Αγορά PC

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγορά PC

Post by ThOdOr1s » Thu Jun 27, 2013 1:31 am

Spongebobu wrote:
moody wrote:
ThOdOr1s wrote:παιζει lol
Τι γνωμη εχετε?
Στείλτου το link του hon,και αν δεν κατεβάσει τον client unfriend him Kappa
Because HoN is the only moba playable on linux.
¯¯¯¯¯¯\_(ツ)_/¯¯¯¯¯¯
Κανενα Adobe Creative Suite θα παιξει ποτε για τα linux η μονο moba να περιμενουμε?
¯¯¯¯¯¯\_(ツ)_/¯¯¯¯¯¯
nachos wrote:By the way, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση MSI motherboard, ψάξε κάτι σε Gigabyte ή ASRock.
Και γιατι αυτο? Εγω για καλο το σκεφτηκα, και για δικο του, και για δικο μου... Θα τη χωσω εκει μεσα, θα πατησω ενα κουμπακι στο bios = instant overclock... Και εγω προσωπικα προτιμω (εχω) gigabyte και (ειχα) Asrock. Δεν εχω ζησει προβληματα με Msi προσωπικα (φιλους μου που ειχαν κλπ κλπ...). Tο λες για καποιον συγκεκριμενο λογο? Εγω την ειχα για καλη μαρκα. Και εχει και καλα features η συγκεκριμενη...
Elementary OS
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by DrTemna » Sun Sep 29, 2013 8:26 pm

Τι διαφορά έχει το pc του developer από του gamer; Είναι μόνο η κάρτα γραφικών ή παίζει ρόλο και ο 6πυρηνος cpu; Γενικά ένας 6πυρηνος amd ή amd opteron μπορεί να ανταγωνιστεί έναν 200αρη 4πυρηνο amd? Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά τι να κάνω είμαι καινούργιος στο χώρο :-p .
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by stoupeace » Sun Sep 29, 2013 8:42 pm

DrTemna wrote:Τι διαφορά έχει το pc του developer από του gamer; Είναι μόνο η κάρτα γραφικών ή παίζει ρόλο και ο 6πυρηνος cpu; Γενικά ένας 6πυρηνος amd ή amd opteron μπορεί να ανταγωνιστεί έναν 200αρη 4πυρηνο amd? Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά τι να κάνω είμαι καινούργιος στο χώρο :-p .
Για τη σχολή συγκεκριμένα μιλώντας δε θες τίποτα το ιδιαίτερο για επεξεργαστή.
Γενικά μιλώντας εξαρτάται από τα projects που ασχολείσαι και τι κάνεις. Αν παίζεις με 10 virtualbox ανοιγμένα, ε θες δυνατή ram και cpu.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγορά PC

Post by ThOdOr1s » Sun Sep 29, 2013 9:37 pm

stoupeace wrote: Για τη σχολή συγκεκριμένα μιλώντας δε θες τίποτα το ιδιαίτερο για επεξεργαστή.
Γενικά μιλώντας εξαρτάται από τα projects που ασχολείσαι και τι κάνεις. Αν παίζεις με 10 virtualbox ανοιγμένα, ε θες δυνατή ram και cpu.
++
Να ξερεις γενικα οτι για την σχολη δεν θα χρειαστεις κατι σπουδαιο.

Αλλα ετσι για να παρεις μια ιδεα:
DrTemna wrote:'Εχει διαφορά το pc του developer από του gamer;
H απαντηση ειναι ναι, αλλα εξαρταται παντα το τι κανεις με το pc σου, για τι ειδους gamer και τι ειδους developer μιλας.
DrTemna wrote:Γενικά ένας 6πυρηνος amd ή amd opteron μπορεί να ανταγωνιστεί έναν 200αρη 4πυρηνο intel* (προφανως) ?
Θα κοιταξεις να φτιαξεις ως αναφορα το cpu σου κατι οχι τοσο over the top, να ειναι αναβαθμησιμο και να εχεις καλο multitasking και πολλα threads για να δουλευεις, σε αξιοπρεπη τιμη. Δεν λεω οτι η amd ειναι μονοδρομος σε καμια περιπτωση, αλλα γι αυτο που το θελει ενας dev ειναι η καλυτερη επιλογη με διαφορα. κυριως λογω της καλης σχεσης που εχει η αποδοση με τα λευτα που δινεις.
DrTemna wrote:Είναι μόνο η κάρτα γραφικών που παίζει ρόλο;
Σαν dev θα κοιταξεις να δωσεις βαρυτητα σε καποια αλλα πραγματα εναντι αλλων που θα εδινε βαρυτητα ενας gamer. Πχ, θα κοιταξεις να παρεις nvidia gpu για καλυτερο linux support (γιατι εκει θα δουλευεις), θα κοιταξεις να παρεις εναν ssd για καλυτερα read/write speeds και θα κοιταξεις να εφοδιασεις το pc σου με αρκετη μνημη (8gigs++). Δεν χρειαζεσαι υπερβολικα καλη gpu, εκτος, αν ασχολεισαι με game development η με αλλες γραφικες εφαρμογες.

