Battlestation Thread

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Thu May 22, 2014 8:31 pm

ja_the_invincible wrote:Θοδωρή θες να πεις ότι και στο fb που ανέβασες την ίδια μέρα την ίδια φωτογραφία το έκανες για να ανοίξεις συζήτηση για τα hardware parts? :cool:
Yeah... :ubergeek:

Να, ένα παιδί με ρώτησε ποια βάση είχα! Και κάτι Σουηδοί φίλοι μου, μου το είχαν ζητήσει να ανεβάσω το setup αφού πάρω την καρέκλα...

Still, that's different though, ο λόγος που την έβγαλα ήταν αυτό το thread... :cool:
Elementary OS
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Battlestation Thread

Post by Yagami » Wed May 28, 2014 10:48 pm

Υποτίθεται ότι πρέπει να συναγωνίζεστε ποιος είναι καλύτερος στον προγραμματισμό και όχι ποιος έχει το καλύτερο PC... Δεν είναι κακό να δείχνεται τα PC σας (και ομολογώ ότι έχετε τούμπανα μηχανήματα) αλλά εν μέσω οικονομικής κρίσης, κάποιοι μπορεί να νιώθουν μειονεκτικά...
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Battlestation Thread

Post by necrofear_13 » Thu May 29, 2014 9:14 am

Yagami wrote:Υποτίθεται ότι πρέπει να συναγωνίζεστε ποιος είναι καλύτερος στον προγραμματισμό και όχι ποιος έχει το καλύτερο PC... Δεν είναι κακό να δείχνεται τα PC σας (και ομολογώ ότι έχετε τούμπανα μηχανήματα) αλλά εν μέσω οικονομικής κρίσης, κάποιοι μπορεί να νιώθουν μειονεκτικά...
Βασικά δεν πρέπει να συναγωνίζεσαι κανέναν και σε τίποτα. Απλά να γίνεσαι εσύ καλύτερος κάθε μέρα και να μοιράζεσαι τη γνώση σου με τους άλλους. Personal opinion πάντα.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Battlestation Thread

Post by MpoMp » Thu May 29, 2014 11:22 am

++ necro

Συν το ότι δε νομίζω πως τίθεται θέμα συναγωνισμού ακόμα και σε PC builds από τη στιγμή που ο καθένας έχει άλλο budget και άλλο σκοπό χρήσης για τους Η/Υ του. Το thread είναι απλά φάση "share your build" φαντάζομαι και ναι είναι ψιλοποζεριά. Όχι ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό, όταν μαζέψω και εγώ κάποια λεφτά που θέλω και φτιάξω το κουτί που έχω στο μυαλό μου, θα ήθελα να το μοιραστώ και εδώ.

Απλά να μην έχουμε στο μυαλό μας τις έννοιες "συναγωνισμός", "ανταγωνισμός", "υποχρέωση/καθήκον" όταν μιλάμε για κάτι που απαιτεί αρκετό χρήμα ενώ δεν αποτελεί ανάγκη. Εν ολίγοις, διαβάστε αυτά που έγραψε ο ja προηγουμένως. :-D
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Battlestation Thread

Post by Yagami » Thu May 29, 2014 2:32 pm

Okay, σωστοί είστε αλλά ο συναγωνισμός που έχουν μεταξύ τους οι αθλητές, δηλαδή η ευγενής άμυλα, είναι κάτι πολύ παραγωγικό και σε προωθεί να γίνεις καλύτερος συνέχεια. π.χ. αν έχει 10 άσχετους προγραμματιστές άσχετοι θα είναι μετά από 1 χρόνο μαζί. Εάν όμως έχεις 10 γαμάτους θα γίνουν ακόμη πιο γαμάτοι σε ένα χρόνο γιατί ο καθένας θα μαθαίνει/δείχνει στον τον άλλο κ.ο.κ.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Battlestation Thread

