Πρόβλημα με PC

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
thephilosopher
byte level
byte level
Posts: 136
Joined: Fri Jan 28, 2011 9:26 pm
Gender:

Πρόβλημα με PC

Post by thephilosopher » Mon Jul 15, 2013 3:34 am

Τις τελευταίες δυο βδομάδες ο η/υ μου εχει παρουσιάσει κρίσιμο πρόβλημα και κολλάει όποτε θυμάται όταν τρέχω κάποια εφαρμογή .exe. Κολλάνε τα πάντα(οθόνη,πληκτρολόγιο,ποντίκι,ηχεία,εκτυπωτής,κουτί). Ακόμα και το κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του η/υ στο κουτί ανταποκρίνεται μετά από 5 δεύτερα. Όπως και να έχει,αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση του η/υ προκειμένου να ξεκολλήσει. Έχω δοκιμάσει anti-virus(αν και δεν είμαι λάτρης τους) και registry cleaner προκειμένου να εντοπίσω το πρόβλημα,αλλά τίποτα. Το πρόβλημα παραμένει.

Μήπως έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών?
Πάρε τηλέφωνο την μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς . . .
Πλησιάζει η παγκόσμια κυριαρχία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας...
Ο Μαρμαρωμένος Βασιλιάς ΞΕΜΑΡΜΑΡΩΝΕΙ !

http://www.youtube.com/watch?v=4zuoyaBEkJg
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by chriskin » Mon Jul 15, 2013 9:27 am

θα βοηθουσε αμα κοιταγες τι καταναλωνει ολους τους πορους οταν κολλαει ο υπολογιστης - αλλιως δεν νομιζω να μπορει κανενας να σου πει γιατι κολλαει.
User avatar
foremost
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Sun Oct 17, 2010 12:53 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by foremost » Mon Jul 15, 2013 12:55 pm

Εγώ θα σου πρότεινα να του έριχνες και κανά καθάρισμα (αν έχεις αρκετό καιρό να το καθαρίσεις). Έχει τύχει πολλές φορές με καθάρισμα από σκόνη να λειτουργεί το pc σαν καινούριο. Αν συνεχίζει να κολλάει αρχίζεις το ψάξιμο...
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by Gewitter » Mon Jul 15, 2013 1:15 pm

++ εμένα μου το πάθαινε αυτό από υπερθέρμανση. Έβγαλα το κάλυμμα,καθάρισα τη RAM και το δούλεψα έτσι και σταμάτησε να κολλάει. Οπότε δες πρώτα το καθάρισμα.. Πάντως δεν νομίζω να είναι κάρτα γραφικών(αν το καθαρίσεις και συνεχίσει το κόλλημα). Μπορείς να κάνεις ένα burn test αν δε βρεις με κανένα άλλο τρόπο τι φταίει.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
thephilosopher
byte level
byte level
Posts: 136
Joined: Fri Jan 28, 2011 9:26 pm
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by thephilosopher » Mon Jul 15, 2013 6:03 pm

Σας ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω αυτό με το καθάρισμα και θα σας πω. Η αλήθεια είναι πως έχω αρκετό καιρό να ανοίξω το κουτί. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές. :)
Πάρε τηλέφωνο την μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς . . .
Πλησιάζει η παγκόσμια κυριαρχία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας...
Ο Μαρμαρωμένος Βασιλιάς ΞΕΜΑΡΜΑΡΩΝΕΙ !

http://www.youtube.com/watch?v=4zuoyaBEkJg
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by stoupeace » Wed Nov 20, 2013 12:59 pm

Σε τι thread γράφω, συγκινούμαι.

Ενα pc ολοκαίνουργιο με win7 pro τρώει σκαλώματα και πετάει μπλου σκρινς (για 1 sec) και μετά κάνει restart. Στην καλύτερη. Στη χειρότερη απλά μένει ανοιχτός και δείχνει μαύρο, αλλά αυτό το μαύρο που ξέρεις ότι η οθόνη είναι ανοιχτή.
Το άνοιξα, το καθάρισα, πήρα καινούργιο πολύπριζο, έπαιξαν τα κλασσικά updates, έλεγχος για υπερθέρμανση, memtest αλλά τζίφος.

Το σκηνικό είναι ότι έχει επιλογή το bios για το πόσο να δουλεύουν τα ανεμιστήρια. Default ήταν στο φουλ, κι εγώ το'χω πάει στο 5/10. Μετά 6 και 7. Ε παραπάνω δεν πάει μας μαμάει στο θόρυβο.
Fun fact: το πήγα σε local τύπο που φτιάχνει pcιά, το'χε ανοιχτό 24 ώρες + και δεν έκανε ούτε ένα ριστάρτ.


