σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
kostaras8
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Academic status: 1st year

σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by kostaras8 » Sat Feb 20, 2010 11:44 pm

καθως εβαζα να παιξω παιχνιδια μου σβηνε ο υπολογιστης.ετσι εκανα φορματ μηπως εχω κολλησει καποιον ιο.περασα ενα παιχνιδι παρολα αυτα ομως συνεχιζει να σβηνει παρολο το φορματ που το κανα!τι λετε να συμβαινει?
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by cypher » Sat Feb 20, 2010 11:48 pm

kostaras8 wrote:καθως εβαζα να παιξω παιχνιδια μου σβηνε ο υπολογιστης.ετσι εκανα φορματ μηπως εχω κολλησει καποιον ιο.περασα ενα παιχνιδι παρολα αυτα ομως συνεχιζει να σβηνει παρολο το φορματ που το κανα!τι λετε να συμβαινει?
Tι parts εχει το pc σου ακριβως; (cpu, mobo, gpu κτλ) Εχεις εγκαταστησει ολους τους απαραιτητους drivers για ολες τις συσκευες του συστηματος; Εχεις κανει πληρες update στο λειτουργικο;
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by nickpro » Sun Feb 21, 2010 12:23 am

kostaras8 wrote:καθως εβαζα να παιξω παιχνιδια μου σβηνε ο υπολογιστης.ετσι εκανα φορματ μηπως εχω κολλησει καποιον ιο.περασα ενα παιχνιδι παρολα αυτα ομως συνεχιζει να σβηνει παρολο το φορματ που το κανα!τι λετε να συμβαινει?
Επειδή κάποτε είχα αντιμετωπίσει και εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα, θα σου κάνω μια ερώτηση: Όταν παίζεις το παιχνίδι, πριν σβήσει, μήπως το ανεμιστηράκι σου δουλεύει σε πολύ υψηλές στροφές και το λάπτοπ ζεσταίνεται?
kostaras8
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Academic status: 1st year

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by kostaras8 » Sun Feb 21, 2010 12:29 am

cypher wrote:
kostaras8 wrote:καθως εβαζα να παιξω παιχνιδια μου σβηνε ο υπολογιστης.ετσι εκανα φορματ μηπως εχω κολλησει καποιον ιο.περασα ενα παιχνιδι παρολα αυτα ομως συνεχιζει να σβηνει παρολο το φορματ που το κανα!τι λετε να συμβαινει?
Tι parts εχει το pc σου ακριβως; (cpu, mobo, gpu κτλ) Εχεις εγκαταστησει ολους τους απαραιτητους drivers για ολες τις συσκευες του συστηματος; Εχεις κανει πληρες update στο λειτουργικο;
το λαπτοπ το εχω 4 χρόνια και δεν μου χει κανει κατι παρομοιο..δοκίμασα κ ενα παιχνίδι με χαμηλές απαιτήσεις αλλά πάλι το ίδιο συμβαίνει.εκανα πληρες update k εχω εγκαταστησει κ ολους τους drivers..ειναι intel centrino duo,windows xp, η καρτα γραφικων ειναι ati mobility redeon x1400 και το τροφοδικο εχει τα εξής χαρακτηριστικά:input einai 100-240v,50/60Hz 1.5A KAI output: 20v-4.5A..

-----------------
nickpro wrote:
kostaras8 wrote:καθως εβαζα να παιξω παιχνιδια μου σβηνε ο υπολογιστης.ετσι εκανα φορματ μηπως εχω κολλησει καποιον ιο.περασα ενα παιχνιδι παρολα αυτα ομως συνεχιζει να σβηνει παρολο το φορματ που το κανα!τι λετε να συμβαινει?
Επειδή κάποτε είχα αντιμετωπίσει και εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα, θα σου κάνω μια ερώτηση: Όταν παίζεις το παιχνίδι, πριν σβήσει, μήπως το ανεμιστηράκι σου δουλεύει σε πολύ υψηλές στροφές και το λάπτοπ ζεσταίνεται?
βασικα μου φαινεται δουλευει σε υψηλες στροφες..αλλα φοβάμαι μην έχει πάθει τίποτα η καρτα γραφικων μου κ συμβαινει ολο αυτο!εσυ τι λες?
Last edited by Loner on Sun Feb 21, 2010 1:11 am, edited 1 time in total.
Reason: double post
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by thefreak » Sun Feb 21, 2010 11:10 am

