Ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης μπαταρίας laptop

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Mon Jul 24, 2006 7:28 pm

(αν κριθεί απαραίτητο μπορεί να μπει σε νέο θέμα).
Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης της μπαταρίας ενός laptop.Δεδομένο ότι πολλοί έχουν πρόβλημα με μπαταρίες που χαλάν από κακή χρήση ή τον καιρό ,όταν δεν είσαι εν κινήσει αλλά στο χώρο σου συμφέρει να βγάζεις την μπαταρία και να παίρνεις ρεύμα από πρίζα ή είναι προτιμότερο να εξαντλείς την μπαταρία και εν συνεχεία να την φορτίζεις ;Γενικώς υπάρχει κάποιος ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης;
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Jul 25, 2006 4:23 pm

Ειδικά στην αρχή, πρέπει να την προσέξεις την μπαταρία, να κάνει δηλαδή αρκετούς κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης, ώστε να αποκτήσει "ελαστικότητα". Αν δε το κάνεις αυτό στην αρχή τότε μάλλον έχεις χάσει την... μπαταρία.
Στη συνέχεια γενικότερα πρέπει να την αφήνεις τη μπαταρία να αποφορτίζεται που και που, ακόμη και αν το laptop βρίσκεται σταθερά σε ένα γραφείο. Επίσης εξαρτάται από το laptop το εαν θα πρέπει να βγάζεις την μπαταρία. Είναι μερικά που τη φορτίζουν συνέχεια όσο είναι στο ρεύμα (οπότε και καταπονείται) και άλλα που δε τη χρησιμοποιούν καθόλου όσο είναι στο ρεύμα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να την έχεις πάνω.
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Post by ailouros » Tue Jul 25, 2006 5:09 pm

Δηλαδή υπάρχουν μπαταρίες με κύκλωμα για να μην δέχονται ρεύμα από την στιγμή που είναι εντελώς φορτισμένες.Φαντάζομαι πως κάθε κατασκευαστής θα αναφέρει οδηγίες για την μπαταρία.Δυστυχώς έχω ακούσει απειρα περιστατικά με ψόφιες μπαταρίες και έχω σκιαχτεί λίγο!
Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και χωρίς την μπαταρία το laptop είναι εξίσου ευπαθές με desktop?
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Jul 25, 2006 5:17 pm

Δε νομίζω ότι αναφέρουν οι κατασκευαστές κάτι τέτοιο.
Καλό είναι αν το βάλεις στο ρεύμα χωρίς μπαταρία, να είναι πάνω σε ups αν έχεις. Εγώ τουλάχιστον δε θα εμπιστευόμουν το laptop μου στη ΔΕΗ. Εδώ και το ups το εχω πάνω σε σταθεροποιητή τάσης... όποιος παθαίνει, μαθαίνει (συνήθως)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Wed Aug 09, 2006 11:38 am

Έχω διαβάσει πως είναι καλό να αποφορτίζεται η μπαταρία τελείως μια φορά το μήνα τουλάχιστον ή κάθε 20 μερικές αποφορτίσεις. Γενικά για να διατηρηθεί καλύτερα καλό είναι όταν τη χρησιμοποιείς εκτός ρεύματος να την αφήνεις να αποφορτίζεται τελείως και μετά να την ξαναφορτίζεις πλήρως. Επιπλέον να έχεις υπόψην σου πως οι μπαταρίες αυτές έχουν πάνω κάτω συγκεκριμένη διάρκεια ζωής, γύρω στα 2-3 χρόνια από τη στιγμή που βγαίνουν από το εργοστάσιο. Από εκεί και πέρα είναι στην ευχέρεια του χρήστη αν θα εκμεταλλευτεί το μέγιστο της ζωής της ή αν θα την "κουτσουρέψει".
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Post by HdkiLLeR » Mon Aug 21, 2006 2:06 pm

Ότι ακριβώς παίζει με τις μπαταρίες των κινητών πάνω κάτω παίζει και με τις μπαταρίες για τα laptops
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Thu Sep 28, 2006 2:56 am

