Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by The Punisher » Wed Mar 17, 2010 11:28 am

@chriskin: Μην απορρίπτεις με τέτοια ευκολία ολόκληρους κλάδους, χωρίς να σε ενδιαφέρει να δεις ρε παιδί μου μήπως σου ξέφυγε κάτι. Δε γίνεται να τα ξέρουμε κι όλα. Ο κλάδος αυτός, όπως λέει κι ο mikem, έχει βρει τη θέση του, εξυπηρετεί συγκεκριμένα πράγματα και εφόσον είναι ενεργός και τρέχει, πάει να πει ότι είναι απαραίτητος πλέον.

Όταν σου δίνουν ένα άρθρο να διαβάσεις και δεν έχεις όρεξη, διάβασε την πρώτη παράγραφο ( ή το abstract) . 2 λεπτών υπόθεση είναι και δεν πάει χαμένος ο κόπος του άλλου να ψάξει να σου βρει το άρθρο.

Είναι σαν τη ζωγραφική. Αν φτιάξω εγώ μια μπουρδίτσα προφανώς και θα μου αρέσει, γιατί είναι δουλειά μου. Απ' την άλλη υπάρχουν κανόνες (ναι κανόνες) που περιγράφουν πως πρέπει να ζωγραφίσει κάποιος που ακολουθεί το "ένα" ή το "άλλο" ρεύμα. Αυτούς τους κανόνες τους σέβονται και βγαίνουν όμορφα έργα. Τους "ριζοσπάστες" της υπόθεσης συνήθως δεν τους ξέρει ούτε η μανούλα τους. Προφανώς όμως, οι μετρημένοι στα δάχτυλα ριζοσπάστες που πέτυχαν, θεμελίωσαν νέους δρόμους κι έμειναν στην ιστορία. Έτσι είναι και στο design. Αν "αποκλείνεις", κατά 99% θα είσαι αποτυχημένος, κατά 1% θα γράψεις ιστορία
chriskin wrote:θα καταλαβουν καποτε ολοι ποσο epic fail ειναι τα ipod/iphone/ipad/imac/itunes/αι-αι-αι και θα κινηθει η αγορα προς αξιολογο κοσμο
ως χρήστης (και πολέμιος του iPhone μέχρι να πέσει στα χέρια μου ένα) μπορώ να σε διαβεβαιώσω για την ανωτερότητα του απέναντι στον ανταγωνισμό (τουλάχιστον όταν παρακολουθούσα λίγο τον ανταγωνισμό, τώρα το έχω χάσει). Ναι, κι όμως. Προφανώς θα έχει προβλήματα και αρνητικά σημεία. Προφανώς ξαναλέω, τίποτα δεν είναι τέλειο. Απλά σκέψου τα εξής:
  • Το iPhone ευθύνεται για το 50% του mobile traffic παγκοσμίως. Είχε αγγίξει και το 65%
  • WinMo (όχι τα τελευταία) και android που έχω δει έχουν αντιγράψει 1002 πράγματα από την apple. Προφανώς είναι κακέκτυπα
Δεν μου κάνει και για πολύ fail δηλαδή
chriskin wrote:εχουμε γινει ιερεις που κανουμε κυρηγμα για το προιον μιας εταιρειας που δεν μας πληρωνει αλλα την πληρωνουμε. απλα : δεν παμε καλα...
Νόμιζα ότι μόνο οι linux users κάνουν MSc σε αυτόν τον τομέα (αν εξαιρέσεις το "την πληρώνουμε"). Πραγματικά, χειρότερους fanatics από linuxάδες, δεν έχω συναντήσει ποτέ μου.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by AmmarkoV » Wed Mar 17, 2010 3:08 pm

