Αγορά e-reader

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 7:42 pm

kwnccc wrote:
Η οθόνη δεν σε κουράζει, δηλαδή περίπου πόση ώρα αντέχεις να διαβάζεις?
Γενικά τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα e-reader, αλλά δεν απέκλεια τα tablet.
Το μόνο που φοβάμαι με τα tablet είναι ότι λόγω της έγχρωμης οθόνης μπορεί να με κουράζει στο διάβασμα.
Δεν μιλάω για ότι παραπάνω σου προσφέρει (που προφανώς και κάνει την διαφορά), γιατί αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το διάβασμα.

εμενα γενικοτερα δεν με κουραζουν οι οθονες - τις εχω σχεδον παντα σε, ενοχλητικα για πολλους, χαμηλη φωτεινοτητα ομως
αρκετοι εχουν παραπονεθει για την οθονη του ipad αλλα απο αλλα tablet που εχω δει δεν ειναι το ιδιο ενοχλητικες ολες - πχ του xoom ειναι πολυ πιο ανετη απο του ipad (μπορει να ειναι λογω της μεγαλυτερης αναλυσης ομως, δεν ξερω)

για διαβασμα να παρεις reader αντι για tablet για τον απλοικο λογο της τιμης παντως.οσο καλυτερες και να ειναι οι οθονες τους στο διαβασμα η διαφορα της τιμης ειναι απο μονη της αρκετα καλος λογος.
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Sat Oct 15, 2011 7:49 pm

chriskin wrote:
kwnccc wrote:
Η οθόνη δεν σε κουράζει, δηλαδή περίπου πόση ώρα αντέχεις να διαβάζεις?
Γενικά τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα e-reader, αλλά δεν απέκλεια τα tablet.
Το μόνο που φοβάμαι με τα tablet είναι ότι λόγω της έγχρωμης οθόνης μπορεί να με κουράζει στο διάβασμα.
Δεν μιλάω για ότι παραπάνω σου προσφέρει (που προφανώς και κάνει την διαφορά), γιατί αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι το διάβασμα.

εμενα γενικοτερα δεν με κουραζουν οι οθονες - τις εχω σχεδον παντα σε, ενοχλητικα για πολλους, χαμηλη φωτεινοτητα ομως
αρκετοι εχουν παραπονεθει για την οθονη του ipad αλλα απο αλλα tablet που εχω δει δεν ειναι το ιδιο ενοχλητικες ολες - πχ του xoom ειναι πολυ πιο ανετη απο του ipad (μπορει να ειναι λογω της μεγαλυτερης αναλυσης ομως, δεν ξερω)

για διαβασμα να παρεις reader αντι για tablet για τον απλοικο λογο της τιμης παντως.οσο καλυτερες και να ειναι οι οθονες τους στο διαβασμα η διαφορα της τιμης ειναι απο μονη της αρκετα καλος λογος.
Γενικά δεν θα με χάλαγε καθόλου να πάρω κάποιο tablet γιατί όλο και κάπως αλλιώς θα το χρησιμοποιώ (browsing κλπ).
Από την άλλη πίστευα ότι οι e-ink τεχνολογικά κατασκευασμένες οθόνες θα είνια πιο ξεκούραστες.
Η τιμή για e-reader σίγουρα είναι πολύ συν, αφού θέλεις σχεδόν τα μισά λεφτά, αλλά για οθόνες των 6" που είναι αρκετά μικρές.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 8:02 pm

6? :???: σχεδον κινητο ειναι κατι τοσο μικρο, δεν υπαρχουν μεγαλα readers? ειχα πετυχει καποια στιγμη ενα ωραιο reader καποια ψιλοαγνωστης εταιρειας που ειχε δυο οθονες τη μια διπλα στην αλλη και ανοιγε σαν βιβλιο - νομιζω Α4 μεγεθος η καθε οθονη κιολας. μακαρι να εβγαιναν κι αλλα τετοια :)

εδιτ : ακυρο τελικα δεν ειχε e-ink οπως θυμομουν :smt009
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Sat Oct 15, 2011 9:24 pm

chriskin wrote:6? :???: σχεδον κινητο ειναι κατι τοσο μικρο, δεν υπαρχουν μεγαλα readers? ειχα πετυχει καποια στιγμη ενα ωραιο reader καποια ψιλοαγνωστης εταιρειας που ειχε δυο οθονες τη μια διπλα στην αλλη και ανοιγε σαν βιβλιο - νομιζω Α4 μεγεθος η καθε οθονη κιολας. μακαρι να εβγαιναν κι αλλα τετοια :)

