνται και πιο δοκιμασμένα κομμάτια οι black και χαλάνε σπανιότερα. That's worth something. :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
once you go black you never go back :smt047 :smt110
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by chriskin » Mon Aug 29, 2011 8:23 am

@feth εγω θα αφηνα στους ssd κανα χρονο ακομα μεχρι να παρω

@cypher οταν λες λιγοτερη φασαρια με τον ssd εννοεις οτι κανει φασαρια; πως; :shock:
Feth
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 263
Joined: Fri Apr 24, 2009 5:51 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Γλυφάδα, Αθήνα
Contact:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by Feth » Mon Aug 29, 2011 6:53 pm

Ένα build που μου προτάθηκε από σχετικό site είναι το εξής:
http://i147.photobucket.com/albums/r315/F3th/865.png

Ο poster ανέφερε όπως και ο nks ότι θα έπρεπε να κινηθώ σε NVIDIA λόγω CUDA και ότι πρέπει να πάω σε διαφορετικό mobo chipset (δεν ξέρω βέβαια αν είχε να κάνει με το ότι είναι προβληματικές)

Το έψαξα λίγο αλλά ομολογώ δεν κατάλαβα τι κάνει το CUDA να ενδείκνυται για Design αφού διάβασα ότι έχει να κάνει περισσότερο με εφαρμογές χωρίς γραφική απεικόνιση. (Scientific Data, Folding@Home κλπ..) :smt017 Προφανώς δίκιο θα έχετε απλά εγώ δεν βρήκα που έπρεπε να εστιάσω.

Το παραπάνω build πως σας φαίνεται?
Image
Facebook Profile
God is Real, unless declared Integer.
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by nks » Mon Aug 29, 2011 8:51 pm

κανε οτι σου ειπε και ο parsifal.


απο τη στιγμη δηλαδη που δεν πας για βαρια rendering ΟpenCL κλπ,αρκεισαι με απλη καρτα..δηλαδη non -(Quadro,FirePro)
επομενως μια φθηνη των 100 ευρω θα σου κανει την ιδια δουλεια με μια των 200.
Απλα,προτιμησε κατι σε nVidia για αυτη τη δουλεια.
Αν μου λεγες για games πχ και vfm καρτα θα σε εστελνα για AMD.

To chip-ακι της GT520 που σου προτεινε (το GF119 δηλαδη) ειναι στην ουσια οτι πιο καινουριο απο παραγωγη,αλλα και το πιο πετκοκομενο συναμα,αρα φθηνο.
Εχω βεβαια τις ενστασεις μου μιας σε σχεση με τη GT440 πχ κοβει πολυ σε Streams και Bus Width,αλλα δεν το χω ψαξει τοσο για αυτο που λεει (VP5 PureVideo decoder)
οποτε πηγαινε για την GT520.


*για το p67/h67 που ρωτας,εχει προβλημα ο Sata Controller.->παρε να διαβασεις http://www.insomnia.gr/topic/397429-m%C ... %B1%CF%83/
Feth
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 263
Joined: Fri Apr 24, 2009 5:51 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Γλυφάδα, Αθήνα
Contact:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by Feth » Tue Aug 30, 2011 8:46 pm

Μετά από τις όποιες προτάσεις έχω καταλήξει σε αυτό το build, η τελική παραγγελία θα είναι μάλλον κοντινή σε αυτό. :-)
http://i147.photobucket.com/albums/r315 ... ld_901.jpg

