Battlestation Thread

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Battlestation Thread

Post by stoupeace » Thu Oct 10, 2013 8:50 pm

Guess whose thread I found on b http://boards.4chan.org/b/res/510243774
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
moody
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1082
Joined: Sun Oct 16, 2011 11:38 am
Gender:

Re: Battlestation Thread

Post by moody » Thu Oct 10, 2013 8:53 pm

faggit lafleur get /g/ood
modie is balanced ¯\_(ツ)_/¯
User avatar
LaFleur
bit level
bit level
Posts: 46
Joined: Tue Jul 02, 2013 9:10 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Battlestation Thread

Post by LaFleur » Thu Oct 10, 2013 9:05 pm

ΧΑΧΑΧΑΧΑ υπάρχουν ακόμα Έλληνες στο /b/???
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Battlestation Thread

Post by ja_the_invincible » Thu Oct 10, 2013 11:35 pm

Κάντε μου ένα νιαου όλοι.Φωτό από το computer room της δουλειάς:
Image
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Battlestation Thread

Post by cypher » Thu Oct 10, 2013 11:51 pm

Πόζερος. ^
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Battlestation Thread

Post by ja_the_invincible » Thu Oct 10, 2013 11:52 pm

Στιλ καουντς.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Fri Oct 11, 2013 12:42 am

ja_the_invincible wrote:Κάντε μου ένα νιαου όλοι.Φωτό από το computer room της δουλειάς:
Image
Yes, but can it run Crysis? :smt016
Elementary OS
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Wed May 21, 2014 7:01 pm

shrinked image

Thread Revived... (I hope)

Ως αναφορά το build μου... Καινούριο Keyboard and Mouse combo (Microsoft Sculpt Ergonomic), καινούρια καρέκλα (Από Πλαίσιο, top black λέγεται), καινούριο xbox 360 controller, καινούρια webcam (V7, δε λέει και πολύ), καινούριο πληκτρολόγιο, οθόνη και ram στο λάπτοπ (από ebay και τα έβαλα μόνος μου)...Το numpad του πληκτρολογίου το έχω πάνω γιατί έπαιζα Warframe, και έχω βάλει bindings και παίζω με αυτό μόνο... :smt005

Επίσης έχω καλύτερη κάμερα τώρα! Yay! Better pics... :-D

We need more BattleStations!

Δεν είναι δυνατόν να είμαστε forum πληροφορικών και να έχουμε τόσα λίγα builds! We are doing it wrong... :smt011
Elementary OS
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Battlestation Thread

Post by Funk » Wed May 21, 2014 7:26 pm

Διάβασα "Battlestar thread" και χάρηκα γιατί νόμιζα ότι είχαμε thread για το Battlestar Galactica...
Προσωπικά έχω ένα "normal" laptop, ένα ποντίκι με καλώδιο (από αυτά της Microsoft που έχει και στα labs και ζουν 40 χρόνια) και μία δεύτερη οθόνη που χρειάζεται όταν κάνω κάποια εργασία. Απλό, λειτουργικό.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Battlestation Thread

Post by Spongebobu » Wed May 21, 2014 10:37 pm

Funk wrote:ένα ποντίκι με καλώδιο (από αυτά της Microsoft που έχει και στα labs και ζουν 40 χρόνια)
Αυτά τα ποντίκια θα επηζήσουν και την πυρηνική αποκάλυψη. Το 2040 όταν θα φτιάχνουν ταινίες για τα αρχαία χρόνια αυτά θα δείχνουν. Απορώ πως δεν υπάρχει ακόμα meme παρόμοιο με το nokia τούβλο.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Battlestation Thread

Post by MpoMp » Wed May 21, 2014 11:23 pm

ThOdOr1s wrote: Δεν είναι δυνατόν να είμαστε forum πληροφορικών και να έχουμε τόσα λίγα builds! We are doing it wrong... :smt011
Δώσε μου λεφτά να κάνω build και ποστάρω 30 φωτογραφίες μετά. :smt024
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Battlestation Thread