κάτι μου λέει φταίει η κάρτα γραφικών σου..
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by cypher » Sun Feb 21, 2010 12:39 pm

kostaras8 wrote: το λαπτοπ το εχω 4 χρόνια και δεν μου χει κανει κατι παρομοιο..δοκίμασα κ ενα παιχνίδι με χαμηλές απαιτήσεις αλλά πάλι το ίδιο συμβαίνει.εκανα πληρες update k εχω εγκαταστησει κ ολους τους drivers..ειναι intel centrino duo,windows xp, η καρτα γραφικων ειναι ati mobility redeon x1400 και το τροφοδικο εχει τα εξής χαρακτηριστικά:input einai 100-240v,50/60Hz 1.5A KAI output: 20v-4.5A..
Εφοσον το εχεις τοοσον καιρο το λαπτοπ θελει σιγουρα ενα καθαρισμα της σκονης που θα εχει μαζεψει εσωτερικα. Ειτε ανοιγεις το λαπτοπ μονος σου να το φυσηξεις καλα να φυγει η σκονη η το δινεις σε καποιον/α που ξερει και ασχολειται να το κανει αυτος/η. Μετα κοιτας και για αλλες αιτιες.
:-)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
madness
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Tue May 29, 2007 3:07 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κατά βάση στον κόσμο μου!!!

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by madness » Sat Feb 27, 2010 5:45 pm

Στα 2 χρόνια μου έκανε τα ίδια και δεν είχε σκόνη κτλ ήταν καθαρό... γενικά το ανεμιστήρακι την ψηλοπάλευε... αν και προς το τέλος (που έσβηνε και πιο συχνά ακουγόταν να χτυπάει περίεργα...)
1ο service μου αλλάζουν ανεμιστήρα... ξανά τα ίδια ολοκάθαρο μέσα κτλ... το ξαναπάω και αυτά και τελικά αλλάξαν μητρική... τώρα παίζει σωστά!!!

επειδή αυτή όμως είναι η έσχατη λύση (που λογικά θα καταλήξεις να πάρεις καινούριο...), συνήθως είναι υπερθέρμανση οπότε μπορείς να κατεβάσεις το CoreTemp και να ενεργοποιήσεις το log, μόλις τον ξανανάψεις να δεις τι θερμοκρασίες έχει καταγράψει... οπότε να προσπαθήσεις να καταλάβεις αν είναι υπερθέρμανση ή θέμα τροφοδοσίας!!! στην συγκεκριμένη περίπτωση παίζει ρόλο και αν το έχεις σε βάση η όχι... (εγώ μέχρι και πάνω σε παγοκύστες το είχα βάλει!!!)
Καθένας με την τρέλα του...
...εγώ προτιμώ την δική μου!!!
@Mobile Application Development (Symbian Qt, bada, Android, Java ME)
User avatar
elsupreme
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1573
Joined: Mon Nov 21, 2005 10:16 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by elsupreme » Sun Feb 28, 2010 12:04 am

Όχι ότι γενικά δεν συμφωνώ με τις απαντήσεις, αλλά μου φαίνεται πως όλοι παρέλειψαν να ρωτήσουν ποιό παιχνίδι έπαιζες :)
(Έχει σημασία ? Πες και θα δούμε... Postαρε και τεχνικά χαρακτηριστικά του laptop να μπορείς :smt024 )
"Must float like lotus on river... and kill old lady!"
Roxandros
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Wed Mar 16, 2016 1:16 pm

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by Roxandros » Wed Mar 16, 2016 1:27 pm