Post by necrofear_13 » Thu May 29, 2014 8:04 pm

Yagami wrote:Okay, σωστοί είστε αλλά ο συναγωνισμός που έχουν μεταξύ τους οι αθλητές, δηλαδή η ευγενής άμυλα, είναι κάτι πολύ παραγωγικό και σε προωθεί να γίνεις καλύτερος συνέχεια. π.χ. αν έχει 10 άσχετους προγραμματιστές άσχετοι θα είναι μετά από 1 χρόνο μαζί. Εάν όμως έχεις 10 γαμάτους θα γίνουν ακόμη πιο γαμάτοι σε ένα χρόνο γιατί ο καθένας θα μαθαίνει/δείχνει στον τον άλλο κ.ο.κ.
Σε ένα τέλοιο κόσμο θα ίσχυε αυτό που λες. Σαν αθλητής για πολλά χρόνια και σαν Computer Scientist για αρκετά χρόνια θα σου πω ότι βρισκόμαστε στον κόσμο των μεγάλων εγώ. Οπότε αυτά που λες είναι πολύ ωραία αλλά συμβαίνουν σπάνια. Πάρα πολύ σπάνια....
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Battlestation Thread

Post by Yagami » Thu May 29, 2014 9:08 pm

Τι άθλημα έκανες; Εγώ έκανα στίβο κάποια χρόνια και ίσως ασχολούμουν και σε πανελλήνιο επίπεδο εάν είχα αφιερώσει λιγότερο χρόνο στους υπολογιστές και περισσότερο χρόνο εκεί... Γενικά το έχω λίγο απωθημένο που δεν ασχολήθηκα αρκετά.

Τώρα εφ' όσον άφορα τα παραπάνω, έχεις δίκιο. Ξέρεις γιατί συμβαίνει πάρα πολύ σπάνια να βρεις ανθρώπους που σέβονται την ευγενή άμυλα και δεν βλέπουν ως εχθρό ο ένας τον άλλο;

Γιατί πολύ λίγοι τύποι και τύπισσες είναι ικανοί για κάτι τέτοιο, όπως επίσης λίγοι είναι που διαπρέπουν σε κάτι. Αν όμως βάλεις σε μια ομάδα μερικούς πολύ γαμάτους θα γίνουν world class, όπως είπε κι ο Steve Jobs:
It's that through the team, through that group of incredibly talented people bumping up against each other, having arguments, having fights sometimes, making some noise, and working together they polish each other and they polish the ideas, and what comes out are these really beautiful stones.
Ο λόγος που έχασα τόσο χρόνο, διάβασα τόσο άχρηστα πράγματα που είναι όντος άχρηστα και πέρασα σε μία σωστή σχολή όπως η ΑΣΟΕΕ είναι σχεδόν αποκλειστικά αυτός. Δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω γνώσεις γιατί μπορώ εύκολα και μόνος μου, ούτε με ενδιαφέρει να έχω ένα χαρτί γιατί εάν είσαι καλός δεν θα κολλήσει καμία σοβαρή εταιρία στα χαρτιά. Και εκτός των άλλον η πληροφορική είναι η πιο epic σχολή ever.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Fri May 30, 2014 1:18 am

necrofear_13 wrote:Σαν αθλητής για πολλά χρόνια...
Yagami wrote:Τι άθλημα έκανες;
Ναι, όντως, τι άθλημα έκανες Necro? :smt005 Για πες μας...
Elementary OS
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Battlestation Thread

Post by Yagami » Fri May 30, 2014 1:23 am

Τι άθλημα έκανε; :P :P :P Btw, δεν έχετε emoticon :P;
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Fri May 30, 2014 1:35 am

Yagami wrote:Btw, δεν έχετε emoticon :P;
Έχουμε... Πήγαινε εκεί που λέει "Ολόκληρος επεξεργαστής" και θα τα δεις, είναι δεξιά! :-D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Γενικά να ξέρεις υπάρχει και ένας [url=https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=27&t=10604]Οδηγός για το Forum[/url]... Που κανείς ποτέ δε διάβασε, και ο Mpomp κλαίει συνέχεια γιατί καθόταν και έγραφε... Αλλά υπάρχει ρε παιδί μου, just saying... :lol:
Elementary OS
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Battlestation Thread

