[Solved] Πρόβλημα με vga driver

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

[Solved] Πρόβλημα με vga driver

Post by abujafar » Thu May 09, 2013 5:55 am

Καλησπέρα,

Μόλις τελείωσα ένα format με windows xp sp 3 σε καποιον υπολογιστη. Αρκετα τυπικη διαδικασια, το θεμα ειναι πως ενω ολοι οι drivers έγιναν install κανονικά όταν πάω να κάνω τον vga μου βγάζει "Το σύστημα σας δεν πληρεί τις ελάχιστες απαιτήσεις" σε σφαλμα.

Το googlara οσο μπορεσα και αρκετοι λενε οτι υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι με SATA. Όταν εκανα το φορματ εκει που λεει πατηστε F6 για να εγκαταστησετε Sata κτλπ το προσπέρασα γιατί δεν εχω την δισκέτα που υποτιθεται πρεπει να εχω. (Δεν ειναι δικο μου το pc)

Στο device manager η μονη αγνωστη συσκευη ειναι το vga.

Καμια ιδεα πως θα το φτιαξουμε;

Θενξ
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Πρόβλημα με vga driver

Post by ThOdOr1s » Fri May 10, 2013 1:12 am

abujafar wrote:Καλησπέρα,

Μόλις τελείωσα ένα format με windows xp sp 3 σε καποιον υπολογιστη. Αρκετα τυπικη διαδικασια, το θεμα ειναι πως ενω ολοι οι drivers έγιναν install κανονικά όταν πάω να κάνω τον vga μου βγάζει "Το σύστημα σας δεν πληρεί τις ελάχιστες απαιτήσεις" σε σφαλμα.

Το googlara οσο μπορεσα και αρκετοι λενε οτι υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι με SATA. Όταν εκανα το φορματ εκει που λεει πατηστε F6 για να εγκαταστησετε Sata κτλπ το προσπέρασα γιατί δεν εχω την δισκέτα που υποτιθεται πρεπει να εχω. (Δεν ειναι δικο μου το pc)

Στο device manager η μονη αγνωστη συσκευη ειναι το vga.

Καμια ιδεα πως θα το φτιαξουμε;

Θενξ
Οπα, Oπα, Για να τα παρουμε απο την αρχη... Εβαλες Windows XP service pack 3, μετα εκατσες να κανεις Install τα drivers, αλλα οταν εφτασες στο να βαλεις τον driver της καρτας γραφικων σου, σου εβγαλε "το συστημα σας δεν πληρει τις ελαχιστες απαιτησεις". (wtf? δεν πληρει τις ελαχιστες απαιτησεις σε driver? :smt005 )

2 Eκδοχες εχω: 1ον, ειτε προσπαθεις να βαλεις λαθος driver (η και καθολου driver?) η κατι εχει παιχτει με την motherboard, η το slot σου. Για στειλε μας το μοντελο motherboard, και gpu (εαν ειναι ξεχωριστη). (αν δεν τα ξερεις, βαλε CPUZ). Θα μπορουσε να ειναι και θεμα τροφοδοτικού μιας και μιλαμε για καρτες γραφικων, μπορει να μην εχεις μεγαλο τροφοδοτικό? (ειληκρινα δεν ξερω τι να πω...) Παντως για να λες οτι μπαινεις στο device manager και βλεπεις οτι δεν αναγνωριζει τιποτα μεσα απο το VGA slot, λογικα οι default drivers δουλευουν, αρα το κοβω θεμα software, και οχι hardware...
Elementary OS
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Πρόβλημα με vga driver

Post by abujafar » Sat May 11, 2013 5:28 am

Αποκλείεται να βάζω λάθος driver δυστυχώς. Γιατί και τους υπόλοιπους τους κατέβασα από το επίσημο site.

Αυτή είναι η motherboard που έχει πάνω και από εδω τα κατέβασα όλα: http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3485#ov
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Πρόβλημα με vga driver

Post by ThOdOr1s » Sun May 12, 2013 2:04 pm

abujafar wrote:Αποκλείεται να βάζω λάθος driver δυστυχώς. Γιατί και τους υπόλοιπους τους κατέβασα από το επίσημο site.

Αυτή είναι η motherboard που έχει πάνω και από εδω τα κατέβασα όλα: http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3485#ov
To εψαξα και εγω για την board σου, αλλα δεν βρηκα τιποτα (καμια περιπτωση που να μοιαζει εστω και λιγο με τη δικη σου)... :roll: Δεν εχω βρει περιπτωση που να μην δουλευει video driver (σε windows τουλαχιστον), και δεν εχω ιδεα τι requirements θα μπορουσε να εχει... Κανε format, και ξαναδοκιμασε, αν δεις οτι δεν δουλευει ουτε με καινουριο os, παρε μια στοιχειοδη καρτα γραφικων για να κανει ο φιλος σου τη δουλεια του... Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσες να κανεις... Ισως καποιος αλλος απο τη σελιδα να ξερει... Καμια ιδεα κανεις?
Elementary OS
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Πρόβλημα με vga driver

Post by abujafar » Fri May 24, 2013 3:20 pm

ThOdOr1s wrote:
abujafar wrote:Αποκλείεται να βάζω λάθος driver δυστυχώς. Γιατί και τους υπόλοιπους τους κατέβασα από το επίσημο site.

Αυτή είναι η motherboard που έχει πάνω και από εδω τα κατέβασα όλα: http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3485#ov
To εψαξα και εγω για την board σου, αλλα δεν βρηκα τιποτα (καμια περιπτωση που να μοιαζει εστω και λιγο με τη δικη σου)... :roll: Δεν εχω βρει περιπτωση που να μην δουλευει video driver (σε windows τουλαχιστον), και δεν εχω ιδεα τι requirements θα μπορουσε να εχει... Κανε format, και ξαναδοκιμασε, αν δεις οτι δεν δουλευει ουτε με καινουριο os, παρε μια στοιχειοδη καρτα γραφικων για να κανει ο φιλος σου τη δουλεια του... Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσες να κανεις... Ισως καποιος αλλος απο τη σελιδα να ξερει... Καμια ιδεα κανεις?
Λυθηκε το προβλημα. Φαίνεται πως τελικα ειχε 2 καρτες γραφικων πανω: μια onboard και μια ξεχωριστα. Στο BIOS φορτωνε την 2η που δεν ειχα περασει drivers. Οποτε περασα drivers και για τις 2 και διαλεγει οποια θελει να χρησιμοποιησει.
Post Reply

Return to “Hardware”