Ε θέλω να το φορμάρω. Να το κάνω ή έχει μείνει να ψάξω κάτι άλλο?
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόβλημα με PC

Post by nachos » Wed Nov 20, 2013 2:23 pm

Καταρχάς θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή εναλλακτικά να βγεις ξανά στο δρόμο της φωτιάς. :smt005

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής, για να προσδιορίσεις αν το θέμα είναι hardware-ικό ή software-ικό: όπως είναι το pc, φτιάξε ένα μικρό partition (5-10 gb max) στήσε του ένα ubuntu μέσω wubi (μπορείς να το αφαιρέσεις μετά πανεύκολα από control panel). Αφού το κάνεις αυτό, τέσταρε για λίγο τη λειτουργία σε windows μέχρι να αναπαραχθεί το πρόβλημα. Έπειτα δοκίμασε να κάνεις το ίδιο boot-άροντας με ubuntu. Αν δεν αναπαραχθεί, τότε μάλλον το θέμα είναι software και πας καρφί για format. Αλλιώς, μετά ψάχνουμε με το δίκανο για spare parts :-D
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by stoupeace » Wed Nov 20, 2013 6:37 pm

Eννοείται ότι δέκα λεπτά μετά το ποστ έκανα φορμάτ. Σιγά μην περίμενα να ξεμαρμαρώσει ο μαρμαρωμένος βασιλιάς.

Μέχρι τώρα όλα κομπλέ πάντως.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόβλημα με PC

Post by nachos » Wed Nov 20, 2013 8:37 pm

Γαμώτο, πίστευα ότι αυτό με το δρόμο της φωτιάς θα σε έψηνε να δοκιμάσεις...
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Πρόβλημα με PC

Post by Stayrakas » Mon Dec 02, 2013 5:16 am

Λεπον, λεπον.. χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
Εκει που εκανα το browsing μου σαν ανθρωπος το pc κολλαει.. Δεν κουνιεται τιποτα, δεν ειναι φωτακι ανοιχτο κανενα(εννοω του πληκτρολογιου/ποντικιου) , απλα μια κολλημενο οθονη. Ε τι να κανουμε συμβαινουν, παω του κανω restart. Περνανε 2 3 δευτερα κλεινει! Κανει restart μονο του. Εκει, μενει ανοιχτο , αλλα με μαυρη οθονη.
Το κλεινω, το ανοιγω παλι το ιδιο. Restart και μαυρη οθονη.
Τωρα, μετα απο 3 4 επαναληψεις του απο πανω, κανει συνεχεια μονο του restart ανα 3 δευτερολεπτα.
Προσθεσα αλλο ενα καμμενο τροφοδοτικο στη συλλογη μου? Η ακομα χειροτερο καποιο αλλο part?
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Πρόβλημα με PC

Post by ThOdOr1s » Mon Dec 02, 2013 3:43 pm

Stayrakas wrote:Λεπον, λεπον.. χρειαζομαι τη βοηθεια σας.
Εκει που εκανα το browsing μου σαν ανθρωπος το pc κολλαει.. Δεν κουνιεται τιποτα, δεν ειναι φωτακι ανοιχτο κανενα(εννοω του πληκτρολογιου/ποντικιου) , απλα μια κολλημενο οθονη. Ε τι να κανουμε συμβαινουν, παω του κανω restart. Περνανε 2 3 δευτερα κλεινει! Κανει restart μονο του. Εκει, μενει ανοιχτο , αλλα με μαυρη οθονη.
Το κλεινω, το ανοιγω παλι το ιδιο. Restart και μαυρη οθονη.
Τωρα, μετα απο 3 4 επαναληψεις του απο πανω, κανει συνεχεια μονο του restart ανα 3 δευτερολεπτα.
Προσθεσα αλλο ενα καμμενο τροφοδοτικο στη συλλογη μου? Η ακομα χειροτερο καποιο αλλο part?
Αρχικά μου ακουγότανε σαν gpu problem, αλλά τώρα μου ακούγεται περισσότερο motherboard... Αν η mobo σου έχει speaker slot, βάλε ένα τέτοιο και δες αν σου φωνάζει. Αν όχι τότε είναι τροφοδοτικό άλλα εγώ γενικά δε θα πόνταρα σε αυτό. Είναι πιο πιθανό να έχει να κάνει με κάτι πάνω στην mobo. Συνήθως τα τροφοδοτικά πεθαίνουν μια και καλή...
Elementary OS
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Πρόβλημα με PC

