Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by ThOdOr1s » Fri Nov 02, 2012 9:49 pm

Ωραια η ζωη στο σπιτι αγκαλια με το custom-made desktop που εχουμε οι περισσοτεροι απο εμας, αλλα τερμα τα ψεματα! Ειμαι στη φαση οπου φευγω απο το σπιτι στις 9:00 το πρωι και γυριζω στο σπιτι το νωριτερο στις 11:00 το βραδυ. Το αγαπαω το desktop μου αλλα τα πραγματα εχουν εξεληχθει με τετοιο τροπο που πρεπει με καποιο τροπο να ειμαι connected, ετοιμος να δουλεψω η να τσεκαρω 9gag, να διαβαζω και να διαγραφω το ατελειωτο spam που μαζευουν τα e-mail μου εξω απο το σπιτι μου. Και υπαρχουν 4 τροποι να το κανει κανεις αυτο. Το να σερνω το υπεροχο desktop μου, που εφτιαξα με τα χερακια μου διστυχως δε βολεψε και ετσι το απορρυπτουμε :P Και μενουμε με 3 εναλακτηκες. Το tablet, το notebook, και το ultrabook. Ολα ομως εχουν καλα και κακα. Αν τα μελετησουμε με 3 παραγοντες την φορητοτητα, την αποδοση και την τιμη, βλεπουμε οτι ενα tablet εχει φορητοτητα και σχετικα καλη τιμη, αλλα απο αποψη αποδοσης, ειναι ολα ενα κινητο σε μεγενθυση! το Notebook φυσαει απο χαρακτηριστικα! και τωρα τελευταια μπορεις να βρεις καλο Notebook σε πολυ καλη τιμη! αλλα απο φορητοτητα βραστα, φορτισμα καθε 3 ωρες, ενα μηχανημα που ενω ειναι τεραστιο σε μεγεθος (σχετικα), σαν επιτηδες ο κοσμος το κουβαλαει σε τσαντες-θυρια και εχουν μεσα πληκτρολογια, πονικια, ανταπτορες, φορτιστες, τα παντα ολα λεμε! Και απο την αλλη υπαρχουν και τα ultrabook που ειναι μικρουλια και χαριτομενα, λιγο μεγαλυτερα απο τα tablets σε μεγεθος με μεγαλη αυτονομια και ολα τα features ενως καλου pc, αλλα mac-like τιμη αν θες αξιοπρεπη χαρακτηριστικα!, και ρωταω εγω τωρα: Σε ποιον απο τους 3 να παω να δωσω τα λευτα μου? Ποια ειναι η γνωμη σας επι του θεματος και τι χρησιμοποιειτε εσεις?
Elementary OS
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by stranger » Fri Nov 02, 2012 10:25 pm

