Βάση για ψύξη λάπτοπ

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Βάση για ψύξη λάπτοπ

Post by Loner » Fri Oct 03, 2014 3:45 am

Χαίρετε! Έχει κανεις εμπειρία από βάσεις για λάπτοπ? Είναι αξιόπιστη μόνιμη λύση σε περίπτωση πολύωρης βαριάς χρήσης (gaming)?
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Βάση για ψύξη λάπτοπ

Post by MpoMp » Fri Oct 03, 2014 10:57 am

Loner wrote:Χαίρετε! Έχει κανεις εμπειρία από βάσεις για λάπτοπ? Είναι αξιόπιστη μόνιμη λύση σε περίπτωση πολύωρης βαριάς χρήσης (gaming)?
Αν με το "αξιόπιστη" εννοείς επαρκής, εξαρτάται το πόσο καλή ψύξη προσφέρει η βάση που θα πάρεις καθώς και το πόσο (υπερ)θερμαίνεται το laptop.

Κατά τη γνώμη μου gaming laptops είναι αναγκαίο να έχουν βάση. Εγώ στο Vaio του πατέρα μου αν δεν βάλω τη βάση, μπορώ να ψήσω κρέπες πάνω στο γραφείο όταν το κλείσω.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
souleater
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 200
Joined: Thu Aug 11, 2011 5:03 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Βάση για ψύξη λάπτοπ

Post by souleater » Fri Oct 03, 2014 11:17 am

Αν το laptop θερμαινεται πολυ θες οπωσδηποτε.Θα βοηθησει παρα πολυ ασε που οι περισσοτερες καρτες γραφικων ριχνουν την αποδοση τους οταν ζεσταινονται πολυ.Οποτε θα αναιβουν και τα fps σου λογικα.
Everybody dies...Some just need a little help.
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Βάση για ψύξη λάπτοπ

Post by Loner » Fri Oct 03, 2014 11:26 am

Μια φορά έκανε κάτι νερά (κόλλησε το mouse και ακούγονταν κάτι παράξενα μπιπ), αλλά μετά άλλαξα κάτι ρυθμίσεις και δεν το ξαναέκανε. Νομίζω είναι σε νορμάλ επίπεδα η υπερθέρμανση. Το πόσο καλή ψύξη προσφέρει η βάση δεν το ξέρω δυστυχώς, γι'αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία :-)
Δεν αναρωτιέμαι αν χρειάζεται ή όχι, αναρωτιέμαι αν αφού πάρω θα μπορώ να παίζω όσες ώρες θέλω χωρίς να ανησυχώ. Το ξεβίδωσα και το καθάρισα πρόσφατα, οπότε αυτό δεν είναι παράγοντας.
You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Βάση για ψύξη λάπτοπ

Post by MpoMp » Fri Oct 03, 2014 11:44 am

Εγώ και μια απλή με μονό ανεμιστηράκι που πήρα κάνει καλή δουλειά. Αν δώσεις παραπάνω για πιο "εκλεπτυσμένη" βάση, θα έχεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα I guess.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Hardware”