Κατι τελευταιο:

Δεδομενου οτι το pc σου θα ειναι ο χωρος δουλειας σου (και πολλοι το ξεχνανε αυτο), θα πρεπει να δωσεις λιγο μεγαλυτερη προσοχη στα peripherals σου. Παρε ενα καλο ανατομικο πληκτρολογιο και ποντικι, και δωσε λεφτα για μια καλη οθονη (με καλο panel = ips, psn) γιατι θα την κοιτας για πολλα συνεχομενα sessions, κοιταξε να εχει καλη αναλυση για να εχεις χωρο να δουλεψεις!

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο. :smt016
Elementary OS
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by moody » Sun Sep 29, 2013 10:33 pm

ssd για καλύτερα read/write speeds :O
Επίσης gaming pc = dev pc + 60-80e gpu .
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by DrTemna » Mon Sep 30, 2013 1:37 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω ένα λάπτοπ με 2πυρηνο cpu που κάνει μια χαρά τη δουλειά του και επειδή απ'όσο κατάλαβα φέτος θα κάψω το notepad++ και το cmd δεν πολυβρίσκω λόγο να αγοράσω καινούργιο μηχάνημα . Πάντως γενικά να υπολογίζω 500-550 για κουτί και 150-200 για σύνολο;

*Α και τι είναι ανατομικό ποντίκι/πληκτρολόγιο; :-p
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by moody » Mon Sep 30, 2013 2:14 pm

Από τεχνολογική σωστά ;
Αν ήσουν θετική,ή τουλάχιστον είχες δώσει βιολογία θα ξερες από ανατομία :-p

Ούτε εγώ ξέρω τι είναι ανατομικό πληκτρολόγιο/ποντίκι
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγορά PC

Post by ThOdOr1s » Mon Sep 30, 2013 7:51 pm

DrTemna wrote:*Α και τι είναι ανατομικό ποντίκι/πληκτρολόγιο; :-p
moody wrote:Ούτε εγώ ξέρω τι είναι ανατομικό πληκτρολόγιο/ποντίκι
Ανατομικο πληκτρολογιο = Πληκτρολογιο με pad για να εχουν καπου να ακουμπανε οι καρποι σου...?
Ανατομικο ποντικι = Καλο ποντικι που να αγκαλιαζει το χερι σου...?
You get the idea...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[attachment=0]18266427_740.jpg[/attachment][attachment=1]5123283_8407.jpg[/attachment]
Οχι οτι εχω εγω προσωπικα, αλλα παραδεχομαι οτι αν ξαναεφτιαχνα το pc μου απο την αρχη θα ειχα δωσει πολυ μεγαλυτερη προσοχη σε αυτα τα peripherals...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Elementary OS
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by DrTemna » Tue Oct 01, 2013 10:34 am

Θα έδινες δλδ 100-150+ μόνι για πληκτρολόγιο και ποντίκι; Το λιγότερο νομίζω μετά από ένα γρήγορο σκρουνζάρισμα που έκανα αυτά που έβαλες κάνουν 250 στο σύνολο...
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Αγορά PC

Post by Funk » Tue Oct 01, 2013 10:45 am

Καταλαβαίνεις τι διαφορά έχει το αναλογικό ποντίκι με ένα απλό ποντίκι -που δεν ταιριάζει στο χέρι σου- μόνο εάν έχεις χρησιμοποιήσει αρκετά το δεύτερο και μετά πας στο πρώτο. Είναι μεγάλη η διαφορά, imho.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by moody » Tue Oct 01, 2013 11:04 am

Εγώ θα δινα για πληκτρολόγιο :-)
Για ποντίκι ,έχω δώσει μαξ 30,ψιλοβολεύει.

