Multi-monitor setup...

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Multi-monitor setup...

Post by ThOdOr1s » Thu Aug 01, 2013 7:49 pm

Καλησπερα.

Λεω να στησω, τοσο για λογους παραγογικοτητας, οσο και για λογους epicness, ενα multi-monitor setup, με 2 ιδιες οθονες :-D . Πρεπει να τις αγορασω και τις 2, γιατι η παλια θα παει στην αδερφη μου για το pc της.

Ακουγεται αρκετα απλο, αλλα εχω μερικα κοληματα:

1ον: Ενω φυσιολογικα ειχα 2 Radeon 6570 αυτη τη στιγμη ειμαι με μια, γιατι η αλλη εχει παει στο pc ενος φιλου που καηκε η δικια του, και ο,τι setup και να κανω, θα πρεπει να ειναι σε θεση να δουλευει προσωρινα με μια.
2ον: Δεν εχω παρα πολυ μεγαλο γραφειο, αλλα χρειαζομαι οσα περισσοτερα pixels μπορω να παρω, οποτε πανω απο 21.5", και κατω απο 1080p οθονες απλα δε θα βολεψουν.
3ον: Εχω υπολογισει να παρω και μια βαση για να ειναι πιο καθαρα τα πραγματα, επειδη το γραφειο μου ειναι κατω απο παραθυρο αυτη η βαση δεν μπορει να ειναι τοιχου / επισης οποια οθονη πρεπει να ειναι συμβατη με βαση...
4ον: Δεν με ενδιαφερει να ειναι IPS η οχι, απο τη στιγμη που ειναι led panel, γιατι μπορω να τα ρυθμισω εγω απο μονος μου τα rgb χρωματα να ειναι σχεδον accurate σε ο,τι panel οπως εχω κανει ηδη σε αυτην που εχω.
5ον και συμαντικοτερο: Η gpu εχει ενα vga, ενα dvi-d, ενα hdmi (τωρα τι config θα δουλεψει, ενας θεος ξερει...). Θα προτιμουσα να δωσω λευτα σε μια καλυτερη οθονη, παρα σε εναν active adaptor, αλλα ταυτοχρονα εχω και πολυ καλα vga καλοδια, οποτε το vga δεν με πολυχαλαει...
6ον: Δεν εχω σκοπο να ξοδευτω για καλυτερη καρτα γραφικων ακομα...

Οι επιλογες που βρηκα ειναι αυτες οι 2 απο οθονες:
http://www.skroutz.gr/s/3046674/LG-22EA53VQ.html
http://www.skroutz.gr/s/3047986/LG-22EN33S.html

Και αυτη απο βαση:
http://www.skroutz.gr/s/445176/Aavara-T ... vara+TS742

Εσεις τι λετε? Εχετε τιποτα αλλο να προτεινετε? Εχει κανενας σας παραπανω απο μια οθονη, και αν ναι τι εχετε να μου προτεινετε?

Ευχαριστω ^^
Elementary OS
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Multi-monitor setup...

Post by moody » Thu Aug 01, 2013 8:17 pm

Να ναι ολόιδιες οι οθόνες,και ακόμα και αν την μία την συνδέσεις με hdmi και την άλλη με vga δεν θα δεις καμία απολύτως διαφορά πέρα ότι στο startup η vga θα ανοίγει πιο γρήγορα ,και στο shutdown η hdmi θα σε πρήζει για 1 λεπτό :-p

Η βάση δεν μου αρέσει ιδιαίτερα γιατί δεν φαίνεται αν μπορείς να φτιάξεις την οπτική γωνία που θα χεις για την μία και για την άλλη,ούτε αν θα μπορέσεις να βάλεις την μία κάθετη .(αυτό με την κάθετη δεν το χω δοκιμάσει αλλά φαίνεται ωραίο για προγραμματισμό)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Multi-monitor setup...

Post by ThOdOr1s » Thu Aug 01, 2013 8:45 pm

moody wrote:Η βάση δεν μου αρέσει ιδιαίτερα γιατί δεν φαίνεται αν μπορείς να φτιάξεις την οπτική γωνία που θα χεις για την μία και για την άλλη,ούτε αν θα μπορέσεις να βάλεις την μία κάθετη .(αυτό με την κάθετη δεν το χω δοκιμάσει αλλά φαίνεται ωραίο για προγραμματισμό)
Δεν με ενδιαφερει να βαλω την μια καθετη γιατι δεν με ενδιαφερει να τις χρησιμοποιω αποκλειστικα για προγραμματισμο (αν και αυτο ακουγεται πολυ πολυ γαματο ^^), αλλα ως αναφορα την οπτικη γωνια μπορεις, να ρυθμισεις τι γωνια θα εχουν οι οθονες μεταξυ τους, και με τη βαση, επομενως καλη περιπτωση ειναι για εμενα... Τωρα το θεμα ειναι αν υπαρχει αλλη φθηνοτερη γιατι 85 Ε μου φαινονται λιγο πολα για ενα κοματι λαμαρινα...
Elementary OS
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Multi-monitor setup...

Post by AmmarkoV » Mon Aug 05, 2013 1:16 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Multi-monitor setup...

Post by ThOdOr1s » Wed Aug 07, 2013 10:23 pm

AmmarkoV wrote:21:9 monitors ftw
aw.jpg
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πανακριβες ομως... :-(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Elementary OS
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Multi-monitor setup...

Post by ThOdOr1s » Mon Aug 26, 2013 1:32 pm

Α ναι, ξεχασα να ενημερωσω το thread... xD Το εστησα δεν ηταν τιποτα. Το μονο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ποσο χαλια ειναι το hdmi, (η τουλαχιστον το hdmi port της καρτας γραφικων η της οθονης) αφου δεν μπορουσε να σηκωσει fullHD. Τελος παντων, εκανα VGA, DVI, και σε δευτερολεπτα το catalyst ποπαρε και μου τις σεταρε μονο του... Ολα compatible, ολα κομπλε... Τελικα πηρα τουτες: http://www.skroutz.gr/s/3046674/LG-22EA53VQ.html και τη βαση που postαρα πιο πανω, και ειναι πολυ καλες οι οθονες, αλλα η βαση ηταν το μεγαλυτερο wow της υποθεσης, καθως εχει 5 μηχανισμους με 1.000.000 διαφορετικα configs... Σε φαση βαλτες οπως σου καπνισει! :-D Εμενα με βολεψε απειρα παντος (στο απλο πραγμα που ειχα στο μυαλο μου, στο μελλον θα δοκιμασω και αλλα)... Overall πιστευω οτι ειναι μια καλη αγορα εναντι ενος 4k monitor σε περιπτωση που καποιος το σκεφτεται...

Τωρα μενει μοναχα να δοκιμασω να δω αν θα δουλεψουν σε linux (oh god)
Elementary OS
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Multi-monitor setup...

Post by moody » Mon Aug 26, 2013 2:11 pm

Πόσο σε λυπάμαι,και εγώ ati είχα :/
Nvidia ftw ,μόνο και μόνο επειδή έχει drivers για linux
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Multi-monitor setup...

Post by ja_the_invincible » Mon Aug 26, 2013 2:50 pm

moody wrote:Πόσο σε λυπάμαι,και εγώ ati είχα :/
Nvidia ftw ,μόνο και μόνο επειδή έχει drivers για linux
Let me put this here :
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a ... _mix&num=1

Από τον 3.11 και μετά τα δεδομένα θα αλλάξουν.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
Post Reply

Return to “Hardware”