Αγορά e-reader

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Αγορά e-reader

Post by The Punisher » Wed Sep 15, 2010 11:45 am

Erevodifwntas wrote:Αν δεν κάνω λάθος το kindle 3 πια, το παίρνεις από το UK.
Ναι, το ζήτημα τίθεται μόνο για το Kindle DX (που είναι και το πιο βολικό για papers και επιστημονικά βιβλία)
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Wed Sep 15, 2010 12:43 pm

Erevodifwntas wrote:Αν δεν κάνω λάθος το kindle 3 πια, το παίρνεις από το UK. Άρα δεν έχει τελωνείο. Τώρα η μόνη πραγματική ερώτηση είναι: kindle ή iPad. γιατί το Kindle είναι φοβερό ως e-reader. Μπροστά από τον ανταγωνισμό (ποιότητα και τιμή)
Είναι δια θέσιμο στο amazon.co.uk αλλά όχι για την Ελλάδα! Όταν παω να πραγματοποιήσω την αγορά μου βγάζει το μήνυμα:
Important Message

* Kindle 3G Wireless Reading Device, Free 3G + Wi-Fi, 6" Display, Graphite, 3G Works Globally - Latest Generation cannot be shipped to the selected address. A non-UK address was selected for this UK-only Kindle. For the best wireless coverage and fastest shipping to Greece, please shop the US Kindle Store at Amazon.com.
Όσο για το τι από τα 2 που αναφέρεις, εξαρτάται καθαρά από τη χρήση που έχεις υπόψη να κάνεις!
Γενικά το iPad δεν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο βολικό e-reader!
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Αγορά e-reader

Post by Erevodifwntas » Wed Sep 15, 2010 4:42 pm

kwnccc wrote:Όσο για το τι από τα 2 που αναφέρεις, εξαρτάται καθαρά από τη χρήση που έχεις υπόψη να κάνεις!
Γενικά το iPad δεν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο βολικό e-reader!
Προφανώς. Γι'αυτό είπα ότι ουσιαστικά κοιτάς ανάμεσα στα 2. αν θες μόνο e-reader τότε το kindle είναι μονόδρομος. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, μάλλον το iPad είναι μονόδρομος.

Νομίζω πάντως ότι και το απλό kindle με το νέο pdf reader του, είναι μια χαρά και για papers (έχω διαβάσει μερικά και ήμουν Ok)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Thu Sep 16, 2010 1:42 am

Erevodifwntas wrote: Νομίζω πάντως ότι και το απλό kindle με το νέο pdf reader του, είναι μια χαρά και για papers (έχω διαβάσει μερικά και ήμουν Ok)
Και εγώ από μερικά reviews που είδα μια χαρά φάνηκε! Επίσης πιστεύω πως αξίζει το 3G γιατί ακόμα και ο browser του είναι πολύ γρήγορος στην εναλλαγή σελίδων για e-reader!
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Αγορά e-reader

Post by Zifnab » Sat Nov 13, 2010 2:28 pm

Το καλώδιο του Kindle DX (λευκό) αποδείκτηκε άθλιας ποιότητας αφού ξεράθηκε στις άκρες και απλά έσπασε η εξωτερική επένδυση - το τωρινό καλώδιο (ενός μαύρου Kindle DX) είναι διαφορετικό και φαντάζομαι δεν έχει το ίδιο πρόβλημα - γενικά απ' ό,τι είδα είναι αρκετά κοινό πρόβλημα... :smt021 - Ευτυχώς λειτουργεί ακόμα - το κάλυψα με μονωτική αλλά όπου και να το λυγίσεις στις άκρες σπάει... Θα ψάξω να βρώ στο εμπόριο - λένε ότι υπάρχουν - απλά ο τύπος usb είναι λίγο σπάνιος...

http://www.amazon.com/Amazon-Replacemen ... addOneStar
kalwdio.jpg
Για καλύτερες φωτογραφίες εδώ: http://www.billibala.com/2010/05/my-kin ... racked-up/
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Αγορά e-reader

Post by The Punisher » Sat Nov 13, 2010 7:38 pm

κι εμένα μου συνέβη ακριβώς το ίδιο
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by cypher » Sat Nov 13, 2010 8:52 pm

Δεν εχει κανενα στο e-bay; :smt017
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by h4wk » Tue Feb 15, 2011 4:29 pm

ουσιαστικά τι κάνει μια οθόνη ξεκούραστη στα μάτια; γιατί δλδ να προτιμήσω kindle από κάτι άλλο; (αν και δεν έχω δει πολύ απο τον ανταγωνισμό πέρα απο 2-3 e-readers ακόμα)
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Αγορά e-reader