ThOdOr1s wrote:Ωραια η ζωη στο σπιτι αγκαλια με το custom-made desktop που εχουμε οι περισσοτεροι απο εμας, αλλα τερμα τα ψεματα! Ειμαι στη φαση οπου φευγω απο το σπιτι στις 9:00 το πρωι και γυριζω στο σπιτι το νωριτερο στις 11:00 το βραδυ. Το αγαπαω το desktop μου αλλα τα πραγματα εχουν εξεληχθει με τετοιο τροπο που πρεπει με καποιο τροπο να ειμαι connected, ετοιμος να δουλεψω η να τσεκαρω 9gag, να διαβαζω και να διαγραφω το ατελειωτο spam που μαζευουν τα e-mail μου εξω απο το σπιτι μου. Και υπαρχουν 4 τροποι να το κανει κανεις αυτο. Το να σερνω το υπεροχο desktop μου, που εφτιαξα με τα χερακια μου διστυχως δε βολεψε και ετσι το απορρυπτουμε :P Και μενουμε με 3 εναλακτηκες. Το tablet, το notebook, και το ultrabook. Ολα ομως εχουν καλα και κακα. Αν τα μελετησουμε με 3 παραγοντες την φορητοτητα, την αποδοση και την τιμη, βλεπουμε οτι ενα tablet εχει φορητοτητα και σχετικα καλη τιμη, αλλα απο αποψη αποδοσης, ειναι ολα ενα κινητο σε μεγενθυση! το Notebook φυσαει απο χαρακτηριστικα! και τωρα τελευταια μπορεις να βρεις καλο Notebook σε πολυ καλη τιμη! αλλα απο φορητοτητα βραστα, φορτισμα καθε 3 ωρες, ενα μηχανημα που ενω ειναι τεραστιο σε μεγεθος (σχετικα), σαν επιτηδες ο κοσμος το κουβαλαει σε τσαντες-θυρια και εχουν μεσα πληκτρολογια, πονικια, ανταπτορες, φορτιστες, τα παντα ολα λεμε! Και απο την αλλη υπαρχουν και τα ultrabook που ειναι μικρουλια και χαριτομενα, λιγο μεγαλυτερα απο τα tablets σε μεγεθος με μεγαλη αυτονομια και ολα τα features ενως καλου pc, αλλα mac-like τιμη αν θες αξιοπρεπη χαρακτηριστικα!, και ρωταω εγω τωρα: Σε ποιον απο τους 3 να παω να δωσω τα λευτα μου? Ποια ειναι η γνωμη σας επι του θεματος και τι χρησιμοποιειτε εσεις?
Εξαρτάται κυρίως από το πώς θα το χρησιμοποιείς. Επειδή σε αυτά που θες να κάνεις έβαλες και το "δουλέψω", αυτόματα απορρίπτω το tablet. Δεν είναι για δουλειά, ειδικά για τη δική μας δουλειά.

Έχω βάλει στο μάτι ένα ultrabook που θα είναι μάλλον η επόμενή μου αγορά, οπότε είμαι λίγο biased προς αυτά. Παρ'όλ'αυτά πιστεύω ότι και στην περίπτωσή σου θα σε βολέψουν, ειδικά αν λείπεις όλη μέρα και το κουβαλάς μαζί. Όσο για την τιμή που λές, εφόσον στο σπίτι έχεις έναν beefed-up desktop, δεν χρειάζεται να πάρεις κανένα ultrabook που σπέρνει. Εκτός πια αν θες να παίζεις Skyrim στη σχολή! Πάρε ένα με καλή μπαταρία και είσαι gg...
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by moody » Fri Nov 02, 2012 10:30 pm

stranger wrote:Εξαρτάται κυρίως από το πώς θα το χρησιμοποιείς. Επειδή σε αυτά που θες να κάνεις έβαλες και το "δουλέψω", αυτόματα απορρίπτω το tablet. Δεν είναι για δουλειά, ειδικά για τη δική μας δουλειά.

Έχω βάλει στο μάτι ένα ultrabook που θα είναι μάλλον η επόμενή μου αγορά, οπότε είμαι λίγο biased προς αυτά. Παρ'όλ'αυτά πιστεύω ότι και στην περίπτωσή σου θα σε βολέψουν, ειδικά αν λείπεις όλη μέρα και το κουβαλάς μαζί. Όσο για την τιμή που λές, εφόσον στο σπίτι έχεις έναν beefed-up desktop, δεν χρειάζεται να πάρεις κανένα ultrabook που σπέρνει. Εκτός πια αν θες να παίζεις Skyrim στη σχολή! Πάρε ένα με καλή μπαταρία και είσαι gg...
....Είναι ένας τύπος,που πέρσυ καθόταν πρώτο θρανείο και έπαιζε λολ....(σε κάθε μάθημα,όλη την ώρα)
Χμμμ ,μεταξύ ultrabook και λαπτοπ,νομίζω ένα φθηνό λάπτοπ(350-400) θα κανε την δουλειά του . Άλλωστε όλο και κάπου θα βρεις μπρίζα ;)
stranger,ποιο dell λες να πάρεις ; :-p
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by stranger » Fri Nov 02, 2012 10:42 pm

moody wrote: ....Είναι ένας τύπος,που πέρσυ καθόταν πρώτο θρανείο και έπαιζε λολ....(σε κάθε μάθημα,όλη την ώρα)
Χμμμ ,μεταξύ ultrabook και λαπτοπ,νομίζω ένα φθηνό λάπτοπ(350-400) θα κανε την δουλειά του . Άλλωστε όλο και κάπου θα βρεις μπρίζα ;)
stranger,ποιο dell λες να πάρεις ; :-p
Lenovo ftw! :)
To U410s θέλω, αλλά μπορεί να πάρω και το Thinkpad Twist, αν ξεπεράσω ποτέ το γεγονός ότι έχει την μπίλια στη μέση.

