Αγορά Laptop

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Αγορά Laptop

Post by zaveti » Tue Feb 07, 2012 10:04 pm

Συναδελφοι,θελω τα φωτα σας για το θεμα αυτο.
Το παλιο μου λαπτοπ αγγιζει τα 8 χρονια,και ειναι ακαταλληλο για οτιδηποτε αλλο εκτος απο αναγνωση pdf απο το e-class.
Εχω εντοπισει δυο προσφορες που ακουγονται δελεαστικες,ενα απο την acer http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet ... 02-103.htm,και ενα απο την asus http://www.mgmanager.gr/asus_k5svsx48v_ ... /pid/5993/.
Το μπατζετ ειναι 700-800ευρω μαξιμουμ.
Θελω να μου πειτε τα συν και τα πλην αυτων των 2 περιπτωσεων οσων αφορα τους κατασκευαστες.
Η να μου προτεινετε αλλες καλες περιπτωσεις.
Για το τι θελω να κανει το λαπτοπ,θα το κουβεντιασουμε στην πορεια(κατα προτιμηση τον πατερα του και τη μανα του να μπορει να κανει) :)
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by stoupeace » Tue Feb 07, 2012 11:49 pm

Το ότι θες λαπτοπ είναι σίγουρο ε?

Γιατί με 800 παίρνεις και γκαμό τα tower + οθόνη.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Tue Feb 07, 2012 11:58 pm

"τον πατερα του και τη μανα του" + "λαπτοπ στα 700-800 ευρω" = δεν γινεται
οχι οτι εχει σημασια, γιατι και τα "κανονικα" πραγματα της εποχης μας μια χαρα ειναι για σχεδον ολους εκτος απο απαιτητικους gamers
----------------

για τα δυο που εβαλες: παρε κανενα με μεγαλυτερη αναλυση, αυτα εχουν χειροτερη αναλυση απο το μεσo 10αρι tablet (!)
κατα τ'αλλα και τα δυο κομπλε φαινονται για τα λεφτα τους (και σχεδον ιδια)
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Wed Feb 08, 2012 12:19 am

@stoupeace ναι μου χρειαζεται λαπτοπ

@chriskin κοιταξε για παιχνιδια εχω πυργο,θα γουσταρα ομως να βαλω και κανενα παιχνιδακι αμα λαχει,και να το τρεχει ομορφα.
Το θεμα μου ειναι,οτι καποιος μου ειπε περι acer οτι εχουν θεματα αξιοπιστιας.Ισχυει κατι τετοιο?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Wed Feb 08, 2012 12:44 am

zaveti wrote:@stoupeace ναι μου χρειαζεται λαπτοπ

@chriskin κοιταξε για παιχνιδια εχω πυργο,θα γουσταρα ομως να βαλω και κανενα παιχνιδακι αμα λαχει,και να το τρεχει ομορφα.
Το θεμα μου ειναι,οτι καποιος μου ειπε περι acer οτι εχουν θεματα αξιοπιστιας.Ισχυει κατι τετοιο?

θα παιζεις - και με ρυθμισεις της φασης "high" αμα παρεις ενα απο αυτα - απλα οχι σε φαση "ultra high" και αλλες τετοιες ποζεριες που εχουν καποια παιχνιδια

η acer εχει μια ταση να βαζει καπως πιο φθηνα πλαστικα - τα υπολοιπα κομματια μεσα ειναι πρακτικα ιδια οποτε δεν νομιζω να παιζει θεμα αξιοπιστιας (εκτος αμα σε ενδιαφερει ποσο καιρο εχει δωρεαν service). οι μονες - πραγματικες - διαφορες πρεπει να ειναι στα πλαστικα του (και πιθανως και στην οθονη). και τα δυο θα πρεπει να τα δεις απο κοντα για να κρινεις ποιο σ'αρεσει ομως. πχ εμενα δεν με χαλασαν καθολου τα πλαστικα ενος acer που ειχα χρησιμοποιησει καποια στιγμη ενω ολοι οι αλλοι ελεγαν οτι ηταν μουφα
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Wed Feb 08, 2012 1:04 am

δεν επιασα ακριβως αυτο που ειπες για την αναλυση..τι εννοεις χαμηλη αναλυση?λογω οθονης η κατι αλλο?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Wed Feb 08, 2012 1:18 am

zaveti wrote:δεν επιασα ακριβως αυτο που ειπες για την αναλυση..τι εννοεις χαμηλη αναλυση?λογω οθονης η κατι αλλο?