Post by necrofear_13 » Wed Feb 16, 2011 11:12 am

h4wk wrote:ουσιαστικά τι κάνει μια οθόνη ξεκούραστη στα μάτια; γιατί δλδ να προτιμήσω kindle από κάτι άλλο; (αν και δεν έχω δει πολύ απο τον ανταγωνισμό πέρα απο 2-3 e-readers ακόμα)
Ψάξε για το τι είναι το i-ink και το i-paper. Αυτές τις τεχνολογίες χρησιμοποιούν όλα τα καλά e-reader και ισχυρίζονται ότι δεν σου κουράζουν τα μάτια(και μάλλον το κάνουν όντως).
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
h4wk
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1367
Joined: Wed Nov 21, 2007 11:14 pm
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by h4wk » Wed Feb 16, 2011 11:35 am

νομίζω είναι e-ink apple boy :-p

το ξέρω αυτό και το έχω ψάξει αλλά φαντάζομαι παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως contrast, ταχύτητα όταν αλλάζεις σελίδες, η ποικιλία του τύπου αρχείων που θα μπορεί να ανοίξει.

Σκέφτομαι πολύ να πάρω ένα kindle dx αλλά μου φαίνονται αρκετά τα λεφτά (πόσο το έχει το public;) και γιαυτό το σκέφτομαι τόσο.(και γιατί η lcd του υπολογιστή μου, μου έχει π#δ#ξει τα μάτια)
οπότε εγώ θέλω ένα e-reader με μεγάλη οθόνη για να διαβάζω βιβλία, να διαβάζω papers, internet κ.α.

Ά και ήθελα να ρωτήσω ακόμα αν το dx υποστηρίζει το free 3g και στην ελλάδα!! αυτό νομίζω θα του έδινε ένα σημαντικό προβάδισμα
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Αγορά e-reader

Post by The Punisher » Wed Feb 16, 2011 11:38 am

αν θυμάμαι καλά υποστηρίζει free 3G. Όσο για την οθόνη, κυρίως το contrast, το anti-glare, το να μην κάνει δαχτυλιές είναι τα πράγματα που παίζουν ρόλο. Η ταχύτητα αλλαγής σελίδας καλή είναι, αλλά δεδομένου ότι κανένα e-reader δεν προσφέρεται για fast scanning αλλά για σειριακό διάβασμα, δεν είναι τόσο αποτρεπτικό αν είναι λίγο πιο αργή.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Αγορά e-reader

Post by necrofear_13 » Wed Feb 16, 2011 11:39 am

h4wk wrote:νομίζω είναι e-ink apple boy :-p

το ξέρω αυτό και το έχω ψάξει αλλά φαντάζομαι παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως contrast, ταχύτητα όταν αλλάζεις σελίδες, η ποικιλία του τύπου αρχείων που θα μπορεί να ανοίξει.

Σκέφτομαι πολύ να πάρω ένα kindle dx αλλά μου φαίνονται αρκετά τα λεφτά (πόσο το έχει το public;) και γιαυτό το σκέφτομαι τόσο.(και γιατί η lcd του υπολογιστή μου, μου έχει π#δ#ξει τα μάτια)
οπότε εγώ θέλω ένα e-reader με μεγάλη οθόνη για να διαβάζω βιβλία, να διαβάζω papers, internet κ.α.

Ά και ήθελα να ρωτήσω ακόμα αν το dx υποστηρίζει το free 3g και στην ελλάδα!! αυτό νομίζω θα του έδινε ένα σημαντικό προβάδισμα
Για το e έχεις δίκιο μάλλον h4wk.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
rhcp_pb
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Fri Aug 19, 2011 5:50 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by rhcp_pb » Wed Sep 14, 2011 1:35 pm