Εμένα στο laptop μου πάντως η μπαταρία κρατάει περίπου μιάμιση ώρα και τη βγάζω στη βιβλιοθήκη ή έξω από το CSLAB 2 για μπρίζα. Αν υπάρχει κανένα laptop με καλή μπαταρία πάρ'το, αλλιώς θα είσαι όλη την ώρα στην τσίτα μην σου σβήσει όπως εγώ.

Έπαιζε LOL όλη την ώρα; Τι laptop είχε το παλικάρι; :shock:
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by ThOdOr1s » Fri Nov 02, 2012 10:58 pm

stranger wrote:
moody wrote: ....Είναι ένας τύπος,που πέρσυ καθόταν πρώτο θρανείο και έπαιζε λολ....(σε κάθε μάθημα,όλη την ώρα)
Χμμμ ,μεταξύ ultrabook και λαπτοπ,νομίζω ένα φθηνό λάπτοπ(350-400) θα κανε την δουλειά του . Άλλωστε όλο και κάπου θα βρεις μπρίζα ;)
stranger,ποιο dell λες να πάρεις ; :-p
Lenovo ftw! :)
To U410s θέλω, αλλά μπορεί να πάρω και το Thinkpad Twist, αν ξεπεράσω ποτέ το γεγονός ότι έχει την μπίλια στη μέση.

Εμένα στο laptop μου πάντως η μπαταρία κρατάει περίπου μιάμιση ώρα και τη βγάζω στη βιβλιοθήκη ή έξω από το CSLAB 2 για μπρίζα. Αν υπάρχει κανένα laptop με καλή μπαταρία πάρ'το, αλλιώς θα είσαι όλη την ώρα στην τσίτα μην σου σβήσει όπως εγώ.

Έπαιζε LOL όλη την ώρα; Τι laptop είχε το παλικάρι; :shock:
Και εγω για Ultrabook το κοβω ρε παιδια, για Hp Envy 15,6 Sleekbook. Βγαζει μεχρι και core i5 και με μια αξιοπρεπη καρτουλα γραφικων και με acceleration SSD, χωρις να ειναι και υπερβολικα πολυ ακριβο, (οχι οτι ειναι και φθηνο ομως...) :cool:
Elementary OS
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by stranger » Fri Nov 02, 2012 11:06 pm

ThOdOr1s wrote: Και εγω για Ultrabook το κοβω ρε παιδια, για Hp Envy 15,6 Sleekbook. Βγαζει μεχρι και core i5 και με μια αξιοπρεπη καρτουλα γραφικων και με acceleration SSD, χωρις να ειναι και υπερβολικα πολυ ακριβο, (οχι οτι ειναι και φθηνο ομως...) :cool:
Για κάποιο λόγο έχω συνδέσει τα HP laptops με θορυβώδεις ανεμιστήρες. Πάντως, φαίνεται ομορφούλι!

Edit: ήρθα να διορθώσω το spelling της λέξης "ομορφούλι" και το έχετε κάνει quote δύο άτομα :lol:
Last edited by stranger on Fri Nov 02, 2012 11:20 pm, edited 1 time in total.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by stoupeace » Fri Nov 02, 2012 11:12 pm

stranger wrote:
ThOdOr1s wrote: Και εγω για Ultrabook το κοβω ρε παιδια, για Hp Envy 15,6 Sleekbook. Βγαζει μεχρι και core i5 και με μια αξιοπρεπη καρτουλα γραφικων και με acceleration SSD, χωρις να ειναι και υπερβολικα πολυ ακριβο, (οχι οτι ειναι και φθηνο ομως...) :cool:
Για κάποιο λόγο έχω συνδέσει τα HP laptops με θορυβώδεις ανεμιστήρες. Πάντως, φαίνεται ομορφούλη!
Τουλάχιστον το compaq βουίζουνε πολύ και θέλουνε καθάρισμα κάθε 2-3 μήνες.

