Ψάχνω οθόνη για development

Συζητήσεις για θέματα που σχετίζονται με hardware.
Post Reply
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Ψάχνω οθόνη για development

Post by Luke » Fri Dec 12, 2014 7:10 pm

Καλησπέρα παιδιά.

Αυτή τη στιγμή έχω αυτή την LG οθόνη, 1970HR. Είναι 4:3 η αναλογία της.
Ψάχνω μία οθόνη 23-24 ίντσες με κύρια χρήση το development και το browsing.

Σχεδόν πάντα έχω ανοιχτά ένα Eclipse (ή άλλο IDE), internet browser, ένα ή περισσότερα windows explorer παράθυρα και κάποιο notepad. Αυτά είναι τα ελάχιστα.

Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα Eclipse και τον browser (π.χ. δίπλα δίπλα), να αποφεύγω δηλαδή τα πολλά Alt+Tab. :-D
Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο με μια τέτοια οθόνη; Πιστεύω θα κόβει πολύ και από τα 2, απλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου που το έχει επιχειρήσει.

Τι χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω για να κάνω άνετα τη δουλειά μου;

Αν έχετε κάποια πρόταση θα προτιμούσα από φυσικά καταστήματα, όχι από τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα δηλαδή.

Ευχαριστώ.
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by Eldebryn » Fri Dec 12, 2014 7:23 pm

Θα μπορούσες να κοιτάξεις για οθόνη ανάλυσης 4k. Ακούω ότι αξίζουν πολύ για development ακριβώς για σενάρια που περιγράφεις. Το κακό είναι πως θα πρέπει να δώσεις κανένα 500ρι τουλάχιστον και προφανώς μιλάμε για περισσότερες ίντσες...
Image<-- My profile playlists
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by MpoMp » Fri Dec 12, 2014 7:30 pm

Eldebryn wrote:Θα μπορούσες να κοιτάξεις για οθόνη ανάλυσης 4k. Ακούω ότι αξίζουν πολύ για development ακριβώς για σενάρια που περιγράφεις. Το κακό είναι πως θα πρέπει να δώσεις κανένα 500ρι τουλάχιστον και προφανώς μιλάμε για περισσότερες ίντσες...
Τι δουλειά έχει το development με 4Κ οθόνες? :???: Θα δώσει 500 ευρώ για μια οθόνη για να προγραμματίζει? Με μέγιστο 200 ευρώ μπορεί να πάρει κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό...
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by stoupeace » Fri Dec 12, 2014 7:39 pm

Εχω μια 22άρα LG που'ναι και τηλεόραση (νόμιζα ότι θα παίζω xbox, άσε με).
Μαζί με μία 19άρα flatron LG είναι κομπλέ και χωράει τα παράθυρα που θέλω.

Mpomp's point και για μένα, πάρε μια με 200 και βάλτες δίπλα δίπλα.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by Eldebryn » Fri Dec 12, 2014 8:07 pm

MpoMp wrote:Τι δουλειά έχει το development με 4Κ οθόνες? :???: Θα δώσει 500 ευρώ για μια οθόνη για να προγραμματίζει? Με μέγιστο 200 ευρώ μπορεί να πάρει κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό...
Luke wrote:Σχεδόν πάντα έχω ανοιχτά ένα Eclipse (ή άλλο IDE), internet browser, ένα ή περισσότερα windows explorer παράθυρα και κάποιο notepad. Αυτά είναι τα ελάχιστα.

Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να βλέπω ταυτόχρονα Eclipse και τον browser (π.χ. δίπλα δίπλα), να αποφεύγω δηλαδή τα πολλά Alt+Tab. :-D
Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο με μια τέτοια οθόνη; Πιστεύω θα κόβει πολύ και από τα 2, απλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου που το έχει επιχειρήσει.

Τι χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω για να κάνω άνετα τη δουλειά μου;
shrinked image

http://tiamat.tsotech.com/4k-is-for-programmers
Image<-- My profile playlists
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by pgetsos » Fri Dec 12, 2014 8:22 pm

Εγω παντως πηρα μια 32ρα τηλεοραση πριν 5 χρονια για τηλεοραση+PS3. 3 χρονια την εχω βαλει στο PC και ειλικρινα νοιωθω ασφυκτικα οταν εχω μπροστα μου τις οθονες της σχολης :-p
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by nachos » Fri Dec 12, 2014 8:32 pm

stoupeace wrote:Εχω μια 22άρα LG που'ναι και τηλεόραση (νόμιζα ότι θα παίζω xbox, άσε με).
Μαζί με μία 19άρα flatron LG είναι κομπλέ και χωράει τα παράθυρα που θέλω.

Mpomp's point και για μένα, πάρε μια με 200 και βάλτες δίπλα δίπλα.
Quoted for truth.