Image != Image

Linux is Not Windows
Problem #1: Linux isn't exactly the same as Windows
Problem #2: Linux is too different from Windows
Problem #3: Culture shock
Subproblem #3a: There is a culture
Subproblem #3b: New vs. Old
Problem #4: Designed for the designer
Problem #5: The myth of "user-friendly"
Subproblem #5a: Familiar is friendly
Subproblem #5b: Inefficient is friendly
Problem #6: Imitation vs. Convergence
Problem #7: That FOSS thing.
http://linux.oneandoneis2.org/LNW.htm
Νόμιζα ότι μόνο οι linux users κάνουν MSc σε αυτόν τον τομέα (αν εξαιρέσεις το "την πληρώνουμε"). Πραγματικά, χειρότερους fanatics από linuxάδες, δεν έχω συναντήσει ποτέ μου.
Νομίζω είναι σαν να συγκρίνεις φανατικούς αγοραστές αυτοκινήτων VW με φανατικούς αγοραστές αυτοκινήτων Mercedes :P ( για παράδειγμα ) με φανατικούς μηχανικούς αυτοκινήτων , δεν είναι μόνο "Linux" γιατί για παράδειγμα για την προκειμένη συζήτηση ( HCI ) υπάρχουν 10 desktop managers για άλλες 20 διανομές με τα δικά τους quirks και επίσης υπάρχει BSD, CentOS , Solaris κτλ κτλ κτλ κτλ.. , αα και επίσης όλοι οι μηχανικοί να είναι δικτυωμένοι και να βελτιώνουν όλοι μαζί τα αυτοκίνητα τους , και να είναι και δωρεάν..
Ότι και να βολεύει έναν οδηγό αυτοκινήτου επειδή το χρησιμοποιεί 10 χρόνια και δεν ξέρει κάτι άλλο , ειλικρινά δεν έχει καμμία σχέση με το τι είναι καλό και τι όχι αλλά απλά διαβάστε το παρα πάνω link , τα λέει μια χαρά!

Επίσης γενικά θεωρώ πολύ πιο noble να υποστηρίζεις κάτι για το οποίο δεν έχει κανένας κέρδος παρα όλοι μαζί σαν συλλογικότητα παρά να είναι κάποιος MSP και να είναι fanatic με αντάλλαγμα για προσωπικό κέρδος , από την πρώτη σελίδα δες what`s in it for you! ..
Αν θες σχολίασε το μου λίγο αυτό..!

( Επίσης no offence για τους MSPs , είναι και γ**ώ τα παιδιά , πολύ φίλοι μου και δεν είμαι εγώ κριτής για το τι κάνουν , απλά το MSc στον φανατισμό που λέει ο pun είναι λίγο κόκκινο πανί για εμένα , ( την στιγμή που υπάρχει οργανωμένη εταιρική προσπάθεια προτοφανώς orchistrated , να το συγκρίνουμε με "πρωτάρηδες" linuxάδες που τολμάνε να εκστομίσουν ότι πχ το Gnome κάνει το X καλύτερα , ή με τους ανύπαρκτους ASP ( AppleStudentPartners :-p ) ή οποίοι δεν υπάρχουν ακόμα γιατί η Apple είναι αμερικανο-κεντρική :-p .. ) , και επίσης λεξιλογικά το MSc είναι κοντά στο MSP οπότε it triggered a response! :-p )
Last edited by AmmarkoV on Wed Mar 17, 2010 4:27 pm, edited 3 times in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by rose » Wed Mar 17, 2010 3:49 pm

Δεν ξέρω τιποτα απο mac αλλα για οσους γουστάρουν gay αισθητική φαντάζομαι ειναι super.
που θα πάει θα το δουμε...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by redlabel » Wed Mar 17, 2010 4:44 pm

rose wrote:Δεν ξέρω τιποτα απο mac αλλα για οσους γουστάρουν gay αισθητική φαντάζομαι ειναι super.
Εγώ "γουστάρω" την αισθητική του Mac!

Δ. Γκρ.

ΥΓ. Rose, έχεις επίγνωση όσων λες, νεαρέ μου, ή "λέμε και καμιά ...αηδία κυρ-λιοντάρι μου, για να περάσει η ώρα";
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by AmmarkoV » Wed Mar 17, 2010 5:04 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Peer_pressure
Peer pressure refers to the influence exerted by a peer group in encouraging a person to change his or her attitudes, values, or behavior in order to conform to group norms. Social groups affected include membership groups, when the individual is "formally" a member (for example, political party, trade union), or a social clique. A person affected by peer pressure may or may not want to belong to these groups. They may also recognize dissociative groups with which they would not wish to associate, and thus they behave adversely concerning that group's behaviors. Peer pressure can cause people to do things they would not normally do, e.g. promote hatred, take drugs, smoke, get a girlfriend, marry, get a job, have children, buy items they don't really need (cars, houses, boats), etc.

...

