Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό

Post by para » Wed Aug 29, 2007 9:36 pm

Αγόρασα τις προάλλες έναν εξωτερικό σκληρό της Western Digital και προσπάθησα τον σύνδεσα στο desktop μου.(1η αντίδραση: ) Άνοιξε αυτόματα ένα παράθυρο για εγκατάσταση λογισμικού. Πάτησα την αυτόματη εγκατάσταση και στο επόμενο βήμα κόλλησε ο υπολογιστής. Μόνο με επανεκκίνηση σωζόταν. Ξαναπροσπάθησα και πάλι τα ίδια.(2η αντίδραση: ) Σε κάποια επόμενη προσπάθεια δε μου εμφάνισε το παράθυρο για εγκατάσταση και φόρτωσε τον σκληρό. Όταν όμως προσπάθησα να αντιγράψω κάτι σε αυτόν ξανακόλλησε ο υπολογιστής. Από εκείνη τη φορά και μετά, τη μία φορά ο υπολογιστής αντιδρούσε όπως στην "1η" και την άλλη όπως στη "2η". Στη δεύτερη περίπτωση δεν μπορούσες καν να δεις τι έχει μέσα. Έτσι και περνούσε το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο κόλλαγε το computer.

Μετά από καμια 20-30αριά προσπάθειες μου εμφανίστηκε ένα μήνυμα καταστροφής ενός αρχείου των Windows. Πέρασα ξανά τα Windows και μετά από 2-3 προσπάθειες ακόμα με τον σκληρό μου ξαναεμφάνισε το μήνυμα καταστροφής αρχείου (δε θυμάμαι αν ήταν του ίδιου). Ξαναπέρασα τα Windows αλλά η εγκατάσταση κόλλησε στη μέση. Ο υπολογιστής όταν άνοιγε, άνοιγε στην εγκατάσταση που ήταν σε εξέλιξη.. Μόνο σε εξέλιξη δεν ήταν όμως.. Μετά από 5 εκκινήσεις του υπολογιστή μου έβγαζε ότι δεν μπορώ να τον ανοίξω! Είχε ψιλοκαταστραφεί ο (εσωτερικός) δίσκος!

Αφού είδα κι απόειδα πέρασα τον εξωτερικό στο laptop που είναι παλαιότερης τεχνολογίας απ' το desktop. Κι όμως δεν εμφάνισε απολύτως κανένα πρόβλημα! Τον χρησιμοποιώ κανονικότατα εδώ και κάτι μήνες.

Σήμερα προσπάθησα να ξαναπεράσω τον εξωτερικό στο desktop μετά από το φορμάρισμα που του έκανα. Αλλά πάλι τα ίδια.

Τι στο καλό να κάνω? ..Με προσοχή γιατί είμαι άσχετος! Από υπολογιστή το μόνο που ξέρω είναι να είμαι χρήστης του! Τίποτα παραπάνω..

Έψαξα και για drivers (πάνω απ' τις δυνατότητες μου :Ρ) αλλά, όπως ήταν αναμενόμενο, δε βρήκα κάτι ενδιαφέρον.

Ό,τι πληροφορίες θέλετε ρωτήστε..και ελπίζω να έχω απάντηση. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Thu Aug 30, 2007 2:50 am

Τσέκαρε τι παίζει με τη USB2.0 στο desktop σου... Το πρόβλημα θα βρίσκεται εκεί. Ξαναπέρνα drivers...
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Thu Aug 30, 2007 3:27 am

Προβλήματα με τις usb δεν είχα ποτέ. Οπότε θα δούλευε κανονικά.

Πριν από λίγο, μετά απο 10 επανεκκινήσεις περίπου, μου εμφάνισε όντως πρόλημα στις usb! Σταμάτησε να μου αναγνωρίζει και το modem!! Εκτέλεσα το dslmon.exe και έλεγε dsl status: disconnected (usb κάτι-δε θυμάμαι :/ Η φιλοσοφία ήταν ότι δε δούλευαν). Πήγα να περάσω τα drivers των USB και ξανακόλλησε στην εγκατάσταση.