Post by Yagami » Fri May 30, 2014 1:47 am

Α οκ, I see. Ξέρω από forum, έχω/είχα (είναι offline αυτή τι στιγμή, εδώ και ένα διάστημα) ένα MyBB greek anime related forum (όχι, δεν μεταφράζαμε επεισόδια, ούτε ανεβάζαμε links) όχι όσο popular to anime.gr (καμία σχέση βασικά) αλλά είναι καμία 10-20 συχνοί που μπαίνουν... All in all, τα anime related forums είναι δύσκολο να πιάσουν και θέλουν πολύ χρόνο για να έχεις ένα διάσημο. Επίσης είναι must, εάν το forum σου είναι ελληνικό να είναι full στα πειρατικά links και ως ιδιοκτήτης δεν θέλω μπλεξίματα. Το δικό μας που δεν είχε ήταν δύσκολο να γίνει όσο popular to anime.gr π.χ.
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Battlestation Thread

Post by necrofear_13 » Fri May 30, 2014 4:03 am

ThOdOr1s wrote:
necrofear_13 wrote:Σαν αθλητής για πολλά χρόνια...
Yagami wrote:Τι άθλημα έκανες;
Ναι, όντως, τι άθλημα έκανες Necro? :smt005 Για πες μας...
Κολύμπι 12 χρόνια, πόλο 2. Απλά το έριξα μετά στις κρεπάλες...
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Fri May 30, 2014 12:59 pm

necrofear_13 wrote: Κολύμπι 12 χρόνια, πόλο 2. Απλά το έριξα μετά στις κρεπάλες...
:lol:

Νομίζω βγήκαμε λίγο offtopic...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/16256033.jpg[/img]
Elementary OS
Yagami
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Thu May 08, 2014 1:58 pm

Re: Battlestation Thread

Post by Yagami » Fri May 30, 2014 4:04 pm

ΟΚ, ας επιστρέψουμε λοιπόν:

Έχοντας 2 οθόνες για πολύ καιρό, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η 2η οθόνη είναι ίσως η καλύτερη επένδυση ever. π.χ. ότι CPU, GOU κ.ο.κ. να αγοράσεις δεν 'βλέπεις' τι διάφορα, ειδικά εάν δεν παίζεις games.

Ψάχνω ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ μία σωστή καρέκλα, σχετικά οικονομική. Δεν θέλω να παραγγείλω κάτι τέτοιο απ' το internet γιατί δεν μπορώ να το δοκιμάσω πρώτα. Τα προϊόντα του ΙΚΕΑ μέχρι στιγμής (το μάθαμε με το δύσκολο τρόπο) είναι από χαρτόνι :P και χαλάνε. Πήγαμε επίσης σε καταστήματα που πουλάνε έπιπλα αλλά οι καλές ήταν άρρωστα ακριβές. Άκου κει 1000 ευρώ για μία καρέκλα και μου λέει: "είναι design του x".

Έβλεπα τις καρέκλες του ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά είναι δύσκολο να διαλέξεις...
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Fri May 30, 2014 8:17 pm

Yagami wrote:ΟΚ, ας επιστρέψουμε λοιπόν:

Έχοντας 2 οθόνες για πολύ καιρό, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η 2η οθόνη είναι ίσως η καλύτερη επένδυση ever. π.χ. ότι CPU, GOU κ.ο.κ. να αγοράσεις δεν 'βλέπεις' τι διάφορα, ειδικά εάν δεν παίζεις games.

Ψάχνω ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ μία σωστή καρέκλα, σχετικά οικονομική. Δεν θέλω να παραγγείλω κάτι τέτοιο απ' το internet γιατί δεν μπορώ να το δοκιμάσω πρώτα. Τα προϊόντα του ΙΚΕΑ μέχρι στιγμής (το μάθαμε με το δύσκολο τρόπο) είναι από χαρτόνι :P και χαλάνε. Πήγαμε επίσης σε καταστήματα που πουλάνε έπιπλα αλλά οι καλές ήταν άρρωστα ακριβές. Άκου κει 1000 ευρώ για μία καρέκλα και μου λέει: "είναι design του x".