Benign peer pressure
Management

In management, benign peer pressure refers to a technique used to boost team members' motivation, proactiveness and self goal settings. It's one useful tool in leadership. Instead of direct delegation of tasks and results demanding, employees are in this case, induced into a behaviour of self propelled performance and innovation, by comparison feelings towards their peers. There are several ways peer pressure can be induced in a working environment. Examples are: training, team meetings. Training since the team member is in contact with people with comparable roles in other organizations. Team meetings since there will be an implicit comparison between every team member especially if the meeting agenda is the presentation of results and goal status.[5]
School

In school, benign peer pressure refers to the achieving of school discipline and internal self-discipline (inner discipline within each individual) by democratic means. It is adduced that appropriate school learning theory and educational philosophy is decisive in preventing violence, and promoting learning, order, and discipline in schools. Children should be accorded the same human rights and freedoms as adults; they should be granted responsibility for the conduct of their affairs; and they should be full participants in the life of their community. Children of all ages are entitled to participate in all decisions affecting the school, without exception. They have a full and equal vote in deciding expenditures, in hiring and firing all employees (including teachers), and in making and enforcing the rules of the community. Typically, rules are made and business is handled at a weekly School Meeting, where each student, like each staff member, has one vote: freedom on individual rights' matters and peer justice.[6][7][8]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Wed Mar 17, 2010 5:28 pm

rose wrote:Δεν ξέρω τιποτα απο mac αλλα για οσους γουστάρουν gay αισθητική φαντάζομαι ειναι super.
Τι ακριβώς είναι η gay αισθητική; Υπάρχει και straight και bisexual αισθητική; :-D

mikem4600 thanks! Κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, τόσα χρόνια το θαυμάζω το Mac καιρός να ξεπεράσω τους φόβους μου και να κάνω το switch (ειδικά πλέον που μπορείς να έχεις και Windows πάνω...)

The Punisher ++ Πολύ σωστό αυτό περί εικαστικών τεχνών (δεν αφορά μόνο τη ζωγραφική), έτσι ακριβώς είναι! Βασικά οι ριζοσπάστες που το κάνουν απλά για να σπάσουν τους κανόνες δεν πετυχαίνουν κάτι, αλλά μπορεί να θελήσεις να σπάσεις τους κανόνες ακριβώς για να πετύχεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα, αντιγράφω από το εκλπηκτικό Design Basics Index του Jim Krause (το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να κάνει μια εισαγωγή στο αντικείμενο):
Artists, on the whole, are a rebellious bunch. We strive to separate ourselves from the status quo--to think outside the box.
Right?
Okay, so if we want to think outside the box, maybe we should start by learning what the parameters of the box are. Otherwise, how can we be sure tha we're thinking outside it?
It seems worthwhile, as artists and designers, to learn as much as we can about the rules of design--their intentions, where they came from, and what effects result when they are followed.
This way, we can also get a feeling for what to expect when we break those rules.
For instance, we're taught that too many typefaces on a page can lead to visual chaos (true enough). But, what if we want to create a piece that is visually chaotic, say, a poster for an experimental music group? In a case like this, mixing typefaces suddenly seems like a viable solution...
So then, are there rules of good design? Yes. Does good design always follow these rules? No.
In conclusion: if you know the rules, you'll know when it's ok to smash them.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by vincent » Wed Mar 17, 2010 5:48 pm

rose wrote:Δεν ξέρω τιποτα απο mac αλλα για οσους γουστάρουν gay αισθητική φαντάζομαι ειναι super.
Δεν ξέρεις τίποτα απο mac αλλά αποφάσισες να ποστάρεις και να πεις την αποψή σου... Η οποία δεν στηρίζεται και πουθενά...άντρακλα...

