Σκληροί δίσκοι

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by stoupeace » Wed Dec 09, 2009 6:05 pm

poly13 wrote:τελικα ακουσα τις συμβουλες σας και προλαβα να τον αλλαξω με εναν wd με 7200. Μια ερωτηση γιατι σας βλεπω ψαγμενους, εαν χωρισω σε 3 partitions τον σκληρο (1ο λειτουργικο, 2ο λειτουργικο, data) θα εχω καλυτερα η΄ χειροτερα αποτελεσματα απο εναν ενιαιο δισκο.;
Και κατι ακομα αν εγκαθιστω τα προγραμματα στο partition που δεν εχω το λειτουργικο εχουμε χειροτερη αποδοση οταν εκτελουμε το συγκεκριμενο προγραμμα σε σχεση με την εγκατασταση του στο ιδιο partition με το λειτουργικο;
Αν θες 2 λειτουργικα αναγκαστικα θες 2 partitions. Το 3ο, το'χεις για τα κοινα αρχεια, και βολευει.

Τωρα για το 2ο που ρωτας δεν ξερω κατα ποσο γινεται να εχεις αλλου το λειτουργικο και αλλου τα προγραμματα, ειναι λιγο κουλο και αβολο νομιζω... :roll:
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Wed Dec 09, 2009 8:45 pm

Stoupeace wrote:
Τωρα για το 2ο που ρωτας δεν ξερω κατα ποσο γινεται να εχεις αλλου το λειτουργικο και αλλου τα προγραμματα, ειναι λιγο κουλο και αβολο νομιζω... :roll:
Εφαρμοζεται συχνα και εχει ως σκοπο να μειωσει το fragmentation τοσο στα αρχεια καθε αυτα οσο και στα blocks που χρησιμοποιουνται για το addressing τους που μπουκωνουν αν γραφεις/σβηνεις συχνα πολλα και μικρα αρχεια. Η διαφορα φαινεται και στην πραξη. :-p
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
poly13
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Mon Jan 28, 2008 9:18 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by poly13 » Thu Dec 10, 2009 12:54 am

Για αυτά που ρώτησα , υπάρχουν 5 κατατοπιστικότατες σελίδες -- http://partition.radified.com/ -- αν ενδιαφέρεστε
Ἓν οἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα.
All I know is that I know nothing
I know nothing except the fact of my ignorance
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by emperormario » Tue Jan 26, 2010 2:46 pm

emperormario wrote:Κάνοντας άλλο ένα επικό ξεσκόνισμα σε thread, θα ήθελα να ρωτήσω: Έχει χρησιμοποιήσει κανείς sata --> ide (ή και το αντίστροφο) adaptor? Εχω ενα παλιο pc με παλιά mobo, και ο δίσκος έχει αρχίσει να τα φτύνει..Πολλά crc errors και random κολλήματα (είμαι αρκετά σίγουρος ότι είναι ο δίσκος γιατί απο παλιά μου τα έκανε, αν νομίζετε ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο πείτε το :!: )..Για να μην πάει λοιπόν για πέταμα, και επειδή ide δεν υπάρχουν πλέον, σκέφτομαι να πάρω 1 φθηνό sata..Eυπρόσδεκτες οι όποιες συμβουλες :smt006
Με κάτι τέτοιο θα κάνω τη δουλειά μου?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750653
Βέβαια λέει ότι υποστηρίζει sata δίσκους, αλλα δεν λέει κάπου για sata2(που είναι το 99% των δίσκων που κυκλοφορούν σήμερα..). Εκτός αν υπάρχει συμβατότητα
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by stoupeace » Mon Feb 22, 2010 3:00 pm

Θέλω εξωτερικό σκληρό στα 500GB γύρω στα 60€ (OS win7)!

Is this any good? Seagate 500gb External HDD
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Mon Feb 22, 2010 3:40 pm

Stoupeace wrote:Θέλω εξωτερικό σκληρό στα 500GB γύρω στα 60€ (OS win7)!