Έβλεπα τις καρέκλες του ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά είναι δύσκολο να διαλέξεις...
http://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/e ... -Black.htm

Έχω αυτήν! Την πήρα πρόσφατα! είναι jet! Recommended!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Βλέπε thread: https://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic.php?f=59&t=3207
Elementary OS
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Sat Jan 30, 2016 3:27 am

Bump!

Κάνω revive αυτό το thread γιατί αυτό που θα ποστάρω είναι relevant, και γενικό tbqh. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει το θέμα ενός άλλου thread.

Είμαι στη φάση πάλι που κάνω update το pc μου somewhat. Το "μεγάλο απόκτημα" αυτή τη φορά είναι η 970 Palit Jetsream, η οποία αν και είναι top notch, top tier, master race stuff... Honestly με έκανε να νοιώθω άσχημα για το υπόλοιπο haswell build μου, και το κάνει completely overshine. :smt012 Οπότε αποφάσισα να επενδύσω λίγα ακόμα χρήματα στο να τα κάνω λίγο πιο cool (κυριολεκτικά και μεταφορικά) (όχι καγκούρικο though).

Χίαρ ιτ ιζ:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://i.imgur.com/EZN8oOg.jpg[/img]
2 πράγματα σε γενικές γραμμές με ενοχλούν.

1) Τα fans. Έχω 2 corsair (200mm, 120mm ήρθαν με το case), 2 bulk whatever... 120mm που πήρα από... ούτε και εγώ θυμάμαι που, και το fan της cooler master που είχε μέσα η ψύχτρα. Όλα τα fans -CPU είναι συνδεδεμένα πάνω σε fan controller. Τα bulk fans κάνουν terrible undervolt, και όταν δεν δουλεύουν max τρίζουν σαν να μην υπάρχει αύριο. Οπότε συνήθως τα έχω κλειστά. Θα μου άρεσε αντί γι αυτό το mess, να είναι όλα τα fans το ίδιο brand, να έχω 140s fans από πάνω, 120s και από τις 2 μεριές της ψύχτρας, και να βάλω και 2 fans αριστερά από τα drive cages να πετάνε αέρα στην GPU γιατί το καλοκαίρι δεν την βλέπω καλά την κατάσταση. Καιρό τώρα ήθελα noctua, αλλά είναι τόσο overpriced που άπλα δε βρίσκω λόγο. Σκέφτομαι αντ' αυτού να πάω στην be quiet αλλά honestly δεν ξέρω, όποτε εκεί θέλω τη βοήθεια σας tbqh...

2) Τα καλώδια τροφοδοσίας. Τα πράγματα της corsair είναι γενικά super high end, με μοναδική εξαίρεση στα καλώδια τους. :smt013 Δεν ξέρω γιατί τα καλώδια τροφοδοσίας είναι τόσο garbage tier, άλλα είναι. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω cable sleeving. Και για να δω πως είναι, και γιατί είναι ένα από τα πράγματα που μου αρέσει να βλέπω σε builds, και για να δώσω λίγο χρώμα στην όλη υπόθεση. Δεν ξέρω όμως από που να πάρω cable sleeves και combs και λοιπά στην Ελλάδα though... Αν ξέρετε κανένα μέρος θα με βοηθούσατε πολύ. Επίσης αν έχετε κάνει cable sleeving your word is useful as hell.

Αυτά. Όλα αυτά τα σκέφτομαι τώρα μέσα στην εξεταστική για 2 λόγους:
1) Το να σκέφτομαι τι θα κάνω μετά την εξεταστική με εμπνέει.
2) Άπαξ και τελειώσει η εξεταστική θα το κάψω για καμιά 2 βδομάδες, όποτε θέλω να ξέρω ότι όλα είναι οκ πριν γίνει αυτό.
Elementary OS
Post Reply

Return to “Hardware”