Έχω τρία χρόνια mac book και αυτό που πιστεύω είναι απλό... Αν θες κάτι γνώριμο, έναν υπολογιστή με δυνατότητες και ασχολείσε με gaming παίρνεις ένα λαπτοπ με windows και αν δεν παίζεις games  του βάζεις linux, ubuntu, ή ότι βολεύει εσένα. Από την άλλη θα πρότεινα mac σε κάποιον που θέλει να κάνει γρήγορα την δουλειά του χωρίς να ξοδεύει ιδιαίτερα χρόνο για την συντήρηση του υπολογιστή. Εγώ κάνω την δεύτερη χρήση και δεν έχω όρεξη να ανοίξω τον tower για να κάνω εργασία για την σχολή, γιατί δεν έχασε ξαφνικά κάποια .dll αρχεία ενώ ούτε έχει μειωθεί αισθητά η ταχύτητα και η απόδοση μετά απο τρια χρόνια χρησης του mac. Όλα τα παραπάνω είναι η δικιά μου άποψη. Σε περίπτωση που κάποιος έχει δίλλημα το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να σχηματίσει δικιά του άποψη.

off topic: Το i phone είναι ότι πιο έξυπνο έχει παραχθεί στο χώρο των κινητών και δεν έχει να κάνει με την διαφήμιση... "Μια συσκευή η οποία είναι λίγο απο κινητό,λίγο από υπολογιστή λίγο από παιχνιδομηχανή ..." (ή καπως έτσι) κατάφερε με χειρότερα χαρακτηριστικά από πολλά κινητά να γίνει το must smart phone γιατί ξέφυγε από την geeky αισθητική των τότε smart phones που έφτιαχνε κατά κύριο λόγο η Nokia και πρόσφερε μια πιο "gay"... οι περισσότερες πατέντες που έχει καπαρώσει η apple προέρχονται από τους ανθρώπους που ασχολούνται με την αισθητική και το κάνουν ότι πιο εύχρηστο έχω χρησιμοποιήσει σε κινητό. Συμφωνώ σε όλα με τα οποία κατηγορούν το iphone (υπερτιμημένο και υπερκτιμημένο), παρ όλα αυτά το βρίσκω πολύ έυχρηστο για συσκευή που χρησιμοποιώ στην καθημερινοτά μου

Ammar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Image
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by rose » Wed Mar 17, 2010 5:50 pm

Michelle wrote:
rose wrote:Δεν ξέρω τιποτα απο mac αλλα για οσους γουστάρουν gay αισθητική φαντάζομαι ειναι super.
Τι ακριβώς είναι η gay αισθητική; Υπάρχει και straight και bisexual αισθητική; :-D
Ναι εννοείτε για παράδειγμα αυτό ειναι gay αισθητική,
Image

....για wikipedia και περισσότερη μόρφωση ρώτα τον ammar - ολο και κάποιο keyword θα εχει για αναζήτηση.

----
vincent wrote:
rose wrote:Δεν ξέρω τιποτα απο mac αλλα για οσους γουστάρουν gay αισθητική φαντάζομαι ειναι super.
Δεν ξέρεις τίποτα απο mac αλλά αποφάσισες να ποστάρεις και να πεις την αποψή σου... Η οποία δεν στηρίζεται και πουθενά...άντρακλα...
Δεν ειπα κατι κακό για το mac. ;)
Last edited by enum21 on Wed Mar 17, 2010 5:56 pm, edited 1 time in total.
Reason: posts merged
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by enum21 » Wed Mar 17, 2010 5:57 pm

Να επανέλθουμε στο θεματάκι μας... τελικά crash θα πάρεις Macbook ή τσου? :-p
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by redlabel » Wed Mar 17, 2010 5:59 pm

vincent ++ (ειδικά για το ρόλο της Αισθητικής στο Design των Apple "whatever")

Δ. Γκρ.

ΥΓ. enum21: Χαίρε, ώ Κυανόκρανη! (= "στρατιωτίνα" του ΟΗΕ = ειρηνοποιέ)
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by zweistein » Wed Mar 17, 2010 6:02 pm

mac
no matter how good it is, java runs better in opensolaris and linux.
however, im already dreaming of buying one after taking the degree..
Image
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by AmmarkoV » Wed Mar 17, 2010 6:03 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Gay
Generalized pejorative use

When used with a derisive attitude (e.g. "that was so gay"), the word gay is pejorative. While retaining its other meanings, it has also acquired "a widespread current usage" amongst young people, as a general term of disparagement.[25][26] This pejorative usage has its origins in the late 1970s. Beginning in the 1980s and especially in the late 1990s, the usage as a generic insult became common among young people.[26]