Post by ja_the_invincible » Thu May 22, 2014 3:01 pm

ThOdOr1s wrote: Thread Revived... (I hope)
Hope not. Αυτό το θρεντ μου την σπάει. Και θα την πληρώσεις εσύ.
Ως αναφορά το build μου...
Όσον αφορά.
Δεν είναι δυνατόν να είμαστε forum πληροφορικών και να έχουμε τόσα λίγα builds! We are doing it wrong... :smt011
What if I told you ότι:

α) Είναι προκλητικό να ανεβάζει κάποιος φωτογραφίες από σετ υπολογιστή > 800 ευρώ όταν κάποιοι συμφοιτητές του δουλεύουν για να βγάζουν τα έξοδά τους.
β) Ο περισσότερος κόσμος επειδή έχουμε και μια ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ δεν σκορπάει λεφτά σε βλακείες.
γ) Όπως για παράδειγμα κάποιος προπτυχιακός που ΔΕΝ σκοτώνεται στον κώδικα να έχει dual screen κι εργονομικό πληκτρολόγιο.
δ) Ένας μέσος πληροφορικάριος κοιτάζει να πάρει ένα καλό φορητό. Αυτός που θέλει καλό πισί είναι ο μέσος gamer. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Battlestation Thread

Post by nachos » Thu May 22, 2014 3:18 pm

Προσωπικά έβγαλα όλο το προπτυχιακό με μονοπύρηνο Pentium + 2 gigs ram. Μάλιστα, στα 2 πρέπει να έφτασα μετά από αναβάθμιση.

edit: Μόλις θυμήθηκα ότι το 2009, στο master, κατάφερα να αναβαθμίσω σε διπύρηνο Celeron. How cool is that?
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Thu May 22, 2014 4:36 pm

ja_the_invincible wrote:
Ως αναφορά το build μου...
Όσον αφορά.
God damn... Χθες μου ειπε ο nachos το ιδιο πραγμα σε pm :-(
ja_the_invincible wrote: What if I told you ότι:
α) Είναι προκλητικό να ανεβάζει κάποιος φωτογραφίες από σετ υπολογιστή > 800 ευρώ όταν κάποιοι συμφοιτητές του δουλεύουν για να βγάζουν τα έξοδά τους.
β) Ο περισσότερος κόσμος επειδή έχουμε και μια ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ δεν σκορπάει λεφτά σε βλακείες.
γ) Όπως για παράδειγμα κάποιος προπτυχιακός που ΔΕΝ σκοτώνεται στον κώδικα να έχει dual screen κι εργονομικό πληκτρολόγιο.
δ) Ένας μέσος πληροφορικάριος κοιτάζει να πάρει ένα καλό φορητό. Αυτός που θέλει καλό πισί είναι ο μέσος gamer. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Εχεις δικιο... Αλλα...
α) Δεν τα βρηκα τα λεφτα στο δρομο, ουτε τα εκλεψα απο καποιον. Και δουλεψα, και αποταμιευσα για να τα παρω ολα αυτα, και αν οι γονεις μου με βοηθησαν ειναι ακριβως επειδη ειδαν οτι δουλευα. Οταν ολοι οι φιλοι μου δουλευαν για να παρουν αυτοκινητο, η μηχανη, εγω δουλευα γι αυτο...
β) Βλακειες? Never!
γ) ++ Εδω συμφωνω απολυτα, Αυτη τη στιγμη ειναι 80% for fun και 20% δουλεια... Αλλα το κανεις να ακουγεται σαν κατι κακο, δεν καταλαβαινω γιατι... Ειδικα απο τη στιγμη που προβλεπω οτι αυτο θα αλλαξει τα επομενα χρονια, και επενδυω στο οτι θα γραφω πιο εντατικα κωδικα στο μελλον...
δ) Εδω τι προσπαθεις, να μας πεις οτι γενικα, (Χωρις να μιλαμε για εσενα και τον Nachos, και τον Necrofear) οι περισσοτεροι πληροφορικοι δεν ειναι και gamers? Η οτι κανεναν εδω μεσα δεν τον νοιαζουν αυτα τα πραγματα εκτος απο εμενα? Γιατι εγω βλεπω οτι τουλαχιστον το 50% απο τους συμφοιτητες μου απο εκει ξεκινησαν να πορωνονται και να μαθαινουν. Απο το gaming, και απο το hardware...