Is this any good? Seagate 500gb External HDD
Το γραφω και εδω να το δει οποιος ψαχνει κατι παρομοιο:
Σε αυτην την χωρητικοτητα θα πηγαινα προς τις 2.5" που παροτι ακριβοτεροι ειναι αρκετα πιο λειτουργικοι στην μεταφορα (δεν θελουν εξωτερικη τροφοδοσια και ειναι και μικροτεροι οι σκληροι) οποτε π.χ. κατι σαν αυτο http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Pe ... K-EESN.htm που ειναι και black edition της WD.
Eναλλακτικα το καλυτερο θα ηταν εξωτερικη θηκη (οπως 1 η 2 ) μαζι με εναν καλο εσωτερικο WD black η blue edition. :-)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
pyro
byte level
byte level
Posts: 92
Joined: Thu Dec 10, 2009 3:17 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by pyro » Fri Mar 19, 2010 6:48 pm

Παιδιά θέλω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο γυρω στο 1-1,5 Tera .
Επίσης σκέφτομαι να πάρω σκληρό με Ethernet αλλά δε ξέρω αν αξιζει από άποψη τιμής, ταχύτητας,
αν έχει κανείς καμια ιδέα help plz :smt021
ty
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Fri Mar 19, 2010 6:56 pm

pyro wrote:Παιδιά θέλω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο γυρω στο 1-1,5 Tera .
Επίσης σκέφτομαι να πάρω σκληρό με Ethernet αλλά δε ξέρω αν αξιζει από άποψη τιμής, ταχύτητας,
αν έχει κανείς καμια ιδέα help plz :smt021
ty
Η πλειονοτητα των ethernet θηκων ειναι αθλια στο θεμα της ταχυτητας. Υπαρχουν περιπτωσεις 8-12MB/s που για μεγαλα αρχεια ειναι απλα too much.
Εκτος αν θες να δωσεις 60+ ευρω για την θηκη http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?c ... E%20SERVER
που και παλι δεν θα το προτιμουσα.
Καλυτερα σκληρος + θηκη με e-sata.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
pyro
byte level
byte level
Posts: 92
Joined: Thu Dec 10, 2009 3:17 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by pyro » Fri Mar 19, 2010 9:37 pm

cypher wrote:
pyro wrote:Παιδιά θέλω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο γυρω στο 1-1,5 Tera .
Επίσης σκέφτομαι να πάρω σκληρό με Ethernet αλλά δε ξέρω αν αξιζει από άποψη τιμής, ταχύτητας,
αν έχει κανείς καμια ιδέα help plz :smt021
ty
Η πλειονοτητα των ethernet θηκων ειναι αθλια στο θεμα της ταχυτητας. Υπαρχουν περιπτωσεις 8-12MB/s που για μεγαλα αρχεια ειναι απλα too much.
Εκτος αν θες να δωσεις 60+ ευρω για την θηκη http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?c ... E%20SERVER
που και παλι δεν θα το προτιμουσα.
Καλυτερα σκληρος + θηκη με e-sata.
Ok, όχι ethernet αλλά μπορεί κανεις να προτίνει κατι συγκεκριμένο
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Sat Mar 20, 2010 1:48 am

pyro wrote:
Ok, όχι ethernet αλλά μπορεί κανεις να προτίνει κατι συγκεκριμένο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id= ... REEN-SATA2
Για δισκο (η εναλλακτικα εναν Samsung F2 1TB στα 7200 που ειναι απο τους πιο γρηγορους της αγορας συνδιασμενο με μια θηκη με e-sata οπως
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id= ... ERNAL-CASE
Η ακομα καλυτερα
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id= ... INIUM-CASE
:-D
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
pyro
byte level
byte level
Posts: 92
Joined: Thu Dec 10, 2009 3:17 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by pyro » Mon Mar 22, 2010 1:31 pm

cypher wrote:
pyro wrote:
Ok, όχι ethernet αλλά μπορεί κανεις να προτίνει κατι συγκεκριμένο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id= ... REEN-SATA2
Για δισκο (η εναλλακτικα εναν Samsung F2 1TB στα 7200 που ειναι απο τους πιο γρηγορους της αγορας συνδιασμενο με μια θηκη με e-sata οπως
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id= ... ERNAL-CASE
Η ακομα καλυτερα
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id= ... INIUM-CASE
:-D
Ευχαριστώ :smt023 :smt023 :smt023
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by Loner » Mon Mar 07, 2011 4:36 pm

Έφαγε τούμπα σκληρός ενός φίλου και λέει δεν ακούγεται να γυρνάει κάτι μέσα στον δίσκο όταν το συνδέει...σώζονται τα δεδομένα;
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Mon Mar 07, 2011 5:06 pm