This usage of the word has been criticized as homophobic. A 2006 BBC ruling by the Board of Governors over the use of the word in this context by Chris Moyles on his Radio 1 show, "I do not want that one, it's gay," advises "caution on its use" for this reason:
“ "The word ‘gay’, in addition to being used to mean ‘homosexual’ or ‘carefree’, was often now used to mean ‘lame’ or ‘rubbish’. This is a widespread current usage of the word amongst young people... The word 'gay' ... need not be offensive... or homophobic ... The governors said, however, that Moyles was simply keeping up with developments in English usage. ... The committee... was "familiar with hearing this word in this context." The governors believed that in describing a ring tone as 'gay', the DJ was conveying that he thought it was 'rubbish', rather than 'homosexual'. ... The panel acknowledged however that this use... in a derogatory sense... could cause offence in some listeners, and counselled caution on its use. ”

—BBC Board of Governors, [25]

The BBC's ruling was heavily criticised by the Minister for Children, Kevin Brennan, who stated in response that "the casual use of homophobic language by mainstream radio DJs" is:
“ "too often seen as harmless banter instead of the offensive insult that it really represents. ... To ignore this problem is to collude in it. The blind eye to casual name-calling, looking the other way because it is the easy option, is simply intolerable." ”

—Tony Grew, [27]

Shortly after the Moyles incident a campaign against homophobia was launched in Britain under the slogan "homophobia is gay", playing on the double meaning of the word "gay" in youth culture.[28]
Last edited by AmmarkoV on Wed Mar 17, 2010 6:05 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Wed Mar 17, 2010 6:04 pm

enum21 wrote:Να επανέλθουμε στο θεματάκι μας... τελικά crash θα πάρεις Macbook ή τσου? :-p
Αν μόνο η ερώτηση προκάλεσε τέτοια φασαρία, φαντάσου να το πάρω κιόλας!

Συμφωνώ πάντως με τον zweistein:
mac
no matter how good it is, java runs better in opensolaris and linux.
however, im already dreaming of buying one after taking the degree..
What to say man...what to say....
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by AmmarkoV » Wed Mar 17, 2010 7:26 pm

Last edited by AmmarkoV on Wed Mar 17, 2010 8:17 pm, edited 1 time in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by mikem4600 » Wed Mar 17, 2010 7:37 pm

Michelle wrote:mikem4600 thanks! Κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, τόσα χρόνια το θαυμάζω το Mac καιρός να ξεπεράσω τους φόβους μου και να κάνω το switch (ειδικά πλέον που μπορείς να έχεις και Windows πάνω...)
Δες και το άψογο toolάκι [Coda] για web development που χρησιμοποιούν οι πολιτισμένοι άνθρωποι. :smt004
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by crash_override » Wed Mar 17, 2010 7:41 pm

Έλα να γελάσουμε λιγάκι:


Link
What to say man...what to say....
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Wed Mar 17, 2010 7:43 pm

mikem4600 wrote:
Michelle wrote:mikem4600 thanks! Κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, τόσα χρόνια το θαυμάζω το Mac καιρός να ξεπεράσω τους φόβους μου και να κάνω το switch (ειδικά πλέον που μπορείς να έχεις και Windows πάνω...)
Δες και το άψογο toolάκι [Coda] για web development που χρησιμοποιούν οι πολιτισμένοι άνθρωποι. :smt004
Ναι, το έχω υπόψιν το Coda, πίνουν νερό στο όνομα του αρκετοί Mac-addicted συνάδελφοι :)

Το κακό είναι ότι τα Windows (έστω σε VM) θα τα χρειάζομαι πάντα, τουλάχιστον για να τεστάρω κάποιο site σε IE...
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by chriskin » Wed Mar 17, 2010 8:19 pm

δεν μπορεις απλα να βαλεις τον internet explorer στα mac με καποιο προγραμμα τυπου wine πχ;
(στα λινουξ γινεται, ευχρηστια; :lol: :lol: )
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Wed Mar 17, 2010 8:37 pm

chriskin wrote:δεν μπορεις απλα να βαλεις τον internet explorer στα mac με καποιο προγραμμα τυπου wine πχ;
(στα λινουξ γινεται, ευχρηστια; :lol: :lol: )
Γι'αυτό είπα "έστω σε VM". :roll:

Από όλα όσα σου είπαμε chriskin αυτό βρήκες να σχολιάσεις;