Αντί για το παραπάνω κουτί αυτό που πρότεινε ο cyphah (Silencio), απλώς δεν το είχε το visionstudio και έβαλα ένα ανάλογης τιμής τυπικά.
  • Σίγουρα Z68 MOBO chipset αφού ήταν η ένσταση όλων και αφού υπάρχει όντως το voltage bug στα Sata ports που ανέφερε ο nks.
  • Σίγουρα NVIDIA GPU chipset λόγω CUDA για πιο smooth λειτουργίες στο design.
  • Σίγουρα SSD για primary + Caviar Black/Green για Storage. (τείνω προς Black από όσα άκουσα/προτείνατε και διάβασα)
Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε SSD. Τελικά τα 60GB ίσως να 'ναι λίγα όντως, μελλοντικά θα με περιορίσουν οπότε λέω να πάω στα 90-120. Από ό,τι διάβασα στο net καλό είναι να αποφύγω OCZ και να πάω προς Crucial/Samsung/Intel. Οι Intel από ό,τι βλέπω είναι πανάκριβοι οπότε και επέλεξα τον Crucial που έχω στο build πιο πάνω. Παρ' όλα αυτά, μία άλλη πρόταση ήταν ο συγκεκριμένος http://www.getitnow.gr/prod/anabathmisi ... d290260pp/ o οποίος είναι και ο φθηνότερος που έχω βρει αλλά δεν γνωρίζω ούτε για τη μάρκα ούτε για τις επιδόσεις του συγκεκριμένου.

Επίσης δεν είμαι 100% σίγουρος για GPU, να πάω στην 550 Ti ή στην κατά ~100 ευρώ φθηνότερη 520? Το vision studio έχει την 520 με 2GB RAM στα ίδια περίπου λεφτά με την 1GB από κατασκευάστρια Point of View, για την οποία δεν γνωρίζω τίποτα, πάντα κοίταγα κάτι σε Asus/MSI/Gigabyte λόγω αξιοπιστίας. Ένας poster ανέφερε ότι προγράμματα όπως Photoshop αξιοποιούν αποδοτικά την RAM της GPU, άρα the higher the better?

Το τελευταίο κομμάτι στο οποίο δεν έχω καταλήξει είναι η CPU. Ενώ οι περισσότεροι ήταν ok με τον i5 2500k πολλοί μου πρότειναν builds με i7 2600 ή 2600k, που ξεφεύγουν αρκετά σε χρήματα. Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι και από τις σημαντικότερες για μένα επιλογές, γιατί ενώ GPU και RAMs εύκολα αναβαθμίζονται, η αλλαγή CPU τουλάχιστον έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου είναι πολύ δυσκολότερη, τίθενται θέματα συμβατότητας και είναι από τις περισσότερο ακριβές αναβαθμίσεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα replies και sorry για το πρήξιμο :smt010
Image
Facebook Profile
God is Real, unless declared Integer.
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by nks » Tue Aug 30, 2011 8:55 pm

Αυτος που σου ειπε να αποφυγεις τους ocz ειναι μεγαλος πανιβλακας και ανιδεος.

Δηλαδη οι vertex που εχει η ocz που σπερνουν τι ειναι?!

τεσπα,γενικα ocz,intel απο εμενα για ssd.Για προτασεις κοιτα τα αντιστοιχα sections του insomnia.

θα σου ελεγα την 520 και οχι την 550.Δεν θα δεις κ καμια διαφορα,ή τετοια τουλαχιστον που να δικαιολογει τα εξτρα χρηματα.

ο 2500κ ειναι ο πιο vfm γιαυτο και στον προτεινουν.Αν εχεις τα φραγκα για πιο πανω,ξερω γω πηγαινε.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by Luke » Tue Aug 30, 2011 10:00 pm

Αν δεν έχεις σκοπό να overclockάρεις θα σου έλεγα να προτιμήσεις τον 2500 αντί για τον 2500Κ για να γλιτώσεις μερικά χρήματα. Πέρα από το O/C και από την καλύτερη ενσωματωμένη GPU, απ' όσο ξέρω, δεν έχουν άλλες διαφορές. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο γνώστες.

Επίσης επειδή σε βλέπω ότι κατέληξες από vision studio, θα πρέπει να υπολογίσεις και τα μεταφορικά καθώς και το γεγονός ότι το φυσικό του κατάστημα είναι Θεσσαλονίκη (όσον αφορά το after sales).
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by sagwnias » Tue Sep 06, 2011 8:59 pm

αφου θες για design πηγαινε σε i7 2600 που εχει hyperthreating, δλδ βλεπει τους 4 πυρηνες σαν 8 νομιζω.