Ισως μπορουμε να εχουμε αυτον τον διαλογο αντι να μλαμε για rigs... :smt012
Elementary OS
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Battlestation Thread

Post by necrofear_13 » Thu May 22, 2014 4:57 pm

nachos wrote:Προσωπικά έβγαλα όλο το προπτυχιακό με μονοπύρηνο Pentium + 2 gigs ram. Μάλιστα, στα 2 πρέπει να έφτασα μετά από αναβάθμιση.

edit: Μόλις θυμήθηκα ότι το 2009, στο master, κατάφερα να αναβαθμίσω σε διπύρηνο Celeron. How cool is that?
Για μεγάλο χρονικό διάστημα είχα Pentium 4 (μονοπύρηνο obviously) στα 1.6 με 128 ram, 32bit Ge-Force 2 και 20 giga σκληρό. Και αυτό το PC συμμετείχε ενεργά σε αρκετά project μου ειδικά όσα είχαν θέμα με networking (χωρίς γραφικό περιβάλλον προφανώς και με αρκετά light linux distro).

Nacho πιο μονοπύρηνο Pentium είχες? Να μην ξεχάσω να πω πως όλο το PC ήταν Compaq :)
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Battlestation Thread

Post by ja_the_invincible » Thu May 22, 2014 5:03 pm

@Θοδωρής.

1) Εγώ σου λέω ότι κόσμος δουλεύει για να μπορεί να τα βγάζει πέρα και συ μου λες ότι δούλευες για να πάρεις γαμάτο pc. Έντονος ο ταξικός διαχωρισμός νομίζω δεν χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα μπορείτε να αρχίσετε και συζητήσεις για το ποιός έχει το πιο ακριβό κινητό/αμάξι/κλπ. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για ένα θρεντ επίδειξης κάτι το οποίο το καθιστά προκλητικό.
2) Για βλακείες πρόκειται. Το να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για εργονομικό πληκτρολόγιο αν δεν γράφεις κώδικα σε vim ή γενικά κάτι που απαιτεί να χρησιμοποιείς συνέχεια shortcuts ( το οποίο είναι όντως κουραστικό ) είναι απλά σπατάλη. Όλοι θα σκάσουμε κάπου κάποια λεφτά παραπάνω για να κάνουμε το κέφι μας αλλά το να το διαφημίζεις ( όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά ) είναι λίγο ποζεριά δεν νομίζεις?
3) Μου χρειάστηκε να έχω dual screen στην δουλειά που έπρεπε να κοιτάζω παράλληλα κονσόλα, editor, firebug και browser. Και αν δεν το είχα δεν θα συνέβαινε και κάτι. Δεν χρειάζεσαι dual screen για να την παλέψεις σε project προπτυχιακού.
4) Έχω dual boot ακριβώς για να παίζω games. Τον ελεύθερο μου χρόνο δεν κάθομαι να χακεύω τον linux kernel. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να δώσω μια περιουσία για να έχω ένα σύστημα που παίζει τα πάντα.
Επίλογος: Δεν είμαι κατά του gaming ή του να σκάει κάποιος λεφτά για το κέφι του, αλλά το να το διαφημίζεις δημόσια με πειράζει. Ειδικότερα όταν έχεις την απαίτηση να βρεθούν και άλλοι με την δυνατότητα να δώσουν 800+ ευρώ για pc.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Battlestation Thread

Post by stoupeace » Thu May 22, 2014 5:32 pm

Eδωσα €500 για αναβάθμιση tower. Είπα στους γονείς μου ότι είναι και για τη σχολή.