Παρεμπιπτόντως, περισσότερες δυνατότητες δεν σημαίνει ευχρηστία, τα έχεις μπερδέψει λίγο. Απεναντίας, όσο περισσότερες δυνατότητες διαθέτει ένα σύστημα τόσο πιο δύσκολο καθίσταται το task να γίνει εύχρηστο. (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι περισσότερες δυνατότητες είναι κακό πράγμα -- απλά χρειάζεται προσοχή)

PS: Οι linuxάδες δεν είστε που διορθώνετε συνεχώς ότι δεν είναι "ΤΑ Linux" αλλά "TO Linux";
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by chriskin » Wed Mar 17, 2010 9:08 pm

Michelle wrote:
chriskin wrote:δεν μπορεις απλα να βαλεις τον internet explorer στα mac με καποιο προγραμμα τυπου wine πχ;
(στα λινουξ γινεται, ευχρηστια; :lol: :lol: )
Γι'αυτό είπα "έστω σε VM". :roll:

Από όλα όσα σου είπαμε chriskin αυτό βρήκες να σχολιάσεις;

Παρεμπιπτόντως, περισσότερες δυνατότητες δεν σημαίνει ευχρηστία, τα έχεις μπερδέψει λίγο. Απεναντίας, όσο περισσότερες δυνατότητες διαθέτει ένα σύστημα τόσο πιο δύσκολο καθίσταται το task να γίνει εύχρηστο. (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι περισσότερες δυνατότητες είναι κακό πράγμα -- απλά χρειάζεται προσοχή)

PS: Οι linuxάδες δεν είστε που διορθώνετε συνεχώς ότι δεν είναι "ΤΑ Linux" αλλά "TO Linux";

ολα τα αλλα δεν ειχαν κατι να σχολιασω νομιζω. αμα θες την αποψη μου , ομως, για καποιο συγκεκριμενο πες μου.
------
δεν μιλησα για περισσοτερες δυνατοτητες αλλα για ευχρηστια
στα linux βαζεις ενα προγραμματακι (οχι το ιδιο το wine που εχει προβλημα αλλα υπαρχουν αλλα παρομοιου τυπου που κανουν τους ie να δουλευουν τελεια)
στα μακ χρειαζεται να βαλεις ολοκληρο virtual machine για να λειτουργησει (καθως το ie4linux δεν τρεχει σε μακ)
το οτι στο ενα φτανουν 5 κλικ και στο αλλο πρεπει να κανεις ολοκληρη διαδικασια ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι ειναι αναφορα στην ΕΥΧΡΗΣΤΙΑ και οχι στις δυνατοτητες. Νομιζα οτι μπορουσες να το καταλαβεις :)
------
το οτι αλλοι "λινουξαδες" αναφερονται στα λινουξ στον ενικο ειναι δικο τους θεμα.

οσο για το οτι το κανουν αλλοι αρα πρεπει να το κανω κι εγω, αρκει να σου θυμισω οτι τα λινουξ ΔΕΝ ειναι της νοοτροπιας της μαζας
αντιθετα μαλιστα.

οσο για το λογο που προτιμω τον πληθυντικο ειναι πως μου φαινεται παραλογο να μιλαω στον ενικο για κατι που ειναι
1)προσωποποιηση της ομαδικοτητας (τσεκαρε site προγραμματιστων και θα καταλαβεις. οποιος μπορει να βοηθησει ερχεται να βοηθησει - πχ στο φορουμ του emesene)
2)ειναι συχνα τοσο διαφορετικα το ενα απο το αλλο που μου φαινεται χαζο να τα κατηγοριοποιησω στην ομαδα "ΤΟ λινουξ"
3)ειναι πολλα. προφανες αλλα μιας και δεν υπαρχει μονο ενας υπολογιστης με λινουξ η ελληνικη γλωσσα μου λεει να αναφερθω σε αυτα με πληθυντικο.
ο κανονας λεει "αμα ειναι ενα, βαλε ενικο. απο δυο και πανω βαλε πληθυντικο"

επισης για "το ubuntu" (μιας και εχει ξαναναφερθει, μπας και το σκεφτηκες κι αυτο) εχω αντιθεση στο οτι η λεξη ubuntu στον ενικο χρησιμοποιειται ηδη για μια ιδεολογια. μου φαινεται επισης προφανες πως πρεπει καπως να τα διαχωρισω βαζοντας πληθυντικο (μιας και ειναι επισης πολλα..η εστω πανω απο δυο)