Εγώ είμαι του όσα λεφτά έχεις να ξοδέψεις, ρίχτα στο desktop. Πάντα θα είναι το main εργαλείο δουλειάς σου. Τώρα αν έχεις ανάγκη να είσαι 9gag και να τσεκάρεις mail όλη μέρα, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι :-p

Για development on the go, οτιδήποτε με 1ghz επεξεργαστή και οθόνη >14" είναι υπερκομπλέ.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by ThOdOr1s » Fri Nov 02, 2012 11:17 pm

stranger wrote:
ThOdOr1s wrote: Και εγω για Ultrabook το κοβω ρε παιδια, για Hp Envy 15,6 Sleekbook. Βγαζει μεχρι και core i5 και με μια αξιοπρεπη καρτουλα γραφικων και με acceleration SSD, χωρις να ειναι και υπερβολικα πολυ ακριβο, (οχι οτι ειναι και φθηνο ομως...) :cool:
Για κάποιο λόγο έχω συνδέσει τα HP laptops με θορυβώδεις ανεμιστήρες. Πάντως, φαίνεται ομορφούλη!
Οχι μονο αυτο, αλλα εχει και Windows 7! δεν θα κανω το ιδιο λαθος που εκανα τοτε με τα vista :smt018 , περιμενα ο υπολογιστης που ηθελα (not custom made τοτε, bad times :roll:) να βγει με το καινουριο λογισμικο για να μην το πληρωσω, και ετσι για τον επομενο 1 χρονο κολησα με τα vista! Ας εχω τα 7 σιγουρα, και οταν ο κοσμος τρεξει λιγο τα 8, και ερθουν τα πρωτα καλα η κακα comments, βλεπουμε αν θα κανω την αναβαθμηση με τα 15 E που δινουνε... ;)
Elementary OS
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by moody » Fri Nov 02, 2012 11:24 pm

ThOdOr1s wrote:Οχι μονο αυτο, αλλα εχει και Windows 7! δεν θα κανω το ιδιο λαθος που εκανα τοτε με τα vista :smt018 , περιμενα ο υπολογιστης που ηθελα (not custom made τοτε, bad times :roll:) να βγει με το καινουριο λογισμικο για να μην το πληρωσω, και ετσι για τον επομενο 1 χρονο κολησα με τα vista! Ας εχω τα 7 σιγουρα, και οταν ο κοσμος τρεξει λιγο τα 8, και ερθουν τα πρωτα καλα η κακα comments, βλεπουμε αν θα κανω την αναβαθμηση με τα 15 E που δινουνε... ;)
Τα windows τα παίρνεις δωρεάν από την σχολή :-p :lol: :lol:
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by stranger » Fri Nov 02, 2012 11:26 pm

stoupeace wrote: Τουλάχιστον το compaq βουίζουνε πολύ και θέλουνε καθάρισμα κάθε 2-3 μήνες.

Εγώ είμαι του όσα λεφτά έχεις να ξοδέψεις, ρίχτα στο desktop. Πάντα θα είναι το main εργαλείο δουλειάς σου. Τώρα αν έχεις ανάγκη να είσαι 9gag και να τσεκάρεις mail όλη μέρα, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι :-p

Για development on the go, οτιδήποτε με 1ghz επεξεργαστή και οθόνη >14" είναι υπερκομπλέ.
Και το Dell μου το καθαρίζω κάθε 5 μήνες περίπου, αλλά πλέον έχουν πρόβλημα οι βίδες και δεν το ξανατολμώ.