για την οθονη λεω. να ειμαστε στο 2012 με 1366 x 768 αναλυση ειναι λιγο περιεργο (εδω και η 1680 x 945 που εχω εγω μου φαινεται χαμηλη). προφανως αμα σου φτανει η συγκεκριμενη αναλυση εισαι μια χαρα, παντως - ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου και σειρας προτεραιοτητων.
αν και τωρα που το σκεφτομαι, μιας και δεν βγαινουν και πολλα στις 15'' με μεγαλυτερη αναλυση, λογικα για τους περισσοτερους η συγκεκριμενη αναλυση ειναι μια χαρα
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by vasilaros69 » Wed Feb 08, 2012 2:42 am

chriskin wrote:
zaveti wrote:δεν επιασα ακριβως αυτο που ειπες για την αναλυση..τι εννοεις χαμηλη αναλυση?λογω οθονης η κατι αλλο?


για την οθονη λεω. να ειμαστε στο 2012 με 1366 x 768 αναλυση ειναι λιγο περιεργο (εδω και η 1680 x 945 που εχω εγω μου φαινεται χαμηλη). προφανως αμα σου φτανει η συγκεκριμενη αναλυση εισαι μια χαρα, παντως - ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου και σειρας προτεραιοτητων.
αν και τωρα που το σκεφτομαι, μιας και δεν βγαινουν και πολλα στις 15'' με μεγαλυτερη αναλυση, λογικα για τους περισσοτερους η συγκεκριμενη αναλυση ειναι μια χαρα


Ναι ρε zaveti, καλα λεει το παιδι!!!2012 εχουμε ρε οπισθοδρομικε!!!χαχαχαχα...
Γενικα η αναλυση ειναι φανταζομαι το λιγοτερο που θα κοιταξεις σε ενα λαπτοπ..Κι οντως οπως λεει o chriskin για τις 15" λιγο δυσκολο να βρεις μεγαλυτερη, οποτε ειναι οκ.
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Wed Feb 08, 2012 10:23 am

Επειδη βλεπω επιμενετε με την αναλυση,θελω να μου δωσετε και καποιες προτασεις αγορας αλλων λαπτοπ,με αντιστοιχες δυνατοτητες αλλα υψηλοτερη αναλυση. Δεν βιαζομαι για την αγορα ουτως η αλλως οποτε θα το διερευνησω λιγακι το θεμα.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά Laptop

Post by nachos » Wed Feb 08, 2012 12:39 pm

Για 14''-άρι το σκέφτεσαι;
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Wed Feb 08, 2012 1:17 pm

αν επροκειτο για καλη περιπτωση..για πες.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά Laptop

Post by nachos » Wed Feb 08, 2012 2:02 pm

Το Lenovo φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και value for money:

http://www.mgmanager.gr/lenovo_thinkpad ... /pid/1899/

Μοναδικό του μειονέκτημα ότι δεν έχει USB 3.0, αλλά μπορείς να ζήσεις και δίχως αυτό.

