Καρτα γραφικων ή οθονη;

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
trelos
byte level
byte level
Posts: 97
Joined: Sun Mar 14, 2010 12:18 am
Academic status: N>4
Location: Las Vegas, Nevada

Καρτα γραφικων ή οθονη;

Post by trelos » Thu Dec 13, 2012 10:11 pm

καλησπερα παιδια. εχω τι εξης προβλημα και θελω να μου πειτε την γνωμη σας. εχω ενα acer 5920g το οποιο σημερα ισως να παρεδωσε πνευμα. Ενω σερφαρα αρχισε να πεταει γραμμες και κυλιδες στην οθονη. Τον εκλεισα "κρυωσει" λιγο και οταν τον ανοιξα αργοτερα η οθονη είναι ακριβως οπως την βλεπεται στις εικονες που βαζω παρακατω. Γενικα τα εχει βγαλει τα λεφτα του και το ψιλοπεριμενα. Ωστοσο θελω να δω αν ειναι καρτα γραφικων να παραγγειλω μια να την αλλαξω ο ιδιος γιατι λογος να το παω για σερβις να πληρωσω 100-150 ευρω για λαπτοπ 6ετιας δεν υπαρχει. Τον τελευταιο χρόνο δεν αναγνωριζε την nvidia ως καρτα γραφικων αλλα ετρεχε κανονικα με μειωμενες αποδοσεις. Το θεμα ειναι οτι περα απο το οτι με εχει βολεψει και οι επιδοσεις του ειναι υπεραρκετες για αυτο που το θελω (δεν παιζω games), εχω μεσα ενα σωρο αρχεια που θελω να κρατησω. Αν και ειχα κανει ενα backup πριν 7-8 μηνες χρειάζομαι αρκετα φρεσκα αρχεια. Πειτε μου λιγο ποια η γνωμη σας. Ειναι καρτα γραφικων ή πιστευετε φταίει η οθόνη;

Το pc bootαρει κανονικά και ανοιγει.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Καρτα γραφικων ή οθονη;

Post by moody » Thu Dec 13, 2012 10:33 pm

Για οθόνη μου κάνει,όταν μπαίνεις bios ίδιο στο εμφανίζει ;
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
trelos
byte level
byte level
Posts: 97
Joined: Sun Mar 14, 2010 12:18 am
Academic status: N>4
Location: Las Vegas, Nevada

Re: Καρτα γραφικων ή οθονη;

Post by trelos » Thu Dec 13, 2012 10:48 pm

δεν μπαινω στο bios γιατι με το που τον ανοιξω πεταει αυτη την οθονη. Τις επομενες μερες θα δοκιμασω με μια αλλη οθονη να δω. υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο περα απο αυτα τα 2; δλδ αν δω οτι δεν φταιει η οθονη να παραγγειλω καρτα..

τα windows ξεκινανε κανονικα αφου ακουγεται και ο ηχος εκκινησης τους. γενικα παντως ξερω καιρο τωρα οτι η συγκεκριμενη nvidia που τρεχει το μοντελο βγαζει πολλα προβληματα.
Image
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Καρτα γραφικων ή οθονη;

Post by nks » Sun Dec 16, 2012 3:17 pm

υπαρχει περιπτωση να ειναι κ η καλωδιοταινια..
για να τσεκαρεις αν ειναι καρτα η οθονη,βαλε μια αλλη εξοδο οθονης να δεις αν θα στο κανει..αμα δε το κανεις αυτο,δεν μπορει να σου απαντησει κανεις με σιγουρια.

-αν με αλλη εξοδο οθονης εχεις το ιδιο προβλημα,τοτε ειναι η καρτα γραφικων
-αν οχι,τοτε ειναι καλωδιοταινια/οθονη
User avatar
trelos
byte level
byte level
Posts: 97
Joined: Sun Mar 14, 2010 12:18 am
Academic status: N>4
Location: Las Vegas, Nevada

Re: Καρτα γραφικων ή οθονη;

Post by trelos » Sun Dec 16, 2012 8:29 pm

καρτα γραφικων ηταν τελικα. την εψησα ως προσωρινη λυση και βλεπουμε ποσο θα αντεξει..
Image
Post Reply

Return to “Hardware”