Γεια σας παιδιά,

Σκεφτόμουν να αφοράσω το kindle αλλά επειδή θα ήθελα να μπορώ να μπαίνω και στο internet και γενικά να έχω τη δυνατότητα να κατεβάζω εφαρμογές έτσι ώστε να μπορώ να το χρησημοποιώ εκτός του διαβάσματος έλεγα να αγόραζα κάποιο tablet. Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ!
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by cypher » Wed Sep 14, 2011 2:07 pm

rhcp_pb wrote:Γεια σας παιδιά,

Σκεφτόμουν να αφοράσω το kindle αλλά επειδή θα ήθελα να μπορώ να μπαίνω και στο internet και γενικά να έχω τη δυνατότητα να κατεβάζω εφαρμογές έτσι ώστε να μπορώ να το χρησημοποιώ εκτός του διαβάσματος έλεγα να αγόραζα κάποιο tablet. Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ!
Τα tablet γενικά δεν ειναι τοσο καλα για πολύωρο διαβασμα. Και πιο κουραστική οθόνη εχουν και η μπαταρια κρατάει το υποδεκαπλάσιο. Η θα παρεις ενα σωστό e-book reader (+ κανα android κινητό αν θές και εφαρμογούλες :-p ) η ενα tablet και θα εχεις ενοχλήσεις αν διαβάσεις >1 ώρα.
Τωρα για το kindle ειναι εξαίρετη αγορά γενικά. Η μπαταρία διαρκεί για 1,5 εβδομαδα περίπου με διάβασμα 2-3 ώρες την ημέρα και χειρίζεται εικόνες και pdf μια χαρα. Απλά φρόντισε να αγοράσεις απο το αγγλίκο amazon (η απο e-bay κάπου στην ευρωπαική ενωση) για να μην περάσεις τελωνείο.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
S.a.kiss.007
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 659
Joined: Wed Nov 28, 2007 2:24 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Κρήτη (πνευματικά...)
Contact:

Re: Αγορά e-reader

Post by S.a.kiss.007 » Wed Sep 14, 2011 4:45 pm

Και εγώ πιστεύω πως το Kindle είναι η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή σε αναλογία τιμή/δυνατότητες.
Η Ελλάδα μόνο από το .com μπορεί να αγοράσει καθώς και της Αγγλίας και της Γαλλίας και της Γερμανίας τα amazon δέχονται παραγγελίες μόνο εσωτερικού.
Βέβαια η αγορά kindle από Αμερική έχει γίνει τον τελευταίο ~ χρόνο και πιο εύκολη και πιο φθηνή, χάρη σε μια συμφωνία της amazon για τελωνείο-μεταφορικά.
Συγκεκριμένα στο blog του Ηλεκτρονικού Αναγνώστη έχει συγκεκριμένες οδηγίες παραγγελίας :)
rhcp_pb
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Fri Aug 19, 2011 5:50 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by rhcp_pb » Thu Sep 15, 2011 12:43 pm

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο, από οτι φαίνεται στο kindle θα καταλήξω! :-)

Πάντως από το αγγλικό amazon έχω κάνει πολλές αγορές , δεν είναι μόνο εσωτερικού :smt017
User avatar
S.a.kiss.007
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 659
Joined: Wed Nov 28, 2007 2:24 am
Academic status: 4th year
Gender:
Location: Κρήτη (πνευματικά...)
Contact:

Re: Αγορά e-reader

Post by S.a.kiss.007 » Thu Sep 15, 2011 12:59 pm

rhcp_pb wrote:Ευχαριστώ πολύ και τους δυο, από οτι φαίνεται στο kindle θα καταλήξω! :-)

Πάντως από το αγγλικό amazon έχω κάνει πολλές αγορές , δεν είναι μόνο εσωτερικού :smt017
Για το kindle μόνο, κατά 99% δέχονται παραγγελίες μόνο εσωτερικού. :)
rhcp_pb
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Fri Aug 19, 2011 5:50 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by rhcp_pb » Thu Sep 15, 2011 1:09 pm

S.a.kiss.007 wrote:
rhcp_pb wrote:Ευχαριστώ πολύ και τους δυο, από οτι φαίνεται στο kindle θα καταλήξω! :-)

Πάντως από το αγγλικό amazon έχω κάνει πολλές αγορές , δεν είναι μόνο εσωτερικού :smt017
Για το kindle μόνο, κατά 99% δέχονται παραγγελίες μόνο εσωτερικού. :)

Ααα αυτό δεν το ήξερα! Tnx! :smt023
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 4:16 pm

offtopic : στις 8 ιντσες μπορεις να κοιταξεις της archos το 80 G9, ειναι αρκετα αξιοπρεπες tablet (1ghz 2πυρηνο ti omap4 etc) και κανει 250 (στην 8gb εκδοση - βαζεις sd ομως μετα σιγα) . εκτος απο το μεγεθος οθονης δεν εχει κατι να ζηλεψει απο ακριβοτερα tablets. απο τα διαφορα με tegra 2 που ειναι στα 500-600+ καλυτερο ειναι
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Αγορά e-reader