Δεν παλεύεται άλλο... Πώς γίνεται να τρώει τέτοιο κόλλημα μετά το format και πριν απ' αυτό να ήταν υγιέστατο;

Πάντως και drivers USB να επανεγκατασταθούν το πρόβλημα θα παραμένει αφού και πριν το φορμάτ ήταν περασμένοι.

---------------

Τελικά σήμερα το πρωί κατάφερα να εγκαταστήσω ξανά τα drivers αλλά και πάλι το ίδιο μήνυμα παίρνω:
dls status: IDLE (USB Disconnected)
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Aug 30, 2007 4:53 pm

Είναι από του μεγάλους δίσκους 3,5'' ή από τους μικρούς 2,5'' ?
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Thu Aug 30, 2007 5:05 pm

Αυτός είναι.. Ό,τι στοιχεία γράφει εκεί, γράφει και στο manual.
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Thu Aug 30, 2007 5:10 pm

ok.
Δοκίμαζε αν τον συνδέεις μέχρι τώρα στις μπροστινές USB να τον συνδέσεις σε καμία από τις πίσω
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Thu Aug 30, 2007 5:18 pm

Αρχικά τον είχα σε ένα σπλίτερ, αλλά μετά τα έβγαλα όλα απ τις USB και ήταν το μόνο που είχα συνδεδεμένο (απ' ευθειας σε πίσω USB).
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Thu Aug 30, 2007 9:26 pm

Έχεις windows xpμε service pack 2 ή χωρίς sp2; Τα windows χωρίς sp2 δεν υποστηρίζουν usb 2.0 εν αντιθέση με αυτά που έχουν. Αν έχεις sp2 δες τις ρυθμίσεις του bios ώστε να είναι ενεργοποιημένο το usb 2.0 controller. Καλό θα ήταν να μας πεις και τι σύστημα έχεις. Αυτά :)
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Fri Aug 31, 2007 12:58 am

Πριν το format (τότε δλδ που έκανα και τις μεγάλες προσπάθειες να βάλω τον σκληρό) είχα SP2. Απ' τα BIOS είναι σωστά ρυθμισμένα.

Μετά το format έχω SP1 ..προσπαθώ να κατεβάσω το 2 όσο καταφέρνω να συνδεθώ.

Anyway, απ' τη στιγμή που δούλευαν κανονικά οι usb πριν το format και ήταν όλα ακριβώς ίδια με αυτά που έχει το laptop δεν καταλαβαίνω το λόγο να μη λειτουργεί στο desktop και να λειτουργεί στο laptop.
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Fri Aug 31, 2007 6:20 am

Αν κατάλαβα καλά στο laptop έχεις sp2 ενώ στο pc μετά format έχεις sp1. Όπως σου είπα το sp1 δεν υποστηρίζει usb 2.0. Οπότε είναι μονόδρομος το sp2 στην περίπτωσή σου, όπως και γενικότερα τα xp με sp2 είναι μία κλάση ανώτερα από τα απλά(ούτε τη microsoft να είχα :P). Αν δεν βρίσκεις windows με sp2 μπορείς να τα κατεβάσεις από το MSDNAA της σχολής μας νομίζω.
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Fri Aug 31, 2007 10:53 am

Το πρόβλημα είναι όμως ότι ούτε με το SP2 δε δέχεται το δίσκο στο desktop. Με SP2 το προσπαθούσα τόσο καιρό. Ξανακατεβάζω τώρα SP2 και βλέπουμε..
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Fri Aug 31, 2007 7:38 pm

Μην έχει χαλάσει η θύρα usb του pc σου; Ακόμα ίσως ένα reset στο bios σου να βοηθούσε. Τείνει προς hardware μεριά το προβλημά σου :\
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Fri Aug 31, 2007 7:56 pm