τωρα θα μου επιτρεψεις να ρωτησω "καλα αυτο βρηκες να ρωτησεις απο ολα?"
επισης, γιατι ακριβως πρεπει να λειτουργησω Ακριβως οπως καθε αλλος χρηστης λινουξ; λειτουργικο ειναι, οχι επιλογη ομαδας. οκ εχει μια ιδεολογια απο πισω αλλα το αμα τα πεις "το" η "τα" σιγουρα δεν προσβαλει την ιδεολογια. (ρωτα και τον rms, το μονο προβλημα που θα εχει θα ειναι αμα το πεις linux η gnu/linux. δεν θα σε αναγκασει να το πεις στον ενικο, ειμαι σιγουρος)
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by The Punisher » Thu Mar 18, 2010 12:09 am

@ammar:
Η έννοια του fanatics δεν μεταφράζεται σωστά με την λέξη "φανατικός" γιατί πολύ απλά η τελευταία έχει χάσει το νόημά της. Προφανώς και θα είσαι πορωμένος με κάτι που χρησιμοποιείς. Ένας τυπικός fanatic είναι επιθετικός, σνομπ, "ξερόλας", εγωιστής, κουφός και άλλα πολλά. Ίσως θα ταίριαζε περισσότερο ο όρος χούλιγκαν, χωρίς τις πράξεις βίας. Ελπίζω να βγάζει νόημα.

Δεν έχω δει κανέναν windows-fanatic, ούτε καν ανάμεσα στους ανθρώπους που βγάζουν λεφτά από αυτό. Για apple δεν έχω εικόνα.
AmmarkoV wrote:Επίσης γενικά θεωρώ πολύ πιο noble να υποστηρίζεις κάτι για το οποίο δεν έχει κανένας κέρδος παρα όλοι μαζί σαν συλλογικότητα παρά να είναι κάποιος MSP και να είναι fanatic με αντάλλαγμα για προσωπικό κέρδος , από την πρώτη σελίδα δες what`s in it for you! ..
Αν θες σχολίασε το μου λίγο αυτό..!
Αν και ξεφεύγουμε σε δρόμους offtopic, για να μην υπάρξει παρεξήγηση, αναλύω. Στη σελίδα αυτή, τα περισσότερα πράγματα που γράφει είναι άυλα. Αντίστοιχα πραγματάκια θα έβρισκες και σε ένα site που προωθεί τo Google Summer of Code σε ένα open-source project. Όσο για τα υλικά, στο άμεσα κοντινό μου περιβάλλον των MSPs δεν έχω γνωρίσει κάποιον που να έχει επωφεληθεί περισσότερο απ' όσο επωφελείται ο κάθε συμφοιτητής μου, απλά και μόνο εκμεταλλευόμενος την ιδιότητά του ως MSP. Τέλος στο επίσης κοντινό μου περιβάλλον στους MSPs υπήρχαν ταγμένοι linux (κ.α.) users, οι οποίοι εξυπηρέτησαν εσένα κι εμένα (είτε κάνοντας maintain το elms, είτε λειτουργώντας ως ενδιάμεσοι για να έρθει κάποιος να μιλήσει στη σχολή)

Προσωπικά θεωρώ πως η πολυφωνία είναι κάτι που δεν πρέπει να εξαλειφθεί, και όλες μου ενέργειες/"ιδιότητες" λειτουργούν προς απόδειξη αυτού.


Υ.Σ. : Για την ιστορία, αν και MSP, ποτέ δεν έχω κάνει post υμνώντας την MS, ή θάβοντας το Linux απλά για να δικαιολογήσω τον τίτλο μου.
Υ.Σ. 2 : Όπως εσύ δε μπορείς να λογοδοτήσεις για κάθε aggresive,flamer linux user που κυκλοφορεί στα internets, έτσι κι εγώ δε μπορώ να λογοδοτήσω για τις απόψεις/συμπεριφορές άλλων MSPs

Ελπίζω να ξε-παρεξηγήθηκε το πράγμα
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by netharis » Thu Mar 18, 2010 2:15 am

chriskin wrote: το οτι αλλοι "λινουξαδες" αναφερονται στα λινουξ στον ενικο ειναι δικο τους θεμα.
Είναι ο πυρήνας Linux. Δεν είναι "δικό" μας θέμα :-p
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
Post Reply

Return to “Hardware”