Προσωπικά, δεν δουλεύω σχεδόν ποτέ σε Desktop. Αφενός γιατί έχω iMac και δεν μου κάνει αίσθηση, αφετέρου γιατί προτιμώ τα laptop. Το δικό μου έχει 13'' οθόνη, αλλά είναι μια χαρά. Οπότε είτε είμαι πολύ ανώμαλος ή είναι πραγματικά θέμα γούστου.
ThOdOr1s wrote:
Οχι μονο αυτο, αλλα εχει και Windows 7! δεν θα κανω το ιδιο λαθος που εκανα τοτε με τα vista :smt018 , περιμενα ο υπολογιστης που ηθελα (not custom made τοτε, bad times :roll:) να βγει με το καινουριο λογισμικο για να μην το πληρωσω, και ετσι για τον επομενο 1 χρονο κολησα με τα vista! Ας εχω τα 7 σιγουρα, και οταν ο κοσμος τρεξει λιγο τα 8, και ερθουν τα πρωτα καλα η κακα comments, βλεπουμε αν θα κανω την αναβαθμηση με τα 15 E που δινουνε... ;)
Ή βάλε Linux ;)
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by ThOdOr1s » Fri Nov 02, 2012 11:31 pm

moody wrote:
ThOdOr1s wrote:Οχι μονο αυτο, αλλα εχει και Windows 7! δεν θα κανω το ιδιο λαθος που εκανα τοτε με τα vista :smt018 , περιμενα ο υπολογιστης που ηθελα (not custom made τοτε, bad times :roll:) να βγει με το καινουριο λογισμικο για να μην το πληρωσω, και ετσι για τον επομενο 1 χρονο κολησα με τα vista! Ας εχω τα 7 σιγουρα, και οταν ο κοσμος τρεξει λιγο τα 8, και ερθουν τα πρωτα καλα η κακα comments, βλεπουμε αν θα κανω την αναβαθμηση με τα 15 E που δινουνε... ;)
Τα windows τα παίρνεις δωρεάν από την σχολή :-p :lol: :lol:
Αληθεια ? :-D Τωρα το ακουω πρωτη φορα! Kαλο αυτο...

----
stranger wrote:
stoupeace wrote: Τουλάχιστον το compaq βουίζουνε πολύ και θέλουνε καθάρισμα κάθε 2-3 μήνες.

Εγώ είμαι του όσα λεφτά έχεις να ξοδέψεις, ρίχτα στο desktop. Πάντα θα είναι το main εργαλείο δουλειάς σου. Τώρα αν έχεις ανάγκη να είσαι 9gag και να τσεκάρεις mail όλη μέρα, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι :-p

Για development on the go, οτιδήποτε με 1ghz επεξεργαστή και οθόνη >14" είναι υπερκομπλέ.
Και το Dell μου το καθαρίζω κάθε 5 μήνες περίπου, αλλά πλέον έχουν πρόβλημα οι βίδες και δεν το ξανατολμώ.

Προσωπικά, δεν δουλεύω σχεδόν ποτέ σε Desktop. Αφενός γιατί έχω iMac και δεν μου κάνει αίσθηση, αφετέρου γιατί προτιμώ τα laptop. Το δικό μου έχει 13'' οθόνη, αλλά είναι μια χαρά. Οπότε είτε είμαι πολύ ανώμαλος ή είναι πραγματικά θέμα γούστου.
ThOdOr1s wrote:
Οχι μονο αυτο, αλλα εχει και Windows 7! δεν θα κανω το ιδιο λαθος που εκανα τοτε με τα vista :smt018 , περιμενα ο υπολογιστης που ηθελα (not custom made τοτε, bad times :roll:) να βγει με το καινουριο λογισμικο για να μην το πληρωσω, και ετσι για τον επομενο 1 χρονο κολησα με τα vista! Ας εχω τα 7 σιγουρα, και οταν ο κοσμος τρεξει λιγο τα 8, και ερθουν τα πρωτα καλα η κακα comments, βλεπουμε αν θα κανω την αναβαθμηση με τα 15 E που δινουνε... ;)
Ή βάλε Linux ;)
Και αυτο ειναι μια ιδεα ;)
Last edited by Gewitter on Sat Nov 03, 2012 1:01 pm, edited 1 time in total.
Reason: double post
Elementary OS
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by gasparosoft » Sat Nov 03, 2012 12:37 am

Για αυτό που το θέλεις ένα chromebook είναι ότι πρέπει. Έχει μόνο 250 δολάρια.
User avatar
PatrickFTW
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 625
Joined: Sat Oct 30, 2010 9:06 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Somewhere