Για να μη σου πω να πάρεις 2 οθόνες 21.5'', γύρω στο 100-άρικο οι καθεμία, ίδιες και οι δύο για να έχουν ίδια χρωματική υφή και να μην κουράζεσαι. Πάντως το να δώσεις πάνω από 200 euro ό,τι και αν κάνεις τελικά, θα είναι υπερβολή.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by stoupeace » Fri Dec 12, 2014 9:08 pm

nachos wrote: Για να μη σου πω να πάρεις 2 οθόνες 21.5'', γύρω στο 100-άρικο οι καθεμία, ίδιες και οι δύο για να έχουν ίδια χρωματική υφή και να μην κουράζεσαι. Πάντως το να δώσεις πάνω από 200 euro ό,τι και αν κάνεις τελικά, θα είναι υπερβολή.
Αυτό θα είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις Luke, γιατί εμένα με ενοχλεί που δεν έχουν ακριβώς το ίδιο ύψος η 19αρα με την 22αρα και παθαίνω ένα μίνι ocd.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by MpoMp » Fri Dec 12, 2014 11:14 pm

At the office, we had been using antiquated pairs of 19-inch monitors. An upgrade was needed. What to choose? Today, you can still buy a 30-inch 2560x1600 display for over $1,000. Or you can get a 39-inch 3840x2160 display for $500. This choice is not even fair.
Εδώ σταμάτησα να διαβάζω. Ναι, όταν συγκρίνεις οθόνες αξίας 500-1500 δολαρίων με μεγέθη πάνω από 30 ίντσες, τα 500 δολάρια για 4Κ είναι η συμφέρουσα επιλογή....

Επίσης είναι απλά η γνώμη του συγγραφέα την οποία ενστερνίζεσαι απ' όσο βλέπω. Αν δεν γράφεις και τεστάρεις κώδικα για γραφικά, το 4Κ είναι mega-overkill για coding. Επίσης θέλει και μια καλή κάρτα γραφικών για να αξίζει ο κόπος.

@Luke
Άμα θέλεις μία 24-αρα, μια πρόταση είναι αυτή στα 170 ευρώ περίπου:
http://www.skroutz.gr/s/3642458/Samsung-S24C650PL.html

Αν πας για δύο των 21 με τα ίδια περίπου λεφτά:
http://www.skroutz.gr/s/5097732/Samsung-S22D300NY.html

Η LG έχει επίσης πολύ δυνατά μοντέλα σε σχετικά καλές τιμές.

Προσωπική άποψη, πρόσεξε αυτά που έγραψε ο nachos. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καταλήξεις σε μια λίστα 2-3 μοντέλων και να πας σε κάποιο κατάστημα να τις δεις από κοντά. :-)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by Luke » Sat Dec 13, 2014 6:20 pm

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Όσον αφορά το budget, επειδή το παρέλειψα, μέχρι 200 ευρώ μέγιστο σκεφτόμουν κι εγώ.

Αυτό με τις 2 οθόνες δεν το είχα σκεφτεί καν. Δεν ξέρω αν θα βολέψει αλλά μου αρέσει που είναι μια εναλλακτική που δεν είχα καθόλου κατά νου. :-D
Να αναφέρω εδώ ότι πιθανότατα θα χρειαστεί να "μοιράσω" εικόνα σε 2 υπολογιστές στο άμεσο μέλλον (pc και mac mini) μέσω kvm switch (σαν αυτό) οπότε εκεί δεν ξέρω αν παίζει αυτό το σενάριο.

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις MpoMp για τα καταστήματα ακριβώς αυτό έκανα. Δηλαδή πήγα να πάρω μία πρώτη ιδέα από κοντά αλλά δυστυχώς τα monitors τα έχουν συνήθως να παίζουν κάποιο βιντεάκι και δε μπορείς να "τεστάρεις" σε πραγματικό περιβάλλον χρήσης.
Πάντως εκεί από μία συζήτηση που είχα με τον πωλητή με συμβούλεψε να κοιτάξω περισσότερο προς Samsung μεριά. Δεν ξέρω αν είναι πολιτική του συγκεκριμένου καταστήματος ή όντως είναι πιο ξεκούραστες, όπως ανέφερε. Από τεχνικά χαρακτηριστικά που έχω δει δεν έχω καταλάβει να έχουν μεγάλες διαφορές LG και Samsung.

Πιστεύετε πρέπει να κοιτάξω κάτι πιο συγκεκριμένο στα specs;
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by ThOdOr1s » Sun Dec 14, 2014 2:03 am

IPS, 1080p, κάθετα.

+ αυτή που ήδη έχεις σαν δεύτερη... :smt016
Elementary OS
User avatar
Luke
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1388
Joined: Wed Aug 09, 2006 11:19 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by Luke » Sun Dec 14, 2014 3:28 pm

Φοβάμαι ότι θα έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτό που αναφέρει ο soupeace παραπάνω λόγω διαφορετικών ύψους οθονών.

ThOdOr1s ξέρεις μήπως αν παίζουν οι 2 οθόνες μέσω switch; Υπάρχει αντάπτορας που δίνει εικόνα από 2 διαφορετικές οθόνες στο switch;
Είμαι ένας μοναχικός cowboy...
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Ψάχνω οθόνη για development

Post by ThOdOr1s » Mon Dec 15, 2014 12:49 am

Luke wrote:Φοβάμαι ότι θα έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτό που αναφέρει ο soupeace παραπάνω λόγω διαφορετικών ύψους οθονών.

ThOdOr1s ξέρεις μήπως αν παίζουν οι 2 οθόνες μέσω switch; Υπάρχει αντάπτορας που δίνει εικόνα από 2 διαφορετικές οθόνες στο switch;
... :smt016
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Seriously though, υπάρχει λύση για κάθε setup... Προφανώς το τι θα πάρεις έχει να κάνει με το setup που ήδη έχεις = GPU, display, cables, adaptors και βάση... Πάντως πάρε IPS οθόνη, its ~2015 already!
Elementary OS
Post Reply

Return to “Hardware”