Θόρυβοι μηχανικών κομματιών

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Θόρυβοι μηχανικών κομματιών

Post by MpoMp » Mon Oct 27, 2014 11:02 am

Πέρα από το κλασικό "σύρσιμο" που ακούγεται εδώ και 1-2 χρόνια από τον εσωτερικό σκληρό, τις τελευταίες μέρες, χωρίς να έχω πειράξει κάτι στο κουτί, το ανεμιστηράκι του μετά το startup κάνει θόρυβο σα να βρίσκει πάνω σε κάτι.Αν το χτυπήσω ελαφρώς μερικές φορές στρώνει.

Το άνοιξα και κοίταξα και είναι εντελώς ελεύθερος ο χώρος του και ούτε σκόνη πολλή έχει μαζέψει.

Πάμε για failure?
Ξέρω ότι γενικά δε συμφέρει να αναβαθμίσω γιατί όλα τα κομμάτια, κυρίως η μητρική, είναι παλιά και το τροφοδοτικό είναι μόνο 150W (περίπου 7 χρονών Η/Υ), οπότε δε παίζει σαν επιλογή.

Απλά ρωτάω να δω πόσο χρόνο έχω μέχρι να αναγκαστώ να χαλάσω λεφτά για καινούργιο μηχανάκι. :-D
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Θόρυβοι μηχανικών κομματιών

Post by nachos » Mon Oct 27, 2014 11:24 am

Σχετικά με τον σκληρό άλλαξέ τον πριν να είναι αργά και κλάψεις με μαύρο δάκρυ. Αν ο ανεμιστήρας που λες δεν είναι του τροφοδοτικού, τότε απλά άλλαξέ τον και αυτόν. Είναι συνηθισμένο τα πλαστικά μέρη από ένα σημείο και μετά να ξεχαρβαλώνουν και να κάνουν βαβούρα.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Θόρυβοι μηχανικών κομματιών

Post by MpoMp » Mon Oct 27, 2014 11:26 am

Έχω κάνει backup στον εξωτερικό και στο cloud ό,τι δε θέλω να χάσω. :-D

Το θέμα είναι ότι όλα τα diagnostics τα περνάει και γενικά από θερμοκρασίες και status είναι κομπλέ. Ρε είναι WD το εργαλείο, δε παθαίνει τίποτα κι ας κάνει βαβούρα. :lol:
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Deykalionas17
byte level
byte level
Posts: 109
Joined: Tue Nov 03, 2009 5:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Θόρυβοι μηχανικών κομματιών

Post by Deykalionas17 » Mon Oct 27, 2014 1:14 pm

Ένα ανεμιστηράκι στο laptop μου κάνει αυτή τη δουλειά εδώ και 1+ χρόνο και δεν έχει πάθει τίποτα το εργαλείο. Απλά μου σπάει τα νεύρα. Αφού τα αρχεία σου τα σημαντικά τα έχεις κανονίσει θα σου έλεγα να το αφήσεις εκεί μέχρι την τελευταία του πνοή. Μπορεί να σε εντυπωσιάσει με το πόσο πολύ μπορεί να αντέξει ακόμα. :)
User avatar
LoD
bit level
bit level
Posts: 29
Joined: Sat Oct 04, 2014 11:50 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Θόρυβοι μηχανικών κομματιών

Post by LoD » Tue Oct 28, 2014 5:16 pm

MpoMp wrote:Έχω κάνει backup στον εξωτερικό και στο cloud ό,τι δε θέλω να χάσω. :-D

Το θέμα είναι ότι όλα τα diagnostics τα περνάει και γενικά από θερμοκρασίες και status είναι κομπλέ. Ρε είναι WD το εργαλείο, δε παθαίνει τίποτα κι ας κάνει βαβούρα. :lol:
πολυ εξυπνη επιλογη να κανεισ backup στο cloud ..:) :) :)
χωρισ παρεξηγηση, τοσος κοσμοσ κανει αλλωστε
Image
Post Reply

Return to “Hardware”