Post by Stayrakas » Mon Dec 02, 2013 3:54 pm

What if i told you, οτι σημερα δουλευει μια χαρουλα? :smt017
Και με ανησυχει ακομα περισσοτερο..
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Πρόβλημα με PC

Post by ThOdOr1s » Mon Dec 02, 2013 3:59 pm

Stayrakas wrote:What if i told you, οτι σημερα δουλευει μια χαρουλα? :smt017
Και με ανησυχει ακομα περισσοτερο..
Τοτε ισως ηταν software related η driver related? Δεν ξερω, για να μου λες οτι ηταν τοσο κοντα στην αρχη του boot (3 δευτερολεπτα) πολυ χλωμο... Μπορει να ηταν και Bios Related... Εχει παιξει κανενα OC η κανενα περιεργο setting στο pc?
Elementary OS
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by moody » Mon Dec 02, 2013 4:53 pm

Βγάλε την μπαταρία από την mobo και ξαναβάλτην .
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by *estrngd » Mon Dec 02, 2013 7:45 pm

thephilosopher wrote:Τις τελευταίες δυο βδομάδες ο η/υ μου εχει παρουσιάσει κρίσιμο πρόβλημα και κολλάει όποτε θυμάται όταν τρέχω κάποια εφαρμογή .exe.
Τότε δεν έχεις παρά να τρέχεις μόνο εφαρμογές .com ή ακόμα καλύτερα ELF.

Επιπλέον μπορείς και να του αφερέσεις την μνήμη για 100% αποτελέσματα (ώστε να μην θυμάται ποτέ).
:smt025
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by Le Poulet » Sun Apr 01, 2018 8:49 pm

Γεώργιος.Αρβανιτάκης wrote:Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια σχετικά πως να συνδέσω την μονάδα με το λαπτοπ για να δώσω εικόνα από την μονάδα στην οθόνη του λαπτοπ . Έχουν υποδοχή vga συνέδεσα την μονάδα με το λαπτοπ αλλά τπτ .
Η υποδοχή VGA του λαπτοπ είναι για να προβάλλεις την εικόνα του λαπτοπ σε εξωτερική οθόνη, όχι για να λαμβάνει εικόνα η οθόνη του λαπτοπ.

Απ όσο κοίταξα, δεν υπάρχει απλός τρόπος να γίνει αυτό, πιθανόν μέσω λογισμικού, πχ https://www.youtube.com/watch?v=kqDGjDzew_0
:smt117
Τασος7
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Tue Oct 14, 2014 12:39 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by Τασος7 » Mon Sep 02, 2019 12:24 pm

καλημερα, έχοντας αγορασει ενα thermal paste, ανοιξα το κουτι, εβγαλα ραμ και επεξεργαστη, τα καθαρισα ολα και εβαλα την παστα. Τα κουμπωσα ολα, εδωσα ρευμα και οταν πατησα το κουμπι να ανοιξει δεν ειδα output στην οθονη. Εννοειται πως η mobo ειχε κανονικα ρευμα και τα ανεμηστηρακια επαιζαν,
Ειναι θεμα καρτας γραφικων? ειναι της intel, αυτη που εχει ο επεξεργαστης...
Ειναι θεμα επεξεργαστη και παμε για massive upgrade?
Help please, δεν εχω πσ
astratom
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Sat Feb 15, 2020 3:11 pm
Academic status: 2nd year
Gender:
Contact:

Re: Πρόβλημα με PC

Post by astratom » Sat Feb 15, 2020 3:26 pm

Le Poulet wrote: Sun Apr 01, 2018 8:49 pm
Γεώργιος.Αρβανιτάκης wrote:Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια σχετικά πως να συνδέσω την μονάδα με το λαπτοπ για να δώσω εικόνα από την μονάδα στην οθόνη του λαπτοπ . Έχουν υποδοχή vga συνέδεσα την μονάδα με το λαπτοπ αλλά τπτ .
Η υποδοχή VGA του λαπτοπ είναι για να προβάλλεις την εικόνα του λαπτοπ σε εξωτερική οθόνη, όχι για να λαμβάνει εικόνα η οθόνη του λαπτοπ.

Απ όσο κοίταξα, δεν υπάρχει απλός τρόπος να γίνει αυτό, πιθανόν μέσω λογισμικού, πχ https://www.youtube.com/watch?v=kqDGjDzew_0
Σε ευχαριστώ για το βίντεο ! Είχα σπάσει το κεφάλι μου να ψάχνω :-)
Post Reply

Return to “Hardware”