Shock! Ρευμα! κλπ...

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by ThOdOr1s » Fri Jun 28, 2013 7:14 pm

Καααλησπερα. :-D

Σημερα λοιπον πηγα με τον φιλο μου για να παρουμε το pc του, και γυριζουμε σπιτι του, (αφου τα ειχαμε παρει ολα) βγαχω τα παλια πραγματα, βαζω τα καινουρια like a boss, και τι γινεται... To βαζω στο ρευμα, και οταν πιανω το κουτι, με χτυπαει :-( . Κλεινω φυσικα το πολυμπριζο αμεσως γιατι μεσα υπηρχαν ολοκαινουρια πραγματα.

Αυτο σηνεβαινε και παλια, οπως μου ανακοινωσε με πολυ ανεση ο φιλος μου, πραγμα που αποφασισε να μην μου πει και θεωρουσε απολυτα φυσιολογικo... :smt021

Εγω οταν ειχα το pc του εδω περα και προσπαθουσα να δουλεψω με τα παλια πραγματα που ακομα εχει μεσα (τροφοδοτικο-case) δεν ειχα παρατηρισει κατι τετοιο...

Το Pc δεν ανοιξε ποτε, η οθονη ειμεινε ασπρη σαν να μην πηρε ποτε input, και τα πραγματα σημερινα ετσι, ολοκαινουρια... Εδω τωρα θα χρειαστω λιγη βοηθεια απο τους εμπειρους της ομαδας, γιατι εγω δεν εχω ξαναζησει τιποτα τετοιο... Ξερω οτι ακομα και ο στατικος ηλεκτρισμος μπορει να καταστρεψει ενα κυκλωμα, ποσο μαλλον μια συνεχη ταση (πιθανα) απο ενα τροφοδωτικο... Το κουτι ειναι μια μπακατελα της HP (καθως και το υπολοιπο παλιο pc), και κοιταξα μηπως καποιο 12v καλωδιακι εχει αμεση επαφη με αυτο (το κουτι), αλλα δεν καταφερα να βρω κατι. Το πιο πιθανο που μπορω να σκεφτω ειναι ειτε να φταιει το τροφοδοτικο, ειτε να φταιει το σπιτι του παιδιου (στο οποιο μετακομισανε προσφατα) τοσο για το καψιμο του παλιου pc, οσο και γι αυτο το προβλημα στο καινουριο. Το σπιτι ειναι παλιο, και φαινεται να μην εχει καλη εως και καθολου γειωση, παιζει μεγαλο ρολο αυτο φανταζομαι...

Ξερετε καμια πατεντα η καμια χακια ετσι ωστε σε περιπτωση που βαλω το τροφοδοτικο (του) εδω περα (σπιτι μου) και δουλεψει κανονικοτατα να το φτιαξουμε να δουλευει και εκει αγνοοντας η διορθονοντας το προβλημα, χωρις να χρειαστει να ξοδεψουμε πολλα λευτα?

Ευχαριστω...
Elementary OS
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by Zifnab » Fri Jun 28, 2013 9:40 pm

Για να καει ολόκληρος υπολογιστής - λίγο δύσκολο με στατικό ηλεκτρισμό. Αν το τροφοδοτικό βραχυκύκλωσε, τότε θα έπεφτε και η ασφάλεια και αν το ρεύμα που σε χτύπησε δεν ήταν στατικός ηλεκτρισμός θα έπεφτε η ασφάλεια προσωπικού. Δοκίμασε να βάλεις το τροφοδοτικό να δουλέψει συνδέοντας motherboard και cpu μόνο στις τροφοδοσίες.. το πιο πιθανό είναι ότι τα κακάρωσε - δεν νομίζω ότι το κουτί φταίει μπορείς να το γειώσεις σε κάποιο εξωτερικό μεταλλικό σώμα.. αν κατάλαβα δεν ανοίγει το pc.. δείτε και την τάση του σπιτιού και καλύτερα να μην χρησιμοποιείτε παλιά τροφοδοτικά >4-5χρόνια (ειδικά ανώνυμα) με νέα εξαρτήματα..
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by ThOdOr1s » Fri Jun 28, 2013 11:39 pm

Zifnab wrote:Για να καει ολόκληρος υπολογιστής - λίγο δύσκολο με στατικό ηλεκτρισμό. Αν το τροφοδοτικό βραχυκύκλωσε, τότε θα έπεφτε και η ασφάλεια και αν το ρεύμα που σε χτύπησε δεν ήταν στατικός ηλεκτρισμός θα έπεφτε η ασφάλεια προσωπικού. Δοκίμασε να βάλεις το τροφοδοτικό να δουλέψει συνδέοντας motherboard και cpu μόνο στις τροφοδοσίες.. το πιο πιθανό είναι ότι τα κακάρωσε - δεν νομίζω ότι το κουτί φταίει μπορείς να το γειώσεις σε κάποιο εξωτερικό μεταλλικό σώμα.. αν κατάλαβα δεν ανοίγει το pc.. δείτε και την τάση του σπιτιού και καλύτερα να μην χρησιμοποιείτε παλιά τροφοδοτικά >4-5χρόνια (ειδικά ανώνυμα) με νέα εξαρτήματα..
Δεν δουλευει... Δεν ξερω γιατι, η οθονη απλα εμφανιζει μια μαυριλα (και καλα ο,τι περνει σημα, αλλα ουτε bios, ουτε τιποτα... :smt010 ) Και δοκιμασα 2 αλλα τροφοδοτικα που ειχα, το ενα μαλιστα ειναι και 450ρι και δεν εχει κλεισει ουτε 3ετια :-( Και παλι, δεν λεει να ξυπνησει... Ειναι motherboard problem ετσι? δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσε να ειναι... MSI ειναι η Motherboard... @nachos, μην πεις τιποτα, δεν θελω σχολια... ναι, θα παω να κλαψω στη γωνια ησυχα ησυχα... Παντως σοβαρα ρε παιδια, εκτος απο το σταυρο μου τι αλλο να κανω? Να παω να ξηλωσω το 750ρι τροφοδωτικο απο το desktop μου? :smt017
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[attachment=0]Φωτογραφία0080.jpg[/attachment]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Elementary OS
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by Zifnab » Sat Jun 29, 2013 3:35 am