Αν δεν το αναφέρει ο κατασκευαστής πως θα "μυριστείς" τι πρέπει να κάνεις σχετικά με την μπαταρία?
Αν έτσι και αλλιώς την έχεις εκτός όταν είναι στο ρεύμα θα έχεις κάποιου είδους πρόβλημα?
S.S.D.D.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Thu Sep 28, 2006 2:07 pm

ciao wrote: Αν έτσι και αλλιώς την έχεις εκτός όταν είναι στο ρεύμα θα έχεις κάποιου είδους πρόβλημα?
Mην ξεχνάς ότι η μπαταρία λειτουργεί σαν ups. Επομένως πολύ λιγότερες πιθανότητες να καεί κανένα εξάρτημα του φορητού. ;)
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Thu Sep 28, 2006 4:54 pm

Σωστός Luke! ;)
Απλά ρωτάω γιατί συνήθως τον αφήνω στο ρεύμα παρόλο που η μπαταρία είναι γεμάτη.
Έχω ψάξει τα εγχειρίδια αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό, γι' αυτό ρωτνάω μην τρέχω για μπαταρίες χειμωνιάτικα... :???:
S.S.D.D.
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Luke » Thu Sep 28, 2006 7:24 pm

Κι εγώ το ίδιο κάνω, αναγκαστικά. Και πραγματικά δεν αναφέρουν πουθενά οι κατασκευαστές κάτι επί του θέματος. Πάντως αν γενικά κάνεις καλή χρήση της μπαταρίας (αναφέρεται παραπάνω) η διάρκεια ζωής της είναι γύρω στα 3 έτη. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ας απαντήσει...
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Thu Sep 28, 2006 9:27 pm

Οι κατασκευαστές όμως δίνουν μια έκπτωση 30% για καινούργια (original) μπαταρία.....!!!!

Έχω ακούσει και εγώ τα περι μπαταρίας..!!

Προσωπικά δεν την αφαιρώ ποτέ.. Την αφήνω όμως να αποφορτίζεται τακτικά (μιλάμε για πολύ .. ελαστικότητα..)..!

Έχω και εγώ την εντύπωση πως μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση πάυει να τροφοδοτέιται με ρεύμα η μπαταρία..!
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Fri Sep 29, 2006 2:59 am

Δηλαδή αν πάω αύριο και τους πω γεια σας θέλω την τάδε μπαταρία από 100€ θα μου την αφήσουν 70€ ?? :???:
Μακάρι...
S.S.D.D.
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Post by P@radox » Fri Sep 29, 2006 4:16 pm

Διορθωση..

Άν την παραγγείλεις απο την Εταιρία την ίδια..

Υπάρχει πιθανότητα.. να πάρεις κάποια έκπτωση.

Η έκπτωση αυτή συνήθως αναφέρεται στους όρους εγγύησης ή αγοράς του μηχανήματος..

Εγώ πηρα μια επέκταση εγγύησης για το laptop μου (Acer) και ορίζει πως παρέχεται έκπτωση 30% αν η αγορά γίνει απο την Acer (..με χρήση πιστωτικής κάρτας..)
ciao wrote:Μακάρι...
Έχεις δίκιο..
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Fri Sep 29, 2006 5:21 pm

Μάλιστα...Πάντα κάτι παίζει με τις εταιρείες... ;)
S.S.D.D.
User avatar
sta8hs
bit level
bit level
Posts: 41
Joined: Thu Apr 14, 2011 7:50 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης μπαταρίας laptop

Post by sta8hs » Mon Jun 03, 2013 9:58 pm

Γεια! Στο λαπτοπ ποτέ δεν είχα βγάλει την μπαταρία , όσπου μια μέρα καταλάθος πάτησα το κουμπί του είναι να βγει και κουνήθηκε λίγο.. ωστόσο δεν έκλεισε το λαπτοπ (δεν το είχα συνδεδεμενο με το ρεύμα..) όταν το έβαλα στο ρεύμα από τότε μου έβγαλε Χ στο σηματάκι της μπαταρίας και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με την μπααταρία και να εξετάσω το ενδεχόμενο αντικατάστασης της.. Επίσης το ποσοστό ενέργειας κατεβαίνει πολύ πιο γρήγορα από πριν. Σημειωτέον ότι το λάπτοπ το έχω ένα χρόνο..Επίσης η μπαταρία φορτίζει ενώ το έχω συνδεδεμένο στο ρεύμα..
Τι λέτε να φταίει; Παίζει να υπάρχει λύση;
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Re: Ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης μπαταρίας laptop