εδιτ : ακυρο τελικα δεν ειχε e-ink οπως θυμομουν :smt009
Αρκετά εδραιωμενη στον χώρο των e-readers είναι προφανώς η amazon.
Διαθέτει 9" e-reader, το Kindle DX, μάλλον φημολογείται ότι θα βγει και μεγαλύτερο Fire.
Αλλά οι τιμές τουλάχιστον για το πρώτο (όπως υποψιάζομαι και για το δεύτερο) είναι στα 300+.
Δεν θα έδινα προσωπικά τόσα πολλά για αποκλειστικά e-reader, θα προτιμούσα να πήγαινα σε tablet.
Τα 6" που προσφέρει η kindle, τόσο τα καινούργια όσο και τα περσινά είναι αρκετά μικρά, αλλά μια πολύ πολύ φθηνή εναλλακτική στα 100-150 euros.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Wow... το πληκτρολόγιο μου δεν έχει το σήμα του ευρώ ή εγώ δεν το χρησιμοποιώ τόσο συχνά για να το ψάξω! :lol:
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by vasilaros69 » Sat Oct 15, 2011 9:27 pm

kwnccc wrote:Wow... το πληκτρολόγιο μου δεν έχει το σήμα του ευρώ ή εγώ δεν το χρησιμοποιώ τόσο συχνά για να το ψάξω!
Ctrl+Alt+E εφοσον το χεις γυρισει στα ελληνικα! :-p :-p :-p :-p :-p :-p :-p
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Sat Oct 15, 2011 9:30 pm

vasilaros69 wrote:
kwnccc wrote:Wow... το πληκτρολόγιο μου δεν έχει το σήμα του ευρώ ή εγώ δεν το χρησιμοποιώ τόσο συχνά για να το ψάξω!
Ctrl+Alt+E εφοσον το χεις γυρισει στα ελληνικα! :-p :-p :-p :-p :-p :-p :-p
Μπα ακόμα δεν ενδίδει... μου αντιστέκεται το άτιμο! :-p
Νομίζω μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 9:30 pm

εμενα ειναι στο δεξια αλτ + 5 :shock:

τωρα το εμαθα

€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Sat Oct 15, 2011 9:31 pm

chriskin wrote:εμενα ειναι στο δεξια αλτ + 5 :shock:

τωρα το εμαθα

€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€

:lol: :lol:
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Αγορά e-reader

Post by enum21 » Sat Oct 15, 2011 9:36 pm

kwnccc wrote:
chriskin wrote:εμενα ειναι στο δεξια αλτ + 5 :shock:

τωρα το εμαθα

€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€

:lol: :lol:
copy paste? ή ενέδωσε? :-p
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Sat Oct 15, 2011 9:59 pm

enum21 wrote:
kwnccc wrote:
chriskin wrote:εμενα ειναι στο δεξια αλτ + 5 :shock:

τωρα το εμαθα

€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€

:lol: :lol:
copy paste? ή ενέδωσε? :-p
ενέδωσε κι όμως το άτιμο. :-D
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by vasilaros69 » Sat Oct 15, 2011 10:02 pm

Μια ερωτηση που θελω να την κανω καιρο τωρα.Γιατι καποιος να παρει e-reader εφοσον εχει pc ας πουμε??(ερωτηση για οσους τα αγοραζουν για διαβασμα σχολης,βιβλιων κτλ κτλ)
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 10:05 pm

για ανεση κυριως - και επειδη ανεβαζει το επιπεδο γαματοσυνης
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by kwnccc » Sat Oct 15, 2011 10:16 pm

vasilaros69 wrote:Μια ερωτηση που θελω να την κανω καιρο τωρα.Γιατι καποιος να παρει e-reader εφοσον εχει pc ας πουμε??(ερωτηση για οσους τα αγοραζουν για διαβασμα σχολης,βιβλιων κτλ κτλ)
Γιατί αν είσαι πολλές ώρες εκτός σπιτιού και γενικά δεν έχεις δυνατότητα να έχεις ολόκληρο το λαπτοπ μπροστά σου μπορείς να διαβάσεις αυτό που θες.
Νόμιζα ότι ήταν προφανές! :smt017
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Αγορά e-reader

Post by stranger » Sat Oct 15, 2011 10:21 pm

Είναι και Alt+5 και Alt+E και στα Mac optionKey+E. Με δεξί Alt μπάινουν κι άλλοι ειδικοί χαρακτήρες πάντως...
Ξέρω και το δεξί Alt+C που είναι το copyright © και το δεξί Alt+R που είναι το Registered Trademark ®! :smt016

Edit: σπαμάρω ακόμα με βάση τα προηγούμενα posts :)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 10:32 pm

stranger wrote:Είναι και Alt+5 και Alt+E και στα Mac optionKey+E. Με δεξί Alt μπάινουν κι άλλοι ειδικοί χαρακτήρες πάντως...
Ξέρω και το δεξί Alt+C που είναι το copyright © και το δεξί Alt+R που είναι το Registered Trademark ®! :smt016

Edit: σπαμάρω ακόμα με βάση τα προηγούμενα posts :)
·ϛ€®τυϑͻοϡασ↓ϕϝηͼϟϲ→©ϖϐʹϻ½£¼€6ϰ89°

μολις γνωρισα το πληκτρολογιο μου παλι απο την αρχη :smt023
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Αγορά e-reader

Post by stranger » Sat Oct 15, 2011 10:35 pm

chriskin wrote: ·ϛ€®τυϑͻοϡασ↓ϕϝηͼϟϲ→©ϖϐʹϻ½£¼€6ϰ89°
μολις γνωρισα το πληκτρολογιο μου παλι απο την αρχη :smt023
Τσέκαρε και στα Mac...έχει και εκεί πολλά καλά!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 10:40 pm

εχω μια ελλειψη mac ομως...