Loner wrote:Έφαγε τούμπα σκληρός ενός φίλου και λέει δεν ακούγεται να γυρνάει κάτι μέσα στον δίσκο όταν το συνδέει...σώζονται τα δεδομένα;
Φαίνεται στο bios όταν τον συνδέει; Άν δοκίμασε και σε άλλο μηχάνημα και δεν φαίνεται τοτε χλωμό να κάνει κάτι χωρίς να το δώσει σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων και να τον χρεωσουν τρελά ποσά.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
sagwnias
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1005
Joined: Tue May 23, 2006 6:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: To RING του Steel FM
Contact:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by sagwnias » Mon Mar 07, 2011 7:44 pm

πες του να τον βγαλει απο το κουτι.... κατα 90% αυτο εχει χαλασει!
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by vasilaros69 » Wed Sep 14, 2011 6:08 pm

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω.(δεν ηθελα να αρχισω νεο θεμα γιαυτο το ρωταω εδω)
Προσφατα μου χαλασε ο σκληρος στο λαπτοπ και το πηγα για service.Ο καινουριος οπως και ο παλιος ειναι με προεγκατεστημενο λειτουργικο.Πρεπει να ειναι ιδιας χωρητικοτητας.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
Οσο ειχα τον παλιο δισκο ειχα φτιαξει recovery disk για την αποκατασταση λογισμικου.Ισχυει το ιδιο για τον τωρινο δισκο αν ποτε χρειαστει να κανω format κτλ??
'Η θα πρεπει να φτιαξω καινουριο??
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Thu Sep 15, 2011 12:12 am

vasilaros69 wrote:Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω.(δεν ηθελα να αρχισω νεο θεμα γιαυτο το ρωταω εδω)
Προσφατα μου χαλασε ο σκληρος στο λαπτοπ και το πηγα για service.Ο καινουριος οπως και ο παλιος ειναι με προεγκατεστημενο λειτουργικο.Πρεπει να ειναι ιδιας χωρητικοτητας.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
Οσο ειχα τον παλιο δισκο ειχα φτιαξει recovery disk για την αποκατασταση λογισμικου.Ισχυει το ιδιο για τον τωρινο δισκο αν ποτε χρειαστει να κανω format κτλ??
'Η θα πρεπει να φτιαξω καινουριο??
Αυτό που σου εγκατέστησαν στον νεο δίσκο τι είναι; Ίδιο λειτουργικό + εφαρμογές ακριβώς; Αυτά που ειχε το λαπτοπ οταν το πηρες απ΄τον κατασκευαστή δηλαδη;
Αν ειναι ολόιδια τοτε ναι ισχύει και για τον τωρινό δίσκο το δισκάκι που ειχες φτιάξει. Αλλιώς λογικά θα επαναφέρει την παλιά σου εγκατάσταση. Χωρις να ειμαι σιγουρος τι ακριβώς εγραψε στο δισκάκι το utility της εταιρίας.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by vasilaros69 » Thu Sep 15, 2011 12:23 am

cypher wrote:
vasilaros69 wrote:Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω.(δεν ηθελα να αρχισω νεο θεμα γιαυτο το ρωταω εδω)
Προσφατα μου χαλασε ο σκληρος στο λαπτοπ και το πηγα για service.Ο καινουριος οπως και ο παλιος ειναι με προεγκατεστημενο λειτουργικο.Πρεπει να ειναι ιδιας χωρητικοτητας.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
Οσο ειχα τον παλιο δισκο ειχα φτιαξει recovery disk για την αποκατασταση λογισμικου.Ισχυει το ιδιο για τον τωρινο δισκο αν ποτε χρειαστει να κανω format κτλ??
'Η θα πρεπει να φτιαξω καινουριο??
Αυτό που σου εγκατέστησαν στον νεο δίσκο τι είναι; Ίδιο λειτουργικό + εφαρμογές ακριβώς; Αυτά που ειχε το λαπτοπ οταν το πηρες απ΄τον κατασκευαστή δηλαδη;
Αν ειναι ολόιδια τοτε ναι ισχύει και για τον τωρινό δίσκο το δισκάκι που ειχες φτιάξει. Αλλιώς λογικά θα επαναφέρει την παλιά σου εγκατάσταση. Χωρις να ειμαι σιγουρος τι ακριβώς εγραψε στο δισκάκι το utility της εταιρίας.