Δεν έχει τίποτα σχετικό με development installed εδώ και 2 μήνες.

confessionbear.jpg
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Battlestation Thread

Post by necrofear_13 » Thu May 22, 2014 5:36 pm

stoupeace wrote:Eδωσα €500 για αναβάθμιση tower. Είπα στους γονείς μου ότι είναι και για τη σχολή.

Δεν έχει τίποτα σχετικό με development installed εδώ και 2 μήνες.

confessionbear.jpg
Κλαίω....

@Θοδωρή αυτό με τα αμάξια που σου είπε ο ja ήμουνα έτοιμος να το πω και εγώ. Νομίζω έχει όλη την ουσία των 2 παραπάνω post του ja.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Battlestation Thread

Post by ThOdOr1s » Thu May 22, 2014 6:54 pm

necrofear_13 wrote: @Θοδωρή αυτό με τα αμάξια που σου είπε ο ja ήμουνα έτοιμος να το πω και εγώ. Νομίζω έχει όλη την ουσία των 2 παραπάνω post του ja.
Και το καταλαβαίνω, και όχι αυτό που λέτε. Από τη μια καταλαβαίνω, γιατί, το προσωπικό στοιχείο, σε ένα forum που, εδώ που τα λέμε, ξέρουμε όλοι πάνω κάτω ο ένας τον άλλον, προσθέτει τη λογική του show off στην υπόθεση... Αλλά ειλικρινά, τέτοιου είδους threads σε forums, γενικά, έχουν περισσότερο το χαρακτήρα, check it out, παρά show off... Δεν μπορώ να καταλάβω πως, όταν βλέπεις ένα γαμάτο build από anonymous poster, δεν σε ενοχλεί που κάποιος έχει τόσα λεφτά να χαλάσει γι αυτές τις "βλακείες" όπως λες, ενώ όταν βλέπεις το δικό μου συγκεκριμένα, build, σε ενοχλεί και είναι προκλητικό..? Από που και ως που? Που σε ωφελεί να σκέφτεσαι έτσι? :smt011

Απλά πόσταρε τον πύργο σου και θα ποστάρει κάποιος άλλος: καλή φάση, εγώ έχω αυτά τα parts. Είσαι ευχαριστημένος? Ναι/Όχι. Πως το έκανες αυτό? Έτσι...

Που είναι το κακό σε αυτό? :smt024
Elementary OS
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Battlestation Thread

Post by Spongebobu » Thu May 22, 2014 7:23 pm

Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ προκλητικό ή ενοχλητικό αλλά ανούσιο. Στην τελική ποιός είναι ο σκοπός του να δείξεις σε 50 άτομα το rig σου (εκτός του show off :-p )? Εαν έχεις απορίες για καποιο συγκεκριμένο part ή κάποια γνώμη φτιάχνεις το αντίστοιχο thread στο hardware forum και το συζητάς. Και αν δεν υπήρχε κάποιο ίχνος show off γιατί υπάρχουν battlestation παρωδίες?

Επι του τοπικ όμως:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[attachment=0]homecinema.jpg[/attachment]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Battlestation Thread

Post by ja_the_invincible » Thu May 22, 2014 7:49 pm

Θοδωρή θες να πεις ότι και στο fb που ανέβασες την ίδια μέρα την ίδια φωτογραφία το έκανες για να ανοίξεις συζήτηση για τα hardware parts? :cool:
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Battlestation Thread

Post by Funk » Thu May 22, 2014 8:14 pm

fabio ψόφα λίγο ρε :lol:
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
Post Reply

Return to “Hardware”