Παιδιά όπως είπε ο φίλος ποιο πάνω, παίζει ρόλο αν το παιχνίδι είναι βαρύ για το λάπτοπ, μπορείς να δοκιμάσεις να χαμηλώσεις τα γραφικά, αν σταματήσει σημαίνει ότι το θέμα σου είναι στη κάρτα γραφικών, όχι ότι είναι χαλασμένη απλά ότι τα γραφικά του παιχνιδιού πέφτουν βαριά για τη κάρτα σου, αν συμβαίνει πάλι καλό είναι να ανοίξεις το λάπτοπ, να ξεβιδώσεις το ανεμιστηράκι, συνήθως μετά από 4 χρόνια ή νωρίτερα άμα το βάζεις στο κρεββάτι, μαζεύει μια μάκα από σκόνη στην εξαγωγή του αέρα, με αποτέλεσμα να μη βγαίνει ο ζεστός αέρας και να αναβάζει θερμοκρασία, οπότε σβήνει για προστασία. Άμα το κάνεις και αυτό και δεις ότι ακόμα σβήνει, υπάρχει μια πιθανότητα αν είχες αλλάξει τροφοδοτικό, να έχεις πάρει μικρότερο σε watt, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του ρεύματος και να σβήνει!
User avatar
madness
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Tue May 29, 2007 3:07 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κατά βάση στον κόσμο μου!!!

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by madness » Thu Mar 17, 2016 12:09 am

Αν δεν έχει αλλάξει ακόμα λαπτοπ δεν νομίζω να μπορεί να παίξει πολλά παιχνίδια έτσι και αλλιώς... :P
Καθένας με την τρέλα του...
...εγώ προτιμώ την δική μου!!!
@Mobile Application Development (Symbian Qt, bada, Android, Java ME)
User avatar
gk4ever
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue May 08, 2012 9:11 am
Academic status: N>4
Location: Somewere in space lost and alone

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by gk4ever » Thu Mar 17, 2016 5:54 pm

Από προσωπική πείρα θα σου συνιστούσα να το πας να σου το κοιτάξουν μήπως έχει χαλάσει (ή κοντεύει να χαλάσει) τίποτα μέσα στο λάπτοπ, και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και μετά από 1 χρόνω αφού πείρα καινούργιο η μητρική τα φτυσε .
Επίσης για παιχνίδια αν θες να παίζεις καινούργια ΑΑΑ παιχνίδια θα συνιστούσα να πάρεις κονσόλα έτσι όπως ανεβαίνουν οι απαιτείσεις θα χρειάζεσαι έναν τραγικά κάλο υπολογιστή μόνο για τα minimum
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
You Get spoiled
Θα έλεγα κάτι βαθυστόχαστο που θα άλλαζε τον τρόπο που βλέπεται την ζωή άλλα το ξέχασα.
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by pgetsos » Thu Mar 17, 2016 6:11 pm

Παιδες, απαντατε σε θεμα του 2010 :lol:

Επισης, μια χαρα υπολογιστη παιρνεις με 6-700€ για τα επομενα 5 χρονια ;)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
gk4ever
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Tue May 08, 2012 9:11 am
Academic status: N>4
Location: Somewere in space lost and alone

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by gk4ever » Thu Mar 17, 2016 6:46 pm

Και αυτό είναι κάτι που δεν παρατήρησα Lol χD
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
You Get spoiled
Θα έλεγα κάτι βαθυστόχαστο που θα άλλαζε τον τρόπο που βλέπεται την ζωή άλλα το ξέχασα.
User avatar
madness
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Tue May 29, 2007 3:07 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κατά βάση στον κόσμο μου!!!

Re: σβηνει το λαπτοπ οταν παιζω παιχνιδια

Post by madness » Sun Feb 13, 2022 12:57 pm

μπορείς να κατεβάσεις το CoreTemp και να ενεργοποιήσεις το log, μόλις τον ξανανάψεις να δεις τι θερμοκρασίες έχει καταγράψει... οπότε να προσπαθήσεις να καταλάβεις αν είναι υπερθέρμανση ή θέμα τροφοδοσίας!!! στην συγκεκριμένη περίπτωση παίζει ρόλο και αν το έχεις σε βάση η όχι...
Αν και πέρασαν 12 χρόνια απ' όταν το έγραψα ισχύει ακόμα η παραπάνω διαδικασία εντοπισμού!
Καθένας με την τρέλα του...
...εγώ προτιμώ την δική μου!!!
@Mobile Application Development (Symbian Qt, bada, Android, Java ME)
Post Reply

Return to “Hardware”