γενικότερα,η αλήθεια είναι,ότι με πληκτρολόγιο+ποντίκι επικοινωνείς με το πισι. Οπότε και ένα υπεργαμάτο πσ να χεις,αν τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο δεν πατιούνται ... + ότι παίζουν ρόλο sto productivity,από την άποψη ότι δουλεύεις σε ένα ωραίο και άνετο "περιβάλλον εργασίας"
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγορά PC

Post by ThOdOr1s » Tue Oct 01, 2013 7:33 pm

DrTemna wrote:Θα έδινες δλδ 100-150+ μόνι για πληκτρολόγιο και ποντίκι;
Ναι, όταν αρχίσω να δουλευω σοβαρα σε κωδικα, θα το κανω, για το πληκτρολογιο τουλαχιστον, γιατι ειναι πολυ μεγαλη υποθεση. Δες το ως εξης. Αν το χερια σου παθουν κατι απο τις απειρες ωρες που θα γραφεις κωδικα, μπορει να χασεις πολυ περισσοτερα λεφτα απο ενα project που εχεις αναλαβει και δεν εισαι σε θεση να βγαλεις εις περας, απο οτι θα ξοδευες για να παρεις ενα καλο, βολικο πληκτρολογιο in the firts place. Να το εχεις παντα σαν αρχη αυτο: οταν εχει να κανει με τον χωρο δουλειας σου GO BIG! Ακομα και ο ιδιος εργοδότης σου αν ειναι σωστος θα πρεπει να ειναι σε θεση να ανταποκριθει σε ενα τετοιο αιτημα σου! keep that in mind! ;)
Elementary OS
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by DrTemna » Fri Feb 14, 2014 5:58 pm

Μιας και τέλειωσε η εξεταστική, νομίζω ήρθε η ώρα να αποφασίζω build. Προτείνετε μου για μέχρι 800 εύρω για gaming σκοπούς φαντάζομαι :-p. Εχω πάνω κάτω καταλήξει σαυτήν τη σύνθεση, για πείτε.
http://prntscr.com/2sek7g
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by moody » Fri Feb 14, 2014 6:36 pm

Για καλές συνθέσεις ψάξε εδώ

Επίσης πάρε gpu με 120ε μαξ ^^
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by frouk » Fri Feb 14, 2014 6:55 pm

DrTemna wrote:Μιας και τέλειωσε η εξεταστική, νομίζω ήρθε η ώρα να αποφασίζω build. Προτείνετε μου για μέχρι 800 εύρω για gaming σκοπούς φαντάζομαι :-p. Εχω πάνω κάτω καταλήξει σαυτήν τη σύνθεση, για πείτε.
http://prntscr.com/2sek7g
Για μένα,είναι αμαρτία να φτιάχνεις καινούργιο pc,και να μην του βάζεις έναν μικρό ssd για το λειτουργικό.
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by DrTemna » Fri Feb 14, 2014 7:23 pm

Για ssd θα κοιτάξω καμιά προσφορά το καλοκαίρι αν είναι, δε θέλω να κόψω από κάτι τώρα.
User avatar
Ktulu
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 246
Joined: Fri Apr 03, 2009 12:39 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Φορολογιστάν

Re: Αγορά PC

Post by Ktulu » Sat Feb 15, 2014 5:53 pm

DrTemna wrote:Για ssd θα κοιτάξω καμιά προσφορά το καλοκαίρι αν είναι, δε θέλω να κόψω από κάτι τώρα.
Με εναν SSD θα δεις χρονους φορτωσης μειωμενους κατα 90%, ο επεξεργαστης θα παιρνει αμεσα ολα τα δεδομενα που ζητα απο τον σκληρο με αποτελεσμα να μη περιμενει ποτε, in the end ειναι η καλυτερη επενδυση. Κατα τη γνωμη μου θυσιασε κατι αλλο και παρε εναν 256GB SSD οπωσδηποτε, θα με ευχαριστησεις αργοτερα.
Δοκιμάστε το Unagi, project που έγινε σε συνεργασία με συνάδελφο από το τμήμα μας και είναι αυτήν την στιγμή ανεβασμένο σε Windows Phone Store και Nokia Store.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγορά PC