και αν θες οθονη παρε del 2311 απο msystem με 170€ και ips panel.
User avatar
atomo
byte level
byte level
Posts: 133
Joined: Sat Sep 15, 2007 2:26 am

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by atomo » Thu Sep 08, 2011 7:02 pm

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφέρει κανείς το e-shop πάντως...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by chriskin » Thu Sep 08, 2011 7:17 pm

δεν εχει αποθεματα πια το eshop λογω - απ'οτι εχω ακουσει - οικονομικων προβληματων. πιθανως να μην ειναι η καλυτερη στιγμη να παρει κανεις κατι απο εκει
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by nks » Fri Sep 09, 2011 12:01 am

chriskin wrote:δεν εχει αποθεματα πια το eshop λογω - απ'οτι εχω ακουσει - οικονομικων προβληματων. πιθανως να μην ειναι η καλυτερη στιγμη να παρει κανεις κατι απο εκει
ακριβως.Το eshop χρωσταει και στη μανα του.

Περα απο αυτο,υπαρχουν και αλλες πολυ καλες λυσεις εκτος του eshop.
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by sagwnias » Tue Sep 13, 2011 9:24 am

Παραγγελια απο e-shop με προιοντα ολα διαθεσιμα 1-2 εργασιμες. Εχει περασει μια βδομαδα και ακομα να φανουν. Χτες τα παρηγγειλα απο πλαισιο-μουλτιραμα και σημερα τα περιμενω.
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by zweistein » Mon Oct 10, 2011 6:18 pm

μην πάρεις από e-shop.... η ποιότητα εξυπηρέτησης τους έχει αλλάξει παρα πολύ τον τελευταίο χρόνο..
καθυστερήσεις διαθεσιμότητας προϊόντων που αγγίζουν 6 μήνες, καθυστερήσεις στα feedbacks με contact/mail μετά από 1 και 2 εβδομάδες, παραγγελιες προϊόντων που δεν είναι στον κατάλογο δεν γίνονται πια ή γίνονται πολύ πολύ δύσκολα πλέον.

και οι τιμές τους δεν είναι πλέον τόσο διαφορετικές από τα αλλα μαγαζιά. όσο για την ποικιλία τους σε προϊόντα.. meh.. τα βρίσκεις και αλλου.
κάποτε ήμουν πολύ πιστός πελάτης, για χρονια. πλέον έχω απογοητευτεί.


multirama έχω πολύ άσχημες εμπειρίες σε θέματα αντικατάστασης σφαλματικων προϊόντων.
Image
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by Zifnab » Wed Oct 12, 2011 10:56 am

μην πάρεις από e-shop.... η ποιότητα εξυπηρέτησης τους έχει αλλάξει παρα πολύ τον τελευταίο χρόνο..
Quoted for Truth - μια δορυφορική και δύο πολύμπριζα και εδώ και τρεις μέρες δεν έχουν ελέγξει την διαθεσιμότητα - παλιά θα τα είχα σήμερα στα χέρια μου... :???:
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by chriskin » Wed Oct 12, 2011 10:58 am

3 μερες; :lol: :lol:

εγω απο 09/09/11 04:10 περιμενω :lol:
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by enum21 » Wed Oct 12, 2011 11:03 am

chriskin wrote:3 μερες; :lol: :lol:

εγω απο 09/09/11 04:10 περιμενω :lol:
:lol: ψάχνουν να σου βρουν τα καλύτερα.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Building a New PC - Προτάσεις

Post by chriskin » Wed Oct 12, 2011 11:05 am

και να φανταστεις οτι εχω ζητησει μαξιλαρακια για ακουστικα (πως λεγονται επισημα αυτα;) - ευτυχως βρηκα δυο τελειως αχρησιμοποιητα σε κατι χαλασμενα ακουστικα και εβαλα αυτα στα δικα μου, οποτε και δεν με αγχωνει το ποτε θα τα φερουν (η αμα θα τα φερουν)
Post Reply

Return to “Hardware”