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by PatrickFTW » Sat Nov 03, 2012 1:18 am

http://www.amazon.com/Samsung-XE303C12- ... chromebook

Αυτό πιστεύετε ότι θα είναι κατάλληλο για τις ανάγκες του προγραμματισμού (Java,c++,κτλπ)?
Oι άνθρωποι δεν πρέπει να φοβούνται τις κυβερνήσεις, οι κυβερνήσεις πρέπει να φοβούνται τους ανθρώπους...
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by ThOdOr1s » Sat Nov 03, 2012 12:10 pm

PatrickFTW wrote:http://www.amazon.com/Samsung-XE303C12- ... chromebook

Αυτό πιστεύετε ότι θα είναι κατάλληλο για τις ανάγκες του προγραμματισμού (Java,c++,κτλπ)?
Δεν νομιζω, πρωτα απο ολα δεν παιζει να εχει σκληρο αξιοποιησιμο...Και απο το OS που βλεπω μαλλον δεν περνει προγραμματα οπως compilers editors και τα λοιπα... επισης τα χαρακτηριστικα του ειναι χειροτερα απο το λαπτοπ με τα xp που πηρε ο πατερας μου το 2005, και απο καποια tablets σημερα. Ναι, καλο ειναι για τη θεια μου που το μονο που κανει ειναι να μπαινει στο facebook, αλλα οχι για εμενα...
Elementary OS
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by moody » Sat Nov 03, 2012 2:41 pm

ThOdOr1s wrote: Και απο το OS που βλεπω μαλλον δεν περνει προγραμματα οπως compilers editors και τα λοιπα...
Γιατί κολλάς τόσο στο τι έχει εγκατεστημένο ; :-p Επίσης το chromeOS,είναι λίνυξ,οπότε μπορεί να πάρει compilers,editor και τα λοιπά :-p
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by ThOdOr1s » Sat Nov 03, 2012 2:59 pm

moody wrote:
ThOdOr1s wrote: Και απο το OS που βλεπω μαλλον δεν περνει προγραμματα οπως compilers editors και τα λοιπα...
Γιατί κολλάς τόσο στο τι έχει εγκατεστημένο ; :-p Επίσης το chromeOS,είναι λίνυξ,οπότε μπορεί να πάρει compilers,editor και τα λοιπά :-p
Το ξερω οτι το chrome os ειναι unix based, αλλα δεν νομιζω οτι εχει αξιοποιησιμο σκληρο δισκο. υποτιθεται οτι και καλα σωζεις αρχεια στο cloud :smt009
Elementary OS
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by chriskin » Sat Nov 03, 2012 3:19 pm

stranger wrote:
Έπαιζε LOL όλη την ώρα; Τι laptop είχε το παλικάρι; :shock:

κι εμενα πριν χαλασει η μπαταρια τοσο κραταγε - ασε τωρα που κραταει 15 λεπτα στην καλυτερη
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Tablet VS Notebook VS Ultrabook

Post by stranger » Sat Nov 03, 2012 6:46 pm

chriskin wrote:
stranger wrote:
Έπαιζε LOL όλη την ώρα; Τι laptop είχε το παλικάρι; :shock:

κι εμενα πριν χαλασει η μπαταρια τοσο κραταγε - ασε τωρα που κραταει 15 λεπτα στην καλυτερη
Άρα βρήκαμε ποιος ήταν ο τύπος που έπαιζε LOL όλη την ώρα...Ι knew it! :lol:

Το Chromebook δεν θα το εμπιστευόμουν πολύ, για τον λόγο του ότι δεν έχει σταθερό concept. Στην αρχή υποτίθεται ήταν "Ζεις όλη μέρα στον Chrome και τρέχεις web apps" ενώ τώρα προσπαθούν να το κάνουν κανονικό λειτουργικό/διανομή Linux. Περίπου. Ανάθεμα με κι αν έχω καταλάβει δηλαδή τι σχέδια έχουν. Λογικά θα πάει κουβά μετά απο λίγο καιρό πειραματισμού, όπως κι άλλα προϊόντα της Google.
Post Reply

Return to “Hardware”