Προβλημα με τα ακουστικα στο Laptop!

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
cisse13pao
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Mon Dec 16, 2013 4:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Προβλημα με τα ακουστικα στο Laptop!

Post by cisse13pao » Mon Dec 16, 2013 4:21 pm

Γεια σε ολους!Ειμαι"νεος"εδω κ θελησα να γραφτω στην παρεα σας γιατι απο χθες αντιμετωπιζω ενα (περιεργο)προβλημα με τα ακουστικα οταν τα συνδεω στο λαπτοπ!Οταν τα κουμπωνω σταματαει μεν ο ηχος απο τα ηχεια αλλα δν εχω ηχο κ στα ακουστικα,η μαλλον εχω αλλα παρα παρα πολυ λιγο,ισα που τα ακουω!Αλαξα ακουστικα,εκανα επανεκινηση στο λαπτοπ,εβγαλα-εβαλα το καρφακι αλλα κ παλι τπτ !Τωρα το τρελο της υποθεσης ποιο ειναι?Πηγα στον πινακα ελεγχου/ηχος/ακουστικα-ιδιοτητες/για προχωρημενους/δοκιμη(πατας κ ακουγεται ενας χαρακτηριστικος ηχος δοκιμης μια απο το ενα ακουστικο κ μια απο το αλλο) κ τα ακουστικα δουλευουν κανονικοτατα!Εχω καψει εγκεφαλο,αν μπορει καποιος ας βοηθησει!Ευχαριστω προκαταβολικα !!!!!!!!!
*σημειωση:εχω τα windows Vista!
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Προβλημα με τα ακουστικα στο Laptop!

Post by ThOdOr1s » Tue Dec 17, 2013 9:33 pm

cisse13pao wrote:Σημειωση:εχω τα windows Vista!
Advice: Βάλε άλλα windows. (7,8.1...) Δεν υπαρχει λογος να εχεις vista.

Το παλιο μου hp laptop με vista ειχε μεσα ενα realtek control panel η κατι τετοιο. Δεν ξερω αν ειναι driver related η hardware related, αλλα αρχικα κανε 4 πραγματα. Πρωτον, σιγουρεψου οτι δινεις καποιο output στα ακουστικα σου. Sound>Mixer (το βρισκεις κατω στο taskbar). 2: Πηγαινε στο realtek control panel η οπως το λενε (αν το χεις), και παιξε με τις ρυθμισεις των ακουστικων. 3: (μαλλον το εχεις κανει ηδη αυτο) πηγαινε Sound(Control Panel)>Playback>:βρες τα ακουστικα σου:>Device Usage>enable. 4: Αν ειναι πολυ fancy ακουστικα μπορει να θελουν δικο τους driver: Sound(Control Panel)>Playback>:βρες τα ακουστικα σου:>General>Change Settings, και μετα Driver και Update...

Ειχα συχνα τετοια προβληματα στα vista και γενικα καπως ετσι την παλευα.

Ελπιζω να βοηθησα! :P
Elementary OS
Post Reply

Return to “Hardware”