Post by thefreak » Sat Oct 15, 2011 4:22 pm

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και σκέφτεσται να αγοράσετε tablet, σε τι θα σας χρησιμεύσει? Επειδή επικρατεί μια tabletο-mania στις μέρες μας και παλιότερα μόλις βγήκανε το έψηνα και εγώ. Δεν μπορω όμως να σκεφτώ για ποιό λόγο θα ήταν χρήσιμο ένα τέτοιο tablet εκτός απο να διαβάζεις e-books στο μετρο - παιχνίδια και surfing μπορείς άνετα να κάνεις με ενα καλο κινητό, και για τις υπηρεσίες που παρέχουνε πιστεύω είναι λιγάκι ακριβά ακόμη.
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 4:29 pm

εγω με το iPad που εχω τωρα στην αρχη ετσι σκεφτομουν αλλα τελικα εχω καταληξει να το χρησιμοποιω αρκετα. καποιες απο της χρησιμοτητες που μου εβγαλε
1)επειδη κανω συνεχεια format στον υπολογιστη το να εχω τα email εκει ειναι αρκετα αβολο, θα πρεπει να τα κανω backup καθε τοσο και λιγακι. με το ipad απλα τα εχω εκει και καθονται
2)αρχισα να διαβαζω αρκετα περισσοτερα manga απο πριν - σιγουρα οχι κατι που κανουν ολοι απλα το αναφερω - λογω της οθονης και της ανεσης
3)αρχισα να διαβαζω επιτελους για τη σχολη - ξαπλαρω στο κρεβατι και διαβαζω, με το λαπτοπ (18.4 ιντσες :lol: ) ειναι λιγο δυσκολο να το κανω αυτο

παραδειγματα τα παραπανω. αυτο που θελω να πω ειναι οτι σου δινει την ανεση που εχει ενα κινητο με μεγαλυτερο μεγεθος οθονης - το αποτελεσμα ειναι συνηθως να κανεις μικροδουλειες εκει λογω ανεσης
τωρα θελω να κανω κανα σοβαροτερο tablet μπας και αρχισω να κανω περισσοτερα πραγματα εκει (πχ πιο ανετα παιρνεις το tablet και το βαζεις στην τηλεοραση για καμια ταινια παρα εναν υπολογιστη - ποσο μαλλον αμα πας σε σπιτι αλλου)
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Sat Oct 15, 2011 7:35 pm

chriskin wrote:εγω με το iPad που εχω τωρα στην αρχη ετσι σκεφτομουν αλλα τελικα εχω καταληξει να το χρησιμοποιω αρκετα. καποιες απο της χρησιμοτητες που μου εβγαλε
1)επειδη κανω συνεχεια format στον υπολογιστη το να εχω τα email εκει ειναι αρκετα αβολο, θα πρεπει να τα κανω backup καθε τοσο και λιγακι. με το ipad απλα τα εχω εκει και καθονται
2)αρχισα να διαβαζω αρκετα περισσοτερα manga απο πριν - σιγουρα οχι κατι που κανουν ολοι απλα το αναφερω - λογω της οθονης και της ανεσης
3)αρχισα να διαβαζω επιτελους για τη σχολη - ξαπλαρω στο κρεβατι και διαβαζω, με το λαπτοπ (18.4 ιντσες :lol: ) ειναι λιγο δυσκολο να το κανω αυτο

παραδειγματα τα παραπανω. αυτο που θελω να πω ειναι οτι σου δινει την ανεση που εχει ενα κινητο με μεγαλυτερο μεγεθος οθονης - το αποτελεσμα ειναι συνηθως να κανεις μικροδουλειες εκει λογω ανεσης
τωρα θελω να κανω κανα σοβαροτερο tablet μπας και αρχισω να κανω περισσοτερα πραγματα εκει (πχ πιο ανετα παιρνεις το tablet και το βαζεις στην τηλεοραση για καμια ταινια παρα εναν υπολογιστη - ποσο μαλλον αμα πας σε σπιτι αλλου)
Η οθόνη δεν σε κουράζει, δηλαδή περίπου πόση ώρα αντέχεις να διαβάζεις?
Γενικά τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα e-reader, αλλά δεν απέκλεια τα tablet.
Το μόνο που φοβάμαι με τα tablet είναι ότι λόγω της έγχρωμης οθόνης μπορεί να με κουράζει στο διάβασμα.
Δεν μιλάω για ότι παραπάνω σου προσφέρει (που προφανώς και κάνει την διαφορά), γιατί αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το διάβασμα.
Post Reply

Return to “Hardware”