Για την ακριβεια οταν ειχα πρωτοαγορασει το λαπτοπ με το που το πρωτοανοιξα εκεινη την ωρα εκανα install το λειτουργικο(οπως φανταζομαι και σε καθε καινουριο λαπτοπ με εγκατεστημενο λογισμικο ετσι γινεται)...Τωρα μετα το service το λειτουργικο και τα παρεμφερη προγραμματα του κατασκευαστη ηταν εγκατεστημενα και με το που το ανοιγες φορτωνε κατευθειαν το λειτουργικο...
(Λειτουργικο και προγραμματα κατασκευαστη ειναι ιδια με πριν απλα αλλαξε ο σκληρος δισκος,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..)
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Thu Sep 15, 2011 12:35 am

vasilaros69 wrote: Για την ακριβεια οταν ειχα πρωτοαγορασει το λαπτοπ με το που το πρωτοανοιξα εκεινη την ωρα εκανα install το λειτουργικο(οπως φανταζομαι και σε καθε καινουριο λαπτοπ με εγκατεστημενο λογισμικο ετσι γινεται)...Τωρα μετα το service το λειτουργικο και τα παρεμφερη προγραμματα του κατασκευαστη ηταν εγκατεστημενα και με το που το ανοιγες φορτωνε κατευθειαν το λειτουργικο...
(Λειτουργικο και προγραμματα κατασκευαστη ειναι ιδια με πριν απλα αλλαξε ο σκληρος δισκος,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..)
Αν ειναι ολοιδια παιζει να σου καναν απλα clone τον παλιο δισκο στον καινουργιο οποτε θα κανουν και τα παλια δισκακια. Αλλιως νεα εγκατασταση απο το 0 σε σκετο δισκο χωρίς το συγκεκριμενο λαπτοπ 95% δεν θα δουλευε.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by vasilaros69 » Thu Sep 15, 2011 12:58 am

cypher wrote:
vasilaros69 wrote: Για την ακριβεια οταν ειχα πρωτοαγορασει το λαπτοπ με το που το πρωτοανοιξα εκεινη την ωρα εκανα install το λειτουργικο(οπως φανταζομαι και σε καθε καινουριο λαπτοπ με εγκατεστημενο λογισμικο ετσι γινεται)...Τωρα μετα το service το λειτουργικο και τα παρεμφερη προγραμματα του κατασκευαστη ηταν εγκατεστημενα και με το που το ανοιγες φορτωνε κατευθειαν το λειτουργικο...
(Λειτουργικο και προγραμματα κατασκευαστη ειναι ιδια με πριν απλα αλλαξε ο σκληρος δισκος,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..)
Αν ειναι ολοιδια παιζει να σου καναν απλα clone τον παλιο δισκο στον καινουργιο οποτε θα κανουν και τα παλια δισκακια. Αλλιως νεα εγκατασταση απο το 0 σε σκετο δισκο χωρίς το συγκεκριμενο λαπτοπ 95% δεν θα δουλευε.


Εγινε..ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!! :smt023 :smt023
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by DrNio » Mon Oct 03, 2011 4:31 pm

Έχετε καμία πρόταση για σκληρό δίσκο?

Η τιμή λέω να μην ξεπερνά τα 100 ευρώ.

Στο Πλαίσιο θα πάω. (Είναι και δίπλα μου)
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... Drives.htm


--
edit:
1TB νομίζω μου αρκεί. :-p
Everything that has a beginning has an end
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by Luke » Tue Oct 04, 2011 10:45 am

Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by vasilaros69 » Wed Dec 07, 2011 2:28 am

Εχω ενα προβλημα με ενα εξωτερικο σκληρο δισκο.Αρχικα, WD My Passport 250GB και Win7.

Το προβλημα ειναι οτι οταν πηγαινα να ανοιξω καποιους συγκεκριμενους φακελους δεν με αφηνε εμφανιζοντας καποιο μηνυμα (που δεν θυμαμαι...ισως κατι που να αφορα lost clusters [αν τα λεω και καλα]).
Αργοτερα, αυτοι οι φακελοι δεν εμφανιζονταν καν.Ελεγξα μηπως τους ειχα θεσει ως κρυφους αλλα τιποτα.
Σημερα ετρεξα το check disk που παρεχουν τα windows απο τα properties του δισκου και μετα απο 1μιση ωρα μου εμφανισε ενα μηνυμα οτι "τα σφαλματα που περιεχει ο δισκος δεν μπορουν να επιδιορθωθουν απο τα windows" και μεσα στο μηνυμα αναφερει καπου οτι "δεν υπαρχει αρκετος χωρος στο δισκο για την επαναφορα δεδομενων που χαθηκαν".

Εψαξα και για το chkdsk αλλα δεν καταλαβα καλα αν ειναι το ιδιο μαυτο που εκανα ή αλλαζει κατι αν εκτελεστει με τις διαθεσιμες παραμετρους...
Οποιαδηποτε προταση δεκτη.. :)
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
Post Reply

Return to “Hardware”