Επίσης ενδιαφέρον:

http://www.mgmanager.gr/sony_vaio_cas1ed/el/pid/5515/

Είναι δυνατό, έχει και USB 3.0, σίγουρα βέβαια δεν είναι τόσο value for money όσο το Lenovo, αλλά είναι μέσα στο price range σου.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Wed Feb 08, 2012 9:49 pm

ευχαριστω για τις προτασεις!θα τις διερευνησω και αυτες..
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Thu Feb 23, 2012 12:03 pm

προς chriskin..
αυτο θα καλυπτε τις απαιτησεις σου για ενα φουλ κομπλε λαπτοπ?
http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet ... 3P1E-B.htm
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by barbarosa » Thu Feb 23, 2012 12:53 pm

Προλετάριος με λάπτοπ πάνω από 1000 ευρώ.
Ουυυυ 66666 ! Σεντούκια με χρυσό έχετε στον Περισσό :P

Χωρίς να είναι κακό το laptop που προτίνεις η γνώμη μου είναι όχι VAIO λόγω ακρίβειας. Πιστεύω ότι πάντα μπορείς στα ίδια λεφτά να βρεις κάτι καλύτερο από άλλη εταιρία. Τα προσωπικά αγαπημένα μου είναι τα HP.
πχ και πάλι από το πλαίσιο με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτό
http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet ... EA-B1A.htm
που είναι και πιο φθηνό. Το μόνο που δεν έχει είναι full HD οθόνη αλλά πρόσφατα που πήρε ένα τέτοιο η κοπελιά μου δεν μπορώ να πω ότι βολεύει και πολύ αν εξαιρέσεις την παρακολούθηση ταινιών. Άσε που τα πάντα εμφανίζονται μικρά αρχικά αναγκάζοντάς σε να μεγαλώσεις τις γραμματοσειρές των windows με akward αποτελέσματα πολλές φορές. Κώδικα φυσικά ξέχασέ το να γράψεις στις @!#*(&#!@*#&!@οθόνες με αναλογία 16:9 ή 16:10 αλλά δυστυχώς μόνο αυτές υπάρχουν στα laptop στις μέρες μας.

Γενικά πάντως για μένα κάποιος δεν πρέπει να αγοράζει υπολογιστή είτε desktop είτε laptop με πάνω από 800-900 ευρώ γιατί έτσι κι αλλιώς μετά από 3 χρόνια θα είναι παλιός όσο κι αν τον αγόρασες σήμερα και δεν θα προλάβεις να κάνεις απόσβεση των χρημάτων σου.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Thu Feb 23, 2012 3:06 pm

πιθανως προσωπικη αποψη : μακρια απο amd καρτες γραφικων που εχει αυτος που λεει ο barbarosa. ειδικα αμα η εναλλακτικη ειναι το τερας που εχει το vaio μεσα :-D

καλυτερα βρες καποιον με ιδια κομματια σαν αυτον που ειπες απο αλλη εταιρεια για να τσιμπησεις κανενα 100ευρω λιγοτερο. εκτος αμα δεν σε αγχωνει και τοσο (πχ το παρεις με δοσεις) οποτε απλα παρε το vaio. (για vaio δεν εχει και καμια ακραια διαφορα τιμης απο τα αναλογα της κατηγοριας του - με τις παλιες τιμες της sony παιζει να εκανε ανετα 1500-1600 τετοιο μηχανημα)

(με την ευκαιρια: daaaaamn, dat screen! αμα το παρεις θελω να το δω απο κοντα καποια στιγμη XD)
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Thu Feb 23, 2012 6:09 pm

Γενικα οταν παιρνω κατι,παιρνω κατι καλο-δυνατο(συνεπως ακριβο) που ομως ξερω οτι θα κρατησει για καποια χρονια χωρις προβληματα.Δεν εχω δυνατοτητα ανα 2-3 χρονια για κατι καινουργιο..οποτε παιρνω κατι που να το κανω να αντεξει αρκετο χρονικο διαστημα.
Η ποιοτητα και μονο υλικων της sony και οσα εχει μεσα ειναι πραγματικο δελεαρ.Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by michalis » Thu Feb 23, 2012 10:58 pm

zaveti wrote:Γενικα οταν παιρνω κατι,παιρνω κατι καλο-δυνατο(συνεπως ακριβο) που ομως ξερω οτι θα κρατησει για καποια χρονια χωρις προβληματα.Δεν εχω δυνατοτητα ανα 2-3 χρονια για κατι καινουργιο..οποτε παιρνω κατι που να το κανω να αντεξει αρκετο χρονικο διαστημα.
Η ποιοτητα και μονο υλικων της sony και οσα εχει μεσα ειναι πραγματικο δελεαρ.Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα.