Post by ciao » Tue Jun 04, 2013 9:19 pm

Καλησπέρα!
Κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσω διάφορα αλλά παραθέτω μερικές ιδέες...
Μπορεί με το κλικ να δημιουργηθήκε κάποιο "βραχυκύκλωμα" και η μπαταρία να εμφανίζει αυτή την "περίεργη" συμπεριφορά. Αυτό δεν γνωριζώ κάποιο "εύκολο" τρόπο να διορθωθεί...το καλό είναι ότι σου δουλεύει ακόμα...
Αν έχεις τη δυνατότητα μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα με ηλεκτρικά είδη να σου μετρήσουν την κατάσταση της μπαταρίας...όπως γίνεται με του αυτοκινήτου.
Τώρα σαν κάτι πιο extreme μπορείς να δοκιμάσεις format να δεις τι θα γίνει και μετά...(αν και με ένα χρόνο κατοχής δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο, ανάλογα τη χρήση βέβαια...).
Ακόμα πιο extreme (ίσως) να δοκιμάσεις να boot-αρεις το laptop με live cd κάποιας διανομής linux για να δεις και από εκεί με κάποιο άλλο λειτουργικό τι παίζει.
Δεν νομίζω ότι είναι κάτι software γενικά αλλά μάλλον hardware.
Τέλος αυτό που είναι ανησυχητικό είναι ότι τον είχες μόνιμα (απ' ότι κατάλαβα) στο ρεύμα χωρίς να αφαιρείς την μπαταρία, το οποίο δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης της μπαταρίας (μιας και έτσι μειώνεται κατακόρυφα η απόδοση της και η μακροζωΐα της).
Ελπίζω κάπου, κάπως να βοήθησα.
Καλή συνέχεια και καλή τύχη!
S.S.D.D.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης μπαταρίας laptop

Post by Zifnab » Tue Jun 04, 2013 11:37 pm

Καλώς τον τον ciao μετά από 4 χρόνια απουσίας!! :-D Μάλλον είχες μείνει subscribed στην συζήτηση - δεν εξηγείται αλλιώς!!! :) (φρόντισε να αλλάξεις theme btw :P). Σωστά τα λέει ο ciao και εγώ πιστεύω ότι είναι hardware θέμα - δοκίμασε όμως να δεις μήπως μπορεί να γίνει κάποιο calibration της μπαταρίας, αν την αναγνωρίζει ακόμα.. Πόσο κρατάει τώρα η μπαταρία?

Μερικές ακόμα καλές πρακτικές εκτός από το να αποφεύγουμε να έχουμε στην μπρίζα ενώ είναι η μπαταρία επάνω:
Να μην αποφορτίζουμε κάτω του 15-10%
Να μην έχουμε την μπαταρία σε αδράνεια (γιατί και στο συρτάρι χάνει 10-20% της ζωής της)
Αν θέλουμε να την φυλάξουμε (για μερικούς μήνες) καλό είναι να είναι πάνω από 50% φορτισμένη.
Κάποιοι προτείνουν και κατάψυξη αλλά δεν το έχω επιχειρήσει :P
k_b
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 3
Joined: Thu May 23, 2013 9:56 am
Gender:

Re:

Post by k_b » Fri Jun 07, 2013 10:13 pm

Einherjar wrote:Δε νομίζω ότι αναφέρουν οι κατασκευαστές κάτι τέτοιο.
Καλό είναι αν το βάλεις στο ρεύμα χωρίς μπαταρία, να είναι πάνω σε ups αν έχεις. Εγώ τουλάχιστον δε θα εμπιστευόμουν το laptop μου στη ΔΕΗ. Εδώ και το ups το εχω πάνω σε σταθεροποιητή τάσης... όποιος παθαίνει, μαθαίνει (συνήθως)
Το ups είναι έτσι και αλλιώς σταθεροποιητής τάσης, αλλά έχει και έξτρα κύκλωμα με μπαταρία και λογισμικό για να επικοινωνέι με τον υπολογιστή. Δεν έχει νόημα υαυτό που έκανες. Το Laptop όντως καλό είναι να μην το βάζουμε ποτέ κατευθείαν χωρίς την μπαταρία στο ρεύμα για διάφορους λόγους.
[spamlinkremoved]
Post Reply

Return to “Hardware”