Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
kosmaspt
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Thu Jan 22, 2009 3:05 pm

Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by kosmaspt » Tue Jan 29, 2013 8:29 pm

Καλησπέρα παιδιά!Mου έβγαλε πρόβλημα ο επεξεργαστής οπότε τώρα αναγκαστική αναβάθμιση...έχετε κάποια πρόταση για αγορά επεξεργαστή,μητρικής και ram μέχρι περίπου 450 ευρώ; Το αρνητικό είναι ότι πρέπει να είναι από το e-shop κατά προτίμηση γιατί εκεί είναι για service και έχω και μια μικρή πίστωση...Ευχαριστώ!
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by Gewitter » Tue Jan 29, 2013 8:44 pm

Asrock μητρική(προτείνω chipset Β75), από ram kingston ή corsair και κάποιον i5 (εγώ έχω τον 3570 μέχρι στιγμής είναι τζετ).
Τα έχει όλα το e shop και κοστίζουν περίπου 350 με 400.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by moody » Tue Jan 29, 2013 9:29 pm

Amd. 120e = 6 cores . (τσέκαρε και benchmarks)
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by nks » Tue Jan 29, 2013 10:22 pm

Τι προβλημα σου εβγαλε ο επεξεργαστης?
ειναι παρα πολυ δυσκολο να παθει κατι ενας επεξεργαστεις,εκτος αν του κοψεις κανα pin οπου κ τον αχρηστευεις.

Αφου βεβαιωθεις οτι ο επεξεργαστης σου ειναι αυτος που φταιει,
το Pc για τη χρηση το θες?
θα παιζεις παιχνιδια? έχεις ηδη καρτα γραφικών?αν ναι ποια?
ο σκληρος σου τι συνδεση εχει?(καλωδιο)
kosmaspt
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Thu Jan 22, 2009 3:05 pm

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by kosmaspt » Tue Jan 29, 2013 10:41 pm

Πέρα από τα πολύ βασικά...εεε λίγο προγραμματισμό(!) κανένα παιχνιδάκι και δειλά δειλά λίγο photoshop και premiere...

gpu : xfx 8800 gts 640mb (θα αλλαχτεί κάποια στιγμή αλλά όχι ακόμη λόγω....κρίσης!)
ssd : OCZ Vertex 2 SATA II 2.5" 120GB sata2
hdd : 2 x seagate 250gb 7200rpm sata2


ο τεχνικός του e-shop μου είπε για πρόβλημα στον επεξεργαστή...προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αλλά δεν μπορώ να ξέρω κιόλας...
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by Gewitter » Tue Jan 29, 2013 11:09 pm

kosmaspt wrote:Πέρα από τα πολύ βασικά...εεε λίγο προγραμματισμό(!) κανένα παιχνιδάκι και δειλά δειλά λίγο photoshop και premiere...

gpu : xfx 8800 gts 640mb (θα αλλαχτεί κάποια στιγμή αλλά όχι ακόμη λόγω....κρίσης!)
ssd : OCZ Vertex 2 SATA II 2.5" 120GB sata2
hdd : 2 x seagate 250gb 7200rpm sata2


ο τεχνικός του e-shop μου είπε για πρόβλημα στον επεξεργαστή...προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αλλά δεν μπορώ να ξέρω κιόλας...
Πήγαινε το και σε κάναν άλλο.Λογικά όλο και κάποιο τεχνικό θα έχεις κοντά στην περιοχή σου.Ισχύει ότι οι επεξεργαστές δεν χαλάνε καθόλου εύκολα..
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by nks » Wed Jan 30, 2013 2:32 am

τεχνικος e-shop.οκ.

ψαξου λιγο με κανα φιλο σου να δειτε τι φταιει.Δεν ειναι αναγκη να ξοδευτεις.για αρχη ξεκινα με αλλες μνημες.Αυτες πολλες φορες θα σου δωσουν blue screen.
επισης μπορεις να ρωτησεις κ στο insomnia να τους περιγραψεις το προβλημα κ θα σε βοηθησουν.

θα στο εκανα κ γω αλλα εχω πολυ περιορισμενο χρονο.

Καλη τυχη!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by nachos » Wed Jan 30, 2013 2:10 pm

Τι πρόβλημα ακριβώς σου είχε παρουσιάσει ο υπολογιστής σου και τον πήγες για επισκευή;
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
kosmaspt
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Thu Jan 22, 2009 3:05 pm

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by kosmaspt » Wed Jan 30, 2013 2:53 pm

όλα ξεκίνησαν όταν μου κόλλησε εμένα η ιδέα να κάνω bios update επειδή είχε πάνω μια πανάρχαια έκδοση...τι το θελα????μετά το μηχάνημα κολλούσε όποτε ήθελε...πάντα πριν καν φορτώσει το λειτουργικό...μερικές φορές κατάφερνα να μπω στο bios menu άλλες όχι...και όταν έμπαινα κάποιες μου κολλούσε και μέσα στο menu..μιλάμε για πολλά reset!δοκίμασα με τα χίλια ζόρια 2-3 εκδόσεις του bios αλλά δεν κατάφερα πολλά...κάπου άρχισε να προχωράει λίγο αλλά κολλούσε και πάλι στο φόρτωμα των windows...είπα να δοκιμάσω να κάνω και ένα format που το είχα ούτως η άλλως στο πρόγραμμα αλλά ενώ ξεκινούσε να διαβάζει το cd εγκατάστασης μετά από λίγο κολλούσε πάνω στο διάβασμα...εκεί τα παράτησα και το έστειλα στο e-shop (πριν 22 μέρες και χθες έβγαλα άκρη...)από όπου και το είχα πάρει!Μου αλλάξανε τροφοδοτικό(όντως είχε πρόβλημα εδώ και καιρό),μου βρήκανε προβληματική μία ram(εντός εγγύησης προφανώς) και το κορυφαίο και τελευταίο...intel core 2 quad Q6600 νεκρός..!Εν τέλει τους είπα να βάλουνε μόνο το τροφοδοτικό και να μουν τον στείλουν όπως είναι και να το ψάξω και αλλού αν όντως φταίει η cpu...αυτά!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αγορά επεξεργαστή/μητρικής/ram.

Post by nachos » Wed Jan 30, 2013 3:16 pm

Περισσότερο μου ακούγεται για πρόβλημα στο motherboard. Ούτως ή άλλως και το bios εκεί πάνω πάει και "θρονιάζεται", οπότε αν αλλάξεις μητρική (με την προϋπόθεση ότι τα υπόλοιπα components σου είναι λειτουργικά) θα είσαι οκ.

Αυτό που χρειάζεσαι λοιπόν είναι ένα motherboard με socket 775, και interface για DDR2 (λογικά) ram. Με ένα ψάξιμο στο skroutz βλέπω ότι υπάρχουν ακόμα αρκετά στην αγορά:

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards ... -DDR2.html

Θα σου συνιστούσα να προτιμήσεις κάτι οικονομικό, ώστε αν πέσεις στην περίπτωση που όντως έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής, η χασούρα σου να είναι μικρή. Βέβαια, απ' ο,τι βλέπω, τα φθηνά μοντέλα έχουν μόνο 2 υποδοχές για ram. Ελπίζω να σε καλύπτουν.

edit: Και τα αντίστοιχα στο eshop, αν ενδιαφέρεσαι να ξαναψωνίσεις από εκεί:

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?c ... ilter-22=1
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
Post Reply

Return to “Hardware”