Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by AmmarkoV » Thu Mar 18, 2010 2:48 am

Δεν έχω δει κανέναν windows-fanatic, ούτε καν ανάμεσα στους ανθρώπους που βγάζουν λεφτά από αυτό.
Προσωπικά για "προϊόντα" όπως MS Office , C# , Visual Studio , MS SQL προσωπικά νομίζω ότι έχω δεί windows-fanatics όπως το ορίζεις..

Αλλά γενικά καταλαβαίνω τι λές και συμφωνώ :smt023
Σε κάθε περίπτωση νομίζω το link στο αρχικό μου post είναι αρκετά διαφωτιστικό για την όλη κατάσταση..

Στα άτομα για τα οποία λέμε νομίζω ταιριάζει το Dunning–Kruger effect για να κάνω quote και άλλο ένα wikipedia article!
The Dunning–Kruger effect is a cognitive bias in which "people reach erroneous conclusions and make unfortunate choices but their incompetence robs them of the metacognitive ability to realize it".[1] The unskilled therefore suffer from illusory superiority, rating their own ability as above average, much higher than in actuality; by contrast the highly skilled underrate their abilities, suffering from illusory inferiority. This leads to a perverse result where less competent people will rate their own ability higher than more competent people. It also explains why actual competence may weaken self-confidence because competent individuals falsely assume that others have an equivalent understanding. "Thus, the miscalibration of the incompetent stems from an error about the self, whereas the miscalibration of the highly competent stems from an error about others."[1]

http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2 ... ger_effect
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by chriskin » Thu Mar 18, 2010 2:51 am

netharis wrote:
chriskin wrote: το οτι αλλοι "λινουξαδες" αναφερονται στα λινουξ στον ενικο ειναι δικο τους θεμα.
Είναι ο πυρήνας Linux. Δεν είναι "δικό" μας θέμα :-p
οταν αναφερεται κανεις στα λινουξ δεν αναφερεται μονο στον πυρηνα, ολοι το καταλαβαινουν αυτο νομιζω
αμα αναφερεσαι στον πυρηνα μονο, προφανως μιλας στον ενικο.

οταν αναφερεσαι στο συνολο gnu/linux ειπα την αποψη μου παραπανω γιατι μου φαινεται παραλογο
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Thu Mar 18, 2010 2:56 am

AmmarkoV, επειδή οι νοητικές μου ικανότητες μάλλον δεν επαρκούν για να αντιληφθώ τη σύνδεση των brand fanatics με το Dunning–Kruger effect, μπορείς να με βοηθήσεις λίγο;
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by AmmarkoV » Thu Mar 18, 2010 2:57 am

όχι ?
τι εννοείς ?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Thu Mar 18, 2010 3:04 am

AmmarkoV wrote:όχι ?
τι εννοείς ?
Που κολλάει το Dunning–Kruger effect σε αυτό που λέμε;
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by AmmarkoV » Thu Mar 18, 2010 3:11 am

Τα fanboys χωρίς να έχουν ιδέα για το τι πράγμα μιλάνε εκφέρουν γνώμη με 100% σιγουριά , ενώ άτομα τα οποία έχουν ιδέα , ακριβώς επειδή έχουν ιδέα μπορούν και βλέπουν σφαιρικά το ζήτημα και αναγνωρίζοντας την πολυπλοκότητα του θέματος δεν λένε πολλά πράγματα ..

Όπως λέει ο punisher λοιπόν αλλά όπως αναφέρθηκε και πιο πρίν στην περίπτωση των λειτουργικών έχοντας χρησιμοποιήσει και τα 3 για παράδειγμα κάποιος μπορεί να εκφέρει άποψη ότι ά το Α λειτουργικό κάνει καλύτερα το X ενώ το B το Z και το W και άρα για τις ανάγκες του τον βολέυει πιο καλά..

Είναι απλά γελοίο να υποστηρίζει κάποιος κάτι εντελώς μονομερώς γιατί εκ των πραγμάτων συγκρίνονται μήλα με πορτοκάλια..

Δεν το λέω προσωπικά για εσένα , δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι έτσι , ούτε έχω καμμία όρεξη ή κανένα λόγο να σε προσβάλω ή να σε μειώσω..
Απλά νομίζω οτι είναι το mentality του fanboy και κατα αυτό τον τρόπο ταιριάζει στην συζήτηση.. :-p

Και γενικά το όλο point συμμετοχής μου στην συζήτηση ήταν να postάρω το αρχικό κειμενάκι το οποίο εξηγεί , κατά την γνώμη μου , την κατάσταση γύρω από το linux κομμάτι της συζήτησης στο οποίο αναφερθήκατε... Αυτά..
Last edited by AmmarkoV on Thu Mar 18, 2010 3:24 am, edited 1 time in total.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Αγορά Macbook - συμβουλές - ιδέες

Post by Michelle » Thu Mar 18, 2010 3:23 am

AmmarkoV wrote:Τα fanboys χωρίς να έχουν ιδέα για το τι πράγμα μιλάνε εκφέρουν γνώμη με 100% σιγουριά , ενώ άτομα τα οποία έχουν ιδέα , ακριβώς επειδή έχουν ιδέα μπορούν και βλέπουν σφαιρικά το ζήτημα και αναγνωρίζοντας την πολυπλοκότητα του θέματος δεν λένε πολλά πράγματα ..

Όπως λέει ο punisher λοιπόν αλλά όπως αναφέρθηκε και πιο πρίν στην περίπτωση των λειτουργικών έχοντας χρησιμοποιήσει και τα 3 για παράδειγμα κάποιος μπορεί να εκφέρει άποψη ότι ά το Α λειτουργικό κάνει καλύτερα το X ενώ το B το Z και το W και άρα για τις ανάγκες του τον βολέυει πιο καλά..

Είναι απλά γελοίο να υποστηρίζει κάποιος κάτι εντελώς μονομερώς γιατί εκ των πραγμάτων συγκρίνονται μήλα με πορτοκάλια..

Δεν το λέω προσωπικά για εσένα , δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι έτσι , ούτε έχω καμμία όρεξη ή κανένα λόγο να σε προσβάλω ή να σε μειώσω..
Απλά νομίζω οτι είναι το mentality του fanboy και κατα αυτό τον τρόπο ταιριάζει στην συζήτηση.. :-p
Δεν θεώρησα ότι το λες για μένα (πωωω μάλλον παραείναι απειλητικό το ύφος μου ώρες ώρες :) )
Απλά έχω την εντύπωση ότι το εν λόγω φαινόμενο αναφέρεται σε λίγο διαφορετικές περιπτώσεις.
Αν και έτσι όπως το θέτεις, it makes sense.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
Post Reply

Return to “Hardware”