Αυτό εγώ το βρίσκω υπερπλήρες πάντως, αν και δε θα δινα τόσα πολλά, θα συμβιβαζόμουν ας πούμε με κάτι λιγότερο σε γραφικά, δίσκο και μνήμη (θα κρατούσα i7 όμως) για να με ρίξει γύρω στα 800....Και το Full HD μάλλον δε θα χρειαστεί και τόσο......Πάντως γενικά εντάξει, μπορεί τα vaio όντως να είναι στα 100-200 ευρώ περισσότερο απ'τα αντίστοιχα της κατηγορίας τους, αλλά γενικά δύσκολα θα βγάλουν πρόβλημα τα πρώτα 2-3 χρόνια, ανάλογα βέβαια και τη χρήση που κάνεις. Άλλες εταιρείες θα σου βγάλουν συνήθως ένα προβληματάκι στη 2ετία, είτε στα pixel, είτε στην τροφοδοσία κλπ. που συνήθως θα χρειαστεί κάποια χρήματα στο service γιατί σε λάπτοπ δε μπορείς μόνος σου να κάνεις και πολλά...Για μένα και μετρητοίς να τα δώσεις αξίζει το vaio γιατί έχεις λιγότερες πιθανότητες να τα σκας μετά σε επισκευές....Ακόμη και η ποιότητα του πλαστικού παίζει το ρόλο της ορισμένες φορές, πχ. στο αν θα κάνουν καλή επαφή οι θύρες. Με το συγκεκριμενο μηχάνημα, πάντως, νομίζω ότι και μετά από 4 χρόνια "στη μόδα" θα είσαι. :-D Ε τώρα για παραπάνω εντάξει......άντε 5. Γενικά πάντως τα vaio της κλάσης 700-800 ευρώ είναι κομπλέ τουλάχιστον για 3 χρόνια απ'οσο έχω δει. Ανάλογα βεβαια και πόσο καινούρια πράγματα φοράει το μοντέλο που θα πάρεις.
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αγορά Laptop

Post by zaveti » Fri Feb 24, 2012 12:23 am

το γεγονος οτι το μονο μαγαζι που κανει την προσφορα για το συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι το πλαισιο πρεπει να υπονοησει κατι?γιατι γενικα δεν εχω και την καλυτερη αποψη για το πλαισιο,εκτος απο τα οποια φθηνα περιφερειακα για πισι που εχω παρει.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Fri Feb 24, 2012 12:25 am

στο skroutz δειχνει κι αλλο ενα
εγω δεν ειχα ποτε σοβαρα παραπονα απο το πλαισιο παντως
User avatar
ctm
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 163
Joined: Thu Oct 27, 2011 1:04 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by ctm » Fri Feb 24, 2012 2:37 pm

Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να πουλάει λάπτοπ χωρίς τα windows ;
(και φυσικά με μειωμένη τιμή)
ή δέν παίζει αυτό ;
ΟΧΙ στη καταστροφή της χαράς, ΝΑΙ στη χαρά της καταστροφής. :bounce:
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αγορά Laptop

Post by chriskin » Fri Feb 24, 2012 2:40 pm

Μόνο άμα το δίνει η εταιρεία σκέτο η το κανονίσεις με τον υπάλληλο εκει. Εγω πήρα πριν απο καποια χρόνια ένα σκέτο, δεν θυμάμαι απο που όμως . Απλά είπαμε ότι το θέλαμε χωρίς δίσκο , μας κοιταξαν περίεργα αλλά δέχτηκαν
Post Reply

Return to “Hardware”