εμαθα ομως αυτο : αμα πατησεις με σκετο αλτ και δ βγαζει αυτο ↓ ενω αμα βαλεις και το shift βγαζει αυτο ↑
και γενικοτερα ¹²³¾^*ϚϱΤΥϴϽΟϠᾹΣ↑ϜΗϾϞϹ←͵Ϻ . ελληνικο πληκτρολογιο σου λεει μετα

Επισης, καπου εδω καλο ειναι να γυρισουμε στα tablets ως θεμα
υπουλος τροπος συνδεσης : στο iPad λειπουν πολλα τετοια συμβολα - γενικοτερα το πληκτρολογιο του ειναι λιγο φτωχο
εχει δοκιμασει κανεις να γραψει για καιρο σε πληκτρολογιο android tablet (με honeycomb εννοω, σε 2.x εχω γραψει κι εγω σε κινητο/tablet) να πει καμια αποψη;
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by vasilaros69 » Sat Oct 15, 2011 10:50 pm

(λιγα posts πιο πανω)
.
.
.
Και τοτε τι το διαφορετικο εχει να σου προσφερει ενα e-reader απο ενα tablet????
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 10:57 pm

επειδη μεταφερθηκε η ερωτηση σου :


ειναι φθηνοτερο και οι οθονες e-ink ειναι - συμφωνα με πολλους - αρκετα πιο ξεκουραστες στα ματια απ'οτι οι κανονικες οθονες
επισης φαινεται πως δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα με το φως που σημαινει οτι μπορεις να διαβαζεις σε μερη με ηλιο - κατι που ειναι σχεδον αδυνατο με ενα , ας πουμε, ipad



Link




Link
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by vasilaros69 » Sat Oct 15, 2011 11:04 pm

Ενδιαφερον φαινεται κι απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι πιο φτηνα απο tablets(λογικο μου φαινεται γτ πρεπει να εχουν και λιγοτερα πραγματα που μπορει να κανει καποιος)..
και οντως πρεπει να ανεβαζεις τη γ@ματοσυνη ενα επιπεδο παραπανω οπως ειπες και προηγουμενως!!

[flashia]Εικονες στο μυαλο απο businessmen στο μετρο να διαβαζουν εφημεριδες σε ηλεκτρονικη μορφη[/flashia]
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 11:09 pm

vasilaros69 wrote:Ενδιαφερον φαινεται κι απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι πιο φτηνα απο tablets(λογικο μου φαινεται γτ πρεπει να εχουν και λιγοτερα πραγματα που μπορει να κανει καποιος)..
και οντως πρεπει να ανεβαζεις τη γ@ματοσυνη ενα επιπεδο παραπανω οπως ειπες και προηγουμενως!!

[flashia]Εικονες στο μυαλο απο businessmen στο μετρο να διαβαζουν εφημεριδες σε ηλεκτρονικη μορφη[/flashia]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
για να σου χαλασω την εικονα : ειδα μια απο εκεινες τις κλασικες hipster κοπελιτσες που ειναι με το βιβλιο ανοιχτο κανοντας οτι διαβαζουν (συχνα με το βιβλιο αναποδα, η ανοιγοντας το στο σταθμο 'πανεπιστημιο' για να κατεβουν ομονοια κτλ) να κανει οτι διαβαζει απο ενα kindle (το μεγαλο kindle κιολας που ειναι σχετικα ακριβο).
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά e-reader

Post by vasilaros69 » Sat Oct 15, 2011 11:15 pm

chriskin wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
για να σου χαλασω την εικονα : ειδα μια απο εκεινες τις κλασικες hipster κοπελιτσες που ειναι με το βιβλιο ανοιχτο κανοντας οτι διαβαζουν (συχνα με το βιβλιο αναποδα, η ανοιγοντας το στο σταθμο 'πανεπιστημιο' για να κατεβουν ομονοια κτλ) να κανει οτι διαβαζει απο ενα kindle (το μεγαλο kindle κιολας που ειναι σχετικα ακριβο).

Σαυτη την περιπτωση οπου γ@ματοσυνη, βαλε ασχετοσυνη :???: :???: :???: :???: :???:
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
Post Reply

Return to “Hardware”