Ξαναπροσπάθησα αρκετές φορές μάταια..
Σε κάποια φάση αργότερα, σύνδεσα το δίσκο και μπήκα Ίντερνετ να χαζέψω. Μετά από ένα τέταρτο περίπου άρχισε να διαβάζει το δίσκο! Και λειτούργησε κανονικά.
Αργότερα, μετά από μία κλασική/συνηθισμένη αυτοεπανεκκίνηση, τον αναγνώρισε τη στιγμή που τον σύνδεσα.
Όταν συνδέθηκε και τις δύο φορές μου έβγαλε ένα μήνυμα του στυλ: η συσκευή μπορεί να τρέξει γρηγορότερα αν την συνδέσετε σε USB υψηλής ταχύτητας. Κάντε κλικ για να δείτε τις θύρες. Έκανα κλικ και μου εμφάνισε 6 θύρες που ..δεν υπάρχουν!!
Anyway, αφού αναγνώρισε το δίσκο -και ελπίζοντας ότι θα τον αναγνωρίζει και τις υπόλοιπες φορές- τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια! :razz:
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
gazoza
byte level
byte level
Posts: 85
Joined: Mon Jan 31, 2005 5:02 pm

Post by gazoza » Sat Sep 01, 2007 3:44 pm

Χεχε κλασσικά απρόβλεπτα προβλήματα υπολογιστών. Μήπως ρε συ δεν το έχεις βάλει σε θύρα usb 2.0; Τέλοσπάντων αφού δούλεψε και δεν έχεις πρόβλημα άσ'το όπως είναι!
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Sat Sep 01, 2007 4:29 pm

Μόνο δύο USB 2.0 έχω! Δηλαδή και αλλού να ήθελα να το βάλω δεν μπορούσα :-p
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Sun Nov 18, 2007 2:48 am

Πάλι πρόβλημα...
Είχα το δίσκο συνδεδεμένο στον υπολογιστή και έκανε δουλειά (κατέβαζα απ' το Ίντερνετ στον εξωτερικό). Σηκώθηκα για λίγο απ' τον υπολογιστή, ακολούθησε ένα πέσιμο ρουτίνας πάνω στον σκληρό (ναι στο πάτωμα τον έχω!) και έφυγα. Όταν επέστρεψα είδα ότι είχε σταματήσει το κατέβασμα επειδή δεν έβρισκε το μέχρι τότε αποθηκευμένο αρχείο. Υπέθεσα ότι θα είχε φύγει κανένα καλώδιο. Όμως όλα ήταν στη θέση τους. Έβγαλα τον δίσκο και τον δοκίμασα και στους υπόλοιπους υπολογιστές (στους οποίους πριν το συμβάν δούλευε κανονικά). Και οι δύο τον αναγνώρισαν αρχικά ως μια καινούρια συσκευή και έκαναν εγκατάσταση προγραμμάτων οδήγησης για να καταλήξουν ότι είναι εξωτερικός σκληρός αντί να τον αναγνωρίσουν αμέσως.
Στη διαχείριση συσκευών φαίνεται στην κατηγορία των μονάδων δίσκων μαζί με τον εσωτερικό σκληρό. Δε φαίνεται όμως στον "Υπολογιστή μου". Στις ιδιότητες τις συσκευής, στην καρτέλα "Τόμοι" μου εμφανίζει:
Κατάσταση: Μη αναγνώσιμος
Στυλ διαμερίσματος: Δεν εφαρμόζεται
:!:

Μπορώ να τον γιατρέψω;; (χωρίς να τον τρέχω στην εταιρεία...)
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Post by gasparosoft » Sun Nov 18, 2007 7:59 am

para wrote:Πάλι πρόβλημα...
Είχα το δίσκο συνδεδεμένο στον υπολογιστή και έκανε δουλειά (κατέβαζα απ' το Ίντερνετ στον εξωτερικό). Σηκώθηκα για λίγο απ' τον υπολογιστή, ακολούθησε ένα πέσιμο ρουτίνας πάνω στον σκληρό (ναι στο πάτωμα τον έχω!) και έφυγα. Όταν επέστρεψα είδα ότι είχε σταματήσει το κατέβασμα επειδή δεν έβρισκε το μέχρι τότε αποθηκευμένο αρχείο. Υπέθεσα ότι θα είχε φύγει κανένα καλώδιο. Όμως όλα ήταν στη θέση τους. Έβγαλα τον δίσκο και τον δοκίμασα και στους υπόλοιπους υπολογιστές (στους οποίους πριν το συμβάν δούλευε κανονικά). Και οι δύο τον αναγνώρισαν αρχικά ως μια καινούρια συσκευή και έκαναν εγκατάσταση προγραμμάτων οδήγησης για να καταλήξουν ότι είναι εξωτερικός σκληρός αντί να τον αναγνωρίσουν αμέσως.
Στη διαχείριση συσκευών φαίνεται στην κατηγορία των μονάδων δίσκων μαζί με τον εσωτερικό σκληρό. Δε φαίνεται όμως στον "Υπολογιστή μου". Στις ιδιότητες τις συσκευής, στην καρτέλα "Τόμοι" μου εμφανίζει:
Κατάσταση: Μη αναγνώσιμος
Στυλ διαμερίσματος: Δεν εφαρμόζεται
:!:

