Σκληροί δίσκοι

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by cypher » Wed Dec 07, 2011 2:33 am

Κατέβασε το διαγνωστικό utility της WD και σκάναρε με αυτο.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by vasilaros69 » Fri Dec 09, 2011 11:03 pm

Κατεβασα το Data Lifeguard Diagnostic της WD και ετρεξα και το Quick Test και το Extended Test αλλα και στα δυο το αποτελεσμα ηταν PASS.Δεν μου εβγαλε ομως οτι υπαρχει καποιο προβλημα...
_____________________________

Δοκιμασα με ενα προγραμμα αλλα ηθελε 25 ωρες αναμενομενο χρονο για τον ελεγχο και το εκοψα στη μεση...Βασικα θελω να ρωτησω αν τα προγραμματα που υποσχονται recovery σε data files κτλ. κανουν δουλεια και αν ειναι σχετικα ευκολο να υπαρχει κανα αναγνωριστικο για το ποιο αρχειο ειναι ποιο χωρις να πρεπει να τα κοιταξω ολα 1-1....

Σκεφτομαι μεσα στο ΣΚ να δοκιμασω την τυχη μου και με αυτο http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk και βλεπουμε..
Last edited by MpoMp on Sat Dec 10, 2011 2:34 pm, edited 1 time in total.
Reason: Double post merge
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
LL_Orionis
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 175
Joined: Sun Oct 18, 2009 1:51 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Orion Nebula (Milky Way galaxy)

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by LL_Orionis » Sun Feb 05, 2012 1:38 am

Καλησπέρα κι από μένα!

Πρόσφατα τά 'φτυσε ο εσωτερικός σκληρός του desktop μου και θέλω να προμηθευτώ έναν νέο. Θέλω έναν γύρω στα 500 GB και η τιμή του να μην ξεπερνά τα 100ευρώ. Έχω κάνει μια-δυο ηλεκτρονικές αναζητήσεις κι έχω βρει διάφορες μάρκες/τύπους. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κανέναν δυνατό και αξιόπιστο;
Ten little kingdoms never could agree
How to work together and so they went free.
Ten little kingdoms too weak to stand alone,
A foreign nation conquered them, and then they were gone.
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by vasilaros69 » Mon Mar 11, 2013 11:21 pm

Καλησπερα, θελω μια συμβουλη οσον αφορα την πιο σωστη επιβιωση ενος σκληρου δισκου.
Ειναι προτιμοτερο να εγκαθιστουμε εφαρμογες που κανουν κλησεις βιβλιοθηκων,αρχεια συστηματος που υπαρχουν στο partition C:/ στο ιδιο partition(δλδ C:/ παλι) 'η δεν θα υπηρχε προβλημα η εγκατασταση να γινει και στον D:/ 'η σε καποιο αλλο partition που χρησιμοποιειται κυριως για αποθηκευση κυριως τραγουδιων,ταινιων και αλλων αρχειων??
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by ThOdOr1s » Thu Mar 14, 2013 10:49 am

vasilaros69 wrote:Καλησπερα, θελω μια συμβουλη οσον αφορα την πιο σωστη επιβιωση ενος σκληρου δισκου.
Ειναι προτιμοτερο να εγκαθιστουμε εφαρμογες που κανουν κλησεις βιβλιοθηκων,αρχεια συστηματος που υπαρχουν στο partition C:/ στο ιδιο partition(δλδ C:/ παλι) 'η δεν θα υπηρχε προβλημα η εγκατασταση να γινει και στον D:/ 'η σε καποιο αλλο partition που χρησιμοποιειται κυριως για αποθηκευση κυριως τραγουδιων,ταινιων και αλλων αρχειων??
Βασικα, ο δισκος θα ''επιβιωσει'' οπως και να εχει, δεν εχει σημασια το partiton που κανεις install... Αν εννοεις που ειναι πιο γρηγορα, εξαρταται... Αν σκοπευεις να γεμισεις το pc σου με αρχεια (να το γεμισεις ομως), καλυτερο ειναι να βαλεις τα προγγραμματα σε διαφορετικο partiton, (στον C για παραδειγμα). Τωρα αν εχεις ssd, κοιταξε να βαλεις εκει τα προγραμματακια σου... Παντως τις βιβλιοθηκες και τα αρχεια συστηματος καλο ειναι να τα εχεις στον C, οχι επειδη ειναι πιο σωστο, αλλα επειδη ετσι θα τα εχεις ολα προγραμματα-OS σε ενα partition... Σκεψου το ως εξης. Ο σκληρος σου ειναι σαν μια συρταριερα και τα partitions σαν συρατρια... Απο τη σιγμη που πετας ρουχα μεσα, το pc σου ξερει ετσι και αλλιως που ειναι το καθε τι, αλλα αν τα βαζεις και μαζεμενα (το καθε τι στο συρταρι του), θα ξερεις και εσυ που ειναι... :smt023
Elementary OS
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Σκληροί δίσκοι

Post by vasilaros69 » Thu Mar 14, 2013 11:16 am

το ρωταω γτ πριν μου χαλασει ο δισκος ειχα παει να εγκαταστησω το Visual studio Ultimate, το οποιο βιβλιοθηκες και στα σχετικα πηγαινανε στο C και η εφαρμογη στο D και εκανε πραγματικα πολλες ωρες για την εγκατασταση...το ειχα αφησει ολη τη νυχτα δλδ και τλκ δεν εγινε..
Ευχαριστω!!
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
Post Reply

Return to “Hardware”