Post by ThOdOr1s » Sat Feb 15, 2014 6:46 pm

DrTemna wrote:Μιας και τέλειωσε η εξεταστική, νομίζω ήρθε η ώρα να αποφασίζω build. Προτείνετε μου για μέχρι 800 εύρω για gaming σκοπούς φαντάζομαι :-p. Εχω πάνω κάτω καταλήξει σαυτήν τη σύνθεση, για πείτε.
http://prntscr.com/2sek7g
Καλη φαση ειναι... Εγω θα σου πω να πας σε αυτα... ειναι μεν κριμα να μην εχει SSD pc με 800+ Αλλα ειναι πολυ balanced build... Τωρα η 760 ειναι πολυ καλη καρτα, αλλα ρωτα τον εαυτο σου αν τη χρειαζεσαι... Αν θες για gaming εγω θα σου προτεινα amd αντι για nvidia λογω mantle... Εκτος αν θες cuda για adobe CS, παω πασο... Εχω δει οτι το linux suport, που ηταν για εμενα κυριος λογος να παρω nvidia, εχει αρχησει και γινεται πιο universal με τις καινουριες εκδοσεις του kernel, οποτε σκεψου το...

Επισης:
moody wrote: Επίσης πάρε gpu με 120ε μαξ ^^
Δεν παιζουν ολοι μονο hon... :smt016
Elementary OS
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by pgetsos » Sun Feb 16, 2014 2:20 am

η 760 στα λεφτα της ειναι οτι καλυτερο... Μεχρι το καλοκαιρι παντως το pc αυτο θα πεσει κανα 100ρι...

Απο μενα συμβουλη, παρε με +20-30€ τον 4670 και οχι 4570, που ειναι απο την νεα σειρα... αρκετες διαφορες σε ηχο-αποδοση-καταναλωση :-p εγω για το καλοκαιρι κοιταω το ιδιο συστημα με την 770, τον 4670 και αναλογα τα λεφτα καποιον ssd γυρω στο 80ρι (Samsung 840 η κατι παρομοιο)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Αγορά PC

Post by ThOdOr1s » Sun Feb 16, 2014 3:27 am

Πάντως καλά κάνετε παιδιά και πηγαίνετε από τα laptops σε desktops κατά τη γνώμη μου...

Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο πράγμα από την άποψη του upgrade plan. Με όσο budget και αν αρχίσετε ένα desktop, αν έχετε ανοιχτό μυαλό και κοιτάτε να ξοδεύετε σωστά τα λεφτά σας σε upgrades, θα καταλήξετε με ένα επικό rig... :smt023
Elementary OS
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Αγορά PC

Post by pgetsos » Sun Feb 16, 2014 4:10 am

μακρια τα λαπτοπς απο μενα :-p κοιτα, τωρα ειμαι με core2duo e7400, gtx8600gt, 2gb RAM, απο το 2007... ε την θελω την αναβαθμιση :-p
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
Ktulu
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 246
Joined: Fri Apr 03, 2009 12:39 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Φορολογιστάν

Re: Αγορά PC

Post by Ktulu » Sun Feb 16, 2014 1:07 pm

pgetsos wrote:μακρια τα λαπτοπς απο μενα :-p κοιτα, τωρα ειμαι με core2duo e7400, gtx8600gt, 2gb RAM, απο το 2007... ε την θελω την αναβαθμιση :-p
Και γιατι δεν εχεις αναβαθμισει ακομα την RAM? Aν βαλεις και εναν 120GB SSD θα δεις οτι η αποδοση του laptop σου το λιγοτερο θα τριπλασιαστει. Εγω εχω ενα HP laptop του 2008 και με 3GB RAM και 120GB SSD εχω δει ραγδαια βελτιωση, απο κει δηλαδη που browser+mails+skype+speedfan ανοιγαν ολα μαζι σε 4 λεπτα, τωρα ανοιγουν σε 23 seconds. Πραγματικα δεν βλεπω το λογο να αγορασω νεο λαπτοπ για τον επομενο τουλαχιστον χρονο. Επισης, δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναγορασω desktop στη ζωη μου, τα μειονεκτηματα τους ειναι πολυ περισσοτερα απο τα πλεονεκτηματα.

Σχετικα με την αναβαθμιση, αν εξαιρεσει κανεις CPU+GPU ολα τα υπολοιπα αναβαθμιζονται στα normal laptops. Για μενα τα desktops ηταν καλα μεχρι να πεσουν οι τιμες των φορητων, τωρα δεν υπαρχει λογος να αγορασει κανεις desktop περα απο το gaming.
Δοκιμάστε το Unagi, project που έγινε σε συνεργασία με συνάδελφο από το τμήμα μας και είναι αυτήν την στιγμή ανεβασμένο σε Windows Phone Store και Nokia Store.
Post Reply

Return to “Hardware”