Μπορώ να τον γιατρέψω;; (χωρίς να τον τρέχω στην εταιρεία...)

Φίλε μου το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πριν δύο χρόνια...Το αποτέλεσμα ήταν να αγοράσω καινούργιο σκληρό μιας και είχε πειραχτεί εσωτερικά και η ζημιά δεν επιδιορθωνόταν..Για τα αρχεία δεν το συζητάω τα έχασα όλα :smt022 :smt022 :smt022 :smt022
User avatar
margaritarenia
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 219
Joined: Sat Nov 25, 2006 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ..my world..

Help!Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο!

Post by margaritarenia » Sun Dec 30, 2007 2:37 am

Συναδελφοι τα φωτα σας!!!

Σημερα το απογευμα ο εξωτερικος σκληρος δισκος μου επεσε κατω..δεν ηταν μεγαληη πτωση και για τις επομενες ωρες δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα..Πριν καμια ωρα ομως ο υπολογιστης μου σταματησε να τον "βλεπει"..δοκιμασα τα γνωστα (βαλε-βγαλε καλωδιακια, ρευματα, επανεκινηση κλπ κλπ) αλλα το προβλημα παραμενει...εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει και τι πρεπει να κανω;;;;

ευχαριστω προκαταβολικα!
...Ive got wild, staring eyes
And I got a strong urge to fly,
But I got nowhere to fly to
Ooooo babe,
When I pick up the phone,
There is still nobody home...
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Re: Help!Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο!

Post by xrokos » Sun Dec 30, 2007 4:12 pm

Δεν ξέρω αν αυτό που λες το έπαθε από την πτώση που κατά πάσα πιθανότητα από αυτό συνέβη. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή όταν ο δίσκος πέφτει, απλώς αρχίζεις να κλαις τα δεδομένα σου.
Κάντο με δικιά σου ευθύνη:
Τοποθέτησε το δίσκο σε μία σακούλα και μέσα σε ένα αεροστεγές τάπερ, βάλτο στην κατάψυξη για λίγες ώρες για να ψυχθεί αρκετά. Σύνδεσε τον και δες αν λειτουργεί. Εαν ναι σώσε όσα περισσότερα δεδομένα μπορείς.
Δεν το έχω δοκιμάσει εγώ αλλά το έχουν δοκιμάσει άλλοι και λένε ότι δούλεψε!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Help!Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο!

Post by gasparosoft » Sun Dec 30, 2007 4:19 pm

@margaritarenia
Το ίδιο έπαθε και πριν 2 εβδομάδες ο σκληρός του αδερφού μου,με αποτέλεσμα να τον κλαίει τώρα :smt022 ...Ακολούθα την συμβουλή που σου έδωσε ο xrokos δεν έχεις να χάσεις και τίποτα...
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Help!Προβλημα με εξωτερικο σκληρο δισκο!

Post by emperormario » Sun Dec 30, 2007 5:06 pm

Ισχύει αυτό που λέει ο xrokos..Κάπου είχα διαβάσει ότι οφείλεται στο φαινόμενο της συστολής/διαστολής, ικανό να κάνει το σκληρό να λειτουργήσει για λίγα δευτερόλεπτα. Κοινώς, αν είναι πολλά τα δεδομένα, άστο καλύτερα..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό

Post by Zifnab » Mon Dec 31, 2007 10:15 am

Δες με κανένα Partition Magic μήπως τον δεί ? Ιδέα δεν έχω...
Post Reply

Return to “Hardware”