και οπτικά η mobo δεν έχει κάτι που να δείχνει ότι κάηκε?
Μην δοκιμάσεις άλλα τροφοδοτικά.. απλά πάρε νέα motherboard.. δεν κάνει τίποτα ούτε ήχους η mobo? To λαμπάκι ότι παίρνει ρεύμα η mobo ανάβει?
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by ThOdOr1s » Sat Jun 29, 2013 1:29 pm

Zifnab wrote:και οπτικά η mobo δεν έχει κάτι που να δείχνει ότι κάηκε?
Μην δοκιμάσεις άλλα τροφοδοτικά.. απλά πάρε νέα motherboard.. δεν κάνει τίποτα ούτε ήχους η mobo? To λαμπάκι ότι παίρνει ρεύμα η mobo ανάβει?
Δεν εχει λαμπακι :smt005 . Μαλλον η mb ειναι, εχω δοκιμασει και αλλους επεξεργαστες και αλλες καρτες γραφικων (απο πραγματα που δουλευουν και τα εχω κρατησει για να τα πουλησω στο ebay) still no bios... Θα μιλησω με το μαγαζακι που την πηραμε και θα παω τη δευτερα, θα τους εξηγησω ωραια και ησυχα οτι εμεις δεν καναμε τιποτα, και απλα δε δουλευει, κλπ κλπ... Και ισως παρω καμια ASrock αντιστοιχη...
Elementary OS
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by Zifnab » Sun Jun 30, 2013 7:45 pm

δεν έχει λαμπάκι?? σοβαρή motherboard :P
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by moody » Sun Jun 30, 2013 7:55 pm

ThOdOr1s wrote:
Zifnab wrote:και οπτικά η mobo δεν έχει κάτι που να δείχνει ότι κάηκε?
Μην δοκιμάσεις άλλα τροφοδοτικά.. απλά πάρε νέα motherboard.. δεν κάνει τίποτα ούτε ήχους η mobo? To λαμπάκι ότι παίρνει ρεύμα η mobo ανάβει?
Δεν εχει λαμπακι :smt005 . Μαλλον η mb ειναι, εχω δοκιμασει και αλλους επεξεργαστες και αλλες καρτες γραφικων (απο πραγματα που δουλευουν και τα εχω κρατησει για να τα πουλησω στο ebay) still no bios... Θα μιλησω με το μαγαζακι που την πηραμε και θα παω τη δευτερα, θα τους εξηγησω ωραια και ησυχα οτι εμεις δεν καναμε τιποτα, και απλα δε δουλευει, κλπ κλπ... Και ισως παρω καμια ASrock αντιστοιχη...
Νο.Πες ότι η mobo σου κατέστρεψε και τίποτα άλλο,και απείλησε με μήνυση,και μετά θα νομίζουν ότι τους έκανες χάρη που δέχτηκες απλή αντικατάσταση .
#modieforpresident
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by nachos » Sun Jun 30, 2013 8:03 pm

LOL, και σου πα ΟΧΙ msi. Πρίν μερικούς μήνες μου βγήκε off ο sata controler από το msi motherboard ποθ είχα και φρόντισε να πάρει και τους σκληρούς μου μαζί του στον "τάφο".
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by moody » Sun Jun 30, 2013 8:05 pm

MSI = Most Stupid Investment ,το λεγαν και τα αρχικά ¯\_(ツ)_/¯
also στα σοβαρά,δεν ανοιγεί καθόλου ή ανοίγει και μετά από λίγο κλείνει ;
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by Zifnab » Sun Jun 30, 2013 8:15 pm

χμ και θεωρούσα την MSI καλή...
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by nachos » Sun Jun 30, 2013 9:59 pm

Zifnab wrote:χμ και θεωρούσα την MSI καλή...
Άγιστα τγία.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Shock! Ρευμα! κλπ...

Post by ThOdOr1s » Mon Jul 01, 2013 9:06 am

moody wrote:MSI = Most Stupid Investment ,το λεγαν και τα αρχικά ¯\_(ツ)_/¯
also στα σοβαρά,δεν ανοιγεί καθόλου ή ανοίγει και μετά από λίγο κλείνει ;
Δεν ανοιγοκλεινει, ανοιγει και δε βγαζει τιποτα στην οθονη. Ουτε απο την mobo ουτε απο διαφορες καρτες γραφικων στην οθονη...
nachos wrote:LOL, και σου πα ΟΧΙ msi. Πρίν μερικούς μήνες μου βγήκε off ο sata controler από το msi motherboard ποθ είχα και φρόντισε να πάρει και τους σκληρούς μου μαζί του στον "τάφο".
Δεν ηξερα οτι γινεται καν αυτο... D:
Elementary OS
Post Reply

Return to “Hardware”